vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

463 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, gigelis78

Twitter

Skyline RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1515 στις: Αυγούστου 30, 2017, 21:12 »
Οχι με κλειστα τα υγρα ειχε φρακαρει

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1516 στις: Αυγούστου 30, 2017, 21:30 »
Δέν μπορώ να καταλάβω απο τί μπορεί να έγινε αυτό...

Θα βοηθούσε βέβαια, άν είχα skyline και μπορούσα να δώ πώς είναι....

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1517 στις: Αυγούστου 31, 2017, 00:41 »
Εμένα όταν σφήνωσε (με τα υγρά κλειστά) ούτε άλεν έπιανε, ούτε κατάψυξη, ούτε σπρέι για σπειράματα. Του έκανα ένα ξεμάτιασμα, τον εξόρκισα, τον απείλησα, τον κοπάνησα και στο τέλος τον πέταξα, αγόρασα τον γνήσιο και ησύχασα! Παιδιά, είναι ένα αντίγραφο. Μπορεί να βγει τέλειος, μπορεί και μάπα με όλα τα ενδιάμεσα. Εγώ δυστυχώς ήμουν άτυχος :angry_orange: 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1518 στις: Αυγούστου 31, 2017, 00:56 »
Δηλαδή άμα τον άδειαζες και τον γύρναγες από μέσα με το δάκτυλο δεν γύριζε; Είχε σφηνώσει; Επειδή μια φορά που δεν μου γύρναγε αυτό έκανα. Γύρισα την εσωτερική καμπάνα με το δάκτυλο μέχρι να βγει η άκρη πάνω να το πιάσω με τον ρυθμιστή. Συγγνώμη για το εμβόλιμο και πιθανώς ξέμπαρκο...

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1519 στις: Αυγούστου 31, 2017, 11:04 »
και σε μένα φράκαραν τα υγρά μια φορα ,μετά από πολλές προσπάθειες κατάλαβα ότι το γυρνάω από την λάθος μεριά :wall:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1520 στις: Αυγούστου 31, 2017, 12:16 »
λοιπον, περιμένοντας τον gipsy να στήσειι τα λεπτοσυρματά του και να τραβάει κανα 24 ωρο για να μας πει εντυπώσεις...έστησα με 40αρι κανθαλ

- δισκακι το ανοιχτο της στανταρ συσκευασίας (με την μια μεγάλη οπή)
- σύρμα 40άρι κανθαλ α1
- βαμβακι cotton bacon v2  (βαμβάκι μπόλικο αλλά drum) χτενισμένο καλά και όχι στουμπωμένο)
- σπείρες 7
- αξονάκι 2.5
- watt 18 (τώρα είμαι στα 20 :tongue_smilie:)
- αέρας φουλ ανοιχτός
- Υγρό καπνικό (Maori Reserve - της Paradox)

δεν μπορώ να περιγράψω την χαρά μου  :D

είναι το τρίτο διαφορετικό νομίζω στήσιμο ( με ή χωρίς δισκακια, με σύρμα λεπτό, χοντρό και αλιεν κλαπτον) και δεν έχω λόγια....

το εργαλείο αυτό πραγματικά είναι must για όποιον ασχολείται ή θέλει να ασχοληθεί με επισκευάσιμους.
δύσκολα δεν θα βρεθεί μαζί του με τόσες παραμέτρους που προσφέρει ο συγκεκριμένος ατμοποιητής,
με τα δισκάκια αέρα και το εξαιρετικό airflow που διαθέτει.

Το κομμάτι που έτυχε να έχω στα χέρια μου (coopervape) ειναι εξαιρετικό.
δουλεύει απο την πρώτη μέρα άψογα ακόμα και μετά απο την τούμπα που έφαγε σε πλάκες γρανίτη και απο 1,5 μέτρο ύψος.

Και ναι είναι Θεόστεγνος.... όπως κι αν τον βάλεις για μεταφορά...
έτυχε? δεν ξέρω...

σημαντικό.... drum ευχαριστώ φίλε για τα τζαμάκια (έσπασα και τα 2 αρχικά ο παλιοπαράλυτος)
ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΣΚΟΤΏΝΕΙ....... !!!

και για μια ακόμα φορά :respect: στον εμπνευστή και κατασκευαστή του γνήσιου !





Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1521 στις: Αυγούστου 31, 2017, 12:28 »
Δοκίμασε τον και με το pistachio  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1522 στις: Αυγούστου 31, 2017, 13:41 »
κοροιδεύεις το φιστατσιό μου :tongue_smilie:
σαφώς και θα το βάλω
ήδη μόλις τον γέμισα με το κλωνοσουπρήμ μου (που είναι καλύτερο βέβαια απο του φαινοφάγου cp)
και ειλικρινά τα έχω παίξει.... πλην του 5 pawns μου που μόνο εκεί απολαμβάνω καθημερινά του κλωνόζουμό μου,
μπορώ να πώ οτι γευστικά παίζει να είναι και λίγο πάνω ο σκαι... (οχι του ακατανόμαστου βαζελοκαναλάρχη).

για απόδοση ατμού και χαρακτήρα και αίσθηση...δεν το συζητώ καν...δεν υπάρχει...
απλά ο άτιμος τα "τζούζει" λίγο παραπάνω αλλά σε αποζημιώνει.... για αυτό θα βάζω μόνο τα diy μου
και σε καλές ;) περιπτώσεις τα έτοιμα (κοστίζουν.... ::))


Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1523 στις: Αυγούστου 31, 2017, 14:57 »
Η δική μου εμπειρία μετά από το πρώτο τριήμερο (συνεχούς) συμβίωσης μαζί του (και κοντά στα 25+ υγρού που ήπια και ήπιε) ο κλωνοσκαιλάιν μου. Επισημαίνω ότι τον πήρα δεύτερο χέρι, με αλλαγμένα όλα του τα orings.

Ας αρχίσω πρώτα από αυτά που ΔΕΝ είδα:
-Δεν είδα διαρροή και δάκρυσμα. Πουθενά
-Δεν είδα δυσκολία να ανοίξω και να κλείσω υγρά, να γυρίσω το air flow κλπ
-Δεν είδα υπερβολικά sharp edges, κάτι να μην κουμπώνει να μην εφαρμόζει κλπ κλπ.

Το setup (έτσι τον πήρα στημένο, δεν άλλαξα αυτές τις μέρες αντίσταση μόνο βαμβάκι όταν άλλαζα υγρό)
28ρι kanthal, 6 σπείρες, 1.1 ohm, 2.5mm πυρήνας
Δισκάκι το 2x1.5mm

Συνεχίζω με αυτά που είδα και τα καταλαβαίνεις απ’ τα πρώτα κιόλας ml:
-Smooth. Πολύ smooth. Δηλαδή η τζούρα του πραγματικά είναι για σεμινάριο. Σαν δηλαδή να ακούς πετρελαιοκίνητη λιμουζίνα.
-Χτύπημα. Μπόλικο

Αυτά που κατάλαβα μετά από κάπως μεγαλύτερη χρήση
-Η γεύση του δεν είναι το “in your face” που ίσως πάρεις από άλλους. Δεν έχει την ένταση π.χ του Hussar. Είναι ωστόσο αναλυτικός και αποδίδει ολόσωστα αυτό που θα έπρεπε να αποδίδει. Όποιος περιμένει να του πέσει το σαγόνι, να γουρλώσει μάτια κλπ κλπ θα απογοητευθεί. Όποιος περιμένει έναν γευσάτο ατμοποιητή, θα τον βρει. Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά αυτούς που λένε «γεύση δεν πήρα» κλπ κλπ. Πήρα και παραπήρα

-Τεράστιο ατού του και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί: ο ατμός του, ακόμα και στα 14-16 watt που έπαιξα εγώ είναι α) πολύς και β) πυκνός. Το πυκνός εδώ είναι και η λέξη κλειδί. Είναι ΠΥΚΝΟΣ. Όχι υγρός ή κάτι άλλο. Σαν να αισθάνεσαι την υφή του ως κάτι πιο παχύ από οποιονδήποτε άλλον ατμοποιητή έχω δοκιμάσει και μέσα βάζω και τον Hadaly που είναι ντρίπερ. Πράγμα που σημαίνει ότι κάτι κρέμες κλπ τα παίζει ΘΕΙΚΑ.

-Αυτό προκύπτει από το παραπάνω: Για να αποδίδει τόσο πυκνό ντουμάνι, πίνει. Και πίνει όχι αρκετούτσικα αλλά για RTA πίνει πολύ. Δεν θα τον χρησιμοποιούσα δηλαδή για all day RTA με 10μελα υγρά του εμπορίου. Ένα 10μελο τη μέρα το έχω άνετα με την πάρτη του, τη στιγμή που με keras δεν περνάω τα 5 και με Hussar τα 6 και κάτι. Ναι, συγκρίνω ίδια περίπου setup.

Επίλογος

Αν ήταν η πρώτη μου εμπειρία με high end ατμοποιητή, θα μου είχε πέσει το σαγόνι. Επειδή όμως έχω εμπειρία και με άλλους, μπορώ να πω ότι συγκαταλέγεται στους κορυφαίους μεν, δεν είναι ούτε ο καλύτερος όλων ούτε τίποτα δε. Και δεν χρειάζεται κιόλας.
Δεν τον απομυθοποίησα. Αλλά ο μύθος μπήκε στη σωστή του διάσταση.

Ειλικρινά συγχαρητήρια στον κατασκευαστή του αυθεντικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2017, 15:11 από arathorngr »

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1524 στις: Αυγούστου 31, 2017, 16:55 »
Μετα απ ενα περιπου μηνα χρηση ως καθημερινός μου ατμο,  θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα και  πολλους αλλους οτι ειναι ενας παρα πολυ καλος ατμοποιητης. εγω χαιρομαι το ατμισμα μαζι του. απροβληματιστος με γεματο ατμο που δεν σε πνιγει πολυ καλο χτυπημα και πολυ καλη γευση. 

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1525 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 10:17 »
Eπειδη μόλις παρελαβα μια ερωτηση,για να βγαλω τελειως την εσωτερικη καμπανα μιας και γυρναει πολυ δυσκολα,για να την ''λιπάνω'' πρεπει να βαλω αλεν απο επανω? Και μετα το ριγκακι που εχει απλα καθεται στον κορμο η εχει συγκεκριμένη θέση?

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1526 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 10:25 »
Εχει εγκοπή που μπαίνει το ορινγκ . Όσο για την καμπάνα μπορείς να την ξεβιδωσεις απο κάτω με τα χέρια !


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1527 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 10:30 »
Με το δάχτυλο από μέσα ξεβιδώνεις την εσωτερική καμπάνα. Αντίστοιχα μετά, βιδώνεις με το δάκτυλο μέχρι να πεταχτεί αρκετά από πάνω για να το πιάσεις με τον ρυθμιστή των υγρών. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1528 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 11:24 »
Eπειδη μόλις παρελαβα μια ερωτηση,για να βγαλω τελειως την εσωτερικη καμπανα μιας και γυρναει πολυ δυσκολα,για να την ''λιπάνω'' πρεπει να βαλω αλεν απο επανω? Και μετα το ριγκακι που εχει απλα καθεται στον κορμο η εχει συγκεκριμένη θέση?
καλοατμιστος. ;)
απο το ρυθμιστη βιδωνεις μεχρι τελος την εσω καμπανα.
λυνεις το σωμα κ την ξεβιδωνεις με το δαχτυλο.
λιπαινεις κανονικα κ τα σπειρωματα. το ορινγκ λειτουργει ως στοπ κ εχει στανταρ θεση που μπαινει, θα το δεις. εχει πατουρα.
βιδωνεις παλι την εσω οσο μπορεις με το δαχτυλο.. να βγει αρκετα το εξαγωνο προς το ρυθμιστη.
κανε μια δυο δοκιμαστικες να δεις οτι ανοιγοκλεινει ευκολα.
δενεις κ λιπαινεις το ορινγκ που εχει ο ρυθμιστης. εκει ειναι ολο το κολπο.
θα σου συνιστουσα να το εβγαζες μια, να το τεντωνες λιγακι κ ξανα στη φωλια του με λιπανση.
λογικα θα σου γυριζει πανευκολα.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #1529 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 12:35 »
Eυχαριστω πολυ για τις ευχες! Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ειναι οτι ο ρυθμιστής ειναι πολυ σκληρός και δεν γυρναει ευκολα την εσωτερικη καμπανα με αποτελεσμα να γυρναει και η εξωτερικη μαζι.Αλλαξα το o-ring που ειχε μεσα με νεο πιο μικρο και καπως βελτιωθηκε η κατασταση αλλα παραμενη δυσκολη η ρύθμιση.
Αυτο που παρατηρω ειναι οτι οταν βγαζω τον ρυθμιστη, με το χερι γυρναει βουτηρο.Επισεις οταν δεν τον πιεζω μεσα να ''κουμπωσει'' το ιδιο.
Με λιγα λογια εχω φαει λιγο τα δαχτυλα μου μεχρι που σκεφθομαι   να βγαλω τελειως το ριγκακι με τον φοβο των διαρροών βέβαια 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9720 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364