vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

361 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, sakissalonika, dkostas, paiktaras, Buliwyf, MildredRhymn, I.P

Twitter

Από την μια εξάρτηση στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« στις: Ιουνίου 12, 2017, 00:18 »

Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το σεντόνι. Και πραγματικά δεν ξέρω αν χρειάζομαι βοήθεια και ψυχολογική  υποστήριξη ή απλά να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο.

Το γύρισα στο vaping πριν από 5 βδομάδες. Έπαθα μια τεράστια φλασια, για το τσιγάρο μια μέρα, ένιωσα πολύ εξαρτημένος. Αηδίασα με την εαυτό μου που δεν μπορούσα να αντέξω ούτε 2 ώρες χωρίς αυτό. Αηδίασα με το ότι πάντα είχα στο μυαλό μου να έχω πάντα μαζί μου τσιγάρα (2 πακέτα να μην ξεμείνω και 2 αναπτήρες πάλι για να μην ξεμείνω). Αλλά η ιδέα να κόψω το τσιγάρο με έφερνε κρύο ιδρώτα. Καπνιστής 22 χρόνια με  βαριά τσιγάρα, τα τελευταία 4 κατάφερα να το κατεβάσω από 2 πακέτα στα 15 τσιγάρα και από 1 mg se 0,6. Αλλά παραπάνω δεν μπορούσα. Σαν ναρκομανής. Μέχρι και από το ύπνο ξυπνούσα για να καπνίσω και μετά να ξανακοιμηθώ. Μόλις μύριζα κάποιον να καπνίζει ήθελα να ανάψω και εγώ. Μπορεί να περπατούσα χιλιόμετρα για να πάω να βρω τσιγάρα αν ξέμενα, αλλά δεν ξέμενα, πάντα αγόραζα με κούτες και έχωνα πακέτα παντου, στο αυτοκίνητο, στην κουζίνα, στην τσαντα μου, από 1 σε κάθε πανωφόρι.

Και από σπόντα άκουσα για το ηλεκτρονικό(από γιατρό) και πήρα 1 πενάκι της πλάκας να δοκιμάσω. Το αποτέλεσμα ήταν ότι να μην ξαναβάλω τσιγάρο στο στόμα μου. Ενθουσιασμένος με το πενάκι τις 3 πρώτες μέρες(18mg, 2 μλ ανα ημερα), πήγα να κάνω ένα τσιγάρο την τέταρτη και αηδίασα, και λέω αυτό ήταν το έκοψα το τσιγάρο. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Αλλά έχω τρελαθεί με το vaping, να δοκιμάζω γεύσεις, μέσα σε αυτό το διάστημα πήρα ένα πιο σοβαρό pen mod. Μετά πήρα ένα ακόμα mod, 3 tanks, πολλές αντιστάσεις να μην ξεμείνω, και καμιά 30αρια 10μελα διάφορες γεύσεις για να δοκιμάζω και να μην ξεμείνω. Τρελαίνομαι και απολαμβάνω πάρα πολύ τις γεύσεις και το vaping. Κατέβασα από τα 18 στα 12, και ρουφούσα συνέχεια, τόσο που με έπιανε πονοκέφαλός από την νικοτίνη. Κατέβασα στα 6mg για να μην με πιάνει, και συνεχίζω ακάθεκτος το ρούφηγμα και mtl και dtl subohm. Πιπίλα. 10μελο την ημέρα. Αλλάζω τα tanks συνέχεια πάνω στο mod για να αλλάζω συνέχεια γεύσεις, και γουστάρω τρελά. Σαν πιτσιρικάς σε παιχνιδάδικο.  Και αντέ λέω δεν πειράζει είναι καινούργιο χομπυ, θα φύγει η κάψα σε λίγο καιρό, απλά νιώθω σαν μέσα σε 5 βδομάδες να έχω κάνει fast forward αυτά που άλλοι έχουν κάνει σε 6 μήνες. Και μέσα σε όλα αυτά εκτός από την κάβα (30 μπουκαλάκια για να μην ξεμείνω) έχω κάνει κάβα σε ανταλλακτικά, μπαταρίες φορτιστές. Σήμερα πήγα βόλτα έξω και κουβάλησα μαζί μου 2 mod με τα τανκ, 2 μπουκαλάκια (για να μην ξεμείνω), 2 επιπλέον μπαταρίες (για να μην ξεμείνω) και έναν εξωτερικό φορτιστή (μήπως χρειαστεί αν ξεμείνω από ρεύμα).

Και γυρνάω σπίτι και βλέπω ότι αυτό το «μην ξεμείνω» με έχει κάνει να κουβαλάω για μια απλή βολτα( 4 ωρών) πιο πολλά συμπράγκαλα από τα 2 πακέτα τσιγάρα και όχι απλά ένα τίποτα(ας μην ρουφήξω βρε αδερφέ) ή έστω μόνο με το pen mod και όσο κρατήσει ένα tank των 2 μλ. Το γύρισα στο vaping γιατί δεν μπορούσα να κόψω το τσιγάρο, και ναι ο σκοπός επιτεύχθει. Με το vaping ούτε σύνδρομα στέρησης είχα ότι κάτι άλλο. Αλλά μετρώντας το πόσο κατανάλωση κάνω τώρα, πώς να έχω σύνδρομο στέρησης αφού μάλλον παίρνω περισσότερο νικοτίνη. (έκανα 15 τσιγάρα των 0,6 και τώρα κάνω 10 μλ των 6 mg/μλ.. ξέρω δεν συνδέονται οι προσλήψεις νικοτίνης στην μια και στην άλλη περίπτωση αλλά και πάλι η διαφορά είναι μεγάλη). Ναι έχω δει κάποια καλά. Δεν βρομάω και το στόμα μου και ολόκληρος και τα ρούχα μου, με αγκαλιάζουν πλέον τα παιδιά μου, είναι πιο οικονομικά από το τσιγάρο (δεν λαμβάνω υποψιν τις συσκευές.. τις θεωρώ επένδυση, μετράω μόνο υγρά και αντιστάσεις). Αλλά πέραν τούτων τι?

Παίρνω μάλλον πολύ νικοτίνη από ότι πριν, και ναι το vaping μάλλον κάνει λιγότερο κακό από το τσιγάρο αλλά πάλι τόση νικοτίνη κάτι θα κάνει και αυτή. Αλλά το πιο σημαντικό… σκέφτηκα ότι τελικά το μόνο που κατάφερα ήταν να αντικαταστήσω έναν εθισμό στο τσιγάρο (σαν μια παλαιών αρχών γκόμενα) με έναν ακόμα πιο έντονο εθισμό και εξάρτηση στο vaping (σαν μια καινούργια turbo γκομενα που σου ρουφάει το μεδούλι και το μυαλο). Έχω καταντήσει να σκέφτομαι πάλι το «μην ξεμείνω», να ρουφάω συνέχεια. Και πάνω από όλα έχω και το πακέτο τσιγάρα ( έχω αφήσει ένα πακέτο κλειστό να το βλέπω για να τσεκάρω τον πειρασμό) να με προσκαλεί σαν «πρωην» και να μου λέει «ανοιξε με , εγώ ήμουν πιο πολύ του χεριού σου, σταθερές αξίες».

Συγνώμη αν ακούγομαι τρελός, αλλά ήθελα κάπου να πω (γραψω) τον φόβο μου.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 12, 2017, 00:27 »
 
το καλύτερο για τι διακοπή του καπνίσματος είναι η ....διακοπή :)
το άτμισμα είναι ένας εναλλακτικός τρόπος

κάποιοι δεν καταφέραμε να το κόψουμε με τη μία και γίναμε ατμιστές
οι περισσότεροι σιγά σιγά πέφτουμε σε νικοτίνη και αντέχουμε ώρες χωρίς άτμισμα
όχι από τη μια μέρα στην άλλη αλλά σε βάθος χρόνου
ίσως κάποιοι το κρατάνε και για hobby με 0νικες νικοτίνες αλλά είναι λίγοι

προς το παρόν περνάς φάση στέρησης (γι'αυτό ρουφάς πολύ που λες)
όχι μόνο της νικοτίνης αλλά και της διαδικασίας καπνίσματος
relax και πέτα το πακέτο
δεν έχει όριο πότε γίνεται η απεξάρτηση
όποτε θέλει και μπορεί ο καθένας
σε λίγο καιρό ούτε να το μυρίσεις δεν θα μπορείς

edit  τώρα κάνω 10 μλ των 6 mg/μλ 
ουτε ένα πακέτο δεν είναι αυτό btw

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 12, 2017, 00:33 »
Καταρχάς συγχαρητήρια για την απόφασή σου να κόψεις το τσιγάρο. Κατά δεύτερον, όμως,ακόμη και με το άτμισμα χρειάζεται παρόμοια αποφασιστικότητα με το να το έκοβες μαχαίρι, εφόσον, βέβαια, ο σκοπός σου είναι να απαλλαχθείς οριστικά από τη νικοτίνη κάποια στιγμή. Ναι, στην αρχή συμβαίνει αυτό που λες. Μπορεί να μην αισθάνεσαι πλήρως το σύνδρομο στέρησης αλλά αυτό συνεχίζει να υπάρχει, γι' αυτό και έχεις αυτό το άγχος του «να μην ξεμείνω». Όλοι το έχουμε περάσει ή το περνάμε σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό. Ρόλο σε αυτό, βέβαια, παίζει και το γεγονός ότι η πραγματική νικοτίνη που προσλαμβάνεις είναι λιγότερη από αυτήν που λάμβανες από το τσιγάρο. Βλέπεις στα τσιγάρα αναγράφεται πόση νικοτίνη προσλαμβάνει ο οργανισμός και όχι η συνολική ποσότητα που περιέχεται στο καθένα. Επιπλέον, τα ατμιστικά υγρά δεν περιέχουν χημικές ενώσεις που διευκολύνουν την πρόσληψη νικοτίνης ή που αυξάνουν την διείσδυσή της στον εγκεφαλικό φλοιό. Αν σου κάνει εντύπωση η ύπαρξη αυτών των ενώσεων σκέψου ότι ακόμη και τσιγάρα με 0,1mg να κάνει κανείς ο εθισμός δεν μειώνεται. Αντίθετα με το άτμισμα έχεις την ευκαιρία να μηδενίσεις κάποτε τη νικοτίνη και να σου μείνει το «κουσούρι» του ατμίσματος, όπως σε άλλους μένει το «κουσούρι» του κομπολογιού ή της τσίχλας. Επιπλέον όλων αυτών έχει ήδη επανέλθει ένα σημαντικό ποσοστό της γεύσης και της όσφρησής σου, με αποτέλεσμα να μην χορταίνεις τη νοστιμιά των υγρών. Οπότε αυτό που σου προτείνω είναι να κάνεις υπομονή και είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα βρεις τις ισορροπίες σου.

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 12, 2017, 00:35 »
Εγώ για να μήν υπερκαταναλώνω νικοτίνη κουβαλάω ένα τανκ με μηδενικό υγρό το οποίο πιπιλιάζω και ένα με νικοτινη το οποίο πάω πιο χαλαρά. παίξε με επισκευάσιμους και με δικά σου υγρά(DIY) για οικονομία(εγώ το έχω και σα χόμπι) ... και η φαση θέλω κ αυτό το μοντ και αυτόν τον ατμο και το ένα και το άλλο σε μενα έρχεται και φεύγει ... επίσης μετά από 2 γεματα χρόνια ατμίσματος το να μη κάνω για κάποιες ώρες πλέον δε με ενοχλεί..ισως το καταφέρεις και εσύ... Πάντως απ το τσιγάρο χειρότερη εξαρτιση δεν είναι και ας χαλάω και 10 φράγκα παραπάνω ( γνώμη μου) !!!
Το να ξεμείνω επίσης μη το σκέφτεσαι...κάτι κυριακές και αργίες συμφορουμίτες έχουν βοηθήσει οσους ξέμειναν!  

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2017, 00:49 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 12, 2017, 00:56 »
Μην σε ανησυχεί για το σεντόνι, οι ανησυχίες σου έχουν συζητηθεί και στο παρελθόν, όταν αυτό το φόρουμ ήταν πολύ μικρότερο και στο μεγαλύτερο διάστημα τα μέλη προσέφεραν "ψυχολογική υποστήριξη" ο ένας στον άλλο.


Το κομμάτι του εξοπλισμού, δεν θα το σχολιάσω, θεωρώ αυτονόητο ότι εφόσον τα ατμιστικά μας δεν είναι διαθέσιμα σε επίπεδο τσιγάρου, πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε μαζί μας διάφορα μπλιμπλίκια.


Όσον αφορά τον τίτλο που επέλεξες τώρα, έχω να σου κάνω την εξής πολύ απλή ερώτηση: αποφάσισες να κόψεις το τσιγάρο, τη νικοτίνη ή γενικά όλα τα εισπνεόμενα?

Αν η απάντηση στο πρώτο είναι ναι, καλώς μας βρήκες. Αν η απάντηση είναι ναι και στο δεύτερο, τότε πάλι καλώς μας βρήκες, και υπομονή στην προσπάθειά σου. Αν η απάντηση και στο τρίτο είναι ναι, τότε ξανά καλώς μας βρήκες και με χαρά θα αποτελέσουμε stepping stone στην προσπάθειά σου.


Προσωπική μου συμβουλή, δες το πιο χαλαρά και μην αγχώνεσαι. Όλα περνάνε, όπως η μανία του να αγοράζεις τα πάντα. Όσο για τη νικοτίνη, ο ίδιος σου ο οργανισμός θα σου πει πότε είναι στιγμή να πέσεις.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 12, 2017, 00:57 »
Φίλε, ξεκινήσαμε πάνω κάτω την ίδια περίοδο το άτμισμα. Σε καπνιστικές συνήθειες, δεν ήμουνα πιο πίσω από σένα, έκανα τον 30άρη καπνό σε μιά μέρα και ένα πρωί. Πολλά τσιγάρα λέμε. Βασική διαφορά ότι είμαι 24 και μόλις 9 χρόνια καπνιστής πριν το κόψω.
Πιστεύω ανησυχείς για το λάθος πράγμα. Άκου και τη δική μου ιστορία. Ψάχνωντας ικανοποιητικό εξοπλισμό (κι εγώ pen είχα) έπεσα πάνω στο forum. Πήρα συμβουλές και χωρίς να κάνω υπερβολές, βρέθηκα με ένα αξιόπιστο mod και 2 ατμο έναν για πνευμονικές και το melo με sub ohm. Ενημερώνομαι για θέματα υγείας, δεν έχω αυταπάτες πως το η.τ. είναι αβλαβές, αλλά δεν παθαίνω και σοκ όταν στο κάθε σάιτ βγαίνει δημοσίευμα πως το άτμισμα είναι οι 7 πληγές του Φαραώ. Τώρα κάνω περίπου 5 ml τη μέρα με 12αρα νικοτίνη (κοντά σε σένα), αλλά ήδη έχω δει διαφορά στην υγεία μου και δεν κάνω πλάκα. Ούτε βήχας κάθε πρωί, ουτε χαλασμένο στομάχι τη μισή μέρα και μια σειρά άλλα πλεονεκτήματα που βλέπεις κ εσύ. Χαίρομαι για αυτό, αλλά δεν θα μείνω εδώ. Θα ελαττώσω, μέχρι να κόψω και το άτμισμα, αλλά σε βάθος χρόνου. Στον ένα μήνα και κάτι ατμιστές ίσα που είδαμε τα καλά του ατμού, δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε.

Το πρόβλημα δεν είναι η νικοτίνη ούτε η ποσότητά της, είναι πως χρησιμοποιούσαμε το κάπνισμα, όπως και τώρα τον ατμό για να καλύψουμε τα άγχη μας, τις καθημερινές δυσκολίες και μάλιστα σε υπερβολή. Αυτό δεν μας βγάζει πουθενά και μας εμποδίζει να το κόψουμε.Μην κάνεις τέτοιες υπερβολές, το κατάλαβα όταν κάποια στιγμή μέσα στο μήνα είχα ταυτόχρονα κορεσμό γεύσης ΚΑΙ μηδενικό χτύπημα ήδη από τις 5 το απόγευμα κάθε μέρα. Ξεκίνησε να μου λείπει το η πίσσα του τσιγάρου :wall: (φουλ παράνοια). Άρα δεν χρειάζεσαι ούτε 30 υγρά ούτε 3 mod ούτε 5 άτμο. Πιο πολύ πιστεύω χρειαζόμαστε έναν ξεκάθαρο στόχο και θέληση να τον πετύχουμε. Για παράδειγμα εγώ τώρα τελειώνω την πρώτη προσπάθεια μου με diy, έτσι ώστε το άτμισμα σε ένα βάθος χρόνου να μου κάνει απόσβεση και ήδη εδώ και 20 μέρες είμαι στην 12άρα νικοτίνη (από 18 )χωρίς αύξηση στα ml. Ήδη η πνευμονική με 6άρι μου φαίνεται βαριά. Συμπερασματικά, αν θες να διακόψεις ολοκληρωτικά τον εθισμό, πιστεύω θέλει την ίδια προσπάθεια με το να το έκοβες μαχαίρι, απλά είναι διαφορετικός ο τρόπος, πιο ομαλός και σταδιακός.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, αλλά καλό κουράγιο σε κάθε περίπτωση :)

