vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

377 επισκέπτες, 7 χρήστες
anetost, dkostas, manoslykos, gfilip, lagoudakis, lounik, Milarepa

Twitter

Από την μια εξάρτηση στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 12, 2017, 11:36 »
Να προσθέσω και το εξής: πέρα από την καλυτέρευση της υγείας μου το άτμισμα μου έδωσε και το δώρο του να μην με αποστρέφεται, λόγω μυρωδιάς, ο μικρός μου γιος όποτε πάω να τον αγκαλιάσω. Χαλάλι, λοιπόν, και το κόστος του εξοπλισμού, χαλάλι και τα ml. Τέτοια πράγματα δεν ξεπληρώνονται με τίποτα. Αν έχω σκοπό να σταματήσω το άτμισμα; Ναι, όταν όμως θα αισθανθώ ότι δεν θα μου λείπει. Πιθανώς να το αντικαταστήσω, σαν εξάρτηση, με κάτι άλλο αλλά όπως σωστά είπαν και τα άλλα παιδιά όλοι έχουμε τις εξαρτήσεις μας...

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 12, 2017, 11:44 »
Το βασικό είναι να κόψεις την νικοτίνη σταδιακά και τότε κόβεις και την  εξάρτηση από το η.τ. το βλέπω από το κολήτο μου περιπού μετά από έναν μήνα σε μηδενικη άρχησε και το ξεχνάει στο σπίτι. Πλέον ατμίζει όποτε γουστάρει αυτός ,μπορεί και να είμαστε όλοι μέρα μαζι και να μην το πιάσει καθόλου.
Θέληση θέλει μεγάλη να ρίξεις την νικοτίνη σταδιακά στο μηδεν χωρις να ξαναγυρίσεις περίπτερο 

Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 12, 2017, 11:55 »
Στο σπίτι έχω αρχίσει να το ξεχνάω κι εγώ, έχοντας πέσει σε εξάρα νικοτίνη πλέον. Βέβαια, μετά από κάποιες ώρες μου λείπει αλλά την παλεύω μια χαρά. 

Παλιότερα, όταν πρωτοξεκίνησα το άτμισμα, στην ώρα επάνω ήθελα να ατμίσω/καπνίσω και... σανό από τη στέρηση!

Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 12, 2017, 12:38 »
Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το σεντόνι. Και πραγματικά δεν ξέρω αν χρειάζομαι βοήθεια και ψυχολογική  υποστήριξη ή απλά να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο.

Συμπασχω... 10μελο βασης κι εγω 4-6 mg ημερησιως και δεν καλυπτομαι (ψαχνω κι αλλη νικοτινη). Δεν ανεβαζω γιατι ξερω οτι θα το συνηθισω σε 4-5 μερες και θα νιωθω το ιδιο, απο χειροτερη θεση αριθμων.

Μπορει να εφυγαν τα φλεμματα κλπ, αλλα η κουραση ειναι εκει (και οτι αλλο φερει ο χρονος).

Οπως και να το κανεις, ειναι παραλογο αυτο που κανουμε και υστερικο...



Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 12, 2017, 12:48 »
Το ξέρεις γιατί το δοκίμασες ή έτσι υποθέτεις? Προφανώς και δεν σε καλύπτουν τα 4-6mg.
Μην φοβάστε να ανέβετε σε νικοτίνη, όπως δεν φοβόσασταν να καπνίσετε 5 τσιγάρα παραπάνω.

Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη μανία που έχουν μερικοί να ρίξουν την νικοτίνη με το ζόρι.
Και μετά δεν τους καλύπτει και μετά βαριούνται όλη μέρα πιπίλα και μετά πάνε στο περίπτερο. :idiot2:

Η κούραση μπορεί να οφείλεται σε 100 άσχετους λόγους, ανάλογα με την ηλικία.

Αν αυτό που κάνεις σου φαίνεται παράλογο και υστερικό, μπορείς να προσπαθήσεις να το κόψεις. Δεν θα είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος που το έκανε.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 12, 2017, 13:02 »
Μην τρελενεσαι.Το πρωτο και βασικο.
Δευτερο,ολοι στην αρχη ετσι καναμε,ασχετος εαν καποιοι δεν το παραδεχονται ή το εχουν ξεχασει.
Τα ml που κανεις δεν ειναι πολλα,οποτε κοιτα το πρωτο που εγραψα.
Η νικοτινη που λαμβανης δεν ειναι μεγαλη,οποτε κοιτα ξανα το πρωτο που εγραψα.
  Σε μικρο χρονικο διαστημα,αφου διαβασεις πολλα εδω,θα εχεις απο μπαγαζια μια μπαταρια,εναν ατμο και ενα μπουκαλακι υγρο και οχι μια βαλιτσα με μπαγαζια,οποτε ξανα κοιτα το πρωτο που εγραψα.
Και να θυμασε το 99% απο τις εμμονες που εχουμε υπαρχουν μονο μεσα στο μυαλο μας και οχι στην αναγκη του οργανισμου μας.

Υπαρχουν πολλοι αξιολογοι ανθρωποι εδω μεσα,που ανετα θα σου απαντησουν σε οποια ερωτηση και να κανεις.
Καλος μας ηρθες.

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 12, 2017, 13:16 »
Άρχισα πριν περίπου 2 χρόνια με 9mg. Μέσα σε 8 μήνες έπεσα διαδοχικά στα 6, 3, 2 και μετά δοκίμασα μηδενική. Αδύνατον να συνηθίσω το ανύπαρκτο χτύπημα. Ξαναγύρισα αμέσως στα 2 mg για πάνω από χρόνο (μέχρι πριν 10 μέρες). Στην περίπου διετία αυτή, η κατανάλωσή μου είχε ανέβει από τα 3 στα 5 και μετά στα 6-8 ml. Αποφάσισα ότι είναι καλύτερα να έχω αισθητό χτύπημα παρά μεγάλη κατανάλωση. Το άτμισμα δεν είναι ασφαλές. Εϊναι πιο ασφαλές από το κάπνισμα. Και η (σχετική) του ασφάλεια είναι ευθεία συνάρτηση της κατανάλωσης. Έτσι ξανανέβηκα στα 4mg πριν από περίπου 10 μέρες. Ήδη η κατανάλωση έπεσε στα 5 ml. Νομίζω λοιπόν, συμφωνώντας με τον Modιvin, ότι είναι καλύτερα ο στόχος να είναι η μείωση της κατανάλωσης και όχι η μείωση της νικοτίνης. Αν η κατανάλωση πέσει στο 0, έκοψες το άτμισμα. Αν εκεί καταφέρεις και ρίξεις και τη νικοτίνη στο 0 (δεν πας περίπτερο δηλαδή) στόχος επετεύχθη.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 12, 2017, 13:33 »
Προς τον φίλο spyvas,

Αδερφέ μου, μην σαλτάρεις χωρίς λόγο και εξηγούμαι: ο εθισμός σου οφείλεται στην νικοτίνη. Μρ το η.τ. απλώς αντικαθιστάς τον τρόπο πρόχληψης νικοτίνης. Πλέον δεν τραβάς και πίσσες και όλα τα κατάλοιπα του κ.τ., απλά χρησιμοποιείς έναν πιο υγειινό τρόπο και μέχρι εκεί. Ο πρώτος στόχος σου είναι να μείνεις πάση θυσία μακριά από το περίπτερο, δοκίμαζε 10.000 γεύσεις το δευτερόλεπτο, αλλά μείνε μακριά από το περίπτερο. Σε λίγους μήνες θα αρχίσει ο οργανισμός σου να σε καθοδηγεί προς τα που θέλει να πάει, εσύ βοήθα τον να μείνει μακριά από το περίπτερο, και όταν θα αρχίσει να σου ψυθιρίζει πράγματα, να έχεις μάτια και αυτιά ανοιχτά και να καταλάβεις καλά τι είναι αυτό που θέλει.
Εγώ προσωπικά, δοκίμασα 2 χρόνια αφού άρχισα το άτμισμα, να πέσω σε μηδενική νικοτίνη, δεν μπόρεσα δεν είμουν έτοιμος. 4,5 χρόνια μετά όμως είμουν έτοιμος, κι έτσι 2-2,5 μήνες τώρα έχω πέσει στην μηδενική, και ατμίζω μια χαρά.
Εσένα ο οργανισμός σου μπορεί να είναι έτοιμος νωρίτερα απ'ότι ο δικός μου, μπορεί αργότερα, δεν τρέχει τίποτε. Ο πρωταρχικός σκοπός είναι να μείνεις μακριά από το περίπτερο. Ενα βήμα τη φορά φίλε, ένα βήμα. Μην κοιτάς το που θα καταλήξει αυτή η ιστορία μετά από 1-2-3 χρόνια, γιατί δεν ξέρεις ακόμη. Ενα βήμα τη φορά, μείνε μακριά από το περίπτερο και όλα τα άλλα θα έρθουν σιγά σιγά.
Σημείωσε με 15ml την ημέρα ξεκίνησα το άτμισμα, τόσα σχεδόν κάνω και σήμερα, το απολαμβάνω και δεν σκέφτομαι τίποτε άλλο, φτάνει που δεν πάω περίπτερο.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 12, 2017, 15:39 »
Η νικοτίνη δεν κόβεται από το 2mg/ml στο μηδέν, τουλάχιστον όχι εύκολα. 
Το πλέον εύκολο είναι από το 2 στο 1,5 -> στο 1 -> στο 0,5 -> στο 0,25 -> στο 0,1 -> στο 0.
Και το ακόμα πιο εύκολο, κάθε φορά που κατεβαίνεις σκαλί παραμένεις το διπλάσιο χρόνο, π.χ 15 μέρες στο 1,5 -> 1 μήνα στο 1 κ.ο.κ.
Ο καιρός θα περάσει (το μόνο βέβαιο) και θα βρεθείς μια μέρα απεξαρτημένος πλήρως.
Χωρίς τη σωματική εξάρτηση το μυαλό ακολουθεί και βλέπεις τα πάντα πιο χαλαρά. 

Όσον αφορά την κατανάλωση, δεν με απασχόλησε σχεδόν καθόλου. Αυξήθηκε μεν αρκετά, αλλά υποχώρησε και πάλι μόλις έπεσα στο μηδέν. 

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 12, 2017, 15:49 »
Εμενα παντως ,οτιδηποτε κατω απο 6mg, μου φενεται αερας κοπανιστος.
Ειτε 6mg μου δωσεις, ειτε 3mg ειτε 0mg το ιδιο ακριβως. Aερας κοπανιστος!
Μετα απο 3,5 χρονια δεν μπορω να πεσω κατω απο το 9 με τιποτα...(επισκευασιμους μονο)
Δεν αγχωνομαι ομως...βαραω και καμια 15 αρα που εχω καβατζα στα ζορια... 8)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 12, 2017, 15:59 »
αναλογα τον ατμοποιητη και τη τζουρα.
Με τσιγαρισιο κατω απο 6 φαινεται οντως αερας κοπανιστος, ενω με πνευμονικο ακομα και το 6 ειναι μπουχτισμα...
οχι πως παιζει ρολο βεβαια αλλα απλα το αναφερω για να μη παιρνουμε ως σημειο αναφορας μονο την περιεκτικοτητα των υγρων σε νικοτινη.

Απο κει και περα... με λενε Νικο και ειμαι καλα, και ειμαι εξαρτημενος εκτος απ τη νικοτινη, απ τα γκατζετακια μου, απ τους υπολογιστες μου, απ τη ζωγραφικη, απ τη μουσικη ως ακροατης, απ την ασχολια με τα ενυδρεια, απ το σεξ, απ το φαγητο, απ τον υπνο, απ τη θαλασσα, απ τα κομιξ μου, απ το διαβασμα, απ τις συναυλιες, απ τη μαγειρικη, απ τη δουλεια μου, απ τα games, απ τις ταινιες και απο πολλα αλλα... Αν μου λειψει κατι απ αυτα θα χτυπιεμαι σε μαξιλαρακια, ειμαι αρρωστος γιατρε?  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 12, 2017, 16:39 »
...απλά εμμονικός.. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 12, 2017, 17:54 »
Ήσουν ένας φανατικός καπνιστής και φυσικά αρκετά εθισμένος στην συνήθεια πέραν την νικοτίνης!
Υποθέτω πως οποιαδήποτε ενέργεια για να αντικαταστήσει αυτή την συνήθεια θα χρειαζόταν να είναι το ίδιο έντονη!
Ίσως δίνεις παραπάνω σημασία αποτι χρειάζεται στο Η.Τ. από την άποψη ότι φέρνεις στο μυαλό σου συνέχεια περί κατανάλωσης κτλ! Γνώμη μ είναι να χαλαρώσεις κ θα βρεις μόνο σου τα "foul"
Προσωπικά αν κ κάνω κ 12mg περίπου 4ml την μέρα, έχω τώρα 4 μέρες που κάνω μηδενική, μαζί με ξενύχτι λόγω δουλειάς κ παρόλαυτα δεν νιώθω τόσο το ανικανοποίητο! Απλά ανέβηκα στα 6-7ml. Με αυτό καταλαβαίνω ότι η συνήθεια καπνίζω/ατμιζω είναι πιο δυνατή από την νικοτίνη! (Γι'αυτό κ κάνει δουλειά το Η.Τ)

Αποσυνδεδεμένος gnag

Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 12, 2017, 22:02 »
μου θυμιζεις εμενα στην αρχη :)
σιγα σιγα ολα θα φτιαξουν και θα χαλαρωσεις
το εχω φτασει στα 3mg και συνεχιζω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 12, 2017, 22:51 »
Χαλαρά...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279384 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias