vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

291 επισκέπτες, 9 χρήστες
grag, Jorge, dkostas, Christos Z, I.P, manoslykos, radios, Buliwyf, Lobotomizer

Twitter

Le Concorde (κλώνος από SXK)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 25, 2017, 23:17 »
Προσωπική άποψη, επειδή έχω και τους δύο: Ο Concorde είναι αποκλειστικά και μόνο για σύρματα πιο λεπτά από 0,32mm και χαμηλά mtl watt. Στην μία σφιχτή τρύπα air flow διαπρέπει. O Hadaly παίζει καλύτερα με σύρματα πάνω από 0,405mm και ανοιχτό airflow. Για μένα είναι δύο κόσμοι που δεν εφάπτονται και αξίζουν και οι δύο να βρίσκονται στην συλλογή μου, χωρίς να βάζει ο ένας τον άλλο στο συρτάρι. Απλώς κάνουν διαφορετικές δουλειές.

Υ.Γ. Με το ultem cap ο Hadaly και με το beluga cap o Concorde, ανεβαίνουν μια κατηγορία παραπάνω ως προς το πόσο χοντρά σύρματα μπορούν να πάρουν.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 00:03 »
τις προαλλες μπηκα στο διλημμα hadaly vs. le concorde για αγορα.
ως ατμιστης που τα ρυθμισε ολα εν οψει tpd οχυρωθηκα πισω απο τσιγαρισιους τσανκατους επισκευασιμους.
ολα τα λιτρα δεκαρια.καλους ατμοποιητες αρωματα ,λεπτα συρματα κλπ.
ελα ομως που ηθελα να δοκιμαζω κ υγρα χωρις να χρειαζεται να κανω ολοκληρη επεμβαση κ επρεπε να παρω καποιον ντριπερ.
με βαση τα παραπανω ο le concorde φανταζε η ιδανικη επιλογη.
ομως εγω παραγγειλα το hadaly.
και αργουσε να ερθει.
και παει για του χρονου.
αλλα τρωγοντουσαν τα χερια μου που δεν πηρα παιχνιδι τα χριστουγεννα.
και πηρα τον le concorde απο συμφορουμιτη συνατμιστη.και ηρθε σημερα.ο hadaly ακομα ερχεται.
λοιπον.τονιζω οτι εμπειρια απο ντριπερς δεν εχω.
αυτα που εχω να πω ομως ισως βοηθησουν καποιον ομοιπαθη.
κακως εχει τοσο λιγη κινηση το παρον νημα.
ο le concorde εχει πολυ ωραια γευση και πολυ καλο ντουμανι.στις τρεις τρυπες αερα σου γδερνει το λαιμο και θελει στανταρ πιο λιγη νικοτινη.οποτε πρεπει να προβεις σε κουραστικη αναπροσαρμογη των βασεων σου.
στη μια ομως ειναι σπεσιαλ η αισθηση του ατμου στο λαιμο.δε χρειαζεται να αναπροσαρμοσεις τιποτα.
Η τζουρα του στη μια τρυπα ειναι καθαρα τσιγαρισια.στις τρεις σφιχτη πνευμονικη.ως εχων εμπειρια μονο απο σφιχτους τανκατους (σοφια,kayfun v3 mini,kayfun lite plus,igo-l,ud goblin mini v1 με μονη αντισταση παντα κ σχεδον κλειστο αερα,cloud one,skyline,doggystyle κ ναυτιλο) μπορω να πω οτι και με τις τρεις τρυπες ανοιχτες η αισθηση ειναι πολυ ευχαριστη.πραγματικα πολυ ευχαριστη.
ο le concorde συνοψιζοντας ειναι νομιζω ιδανικος για ατμιστες με το δικο μου προφιλ.δε χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα.εχει πολυ ωραια γευση.καλυτερη κατα τη γνωμη μου απο τους περισσοτερους προαναφερθεντες με αμφιβολιες μονο για τη σοφια και το skyline.εχει πολυ ευχαριστη τζουρα και πολυ καλο ντουμανι.ευκολος στο στησιμο χωρις απαιτησεις για διαστημικα συρματα και μοντακια φριτεζες.
πχ τωρα ατμιζω τα 14 βατ και αμα γουσταρω παω κ παρακατω ασούμε.κανθαλακι 28 γκαουτς.
τα εξηγω ωραια?
υγ.θα επανελθω και για συγκριτικο με hadaly οταν ερθει.κ ας ειναι κοσμοι παραλληλοι.και ας μην εχουν σχεση καμιά.εγω θα το κανω.και ας ερθει ο κωστας αλεξ να με εμποδισει.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 00:17 »
Δεν θα σε εμποδίσω :) Θαυμάσια τα λες. 

Έχω κάνει και εγώ το δικό μου συγκριτικό με βάση τα γούστα και τα θέλω μου. Όμως, ο ένας είναι καθαρά mtl, ενώ ο άλλος είναι αεράτος. Γι' αυτό και προτείνω μόνιμα τον Concorde για mtl dripper. 

Και ας χτυπιέται ο [member=17746]paloukaros[/member] ο κοτετσοσυρματοφάγος!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 00:26 »
5 σπείρες με αυτό ,μία  τρύπα αέρα και με ευχαριστείς μετά πουκαμισοράφτη [member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]   :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 00:27 »
κοιτα ο καθαρα mtl ο straight ο βαρβατος ειναι ο igo-l. ο le concorde ειναι λιγο μελανζέ.παιζει διπλο ταμπλω.το ψηνει το ψαρι κ απο τις δυο.ειναι αυτος που θα σου βαλει ιδεες κ για πνευμονικους.ο igo-l ειναι πιο συντηρητικος κ απο τον ανθιμο.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 00:32 »
25AWG! Λιποθυμώ!

Τον έκανε φανφαρόνο ντουμανάκια τον ατμοποιητή ο [member=17746]paloukaros[/member]!

Μην τον ακούτε! Προβοκάτσια! 30 εννοεί!

Γιάμμι φαίνεται πάντως :D

Υ.Γ. Μπαλωματής παρακαλώ!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 00:44 »
Σπέρνει σου λέω...



Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 00:59 »
και φρεζα κανει

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 11:12 »
Το οτι είναι MTL σημαίνει πως καταναλώνει λιγότερο (λαμβάνοντας υποψη το οτι είναι ντρίπερ); Πόσα puff ανα γέμισμα/στάξιμο περίπου; 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 11:15 »
Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως είναι άκυρη η ερώτηση όπως την θέτεις  :))

Την κατανάλωση την κάνουν τα σύρματα και οι πυρήνες στους οποίους στρίβονται αυτά. Οπότε έχει την ίδια κατανάλωση που θα είχε ένας οποιοσδήποτε ατμοποιητής με το ίδιο στήσιμο. Τα μέταλλα δεν ρουφάνε υγρό.

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 11:21 »
Οκ, το κατάλαβα. Το οτι είναι MTL αφορά μόνο την ροή αέρα που έχει δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 11:24 »
Όχι, αφορά α) τον αέρα και β) τα σύρματα που μπορεί να πάρει πριν αρχίσει να ζεσταίνεται σε σημείο μη ανεκτό.

Αυτός παίζει πολύ όμορφα με λεπτά σύρματα (0,25 - 0,32mm) και κλειστό αέρα στην μία τρύπα.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 11:25 »
Βασικά ο τρόπος ατμίσματος είναι το MTL...Δες βίντεο στο youtube για mtl και Dtl για να το καταλάβεις καλύτερα
...και φυσικά άμα σε ενδιαφέρει η κατανάλωση δεν κοιτάς στησίματα σαν αυτό της φωτογραφίας του κυρίου πιο πάνω :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 11:26 »
Τι έκανε ο κύριος δυο φορές πάνω;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Le Concorde (κλώνος από SXK)
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 11:30 »
έχεις βάλει καμία φωτογραφία εσύ σε αυτη την σελίδα πιο πάνω και αναρωτιέσαι; :laugh1:
για το δικό μου στήσιμο λέω στην φώτο πιο πάνω :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59667 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35267 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy