vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

469 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, dvelev

Twitter

Skyline RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4185 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:08 »
Παρεξήγησις. Δεν έχω γενικά πρόβλημα με τη γεύση. Μόνο στο τελευταίο στήσιμο σαν να χάθηκε, ή το σύρμα φταίει ή το πολύ βαμβάκι.
Να θυμίσω πως τον έχω πια κοντά 8 μήνες και δεν είχα γενικά προβλήματα μαζί του. Τον τελευταίο μήνα μόνο άρχισε να μου καίει την αντίσταση στη μέρα. Μέχρι τότε και γεύση είχα και ατμό είχα, και 5 μέρες κράταγε.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4186 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:15 »
τον εχεις κάνει κανενα καλό μπάνιο?

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4187 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:19 »
http://vaping.gr/index.php/topic,35293.msg1376921.html#msg1376921

Νομίζω ότι κάνουμε κύκλους  :bye:

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4188 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:19 »
[member=7533]drum[/member] απλα προσπαθώ να βρω την αιτία που δημιουργεί το πρόβλημα και εγώ δεν το πολύ πίστεψα αλλά σκέφτηκα να το αναφέρω,πάντα με καλή διάθεση να βοηθήσω οσο μπορώ!
[member=21054]anarxaki[/member] εσύ έχεις πιο πολύ καιρό τον ατμοποιητη απο εμενα (2 εβδομάδες περίπου το έχω) μήπως φταίει το υγρό σου είναι high VG ή έχει πολλά γλυκαντικά και σου χαλάει το βαμβάκι αμέσως;

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4189 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:20 »

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4190 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:23 »
Δεν έχω παρακολουθήσει όλη την κουβέντα, αλλά μήπως αυτό που φταίει είναι το υγρό;
Έχεις αλλάξει τίποτα τον τελευταίο καιρό (γεύση, ποσοστά vg pg, μάρκα νικοτίνης);

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4191 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:27 »
Το πρόβλημα στην βάση του είναι προφανές: Δεν τροφοδοτεί. 

Γι' αυτό δεν υπάρχει γεύση, γι' αυτό καίγεται γρήγορα το βαμβάκι. Απλά δεν φτάνει γρήγορα το υγρό.

Πάμε στα βασικά οπότε:

α) Περνάμε το βαμβάκι σφιχτά μέσα στην αντίσταση. Εκτός αν είναι CB v2 οπότε του αφήνουμε λίγο χώρο να φουσκώσει.

β) Κόβουμε το βαμβάκι παπιγιόν στην περίμετρο του deck και αφαιρούμε την κάτω πλευρά του παπιγιόν

γ) αφρατεύουμε το βαμβάκι, αφαιρούμε ό,τι περισσεύει και κλείνουμε τις οπές τροφοδοσίας με βαμβάκι

γ.1) Αναλόγως την ρευστότητα του υγρού μας πάει και το ξεμάλλιασμα του βαμβακιού. Πολύ VG; Πολύ ξεμάλλιασμα.

δ) Δεν χρειάζεται να γεμίσουμε όλη την βάση με βαμβάκι, παρά μόνο τις οπές τροφοδοσίας.

ε) Φροντίζουμε να μην κομπιάζει πουθενά το βαμβάκι μας και διαβρέχουμε. Βλέπουμε ότι ατμίζει και κουμπώνουμε.

στ) Ανοίγουμε την τροφοδοσία των υγρών μέχρι να δούμε ότι ανεβαίνουν μπουρμπουλήθρες. Ανοίγουμε και λίγο παραπάνω από την πρώτη μπουρμπουλήθρα.

Έχουν γίνει όλα αυτά [member=21054]anarxaki[/member];

To "χωρίς airdisc" και 0,32 σύρμα εννοείται θα δίνει πιο άτονη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4192 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:33 »
ενας συνδυασμός κακής ποιότητας σύρματος, "βρώμικου" υγρού, κακής ποιότητας υλικού του ατμοποιητή, κακού πλυσίματος, θα μπορούσε να δώσει  ένα τέτοιο αποτέλεσμα.
Τα άλατα που ενδεχομένως υπάρχουν ως υπολλείματα στην βάση, μπορούν να καταστρέψουν στησίματα. Κι επειδή αυτό λειτουργεί σωρευτικά καλό θα είναι να λύσεις όλη την βάση και να την καθαρίσεις καλά.
Δεν ανακυκλωνόμαστε....εμπειρίες καταθέτουμε :)

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4193 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:33 »
Επαναλαμβάνω για να μην σας αναγκάσω να διαβάσετε όλα τα προηγούμενα σχόλια:
Εδώ και 8 μήνες υγρά ίδια, στησίματα ίδια, σύρματα ίδια, μοντάκι ίδιο, εβδομαδιαίο εξονυχιστικό πλύσιμο.
Μόνο το βαμβάκι άλλαξα, από v2 πήγα σε Prime και ίσως με το καιρό άρχισα να βάζω λιγότερο. Το διορθώσαμε αυτό, έστησα με περισσότερο > πολύ περισσότερο > μακρύτερο > πολύ μακρύτερο. Επίσης δοκίμασα σε άλλο μοντ. Συνεχίζει να την καίει στη μέρα πάνω ενώ πριν άντεχε 5 χαλαρά.

Για εμένα το επικρατέστερο σενάριο (αν όχι το μόνο εναπομείναν μετά από τόσα τσεκαρίσματα) είναι ότι κάτι χάλασε στον ίδιο τον ατμοποιητή. Κλώνος είναι, ποιος ξέρει τι αστοχία μπορεί να είχε το δικό μου και μετά από 7 μήνες αποκλειστικής χρήσης, εγκατέλειψε τη μάχη.


Για τη γεύση δεν θέλω να μου σκοτίζεστε, μόνο στο τελευταίο στήσιμο είχαμε θέμα, φωτογραφίες στην προηγούμενη σελίδα, με 28άρι kanthal και πάρα πολύ βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4194 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:37 »
Στον [member=19479]dinos_74[/member] δώστον... Ψάχνει κάτι σαν supersonic

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4195 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:44 »
Επαναλαμβάνω για να μην σας αναγκάσω να διαβάσετε όλα τα προηγούμενα σχόλια:
Εδώ και 8 μήνες υγρά ίδια, στησίματα ίδια, σύρματα ίδια, μοντάκι ίδιο, εβδομαδιαίο εξονυχιστικό πλύσιμο.
Μόνο το βαμβάκι άλλαξα, από v2 πήγα σε Prime και ίσως με το καιρό άρχισα να βάζω λιγότερο. Το διορθώσαμε αυτό, έστησα με περισσότερο > πολύ περισσότερο > μακρύτερο > πολύ μακρύτερο. Επίσης δοκίμασα σε άλλο μοντ. Συνεχίζει να την καίει στη μέρα πάνω ενώ πριν άντεχε 5 χαλαρά.

Για εμένα το επικρατέστερο σενάριο (αν όχι το μόνο εναπομείναν μετά από τόσα τσεκαρίσματα) είναι ότι κάτι χάλασε στον ίδιο τον ατμοποιητή. Κλώνος είναι, ποιος ξέρει τι αστοχία μπορεί να είχε το δικό μου και μετά από 7 μήνες αποκλειστικής χρήσης, εγκατέλειψε τη μάχη.


Για τη γεύση δεν θέλω να μου σκοτίζεστε, μόνο στο τελευταίο στήσιμο είχαμε θέμα, φωτογραφίες στην προηγούμενη σελίδα, με 28άρι kanthal και πάρα πολύ βαμβάκι.
τι να χαλασε? το ατσαλι? 
συγκεκριμενα απλα κομματια εχει.
σου ξαναλεω για πολλοστη φορα: το βαμβακι σου φταιει. 
 

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4196 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:47 »
Δώστον στον Ντιναρα να τον κρεμάσει στην ελιά μαζί με τους άλλους..

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4197 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:51 »
[member=21054]anarxaki[/member] είπες οταν τον πλένεις λυνεις την βάση,μήπως έχει εκεί κάποιο o ring και στο τελευταίο πλύσιμο σου έφυγε και δεν τον πρόσεξες; μήπως δεν "έδεσες" καλά τα κομμάτια του ατμοποιητη; παρε και ενα cb v2 και δοκίμασε που εβαζες στις αρχές!

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4198 στις: Αυγούστου 10, 2018, 00:57 »
Βρε φίλτατε, έβαλα το βαμβάκι όπως υπέδειξες, το είδες και είπες ότι είναι ΟΚ. Τώρα αυτό φταίει; Τα 'χεις βάλει με το εαυτό σου;  :dontknow:

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να βάλουμε τελεία. Δεν θα βρούμε την αιτία. Θα παροπλιστεί. Ίσως τον κάνω μουσείο. Θα σας στείλω πρόσκληση και πάσο για το πάρτι στα παρασκήνια.

Σας ευχαριστώ που το παλέψατε και στύψατε τα μυαλά σας.  :yes:



Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4199 στις: Αυγούστου 10, 2018, 02:04 »
[justify]Το "μία φορά την εβδομάδα" δεν σημαίνει και εξονυχιστικός καθαρισμός, εδώ, βέβαια, άλλοι χρήστες αρκούνται σε απλό ισόβιο βρέξιμο των επισκευάσιμων. Όπως κι αν έχει, η βάση κάποια στιγμή πρέπει να λύνεται, έστω και εκπαιδευτικά, να δω τα μονωτικά σε τι κατάσταση είναι, πόση μπίχλα υπάρχει συσσωρευμένη, κι αν μιλάμε για κλώνο, σε τι κατάσταση είναι τα εν λόγω πλαστικά, εύκολες οι φθορές τους για τόσο λεπτά πλαστικά υλικά (λεπτός δίσκος βάσης συν το μονωτικό τού θετικού πόλου, και απλό έλεγχο στο κάτω o-ring), και από τη στιγμή όπου καίω αντίσταση εντός 24 ωρών, με κάθε στήσιμο, με διαφορετικά σύρματα και πάχη, με κόντρα αλλαγές στα βαμβάκια, ισχύ, με ανοικτές τροφοδοσίες κ.λπ. κ.λπ., τότε φτάνουμε και σε λύσιμο συντήρησης βάσης, (ένα καλό οπτικοακουστικό δείγμα είναι και του Busardo, μία γρήγορη ματιά μετά το 28:00). [/justify]

[justify]Ένα βραχυκύκλωμα δεν είναι πάντα δεδομένο ως προς το αποτέλεσμα και τη συντομία χρόνου του, μπορεί κάλλιστα να μας δίνει από ανώμαλες ωμικότητες μέχρι ανεξιχνίαστα εγκλήματα. [/justify]


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1458 171924 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:33
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364