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 12, 2017, 01:00 »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για την νικοτίνη ξέρω ότι το 0,6 είναι εκτιμώμενη πρόσληψη και ότι ουσιαστικά το τσιγάρο περιέχει πολύ παραπάνω. και ότι ουσιαστικά πρέπει να έχει μεταξύ 10mg (lights) και 30 mg (τα βαριά). αλλά πάλι μου φαίνονται πολλά αυτά που κάνω τώρα. Και για να διευκρινίσω. Δεν μείωσα την νικοτίνη και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ανεβάσω κατανάλωση. Η κατανάλωση ανέβηκε πρώτα λόγω της απολαύσης, και επειδή είχα τρελούς πονοκεφάλους και παρόλα αυτά δεν μπορούσα να σταματήσω το ρούφηγμα, κατέβαζα νικοτίνη. Μετά που φεύγαν οι πονοκέφαλοι, ανεβαινε και άλλο η κατανάλωση και πάλι πονοκεφάλους και κατέβασα και άλλο νικοτίνη. Τώρα με τα 6mg νιώθω ότι κάνω συνέχεια chain vaping. Αλλά τέλος πάντων δεν είναι ίσως το κυρίως θέμα η νικοτίνη, αλλά το ότι ο λόγος που ήθελα να το κόψω ήταν γιατί ενιώσα αηδιασμένος με τον εαυτό μου από την εξάρτηση από το τσιγάρο, και ταυτόχρονα πολύ αδύναμος να το κοψω. Αυτό το "να μην ξεμείνω. Και σήμερα ένιωσα το ίδιο αηδιασμένος και αδύναμος για το vaping. Και ενώ δεν έχω cravings για τσιγάρο (απολαμβάνω τρελά το vaping), σήμερα ένιωσα "εγκλωβισμένος" στο vaping. 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 12, 2017, 01:03 »
Αγαπητέ spyvas εύχομαι να φτάσεις στο σημείο που θέλεις να βρεθείς. Θα πω κάποια πράγματα μήπως σε βοηθήσουν.

1. Δεν υπάρχει μηχάνημα που να αλλάζει την προσωπικότητά σου και την ψυχολογική σου φάση. Αν είσαι επιρρεπής στον εθισμό γενικότερα ή αν η ζωή σου είναι τέτοια που ανταπεξέρχεσαι στις πιέσεις βουτώντας γερά σε κάποιες συνήθειες, αυτό είναι κάτι που δεν θα το λύσεις με το άτμισμα αλλά ψάχνοντας βαθιά τον εαυτό σου με όποιο τρόπο σου πάει (ο ψυχολόγος είναι ένας αρκετά καλός δρόμος για τέτοια). Σε νιώθω βαθιά αγχωμένο και προβληματισμένο και ίσως αξίζει να το σκεφτείς.

2. Η ίδια η νικοτίνη είναι το λιγότερο που πρέπει να σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή. Το τσιγάρο σου δεν απειλούσε την υγεία σου λόγω της νικοτίνης. Ξέχνα την νικοτίνη. Δεν είναι καλή αλλά η δράση της είναι το λιγότερο απειλητικό κομμάτι στην όλη υπόθεση. Παίζει ρόλο μόνο να σε καλύπτει και να μην το παρακάνεις και σε πειράζει. Εν τέλει, καλύτερα 5 ml 12άρι υγρό παρά 10 ml 6άρι. Αν την χρειάζεσαι και μπορείς έτσι να μειώσεις την πιπίλα, ανέβασε.

3. Πέτα το πακέτο. Σταμάτα τις συνεχείς αγορές. Δες αν μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα να σε ευχαριστούν στην ζωή σου. Σκέψου μήπως με το σταμάτημα του τσιγάρου θα ήθελες να αρχίσεις και κάτι άλλο για τον εαυτό σου, πχ. γυμναστική. Φάση είναι, θα περάσει.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 12, 2017, 01:05 »
Μην φοβάστε την νικοτίνη. Από μόνη της είναι το λιγότερο βλαβερό συστατικό και του καπνού και του ατμού. 

Το μεγαλύτερο κακό της νικοτίνης είναι οτι σε εθίζει.

Είναι προτιμότερο να πάρεις 100 μονάδες νικοτίνης ατμίζοντας παρά 1 μονάδα νικοτίνης καπνίζοντας.

Στην πορεία θα δεις πότε, πόσο και αν θα κατέβεις σε νικοτίνη αλλά αυτό δεν πρέπει να σε απασχολήσει ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 12, 2017, 01:07 »
Όπως το βλέπω εγώ, έχεις τρεις επιλογές:

α) Εγκλωβισμός στο τσιγάρο

β) Εγκλωβισμός στο άτμισμα

γ) Τα κόβεις όλα.

Αν δεν μπορείς να κάνεις το γ) και έχεις να επιλέξεις μεταξύ του α) και του β), δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα για το τι είναι καλύτερο...

Και για να συμπληρώσω τον Big, είναι τουλάχιστον ειρωνικό το ότι η νικοτίνη (μία από τις πιο τοξικές ουσίες στον πλανήτη) είναι το μικρότερο κακό που θα συναντήσεις σε ένα τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 12, 2017, 01:23 »
Λοιπόν έκανα ΤΟ ΤΕΣΤ.

Αναψα τσιγάρο. Στην πρώτη τζουρα έτρεξα στο μπάνιο και έκανα εμετό. Το πεταξα το πακέτο.

ΟΚ για την νικοτίνη ας πούμε δεν το σκέφτομαι σήμερα.

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση γιατί έκοψα το τσιγάρο; γιατι ένιωσα αηδιασμένος με τον εαυτό μου και με την εξάρτηση.
Και στην ερώτηση αν θέλω να κόψω το τσιγάρο, την νικοτίνη ή όλα τα εισπνεόμενα, δεν ξέρω τι να απαντήσω. Την εξάρτηση θέλω να κόψω. Για να σας δώσω να καταλάβετε θα κάνω σύγκριση με ένα άλλο "κακο" κουσούρι. Καφείνη.
Πίνω έναν καφέ να ανοίξει το μάτι το πρωί. Πίνω έναν καφέ το μεσημέρι, και έναν το απόγευμα (κάποτε αυτά συνοδεύονταν με τα απαραίτητα τσιγάρα). Αν δεν πιω τον μεσημεριανό ή το απογευματινό δεν ίδρωνει το αυτί μου. Αν δεν πιω τον πρωινο.. ε ΟΚ εκεί έχω μια καθυστέρηση φάσης αλλά το ξεπερνάω ότι "καλοξυπνήσω αργότερα". Αν δεν πιο καφέ για 3-4 μέρες (το έχω κάνει) δεν νιώθω κανένα σύνδρομο. Βέβαια μπορεί στον επόμενο να μου έρθει και οργασμός (που λέει ο λογος). Μου λείπει όταν δεν πίνω αλλά δεν τον κυνηγάω. Απολαμβάνω κάθε καφε που πίνω και δεν με πίνει. Και αν κάποια μέρα το παρακάνω (καλοκαίρια διακοπές μπορεί να πιω και 5 την ημέρα) δεν μου μένει κουσούρι να πίνω 5 κάθε μέρα από εκει και πέρα.
Με λίγα λογια αυτου του είδους την σχέση έχω με το καφέ. Αυτή ήθελα και από το τσιγάρο (τρομάρα μου) αυτή θα ήθελα και από το vaping. Tις μικρής καθημερινής απόλαυσης που δεν γίνεσαι σκλάβος της.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 12, 2017, 01:44 »
Καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες αγαπητε, αυτο που σου την δινει πανω απο ολα ειναι η εξαρτηση.
Δες το ομως και καπως αλλιως.
Εξαρτηση το τσιγαρο, εξαρτηση και το ατμισμα, αλλα η μια ειναι πολυ πιο βλαβερη απο την αλλη.
Ακομα και εαν δεν μπορεσεις να απεξαρτηθεις,(που φυσικα σου ευχομαι να το κανεις καποτε) νομιζω οτι ειναι αυτονοητο οτι ειναι προς το συμφερον σου να εισαι εξαρτημενος απο το μικροτερο κακο.
Συμβουλες απεξαρτησης δε μπορω να σου δωσω, μιας και εγω εξαρτημενος ειμαι(απο το ατμισμα, τουλαχιστον ομως δεν βαζω πλεον τον μαυρο καρκινο του κ.τ. μεσα μου)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 12, 2017, 02:04 »
εξαρτησεις ειναι πολλα πραγματα, το θεμα με το τσιγαρο ειναι πως ειναι αποδεδειγμενα βλαβερη εξαρτηση.
Δε βλεπω λογο να σαι αγχωμενος, ειδικα στην παρουσα φαση, απλα απολαυσε τις γευσεις που χεις παρει, και σιγα σιγα θα δεις οτι θα επανελθει η οσφρηση και η γευση σου (το αν ειναι καλο αυτο ειναι ενα θεμα βεβαια...) θα αυξηθουν οι αντοχες σου, οι επιδοσεις σου στο σεξ, θα σταματησουν τα λαχανιασματα στις σκαλες κτλ κτλ κτλ 

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 12, 2017, 07:13 »
Ελα, παραδέξου το πως
με "βοηθό" την τάση σου να εξαρτάσαι
εξομοιώνεις την μια εξάρτηση με την άλλη
και αυτό είναι τρομερά επικίνδυνο.

Οι εξαρτήσεις σαν έννοια, μας φοβίζουν και μας τρομάζουν επειδή
κατά κανόνα είναι ολέθριες. Αλκοόλ, τσιγάρο, τζόγος, ναρκωτικά κλπ.

Ομως, υπάρχουν και εξαρτήσεις ευχάριστες, όπως
Εκδρομές, διάβασμα, fitness κλπ.
Εχεις ακούσει κανέναν να λέει πως "είμαι εκδρομοεξαρτώμενος";

Και είναι αναμφισβήτητος "νόμος" πως
μια εξάρτηση, κόβεται αντικαθιστώντας την με κάποια άλλη.
Εδώ η άλλη, είναι μια που μιμείται μια άλλη ολέθρια με σκοπό να την εξαφανίσει!
Δεν είναι ώρα λοιπόν να σε απασχολεί κάτι τέτοιο.
Ασε το η.τ. να "κάνει τη δουλειά του" και μην αυτοσαμποτάρεσαι!

Μη τρελαίνεσαι επειδή μοιάζουν κάπως.
Αν δεν έμοιαζαν, δεν θα σου "λειτουργούσε" και θα έμενες στις πίσσες..


Εχεις λοιπόν εξάρτηση από το άτμισμα.
Ε και;

Μην τρελαίνεσαι και αφήσου στην απόλαυση χωρίς ενοχές!

Μήπως τελικά δεν είσαι εξαρτώμενο άτομο αλλά ενοχικό;

Απολαμβάνω την "εξάρτηση" μου εκείνη, που με κρατάει μακριά εδώ και 3 χρόνια από το τσιγάρο.

Εξαρτώμαι από την ικανοποίηση να μην καπνίζω!

Γιατί όλοι μας, από κάπου εξαρτόμαστε. ;)


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Από την μια εξάρτηση στην άλλη.
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 12, 2017, 10:52 »
Εξαρτήσεις έχουμε όλοι και θα έχουμε πάντα, αν καταφέρουμε να αποφύγουμε τις πλέον ζημιογόνες με πιο ήπιες μόνο καλό θα ειναι.
Εγω ας πούμε άλλαξα μια πέκα με τον εσπρέσο. Εχω σκάσει κάμποσα χιλιάρικα σε μηχανή και μύλο, αλέθω και πίνω 3-4 κιλα το μήνα. Παλιά έπινα λιγότερο αλλά με χάλαγε και ετσι το άλλαξα με τον εσπρέσο.
Θα μου πεις, τι σχέση έχει αυτό με το άτμισμα; Ελα ντε;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279170 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias