vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

485 επισκέπτες, 6 χρήστες
SEB, dkostas, teo77, zamploutos, Βασίλης Γ, bloodlessz

Twitter

Skyline RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1635 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 13:00 »
Μάλλον δεν το χρειάζεσαι καθόλου. Αλλά μπορεί να υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1636 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 13:57 »
Γενικώς ούτε καλό ούτε κακό είναι το dry burn τουλάχιστον σε επιστημονικό επίπεδο, εκτός κι αν έχει βγει κάποια νέα μελέτη που δεν την έχω υπ΄όψιν μου.
Μην με παρεξηγεις φίλε μου. Και εγω κάνω οταν βαριεμαι ή δεν προλαβαινω. Πιστεύω όμως την διαίσθηση του Dr. Φαρσαλινού και το αποφεύγω συνήθως. 
[member=13095]sergor[/member] Με 26./32 κλάπτον που δουλεύω και ελαφρύ dry burn στα μισα βαττ από αυτά που ατμίζω στο κάθε κοιλ δεν μου έχει λιώσει ούτε γνήσιο ούτε κλωνοδισκάκι. Στήνω βέβαια ψηλά γενικως και σε 2.5 πυρήνα.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1637 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 14:00 »
ε ναι τώρα που τα έλιωσα θα προσέχω.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1638 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 14:41 »
Παραλαβη εχθες (SXK) και τρεις δοκιμες σημερα τοσο με λεπτο οσο και κλαπτον συρμα και αντιστασεις απο 0,5 εως 1,2Ω. Definitely not impressed. Καλη γευση σε καθε περιπτωση αλλα οχι αυτο που φανταζομουν απο διαφορες περιγραφες. Πιθανοτατα με αρκετο ψαξιμο στο στησιμο να μεταμορφωνεται αλλα οταν υπαρχουν τοσοι καλοι γνησιοι και οικονομικοι ατμο με αριστη και απροβληματιστη αποδοση out of the box δεν βλεπω προσωπικα το λογο να παιδευτω περαιτερω.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1639 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 14:53 »
Το "τόσο καλοί, γνήσιοι και οικονομικοί" είναι από περιγραφές ή από προσωπική εμπειρία κι αν ισχύει το 2ο, σε ποιους αναφέρεσαι?  
Ευθέως θα σου πω, ότι απόψεις που διατυπώνονται μετά από μερικές ώρες κτήσης ενός ατμοποιητή και "μερικά" στησίματα, τις προσπερνάω χωρίς να δώσω σημασία. Η γνώμη μου είναι ότι ναι, πρέπει να παιδευτεί κανείς για να έχει αξιοπιστία η άποψή του. Προσωπικά, αν δεν ήθελα να παιδευτώ θα είχα πετάξει στα συρτάρια ή και στα σκουπίδια από την πρώτη εβδομάδα, σημαντικούς ή και κορυφαίους ατμοποιητές, όπως phenomenon, eviva, tilemahos, le magister, kayfun v4 κ.λπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 15:04 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1640 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 15:08 »
Προφανως δεν ειναι ο πρωτος μου επισκευασιμος ατμοποιητης και με την (ελαχιστη) εμπειρια που εχω αποκομισει πλεον νομιζω οτι εχω τη δυνατοτητα να κρινω αν για εμενα προσωπικα μια υλοποιηση ειναι καταλληλη η οχι χωρις να βασανιζομαι για μερονυχτα.
Ξαναλεω οτι μπορει να ειναι ο καλυτερος του κοσμου αν το παλεψω αρκετα αλλα δεν βλεπω το λογο οταν αλλοι ατμο αποδιδουν αριστα για εμενα ακομα και με στησιμο "του ποδαριου".   :)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 15:59 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1641 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 15:16 »
Το "βασανίζομαι μερόνυχτα" σημαίνει ότι μαθαίνω κάτι που δεν το ξέρω, αν το ήξερα εξαρχής δε θα βασανιζόμουνα κι όταν το μάθω το κάνω με κλειστά μάτια χωρίς να βασανίζομαι.
Η διαφωνία μου μαζί σου πάντως δεν είναι προσωπική, πρόκειται για διαφορά φιλοσοφίας/νοοτροπίας, από κει και πέρα ο καθένας πορεύεται (και) στο άτμισμα όπως επιθυμεί βεβαίως.
Saludos :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1642 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 15:27 »
Δεν διαφωνω οτι πιθανοτατα ο συγκεκριμενος με το καταλληλο ψαξιμο αποτελει κορυφαια υλοποιηση.
Αυτο που ηθελα να τονισω  για οσους δεν τον εχουν δοκιμασει (και οχι για τους ηδη χρηστες του, που φυσικα δεν εχω σκοπο να τους πεισω για το ο,τιδηποτε) ειναι οτι δεν αποτελει υλοποιηση "plug 'n' play" που θα κανεις το συνηθισμενο σου στησιμο και με την πρωτη τζουρα θα νιωσεις την απολυτη ατμιστικη ηδονη...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1643 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 15:28 »
dry burn
(Image removed from quote.)
φιλε μου με ολη μου την καλη διαθεση...  δεν ειναι dry burn αυτο...
ειναι δολοφονικη αποπειρα... :tongue_smilie:   (με προθεση)

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1644 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 16:49 »
το δικό μου clapton  ειναι και  κάτι απλό(0,4 kanthal 0,16 nichrome εξωτερικά) και πάλι το έλιωσε. το clapton χωρίς dry burn δε λειτουργεί. και δύσκολα να σηκωθεί πιο ψιλά γιατί ειναι κοντά τα ποδαράκια της αντίστασης
(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)
Αυτό σύρμα θέλει αέρηδες, δηλαδή τουλάχιστον χωρίς airdisk και δεύτερον είναι πολύ χαμηλά, αφήνεις περισσότερο μήκος ποδιών και σηκώνεις την αντίσταση
Ποτέ δεν τα χωνέψα αυτά τα σύρματα, μια φορά πήρα μια δεκάδα έτοιμα, ένα δόκιμα, και στην βδομάδα το άλλαξα..τα υπόλοιπα κάθονται στο συρτάρι
Περισσότερη κατανάλωση υγρού μπαταρίας και θερμό ατμό..Δεν είναι του γούστου μου

Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1645 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 16:55 »
Καταθέτω κι εγώ την όποια εμπειρία μου:
Δυο φορές έκανα dry burn, μία σε 40ρι και μία σε 35ρι. Δεν είδα κανένα θέμα στα airdisks

Το 40ρι το άφησα και γύρισα σε 35ρι στα 15-16 watt μαξ και με σφιχτό airdisk. Μ' αρέσει ο Sky τσιγαρίσιος και μ' αρέσει πολύ έτσι. But that's me...

Αποσυνδεδεμένος V2g

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1646 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 17:21 »
Εγώ προσωπικά σχεδόν πάντα κάνω Dry burn αλλά πάντα με χαμηλά βαττ 6-7 ίσα ίσα να ανάψει για να δω αν είμαι καλά εγώ παίζω κατά κύριο λόγο με 0.30 kanthal και σε αυτά τα βαττ έχει μαυρισει το air disc σε 2 σημεία.  δεν έχω καταλάβει κάποια αλιωση στην γεύση γιατί ατμιζω αρκετά με σκέτη βάση.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1647 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 17:35 »
Δεν δικαιολογείται να μαυρίσει. Εκτός αν τοποθετείς την ανίσταση πολύ χαμηλά , κοντά στο airdisk.

Αποσυνδεδεμένος V2g

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1648 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 17:49 »
Η αλήθεια είναι ότι την αντίσταση έχω ένα χουι και την κατεβάζω πάντα χαμηλά. Αλλά πάντα προσέχω να μην ακουμπάει στο air disc και το ανωτέρω που έχω ατμισει στον ατμοποιητη είναι τα 14 βαττ. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1649 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2017, 20:56 »
Μην με παρεξηγεις φίλε μου. Και εγω κάνω οταν βαριεμαι ή δεν προλαβαινω. Πιστεύω όμως την διαίσθηση του Dr. Φαρσαλινού και το αποφεύγω συνήθως.
[member=13095]sergor[/member] Με 26./32 κλάπτον που δουλεύω και ελαφρύ dry burn στα μισα βαττ από αυτά που ατμίζω στο κάθε κοιλ δεν μου έχει λιώσει ούτε γνήσιο ούτε κλωνοδισκάκι. Στήνω βέβαια ψηλά γενικως και σε 2.5 πυρήνα.
Με ρίσκο να συζητάμε off topic, δεν σε παρεξήγησα καθόλου ούτε σε κατηγόρησα για κάτι.
Απλά δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο σχετικά με το καλό ή κακό ή αδιάφορο αποτέλεσμα του dry burn, αλλά και σε πολλούς τύπους αντιστάσεων είναι απαραίτητο για να λειτουργήσουν σωστά χωρίς hot spots και με ομοιόμορφο άναμμα.
Σε καμία περίπτωση δεν κάνω dry burn επειδή βαριέμαι ή δε προλαβαίνω να αλλάξω αντίσταση. 3-4 λεπτά διαδικασία είναι να στηθεί μια νέα αντίσταση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1459 171966 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:27
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364