vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

467 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, grag

Twitter

Skyline RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3270 στις: Μαρτίου 10, 2018, 10:24 »
μπορεί να κάνω λάθος αλλα θα σου πω πως μπήκε αυτό το ο-ring και γιατί
όταν πρωτοβγήκε ο skyline με το παλιό deck αυτό το ο-ring δεν υπήρχε
όταν έβγαλε το skydeck ίσος ο κατασκευαστής παρατήρησε πως αν κλήσεις τέρμα τα υγρά κινδυνεύεις να χάσεις την επαφή με τον ρυθμιστή υγρών
για να μην ξανά-σχεδιάσει την καμπάνα και την μακρύνει 1-2 χιλιοστά, προτίμησε τον εύκολο δρομο
έβαλε ένα ο-ring και καθάρισε


Γιαυτό έγραψα και πριν ,λόγω κλώνου, οτι αν έχει μικρότερη εξωτερική ή μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο η έσω καμπάνα ή η εξωτερική καμπάνα το υγρό θα περνάει απο κάτω δηλαδή εκεί που βρίσκεται το oring.
Αν ήθελε ο κατασκευαστής να έχει κάποιο φρένο εκεί χωρίς στεγανοποίηση πιστεύω θα το έκανε με πατούρα μεταλλική  πάνω στο ντέκ και όχι με oring.
Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω εγώ.

αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει και έχουμε καταλήξει ότι το υγρό δεν περνάει από τα τοιχώματα

ένα πείραμα για να σας πίσω 

έβγαλα εντελώς το βαμβάκι



oring δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς και άνοιξα από πάνω το καπάκι
δεν πέρασε σταγόνα και ούτε καν εμφανίστηκαν μπουρμπουλήθρες όταν έβγαλα το καπάκι




τι κάνω πρωινιάτικα για να σας πίσω  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3271 στις: Μαρτίου 10, 2018, 10:35 »
Εάν το βαμβάκωμα είναι αρκετά  χαλαρό και  το υγρό μας είναι σε ανεβασμένη PG χωρίς το oring αυτό νομίζω οτι υπάρχει πιθανότητα να κάνει υπερτροφοδοσία κατά το γέμισμα.

Ναι, ακριβώς. Στον CopperVape που έχω, αν αφαιρεθεί το συγκεκριμένο o-ring, καπάκι με την αναπλήρωση υπάρχει και διαρροή ( ακόμη και αν η καμπάνα έχει κατέβει 2-3 στροφές επιπλέον, αφού έχουν κλείσει οι θυρίδες τροφοδοσίας ). Κάνω υγρά με 60-70% PG και το βαμβάκι δεν είναι χαλαρό.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3272 στις: Μαρτίου 10, 2018, 10:45 »
επόμενο video με σκέτη pg
χωρίς βαμβάκι

έχω βάλει σκέτη pg και με ανοιχτό το καπάκι το έχω αφήσει όρθιο
σε 10 λεπτά θα κάνω ένα μικρό video να δούμε τι έχει τρέξει

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3273 στις: Μαρτίου 10, 2018, 10:49 »
1. Κάνω υγρά 70% PG. Δεν έχω καμία διαρροή. Ούτε όταν γεμίζω, ούτε μετά. 
2. Έκλεισα τελείως τα υγρά και πάτησα το fire (φορώντας φυσικά στολή πυροτεχνουργού). Δεν βραχυκύκλωσε. Τα ξανάνοιξα και τα ξανάκλεισα. Ξαναπάτησα το fire (αρκετές φορές). Ξανά δεν βραχυκύκλωσε. Τζάμπα αγόρασα την στολή του πυροτεχνουργού...  :yes:

Ίσως ο skyline του Κώτσου κι ο δικός μου, που είναι αδελφάκια γιατί μαζί αγοράστηκαν και μαζί παραλήφθηκαν, να διαφέρουν... :dontknow:



Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3274 στις: Μαρτίου 10, 2018, 10:50 »
επόμενο video με σκέτη pg
χωρίς βαμβάκι

έχω βάλει σκέτη pg και με ανοιχτό το καπάκι το έχω αφήσει όρθιο
σε 10 λεπτά θα κάνω ένα μικρό video να δούμε τι έχει τρέξει


Όταν καταφέρω να ξεσφίξω την τροφοδοσία (κάνω βαράκια τώρα που με διαβάζεις) θα μπορέσω να σε παρακολουθήσω και να ασχοληθώ με το oring  :tongue_smilie:



1. Κάνω υγρά 70% PG. Δεν έχω καμία διαρροή. Ούτε όταν γεμίζω, ούτε μετά.
2. Έκλεισα τελείως τα υγρά και πάτησα το fire (φορώντας φυσικά στολή πυροτεχνουργού). Δεν βραχυκύκλωσε. Τα ξανάνοιξα και τα ξανάκλεισα. Ξαναπάτησα το fire (αρκετές φορές). Ξανά δεν βραχυκύκλωσε. Τζάμπα αγόρασα την στολή του πυροτεχνουργού...  :yes:

Ίσως ο skyline του Κώτσου κι ο δικός μου, που είναι αδελφάκια γιατί μαζί αγοράστηκαν και μαζί παραλήφθηκαν, να διαφέρουν... :dontknow:





 Εσείς έχετε κάνει βαράκια  :yes:

Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3275 στις: Μαρτίου 10, 2018, 10:52 »
Kotso μου δεν προσπαθώ να σου την βγώ οτι κάνεις λάθος ίσα,ίσα που συμφωνώ μαζί σου και για το θέμα του φρένου-στοπ που κάνει αυτό το oring καθώς δεν το γνώριζα καν οτι μετά  την αφαίρεσή του βγαίνει η καμπάνα.

Ως προς το πείραμα σου το πρόβλημα θα δημιουργηθεί όταν αρχίζεις να βιδώνεις το καπάκι και ξεκινήσει να ανεβαίνει η πίεση μέσα στο τανκ σπρώχνοντας το υγρό προς τα κάτω.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3276 στις: Μαρτίου 10, 2018, 10:56 »
Νεφ κάτι του κάνεις και τον νευριάζεις... :yes: Δειχτου λίγη αγάπη και στοργή ..και μην τον ακουμπάς όταν έχεις και κρέμεται πάνω σου ο σκύλος, λογικό να "τα παίρνει"...Βρε έβαλες ολούθε υγράκι , λίγη βάση στα όρινγκ? (Αν έχεις αφήσει και κανένα) 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3277 στις: Μαρτίου 10, 2018, 10:59 »
Εσείς έχετε κάνει βαράκια  :yes:

Κάθε μέρα! Κάθε μέρα που βγαίνω από το σπίτι κουβαλώντας καμία δεκαπενταριά μοντάκια! Όλοι με ρωτάνε «γιατί κουβαλάς τόσα μοντάκια ρε μάστορα;». Μα δεν είναι προφανές; Για γυμναστική καρδιά μου... :yes:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3278 στις: Μαρτίου 10, 2018, 11:01 »

Νεφ κάτι του κάνεις και τον νευριάζεις... :yes: Δειχτου λίγη αγάπη και στοργή ..και μην τον ακουμπάς όταν έχεις και κρέμεται πάνω σου ο σκύλος, λογικό να "τα παίρνει"...Βρε έβαλες ολούθε υγράκι , λίγη βάση στα όρινγκ? (Αν έχεις αφήσει και κανένα)
Όλα τα oring είναι στη θέση τους.  

Εδώ δεν μπορώ να ανοίξω την τροφοδοσία, τα λαστιχάκια θα πείραζα?  :tongue_smilie:

Δεν τα φροντίζω όμως   :-[


Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3279 στις: Μαρτίου 10, 2018, 11:03 »
Ετσι πες τα βρε σιπι...για αυτό τώρα που θα βάλουμε τα φανελάκια μας και τα αμάνικα θα είμαστε fit και θα μας ζηλεύουν όλοι... :yes: Ακόμα αυτό το βίνδεοοοοοο ?  ;D
Νεφ βάζε λέμε σταγόνες βάση στα όρινγκ μέχρι να στρώσουν...με έσκασες λέμε... :doh3:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3280 στις: Μαρτίου 10, 2018, 11:04 »
δεν έχει στάξει σταγόνα μέχρι στιγμής
έκανα το βιντεάκι για του λόγου το αληθές


Kotso μου δεν προσπαθώ να σου την βγώ οτι κάνεις λάθος ίσα,ίσα που συμφωνώ μαζί σου και για το θέμα του φρένου-στοπ που κάνει αυτό το oring καθώς δεν το γνώριζα καν οτι μετά  την αφαίρεσή του βγαίνει η καμπάνα.

Ως προς το πείραμα σου το πρόβλημα θα δημιουργηθεί όταν αρχίζεις να βιδώνεις το καπάκι και ξεκινήσει να ανεβαίνει η πίεση μέσα στο τανκ σπρώχνοντας το υγρό προς τα κάτω.


μου λες κάτι που κάνω καθημερινά δυο φορες την ημερα από τον ιούνιο και ακόμα δεν έχει στάξει σταγόνα
θα βάλω και το καπάκι ρε άπιστε θωμά  :tongue_smilie: και με σκέτη pg και θα δούμε τι θα γίνει
χωρίς καθόλου βαμβάκι

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3281 στις: Μαρτίου 10, 2018, 11:05 »
Μπορεί κάτι να διαφέρει σε αυτούς που δεν έχουν λογότυπα, όπως νομίζω ανέφερε ο Κώστας ( ο Κώτσος ) πιο πριν. Ίσως κάνα δυο σπειρώματα παραπάνω στην καμινάδα, ώστε να μην "πέφτει" από τον ρυθμιστή εισαγωγής υγρών όταν τερματίζει η καμπάνα στο ντεκ. Ίσως ελάχιστα ψηλότερη καμπάνα.

Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3282 στις: Μαρτίου 10, 2018, 11:21 »
Μα δεν είπα οτι δεν σε πιστεύω... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3283 στις: Μαρτίου 10, 2018, 11:39 »
Μπορεί κάτι να διαφέρει σε αυτούς που δεν έχουν λογότυπα, όπως νομίζω ανέφερε ο Κώστας ( ο Κώτσος ) πιο πριν. Ίσως κάνα δυο σπειρώματα παραπάνω στην καμινάδα, ώστε να μην "πέφτει" από τον ρυθμιστή εισαγωγής υγρών όταν τερματίζει η καμπάνα στο ντεκ. Ίσως ελάχιστα ψηλότερη καμπάνα.
Ή και ελάχιστα χαμηλότερο τζαμάκι.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #3284 στις: Μαρτίου 10, 2018, 11:46 »
Μα δεν είπα οτι δεν σε πιστεύω... :dontknow:
καλά πλακα κάνω
-------------------------
αυτά τα κάνει φυσικά μονο ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ skyline
μην το δοκιμάσετε στο σπίτι

βαρέθηκα να περιμένω να ανεβεί το δεύτερο video που κλείνω το καπάκι στο tank
όταν ανεβεί θα το προσθέσω και αυτό
πάντως το θέμα είναι ότι στον δικό μου όταν κλήσεις τα υγρά δεν έχει θέμα διαρροής χωρίς το oring ακόμα και με 100% pg

edit

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364