vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, ipomonias, giorgos1999, grag, Lazy Dog, Yakinthos, Aoratix, kurtz, Sergios

Twitter

Υγρά Rope Cut

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 01:15 »
Αυτά που έχω κάνει (Dark Thirty - Skipper) είναι στην κατηγορία "αχνοφαίνεται". Αλλά μην με υπολογίζεις εμένα. Εγώ πραγματικά καπνικά θεωρώ σχεδόν μόνο τα ΝΕΤ  :))

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 03:28 »
Τοτε σιγουρα σε υπολογιζω κ παω με μικρο καλαθι!
Εχω την εντυπωση οτι επειδη το 90% ατμιζει φρουτα κ κρεμες,δοκιμαζει τα γιαλατζι καπνικα που εχουν γυρω στο 20-30% καπνοειδη γευση κ αθελα τους μας παραμυθιαζουν οτι ειναι καπνικα..

Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 11:36 »
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2017, 11:43 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 12:18 »
Θα συμφωνησω με τον Κώστα Αλεξ οτι τα συγκεκριμένα δεν τα λές καπνικά (πχ του στυλ cigarrilos απο El Toro ή οπως τα Black note που είναι φυσικα υγρα ΝΕΤούτε σαν το αγαπημένο Longhorn απο Halo.)

Ουδεμία σχέση αλλά Dark Thirty, Skipper, και το Loose Canon είναι κατ'εμε πολύ καλα ποιοτικα και γευστικα!! Αν θυμάμαι καλα το Loose Canon πλησίαζε πιο πολύ να έχεις καπως την αισθηση "καπνικού"..

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 12:50 »
Δοκίμασα και τα

Santo Domingo. Η υποκειμενική αίσθηση που μου φέρνει είναι αρωματισμένο στριφτό τσιγαρο. Παρα πολύ καλό

Skipper. αντιλαμβανομαι κυρίως τη βανίλια, η οποία είναι βανίλια που θυμίζει καπνό πιπας . Παρα πολύ καλό

Dark Thirty (απο το Zero Dark Thirty?)
Δυστυχώς εδω είχα τεράστιες προσδοκίες, γιατί απο την περιγραφή μου ήρθε στο μυαλό ενας καπνος πιπας που καπνιζα καποτε (το ρουμι) ο οποίος ήταν ωριμασμενος με ειδικό τρόπο και έδινε λογω της ζυμωσης των σακχαρων του και μυρωδια μαυρης σταφίδας (οποιος έχει βρεθεί σε μερος που αποξηραινουν μαυρη σταφίδα αναγνωρίζει τη μυρωδια αμεσως)
Οι προσδοκιες δυστχως διαψεύστηκαν το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, ίσως διότι δεν είχε καμμια σχεση με αυτό που εγω περίμενα, όμως αυτό δεν σημάινει ότι είναι κακό η μη ποιοτικό υγρό, απλα δεν είναι για μενα.

Διόρθωση. Μετά απο παρατήρηση συνατμιστων ότι ο συγκεκριμενος δεν "αγαπα" το κλασσικό MTL και με δοκιμη που έκανα, όντως γίνεται πολύ καλύτερος οπότε η βαθμολογία του απο 7 γίνεται 8

Η υποκειμενική μου βαθμολογία
Loose Canon: 10
Skipper: 9
Santo domingo: 9
Dark Thirty:  8

ΥΓ
Αν εχετε απορία τί είναι το rope cut tobacco, ιδου ένας χαρακτηριστικός αντιπρόσωπος (το καπνιζα παλια).
Το μαχαίρι και ο πουροκόφτης είναι για να το κοψεις σε ροδελες που μετα μπαινουν στην πίπα αυτουσιες ή ακόμη πιο ψιλοκομμένες.
Το συνηθίζαν πολυ οι ναυτικοι (της εποχης των ιστιοφόρων εννοείται!) λογω της ευκολίας στη μεταφορα-φυλαξη και της μικρότερης ευαισθησίας του στις σκληρες συνθήκες των πλοιων.



« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2017, 15:10 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 13:22 »
Ωραίος!!!

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 13:30 »
[member=415]panos[/member] Εφόσον πήγαινες με προσδοκία για καπνό πίπας, όντως καταλαβαίνω που απογοητεύτηκες. 

Εγώ που δεν είχα αυτή την προσδοκία βρήκα ένα πολύ καλό γλυκόπιοτο υγρό. Και τώρα με το SnV είναι επιπλέον και πιο φτηνό.

Στις σημειώσεις και η δοκιμή του Santo Domingo και 100 like για την φωτό του Rope Cut. Δεν το ήξερα!


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 13:54 »
Ειχα δοκιμασει ετοιμο ωριμασμενο το dark thirty,

δυστυχως σε zest και σε πολλους δυνατους ατμο επισκευασιμους δεν παιζει πολυ σωστα,

δηλαδη για τους φιλους της σφιχτης τζουρας και της ελαφρος αερατης πιστευω πως δεν βγαινει το ρουμι ευκολα σε νορμαλ βατ και δεν αποδιδει το υγρο τα μεγιστα.

Το συγκεκριμενο ειδικα σε le mirage με διπλες που μπηκε στο τελος το υγρο,
εδειξε ολο του το χαρακτηρα με ξεκαθαρα τα αρωματα του και εδωσε το παρον το ρουμι.

Αυτος ειναι και ο λογος που εγω δεν το προτιμησα μιας και δεν ατμιζω σε αυτο το στυλ.
Γουστα βεβαια απλα αυτο το αποτελεσμα πηρα εγω.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 13:59 »
Μην λες τέτοια και είναι έτοιμος ο mirage με διπλές και περιμένει :) Μια αλλαγή βαμβακιού απόσταση χαχαχαχ  ;D

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 14:18 »
Επειδή τυγχάνει να έχω το dark ωριμασμένο και SnV και το ατμίζω σε ζεστ. Οκ ένα γλυκόπιοτο υγράκι λίγο ιδιαίτερο αλλά ώς εκεί!
Έλα μου όμως που έπεσε στα χέρια μου το ίδιο υγρό SnV σε ενα μηχανάκι fuchai με ενσωματωμένες κεφαλές το οποίο είναι πνευμονικό!
Μιλάμε το υγρό σε άλλη διάσταση τι σταφίδες τι ρούμι τι καπνός γινόταν χαμός.
Θεωρώ λοιπόν κι εγώ ότι σε πνευμονικό επισκευάσιμο σίγουρα θα παίζει καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 14:23 »
Μας καταστρέψατε τώρα με την ιδέα για υψηλά watt! Σβήστε τα comment να σωθεί κόσμος

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 14:34 »
Κωστα ριξε στον mirage να δεις τι εννοω,βγαζει αλλα γουστα εκει το συγκεκριμενο ;)

Γενικα σε πλευμονικους εννοειται παιζει πολυ δυνατα:yes:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 14:59 »
Λοιόν, μόλις δοκίμασα παλι το Dark Thirty στον Apollo μου, όχι σε πνευμονικο στησιμο, στο κλασσικό που κανω (MTL χαμηλα βατ) αλλα αντι για την αργές και μικρές τζουρες τραβηξα γρηγορες και μακρόσυρτες.

Το Dark Thirty έτσι γινεται πολύ καλύτερο όντως, το άρωμα του "αραιώνει" και δεν ξερω πως αλλιως να το πω, "ξεδιπλώνεται" και μοιαζει πραγματικά πιο κοντα στην περιγραφή του. Μάλιστα μου θυμίζει πολύ ελαφρα (και όσο μπορω να θυμηθω) έναν καπνο τον McBaren Plumcake.. τωρα μάλιστα!

Ευχαριστώ τους συνατμιστες που παρατήρησαν αυτη τη λεπτομέρεια...., και διορθώνω σε 8 το βαθμό του, ισως να παει και πιο πανω.
(μηπως εγω που ατμιζω αποκλειστικα MTL να το αραιώσω περισσότερο?)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2017, 15:11 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 23:12 »
Ξεκίνησα με το Scipper. Πολύ ωραίο. Καπνικό με εξαιρετική κρέμα βανίλιας, ίσως την καλύτερη που έχω ατμισει. Συνέχισα με Dark thirty.  Έντονο, επιθετικό, όχι για όλη τη μέρα. Κάπου στο βάθος μου θύμισε το Gandalf της Lamda, αλλά εντονότερο. Τώρα κάνω το Loose Canon. Το ωραιότερο αρωματικό πουρακι που έχω ατμισει ποτέ. Φοβερό υγρό. Δεν ξέρω τι με περιμένει αύριο.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Υγρά Rope Cut
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 02, 2017, 23:35 »
Το Loose Canon ελπίζω να μην θυμίζει Longhorn από Halo ή ακόμα χειρότερα Tribeca. Αν και στα δύο η απάντηση είναι "καμία σχέση, ούτε καν κοντά σε γευστικό προφίλ", με πείσατε :D

Παρεμπιπτόντως. Κάνω τώρα το Dark Thirty σε Le Mirage 2x Kanthal A1 0,4 mm, 2,5mm πυρήνα, συνολικά 0,65Ω στα 35W και είναι όντως αρκετά καλύτερο και με μεγαλύτερη ανάλυση της γεύσεώς του. Το κακό είναι ότι περιμένω να καταλαγιάσει η ομίχλη για να γράψω, αλλά μια χαρά γεύση έχει. Θα δω και με 32άρι kanthal στο Phenomenon σε άλλη φάση, γιατί έτσι μου είχε βγει καλύτερα το έτοιμο 10μελο. Τώρα χάνει λίγο από την γλυκάδα που θυμάμαι, μιας και αναδεικνύεται το καπνικό του στοιχείο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364