vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

542 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, Jorge

Twitter

Genesis Line Repairable Atomizer (Προεπισκόπηση)

Αποσυνδεδεμένος iLuSioN

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Fortuna Favet Fortibus
Genesis Line Repairable Atomizer (Προεπισκόπηση)
« στις: Οκτωβρίου 31, 2011, 22:08 »
Αυτός ο  ατμοποιητής φτιάχτηκε απο μέλη ενός κροατικού φόρουμ.
Η αρχή λειτουργίας του είναι βγαλμένη απο τα mods του scubabatdan απο το ecf με κάποιες βελτιώσεις.
SS mesh για φυτίλι, δεξαμενή στο κάτω μέρος.
Είναι σχεδόν όπως αυτό που είχα φτιάξει στο μυαλό μου όταν πρωτοείδα τα πρώτα scubagen tank mods και φαίνεται καλοφτιαγμένο αν και έχω στο μυαλό μου κάποιες βελτιώσεις που μπορούν να γίνουν.
Οι κροάτες δημιουργοί του βγάλανε μία παρτίδα και μέσα απο το δικό τους φόρουμ και απο το ecf πουλήθηκαν όλα.
Λένε οτι θα υπάρχει και δεύτερος γύρος, αν και εγώ θα προτιμούσα να το έφτιαχνα μόνος μου ακόμα καλύτερο αλλά αργεί το τορνάκι  :wall:
Μερικές φοτό
Με ένα mod που μου αρέσει πολύ τουλάχιστον εμφανισιακά, το megalodon.
Με ένα μεγαλύτερο πρωτότυπο που είχαν φτιάξει, δίπλα σε μία 18650.
Μερικά κατα τη διάρκεια της συναρμολόγησης.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3Y73DuD_wOA&feature=youtu.be[/youtube] Και εδώ δείχνουν πως φτιάχνεις ένα νέο setup.
Το λίνκ του νήματος στο αγγλικό φόρουμ http://www.e-cigarette-forum.com/forum/modding-forum/224396-genesis-line-mini-genesis.html
Και το κροατικό φόρουμ για όποιον θέλει να το εξερευνήσει, έχει και αγγλικό τμήμα http://www.elektronske-cigarete.info/forum/index.php
Γνώμες ιδέες και σχόλεια, παρακαλώ οργιάστε  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2012, 20:36 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 12, 2011, 14:59 »
Φαίνεται κάτι καινούργιο και καλό

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cyzdfwKfKe4[/youtube]
Περισσότερες πληροφορίες το βράδυ .
Πιστεύω μετά την κανονική παρουσίαση θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα για το προϊών

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 12, 2011, 15:04


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FBv9rb60SDE[/youtube]
ps: έπρεπε να είναι στα Επισκευάσιμοι (atmo) sry άμα μπορεί να το μεταφέρει κανείς
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2011, 15:15 από Zioa »

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 13, 2011, 15:01 »
Πολύ όμορφο Αλέξανδρε, λεπτό και λιτό στο μάτι και το πιο βασικό χωρίς φυτίλια  :).
Τώρα από απόδοση ατμού, χτυπήματος και γεύσης μόνο όσοι πρόλαβαν και το πήραν ξερουν.
Μπράβο για την παρουσιασή του και καλοδεχούμενοι όλοι οι παλιοι και νέοι Έλληνες κατασκευαστές με όποιες ιδέες για κάτι αντίστοιχο αν τελικά αξίζει λειτουργικά και πάνω απ' όλα οικονομικά.
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 02:57 »
Που πουλιέται αυτό; Μόνο μέσω μηνυμάτων στο ECF ή υπάρχει και κάποιο site;

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 04:33 »
Από ότι διαβασα μέσω μην κ μιας λίστας ενδιαφερομένων για το συγκεκριμένο.
Βεβαια δίνει κ ένα link στο αρχικό ποστ για ένα κροατικό φορουμ που πρέπει να
έχει δικαιώματα ο σχεδιαστής του..

Να κ μια φωτο πάνω στο GG STEALTH ...τελικά παντού υπάρχει ελληνικό χρώμα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 09:21 »
Και μια παρέα με Α2.

Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 13:08 »
Που πουλιέται αυτό; Μόνο μέσω μηνυμάτων στο ECF ή υπάρχει και κάποιο site;
Δες εδώ Atmos  http://www.elektronske-cigarete.info/forum/index.php?board=61.0 θέλει μια απλή εγγραφή.

O line κοστίζε 80 δολάρια και oι άλλοι  2 από 70. Το πιο πιθανό είναι να βγει και δεύτερη φουρνιά line μιας και η πρώτη εξαντλήθηκε.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 05:24 »
Να ρωτήσω κάτι αν παρακολουθεί κανένας το θέμα στα ξένα φόρουμ εδώ και πολύ καιρό.
Δε μου λέτε, αυτόν τον ατμοποιητή τον είχε φτιάξει για πρώτη φορά ένας από το γερμανικό φόρουμ; Αν θυμάμαι καλά raidy ή κάπως έτσι; Αν ισχύει αυτό, νομίζω ότι ο τύπος δεν πουλούσε, απλά έκανε πατέντες για την πάρτι του και όποιος ήθελε τον αντέγραφε. Μπορεί όμως να τα έχω μπερδέψει στο μυαλό μου και να μη θυμάμαι καλά.
Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.

Τα ρωτάω αυτά γιατί αν ισχύουν τα παραπάνω, τότε όποιος θελήσει μπορεί να κατασκευάσει αυτόν τον ατμοποιητή και να τον εμπορευθεί.

Δεν ασχολήθηκα ποτέ με επισκευάσιμους αλλά αυτός εδώ έχει το υπέρ ότι δεν έχει φιτίλι και τον βλέπω πολύ πιο εύκολο στο σετάρισμα από άλλους που κυκλοφορούν. Λογικά η αντίσταση τυλίγεται πιο εύκολα γύρω από το πολύ πιο σταθερό πλέγμα από ό,τι σε ένα μαλακό φιτίλι. Και ακόμα δε χρειάζεται βιδάκια για να στηριχτεί στη βάση του. Γενικά τα άλλα μου θυμίζουν λίγο μικροχειρουργική, ετούτο πρέπει να είναι πιο εργονομικό έτσι που το βλέπω στο βίντεο.

Αποσυνδεδεμένος sardanapalos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 09:47 »
Πραγματικα πολυ καλος στη λειτουργια του και πολυ ευκολο σεταπ.
Χωρια με το καλο που κανει στην υγεια σου αν δε χρησιμοποιει φυτιλι σε βαθος χρονου θα εχεις κανει και αποσβεση!
Ακομα ομως δεν καταλαβα πως ερχεται το υγρο στην αντισταση.
Αναλογα με τη τζουρα ερχεται και η καταλληλη ποσοτητα υγρου στην αντισταση? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 11:14 »
Αυτός πρέπει να τον εμπορεύεται, λέγεται VAΝ, τον έχει φτιάξει και σε στύλ μίνι με διαφανή τανκ από κάτω...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7XPAXDsdFDI&feature=related[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος tux

  • **
  • 194
  • Ανενεργός / Διεγραμμένος λογαριασμός (tux)
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 12:41 »
Δεν ασχολήθηκα ποτέ με επισκευάσιμους αλλά αυτός εδώ έχει το υπέρ ότι δεν έχει φιτίλι και τον βλέπω πολύ πιο εύκολο στο σετάρισμα από άλλους που κυκλοφορούν. Λογικά η αντίσταση τυλίγεται πιο εύκολα γύρω από το πολύ πιο σταθερό πλέγμα από ό,τι σε ένα μαλακό φιτίλι. Και ακόμα δε χρειάζεται βιδάκια για να στηριχτεί στη βάση του. Γενικά τα άλλα μου θυμίζουν λίγο μικροχειρουργική, ετούτο πρέπει να είναι πιο εργονομικό έτσι που το βλέπω στο βίντεο.

H αλήθεια είναι πως και γώ κοιτώντας τις υπόλοιπες λύσεις με τους επισκευαζόμενους, νιώθω ότι θα χρειαστώ manual :P Αυτός εδώ φαίνεται μακράν πιο εύκολος και θα μπορούσαμε να μαζευτούμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι και να ζητήσουμε μια τιμή μαζικής αγοράς από τον κατασκευαστή του.

Αποσυνδεδεμένος sardanapalos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 13:09 »
Καλη ιδεα...

Αποσυνδεδεμένος aTmOsIdErOs

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
  • επεσα στην e-κοτινη...
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 14:17 »
και εγω θελω επισκευασιμο,ομως δεν παιζει τιποτα αυτη τη στιγμη απο οτι βλεπω.μαλλον πρεπει να ψαχτουμε να τον φτιαξουμε μονοι μας :wall:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 14:41 »
Πραγματικα πολυ καλος στη λειτουργια του και πολυ ευκολο σεταπ.
Χωρια με το καλο που κανει στην υγεια σου αν δε χρησιμοποιει φυτιλι σε βαθος χρονου θα εχεις κανει και αποσβεση!
Ακομα ομως δεν καταλαβα πως ερχεται το υγρο στην αντισταση.
Αναλογα με τη τζουρα ερχεται και η καταλληλη ποσοτητα υγρου στην αντισταση? :hmmm:

Λογικά πρέπει να λειτουργεί όπως το φιτίλι, με το τριχοειδές φαινόμενο δηλαδή που το υγρό έχει την τάση να ανεβαίνει προς τα πάνω σε λεπτούς αγωγούς γιατί οι ελκτικές δυνάμεις του υγρού και του αγωγού είναι μεγαλύτερες από τη βαρύτητα ή κάπως έτσι. Το πλέγμα αυτό είναι τόσο λεπτό και πυκνό που μοιάζει με ύφασμα. Αν βουτήξεις την άκρη ενός υφάσματος στο νερό, το βλέπεις να αρχίζει να μουσκεύει και προς τα πάνω, και στο σημείο που δεν έχει βουτήξει μέσα στο νερό. Κάπως έτσι γίνεται κι εδώ μάλλον.

και εγω θελω επισκευασιμο,ομως δεν παιζει τιποτα αυτη τη στιγμη απο οτι βλεπω.μαλλον πρεπει να ψαχτουμε να τον φτιαξουμε μονοι μας :wall:

Αυτό λέω κι εγώ. Αλλά πρέπει να είναι κάποιος που ασχολείται μ' αυτά. Κάποιος είχε φτιάξει εδώ μέσα έναν πρόχειρο Genesis με σωλήνα από σύριγγα σαν σώμα και λειτουργούσε από ό,τι είχα δει στο βίντεο που είχε ανεβάσει.

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: Genesis Line Repairable Atomizer
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 14:57 »
θα μπορούσαμε να μαζευτούμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι και να ζητήσουμε μια τιμή μαζικής αγοράς από τον κατασκευαστή του.

Μεσα και εγω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8819 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60441 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238690 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz