vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 19:03 »
Την 8όροφη στην Εκάλη την αφήνω στον ανιψιό μου Κώστα Βιτζηπόπουλο
το εξοχικό στην Ανάφη στην αδελφή μου Κατερίνα Πιτζιπίδη....


...και τέλος, αφήνω

την Αντίσταση 0.7Ω 26Awg από τον αγαπημένο μου Hussar
στον γιο μου Αλέκο με τη ρητή εντολή να την χρησιμοποιεί με τον σεβασμό που πάντα τον διακρίνει
και την Αντίσταση 1.2Ω 28Awg τού Keyfun στην κόρη μου Αρχοντούλα
που με φρόντισε με αγάπη ως τις τελευταίες μου στιγμές
που συντάσσω αυτήν την διαθήκη (με απειλή μαχαιριού από τη μεριά της)!

Αντίο σας! :D

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 19:57 »
Ο χρυσός δεν παίζει να καθαρίζει με dry burn (ο καθαρός θα λειώνει σε μικρές διατομές), η πλατίνα και το ασήμι ισως να αντέξουν αλλά για να έχεις αντίσταση θα πρέπει να βάλεις πολύ συρμα ...

Πολύ (και ακριβή) φασαρία για πολύ μικρό όφελος !

Η επανάσταση θα είναι η νεφοποίηση του υγρού με κάποιον αλλο τρόπο χωρίς αντίσταση πχ ultrasonic  :idiot1:


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 20:26 »
Σε σχέση με το νίκελ, η πλατίνα/λευκόχρυσος έχει καλύτερες ιδιότητες για την εφαρμογή μας, πιο γήινη ηλεκτρική αντίσταση πχ
http://metals.comparenature.com/en/platinum-vs-nickel/comparison-20-22-0
και πάει λέγοντας σε σχέση με άλλα μέταλλα και εφόσον μποροπύμε να μιλήσουμε για κράματα και εφόσον και ο τύπος που το χρησιμοποίησε στα βίντεο το πιο καθαρό σύρμα που βρήκε ήταν στο 95% αν θυμαμαι καλα
Αλλά, απλά αλλά, παραμένει σπάνια και πανάκριβη και αρκετά μαλακή η τιμημένη. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 13, 2017, 18:25 »
Βαμβακωμένες και να ατμίζουν με αυτές έχεις δει;
Όχι από κοντά. Μόνο αυτούς τους δύο:


Ο πρώτος (από Ινδονησία) δε ξέρω πως τα κατάφερε αφού (όπως ισχυρίζονται οι συμφορουμίτες ατμιστές) ο χρυσός είναι μαλακός και θα έλιωνε ::)
Ο δεύτερος τα κατάφερε επίσης με την ανθεκτικότερη πλατίνα (που τελικά φαίνεται η ιδανικότερη επιλογή).
* πολύ ενδιαφέροντα τα σχόλια στα 2 βίντεο.


Όσον αφορά στην αγορά, ο τύπος από το φόρουμ προτείνει αυτό το κατάστημα από το οποίο αγόρασε κι ο ίδιος. Κόστος 59,19 $ για σύρμα μήκους 1 πόδι. Αυτό σημαίνει 50 € για 33 εκατοστά πλατινένιου σύρματος. Σε μια ενδεχόμενη ομαδική (πειραματική) παραγγελία 5 ατόμων αναλογεί 6,6 cm και 10 €/άτομο (+μεταφορικά). Δεν είναι απαγορευτικό το ποσό, αν σκεφτεί κανείς ότι
- δεν θα ξαναχρειαστεί να αγοράσει σύρμα
- ο καθαρισμός γίνεται γρήγορα και πανεύκολα (μόνο με dry burn)
- δεν αναδύει χημικά και τοξικές ουσίες (πιθανότατα δηλαδή και σύμφωνα με τα λεγόμενά τους και μέχρι να αποδειχτεί επιστημονικά το αντίθετο, αφού ούτως ή άλλως με τα κοινά συμβατικά σύρματα το αντιμετωπίζουμε αυτό και το ανεχόμαστε).

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 08:33 »
έχω να της πάρω κόσμημα δώρο πολλά χρόνια...
δε μπορώ να φανταστώ πόσους μήνες θα πίνω σούπα με καλαμάκι άμα πάρω φακαντόρο για τον άτμο  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2017, 10:12 από vassilisk »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 14:14 »
Που να δεις τι θα πάθεις όταν σε λίγους μήνες θα πρέπει να της πεις οτι κόπηκε το ποδαράκι από την δια βίου επένδυση σου και πρέπει να πάρεις καινούργια.

:happy_roll_01:

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 21:11 »
οκ συνεχίστε να τρολάρετε, δε πειράζει ρε μάγκες ;) θα τη βρω μόνος μου την άκρη :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 21:15 »
Άντε και με το Νόμπελ.

Το κακό σου θέλουμε ναι. Ζηλεύουμε που εσύ θα φτιάξεις μια φορά στην ζωή σου αντίσταση και εμείς θα παιδευόμαστε.

Ή σου λέμε τι προβλήματα έχει το σκεπτικό σου και εσύ απλά μας βαφτίζεις τρόλς και μας αγνοείς.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 21:53 »
οκ συνεχίστε να τρολάρετε, δε πειράζει ρε μάγκες ;) θα τη βρω μόνος μου την άκρη :thumpup:
μη στραβωνεις μωρε...  ενταξει... κ λιγη πλακιτσα δεν κανει κακο. ;)
μακαρι να σου κατσει σωστα κ ομορφα (χωρις κινδυνο) , κ να το ευχαριστηθεις το εγχειρημα σου.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:01 »
μη στραβωνεις μωρε...  ενταξει... κ λιγη πλακιτσα δεν κανει κακο. ;)

Έχουμε γίνει το φόρουμ του στραβώματος Κωστή... :(
Προσπαθώ να μην πάρω φόρα... :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 15, 2017, 10:44 »
πέρα από πλάκα τώρα, με τα λεφτά που κοστίζει (50+ σοϊμπλόπουλα) το καρούλι των... 33cm, αγοράζω κοντά χιλιόμετρο από "θνητό" σύρμα. 
Επίσης αθάνατο δε θα 'ναι, όπως πολύ σωστά είπε και ο [member=14501]modivin[/member], o αστράγαλος τα ποδαράκια θα κοπούν σε κάποια φάση (σύντομα).
Το καταλαβαίνω σαν project "χαχα κοίτα τι έκανα, γαμάτο" αλλά ώς εκεί.


  

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 15, 2017, 20:58 »



Άντε και με το Νόμπελ.

Το κακό σου θέλουμε ναι. Ζηλεύουμε που εσύ θα φτιάξεις μια φορά στην ζωή σου αντίσταση και εμείς θα παιδευόμαστε.

Ή σου λέμε τι προβλήματα έχει το σκεπτικό σου και εσύ απλά μας βαφτίζεις τρόλς και μας αγνοείς.

Διαλέγεις και παίρνεις.
Καλά με σένα δεν ασχολούμαι γιατί έτσι γεννήθηκες :'( ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΣΑΙ!

πέρα από πλάκα τώρα, με τα λεφτά που κοστίζει (50+ σοϊμπλόπουλα) το καρούλι των... 33cm, αγοράζω κοντά χιλιόμετρο από "θνητό" σύρμα.
Επίσης αθάνατο δε θα 'ναι, όπως πολύ σωστά είπε και ο [member=14501]modivin[/member], o αστράγαλος τα ποδαράκια θα κοπούν σε κάποια φάση (σύντομα).
Το καταλαβαίνω σαν project "χαχα κοίτα τι έκανα, γαμάτο" αλλά ώς εκεί.


  

Φυσικά και δεν είναι κακό να αμφισβητεί κανείς το εγχείρημα, αλλά εμπεριστατωμένα και με επιχειρηματολογία. Κάποιοι λίγοι το έκαναν, οι περισσότεροι όχι. Δεν διεκδικώ καμια ευρεσιτεχνία (όπως άφησαν μερικοί να εννοηθεί) ούτε ισχυρίστηκα πως είχα την φοβερή ιδέα (άλλωστε όπως εκ των υστέρων αποδείχτηκε αρκετοί άλλοι την είχαν νωρίτερα και μάλιστα την υλοποίησαν) οπότε δεν καταλαβαίνω τον σνομπισμό των περισσότερων.
Άντε καλό βράδυ και δεν θα επανέλθω στο θέμα, αφού ούτως ή άλλως δεν σας ενδιαφέρει :bye:


edit: έγινε ...πάρσιαλ μοντερέισιον...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2017, 19:13 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #72 στις: Οκτωβρίου 15, 2017, 21:03 »
Άμα είναι να μην ασχολείσαι, μην ασχολείσαι όμως. Μην ασχολείσαι λέγοντας οτι δεν ασχολείσαι.

Και αν θες, σκέψου λίγο τι γράφω τόσες μέρες (και όχι μόνο εγώ). Μπορεί να καταλάβεις στο τέλος και να γλυτώσεις χρόνο, χρήμα και απογοήτευση.

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 15, 2017, 22:07 »
Με τον χρυσό δεν φοβάσαι μην λιώσει όταν ατμίσεις αλλά όταν πας να το καθαρίσεις με dry burn. το wiki λεει ότι λιώνει στους 1065 βαθμούς. το dry burn λεει ότι όταν είναι κίτρινο είναι 1100 οποτε μάλλον θα λιώσει, εκτός και αν θεωρούμαι ότι το χρυσο coil δεν θα πιανει μακα και δεν θα χρειάζεται καθάρισμα γενικά.

Νομίζω πλατίνα θα έπαιζε καλύτερα από θέμα αντοχής σε θερμοκρασίες (βλέπε διανομεις) αλλά δεν ξέρω τι γίνεται από οξείδια.

Πάντως το αθάνατη αντίσταση είναι τραβηγμένο. Χρησιμοποιώ πάλι τον παράδειγμα των αυτοκινήτων. Δεν είναι αθάνατα απλά έχουν τεράστιες αντοχές και τα αλλάζεις πολύ αραιά. Τώρα για το αν αξίζει τον κόπο, δεν είναι μόνο ο οικονομικός παράγοντας αλλά και ο διαδικασία.
Δηλαδή πές ότι κάνεις μια αντίσταση που σου κρατάει 2 χρόνια (για τέτοιες διάρκειες νομίζω μπορούμε μιλάμε γιατί όλο και κάτι θα κοπεί σε κάποια στιγμή) πόσο κόστος θα είχε το κοινο σύρμα για όλα τα coils που θα έφτιαχνες. Ακόμα και αν η "αντίσταση διαρκείας" ήταν πιο ακριβή ίσως πάλι να άξιζε αν δεν σε ενδιέφερε να κάνεις πειραματισμούς με διάφορα στησίματα όπως κάνουν οι πιο πολλοι εδώ μέσα.

Αλλά νομίζω ότι εκείνο που θα έκανε διαφορα είναι αν μια τέτοια αντίσταση θα ήταν πιο υγιεινή. Τότε νομίζω θα μιλούσαμε αλλιώς. Αλλά άντε τώρα πες μου ποιος κάνει τον εαυτό του πειραματόζωο. Εγώ είμαι κότα. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το τι γίνεται με τα σύρματα που ξέρουμε ήδη ότι τα ατμίζει ο κοσμός χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: Επιδιώκοντας την ΑΘΑΝΑΤΗ αντίσταση
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 10:05 »
φίλε vimana μάλλον εσύ δε διάβασες τι γράφω...  πάμε πάλι λοιπόν:
Με 10€ μπορώ να αγοράσω σύρμα αρκετό για περισσότερες από τρεις χιλιάδες (3000) αντιστάσεις. Επίσης, απ' όσο μπορώ να καταλάβω -και συμφωνούν και άλλοι- αθάνατη ΔΕΝ θα είναι αφού η θερμική και μηχανική ταλαιπωρία που θα φάει θα την τελειώσει πριν μου σωθεί το σύρμα των 3000+ αντιστάσεων. Να τονίσω εδώ, πως μέχρι τώρα δεν έχει αναφερθεί πως θα προσφέρει κάτι επιπλέον στο άτμισμα το οποίο να της δώσει αξία (πχ μεγαλύτερη ακρίβεια στο TC). Και τέλος, αυτοί που υλοποίησαν κάτι παρόμοιο δεν το υλοποίησαν έξω από το πλαίσιο που προανέφερα ("χαχα κοίτα τι έκανα, γαμάτο") και ως ευκαιρία για vape p0rn pics.


edit: έγινε ...πάρσιαλ μοντερέισιον...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2017, 15:03 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536425 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59825 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12