vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Ηρακλης, camber, costasibiza84, ZoeM, petr@n

Twitter

Asvape Cobra Sub Ohm Tank - 3.8ml

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Asvape Cobra Sub Ohm Tank - 3.8ml
« στις: Ιουλίου 17, 2017, 02:39 »









Μπορεί να φαινόμαστε πολλοί όσοι ασχολούμαστε με τους επισκευάσιμους αλλά στη πραγματικότητα αποτελούμε μια πολύ μικρή μειοψηφία του συνόλου της ατμιστικής κοινότητας που χρησιμοποιεί κατά κανόνα εργοστασιακούς ατμοποιητές. Αρκετοί κατασκευαστές θέλοντας να κερδίσουν κάποιο κομμάτι στην αγορά ατμιστικών προσπαθούν να παρουσιάσουν εργοστασιακούς άτμο με χαρακτηριστικά επισκευάσιμων που αφορούν κυρίως την απόδοση των τελευταίων. Μια τέτοια παρουσίαση μας έρχεται από την Asvape με τον Cobra Sub Ohm.
Μου έστειλε τον Cobra η Heaven Gifts για δοκιμή και παρουσίαση και συμβιώνω μαζί του τις τελευταίες 5 ημέρες. Πρόκειται για ένα ποιοτικής και προσεγμένης κατασκευής 24mm εργοστασιακό sub ohm με look επισκευάσιμου, χαμηλού ύψους αλλά συνάμα αρκετά μεγάλης χωρητικότητας υγρών (3,8ml) και με ιδιαιτερότητα στην αντίσταση η οποία χρησιμοποιεί δύο παράλληλα coils νικελοχρωμίου (Ni80) τοποθετημένα σε διάτρητο κέλυφος για τροφοδοσία του βαμβακιού σε όλη τη περίμετρο του (κατά 360 μοίρες) καθιστώντας το ιδανικό για χρήση παχύρευστων υγρών ακόμη και με 100% vg.
Πάμε να τον δούμε από κοντά γιατί τόσο η κατασκευή του όσο και η ατμιστική εμπειρία που αποκόμισα από αυτόν μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις …




Συσκευασία – περιεχόμενα.


Επειδή η καλή ημέρα από το πρωϊ φαίνεται, η Asvape θέλησε να κάνει εντύπωση ξεκινώντας από τη συσκευασία. Ο Cobra έρχεται σε ένα μαύρο πλαστικό κουτί με περιστροφικό άνοιγμα του εσωτερικού του. Στο επάνω μέρος υπάρχει μεγάλο ανάγλυφο χρυσαφί λογότυπο της Asvape και του Cobra το οποίο σε συνδυασμό με το μαύρο background του κουτιού τραβάει το μάτι…Στα πλάγια υπάρχει και πάλι χρυσαφί λογότυπο της κατασκευάστριας ενώ στο κάτω μέρος το scratch check γνησιότητας με κάποιες πληροφορίες για την εταιρεία.


 


Όπως έγραψα και πριν, το εσωτερικό του κουτιού ανοίγει περιστροφικά και αντικρύζουμε τον Cobra μαζί με ένα ανταλλακτικό τζαμάκι και μια επιπλέον αντίσταση σε μια θήκη από μαλακό αφρολέξ και βελούδο. Επειδή το όλο σχήμα του Cobra  μοιάζει με σφαίρα όπλου, η Asvape θέλησε να τονίσει αυτή την ιδιαιτερότητα βάζοντας το ανταλλακτικό coil σε μια πλαστική θήκη με το αυτό σχήμα. Πέρα των παραπάνω, στη συσκευασία περιλαμβάνεται ένα πλήρες σετάκι με ανταλλακτικά λαστιχάκια και μια καρτούλα με διάφορες πληροφορίες σχετικά με τη λειτουργία του ατμοποιητή…


   







Τεχνικά χαρακτηριστικά – Περιγραφή.


Asvape Cobra Sub Ohm Tank  το όνομα του μοντέλου στο site της Heaven Gifts και υπάρχει σε δύο χρώματα: ασημί και μαύρο.




 

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

Diameter: 24mm x 42.5mm
Capacity: 3.8ml
Thread: 510
Airflow Hole: 2 parts
Coil: 0.5ohm Ni80 coil(35W - 45W)
Material:
Food grade SS304+
Pyrex Glass + Import black pom drip tip

Όλα τα υλικά κατασκευής του Cobra είναι κατάλληλα για τρόφιμα και τέτοια η κατασκευή του που κάνει το καθάρισμα του πανεύκολο.
Παρ΄όλο που πρόκειται για 24mm ατμοποιητή και με σχεδόν 4 ml χωρητικότητα έχει πολύ χαμηλό ύψος και σε συνδυασμό με το κωνικό σε σχήμα σφαίρας σχήμα του δείχνει ακόμη πιο χαμηλού προφίλ και δίνει ένα πολύ όμορφο οπτικό αποτέλεσμα σε όποιο μοντάκι κι αν προσαρμοστεί. Φυσικά αν το μοντάκι σας είναι μόνο για 22mm άτμο θα δείτε να εξέχει στις άκρες. Για να πάρετε μια εικόνα του μεγέθους του, στην παρακάτω φωτό τον έχω δίπλα σε merlin (ο οποίος είναι από τους χαμηλού προφίλ άτμο και με τη μισή χωρητικότητα από τον cobra) και hussar.  







Αποτελείται από 6 βασικά μέρη: το ντριπάκι, το καπάκι αναπλήρωσης υγρών, το σχαράκι αναπλήρωσης, το τζαμάκι του τανκ, το coil και τη βάση.





1.       Το drip tip.  Φαρδύ και κωνικό ώστε να συμβάλει στο σχήμα σφαίρας από υλικό pom. Συγκρατείται από δύο oring στο καπάκι αναπλήρωσης και μπορούμε να το αλλάξουμε με κάποιο άλλο αν το θελήσουμε ώστε να προσαρμόσουμε και τη τζούρα ανάλογα τα γούστα μας.




                                 
2.       Το καπάκι αναπλήρωσης. Από ss304+ με κωνικό σχήμα κι αυτό και ανάγλυφο το λογότυπο της Asvape στο εξωτερικό του. Βιδώνει στο σχαράκι αναπλήρωσης που θα δούμε παρακάτω. Στο εσωτερικό του θα δούμε ένα φαρδύ λαστιχάκι με σκοπό τη στεγανοποίηση του και δύο κατακόρυφα αυλάκια στις βόλτες. Αυτά έχουν σκοπό να μαζεύουν τυχόν υγρά που θα τρέξουν κατά το άνοιγμα στις βόλτες και να τα επιστρέφουν στο τανκ κατά το βίδωμα του. Δουλεύει πολύ καλά αυτή η ιδέα και είναι από τους ελάχιστους ατμοποιητές που δε χρειάστηκα χαρτοπετσέτα κατά το γέμισμα, δε λερώνει καθόλου εξωτερικά. Εδώ να πω ότι τα σπειρώματα σε όλα τα βιδωτά μέρη είναι υποδειγματικά.



                                           

3.       Το σχαράκι αναπλήρωσης. Από ss304+ κι αυτό. Έχει δύο φαρδιές τρύπες για το γέμισμα των υγρών και δε θα σας προβληματίσει με ότι μπουκαλάκι θελήσετε να γεμίσετε. Βιδώνει πάνω στο coil και συγκρατεί το τζαμάκι του τανκ. Στο κάτω μέρος του υπάρχει ένα λαστιχάκι το οποίο έχει τέτοια κατασκευή ώστε να εφαρμόζει και να μονώνει τόσο στο επάνω μέρος του τανκ, όσο και στο εσωτερικό του (η προσοχή που έχει δωθεί στη κατασκευή του cobra φαίνεται σε αρκετά σημεία).

                                         



4.      Το τζάμι του τανκ. Δε χρειάζεται να δείξω κάτι εδώ, να πω μόνο ότι είναι από pyrex γυαλί και στην μαύρη έκδοση του Cobra είναι φιμέ.


5.       Η βάση. Από  ss304+ κι αυτή και πολύ καλής κατασκευής. Πάνω σε αυτή βιδώνει το coil και υλοποιείται το σύστημα αέρος (bottom air flow). Η είσοδος του αέρα γίνεται από δύο μεγάλα ανοίγματα που υπάρχουν αντιδιαμετρικά στο κάτω μέρος της και ρυθμίζεται από ένα περιστροφικό δαχτυλίδι το οποίο μάλιστα μπορούμε να αφαιρέσουμε τραβώντας το προσεκτικά προς τα κάτω για καλύτερο καθαρισμό. Να πω ότι επειδή το oring που το συγκρατεί το κάνει αρκετά σφιχτό, του έβαλα 2 σταγόνες βάση και δούλεψε άψογα. Η ρύθμιση του αέρα είναι πολύ καλή αν και ο Cobra δεν είναι για πολύ κλειστές καταστάσεις, θέλει τον αέρα του για να αποδώσει. Στο επάνω μέρος της βάσης προσαρμόζεται το τζαμάκι του τανκ το οποίο συγκρατείται και μονώνεται με δύο λαστιχάκια, ένα στο εσωτερικό του κι ένα στο κάτω χείλος. Στο κάτω μέρος της βλέπουμε τον 510 πόλο ο οποίος είναι σταθερός και λογότυπα της εταιρείας μαζί με το σειριακό αριθμό του cobra. Το σπείρωμα του 510 είναι βούτυρο!!

                                     



6.      Το coil (η αντίσταση). Πρόκειται για μια υλοποίηση από δύο παράλληλα coils νικελοχρωμίου (Ni80) σε κατακόρυφη διάταξη και οργανικό βαμβάκι, τα οποία είναι τοποθετημένα σε ένα κυριολεκτικά διάτρητο κέλυφος μεγάλου διαμετρήματος. Με αυτό το τρόπο η αντίσταση βρέχεται και τροφοδοτείται συνεχώς σε όλη τη περίμετρο της πράγμα που την κάνει ιδανική για χρήση παχύρευστων υγρών ακόμη και με 100% vg. Η τιμή της αντίστασης κυμαίνεται στα 0,5ohm και ο κατασκευαστής δίνει όρια λειτουργίας 30-45 watt.            

                             


Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι fun του νικελοχρώμιου και ως εκ τούτου ήμουν αρκετά                  συγκρατημένος για το τι θα μου έδινε αυτή η διάταξη, μέχρι που το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα, σε σημείο μάλιστα του να τον έχω όλες αυτές τις ημέρες πιπίλα  :delicious2: με γλυκά κυρίως αλλά και φρούτα. Smooth άτμισμα, πραγματικά πολύ καλή γεύση, ντουμάνι, μηδενικά σκασίματα, ήσυχη και αδιάλειπτη λειτουργία ακόμη και σε εσκεμμένα απανωτές τζούρες. Εντύπωση μου έκανε η άριστη κατάσταση του coil μετά από κατανάλωση περισσοτέρων των 35ml  με 5 διαφορετικά υγρά, κάποιων μάλιστα αρκετά ‘’βρώμικων’’.

                               



Η εμπειρία.

Η Asvape που μέχρι τώρα μας είχε παρουσιάσει κάποια ακριβά μοντάκια, έκανε το ντεμπούτο της στους ατμοποιητές με τον Cobra και το αποτέλεσμα της «βγήκε». Παρουσίασε ένα ποιοτικό μοντέλο, όμορφο οπτικά, προσεγμένο κατασκευαστικά και με εξαιρετική απόδοση. Ο ατμοποιητής μου ήρθε πεντακάθαρος χωρίς να μου δίνει στις δοκιμές περίεργες γεύσεις και τα σχετικά που συναντούμε συχνά πυκνά. Αρχικά να πω ότι μου αρέσει οπτικά και δένει πολύ όμορφα σα σύνολο με τα μοντάκια μου. Στην πρώτη ματιά δείχνει για επισκευάσιμος μέχρι να κοιτάξει κάποιος την αντίσταση στο εσωτερικό του για να καταλάβει ότι πρόκειται για εργοστασιακό.
Πρόκειται για αεράτο ατμοποιητή που δίνει από σφιχτές πνευμονικές έως άνετες πνευμονικές. Σε όλες τις δοκιμές ήθελε τον αέρα του για να αποδώσει.
Τον δοκίμασα κυρίως με γλυκά και φρούτα τα οποία όπως είδα είναι η αδυναμία του. Να σημειώσω ότι όλα τα υγρά που έβαλα ήταν από 80-20 vg/pg έως 100% vg. Δεν έβαλα πιο λεπτόρευστα διοτί φοβήθηκα λόγω των θερμοκρασιών που έχουμε αυτό τον καιρό την υπερτροφοδοσία.  Ξεκίνησα από τα 30 watt που δίνει εκκίνηση ο κατασκευαστής και ανέβηκα μέχρι τα 43 για να καταλήξω σε ιδανική ισχύ για τα γούστα μου τα 40 watt. Το αποτέλεσμα ήταν πέρα των προσδοκιών μου…γεύση ψηλά, που για να είμαι ειλικρινής δε περίμενα, ντουμάνια πολλά και smooth άτμισμα. Έχει πολύ ήσυχη λειτουργία και κανένα, μα κανένα σκάσιμο σε ότι υγρό κι αν του έβαλα. Είναι ατμοποιητής γι’ αυτούς που θέλουν να βγάλουν γούστα!! Μετά την αρχική δοκιμή κι αφού την είχα καταβρεί με την κρεμούλα που του είχα βάλει, τον είχα (και τον έχω) μόνιμα μαζί αναλαμβάνοντας τα γλυκοκοκό  :)).    Το γέμισμα του (top filling) πανεύκολο και προπάντων καθαρό λόγω των αυλακιών που υπάρχουν στο καπάκι αναπλήρωσης.  Δε του βρήκα κάποιο κουσούρι, μου άρεσε και τον προτείνω ανεπιφύλακτα.
Όσοι ψήνεστε γι’ αγορά του, εδώ https://www.heavengifts.com/product/Asvape-Cobra-RTA-Tank.html


Ευχαριστώ που με διαβάσατε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2017, 11:22 από truckman »

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Asvape Cobra Sub Ohm Tank - 3.8ml
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 17, 2017, 11:03 »
ωραια παρουσιαση κλασσικα :respect: :respect: :respect: μια ερωτηση μονο για τις αντιστασεις..νικελιο η νικελοχρομιο(nichrome)??

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Asvape Cobra Sub Ohm Tank - 3.8ml
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 17, 2017, 11:25 »
Σε ευχαριστώ Κώστα :) Νικελοχρωμίου (Ni80) είναι οι αντιστάσεις κι όπως είδα εκ παραδρομής είχα γράψει απλά νικελίου, διορθώθηκε, thanks :)

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Asvape Cobra Sub Ohm Tank - 3.8ml
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 17, 2017, 13:13 »
Τον δοκιμασες μεχρι να τελειωσει το υγρό?
Οταν κατεβει η σταθμη από το υψος που αρχιζουν οι τρυπες τροφοδοσιας, το ατμισμα παραμενει ιδιο ή εχουμε πιθανοτητα για καμενο?

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Asvape Cobra Sub Ohm Tank - 3.8ml
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 17, 2017, 14:27 »
Το άφησα πολύ χαμηλά το υγρό αλλά όχι να αδειάσει εντελώς γιατί δε θα βρεχόταν καθόλου η αντίσταση, κάπου στο 1-1,5mm πριν το τέρμα. Ακόμη και σε επισκευασιμους ποτέ δεν αφήνω να τελειώσει το υγρό, μόλις αδειάσει το βαμβάκι θα πέσει καμμένο, είναι σίγουρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171699 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364