vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

480 επισκέπτες, 6 χρήστες
Aoratix, dkostas, chara22, Sergios, camber, kon95

Twitter

Skyline RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #690 στις: Ιουλίου 10, 2017, 14:30 »
GnF ειπα με το ιδιο στησιμο

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #691 στις: Ιουλίου 10, 2017, 14:34 »
παλι καλα.. εγω νομιζα πως μονο ο δικος μου ειναι αλκοολικος... :))
πιθανολογω οτι επειδη ειναι "φρεσκος" κ παιζουν πολλες δοκιμες, ατμιζω περισσοτερο.


νεες δοκιμες σημερα.  32αρι ss 7 σπειρες (κ 4 συμμοριες  :tongue_smilie: ) 2,5 πυρηνας 0.72Ω δειχνει στο πικο.
σα να βρηκα λιγο καλυτερο χτυπημα...

Κωτσο.. οκ το ορινγκακι... του βαλα ενα αλλο κ ανοιγει αερα πλεον.
ευτυχως εχω μια κουτα με διαφορα ορινγκ κ ταιριαξα ενα χωρις να τραβηχτω κ πολυ. 
(σαματι ειναι απο βαλβιδα κατερπιλαρ.  :)) )

κ η καμπανα εγινε αερας...  λιγο βουρτσισμα κ καμποσες φορες λυσε δεσε με λιπανση, κ εστρωσε για τα καλα κι αυτη.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #692 στις: Ιουλίου 10, 2017, 14:43 »
αυτό είναι ένα από τα πράγματα που δεν μπορώ να καταλάβω πως σας συμβαίνει
οποιον ατμοποιητη και να πήρα ποτε δεν άλλαξε το ποσο που ατμίζω
με όλους είμαι στα 3ml-3.5ml-4ml την ημερα ανάλογα με την διάθεση
σε κανέναν ακόμα δεν χρειάστηκε να ξαναγεμίσω μέσα στην μέρα
θα γεμίσω τώρα από περιέργεια και αύριο την ίδια ώρα θα δούμε ποσο θα έχω μέσα στον sky

πάντα με ίδιο στήσιμο εννοείτε και ίδιο τρόπο ατμισματος
Τι δεν καταλαβαίνεις ρε συ Κώστα? Δε γίνεται να έχεις το ίδιο στήσιμο και τον ίδιο τρόπο ατμίσματος σε διαφορετικούς ατμοποιητές. Αυτή τη στιγμή έχω τον sky με διπλή παράλληλη, 0,5Ω και ανοιχτό αέρα, στα 25w. Tην ίδια κατανάλωση θα έχω με τον Κάβειρο που είναι στα 18W ή με το Φαινόμενο στα 15w με 1,2Ω? Σήμερα ειδικά που δεν έχω και δουλειά, μόλις γέμισα το 3ο τανκ στον sky και σίγουρα θ' ακολουθήσει και 4ο.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #693 στις: Ιουλίου 10, 2017, 14:45 »
έτσι είναι λογικό ρε σι ribot
μιλάμε για ίδιο στήσιμο και watt

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #694 στις: Ιουλίου 10, 2017, 14:50 »
Με το ιδιο στησιμο παντα και τα ιδια βατ +-2με3.
Διαφορετικα γιατι να μιλαμε για "καταναλώσεις" αν ολοι πινανε το ιδιο στα ιδια στησίματα.
Και εδώ είναι το μυστηριο που ειπα νωρίτερα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #695 στις: Ιουλίου 10, 2017, 14:52 »
Ναι αλλά δε γίνεται να έχεις ικανοποιητική απόδοση με το ίδιο στήσιμο και ίδια βατ, σε διαφορετικούς ατμοποιητές. Μπορείς εσύ να παίζεις τον doggy στα 25w χωρίς να σε καίει? Στον καθένα ότι του ταιριάζει καλύτερα και ανάλογη θα είναι και η κατανάλωση, πακέτο πάνε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #696 στις: Ιουλίου 10, 2017, 14:56 »
Εγω προσωπικα είμαι λιγο βαρεμένος.
Παιζω το ιδιο στησιμο σε ολους. Ολοι μου οι ατμοποιητες εχουν πολύ κοντινα προφιλ ατμισματος και ικανοποιούμαι με 14-17w.
Αερατοι τσιγαρισιοι.
Με τα δεδομενα αυτά ειπα ότι καταναλωνει αρκετα περισσοτερο από τους υπολοιπους.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #697 στις: Ιουλίου 10, 2017, 14:58 »
ribot
ναι ok αλλα εμείς μιλάμε για ατμοποιητες που δέχονται και ατμιζουν καλά με το ίδιο στήσιμο
εγώ πχ έχω phenomenon lite, unfollow, cloud one, hussar, skyline
όλοι δουλεύουν καλά με το ίδιο στήσιμο που κάνω
δεν αγόρασα εβίβα επειδή δεν μπορώ να στήσω το ίδιο στήσιμο εκεί μέσα ούτε και κάποιον που έχει τεράστιες οπές στο deck και είναι αυστηρά για αεράτες τζούρες

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #698 στις: Ιουλίου 10, 2017, 14:59 »
ισως να παρεξηγησα-με,  λιγο τις εννοιες... κ με λιγο χιουμορ μεσα.
εγω οταν λεω "τρωει", εννοω οτι εχω μεγαλυτερη καταναλωση λογο διαφορετικων στησιματων σε σχεση με αλλους ατμοποιητες.
πιο χοντρα συρματα, πιο πολλα βατ, αρα λογικο να ανεβαινει η καταναλωση πατωντας "γκαζι" για να βγαλει ροπη.

αλλο παραδειγμα. στηνω κλαουντ με 40αρι εδω κ μηνες... παιζω πανω κατω στα 20-22 βατ... εκει μου δινει αυτο που μου αρεσει.
στον σκαϋ με ιδιο στησιμο πηρα αναλογη αποδοση πιο ψηλα. στα 25-27 βατ. λογικο να καταναλωνει περισσοτερο υγρο.

τωρα δοκιμαζω με 32αρι συρμα... θα το δω κι εκει ποσο καταναλωνει, αν κ κατεβασα βατ.. ειμαι στα 20.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #699 στις: Ιουλίου 10, 2017, 16:29 »
Εγω προσωπικα είμαι λιγο βαρεμένος.
Παιζω το ιδιο στησιμο σε ολους. Ολοι μου οι ατμοποιητες εχουν πολύ κοντινα προφιλ ατμισματος και ικανοποιούμαι με 14-17w.
Αερατοι τσιγαρισιοι.
Με τα δεδομενα αυτά ειπα ότι καταναλωνει αρκετα περισσοτερο από τους υπολοιπους.


Αυτό το πράγμα το παρατηρώ κι εγώ σε διάφορους άτμο και δε μπορώ να δώσω εξήγηση. Ίδια πηνία, ίδια ισχύ, με πάνω κάτω τον αέρα σε παρόμοια επίπεδα και κάποιοι να είναι σε αναμενόμενα επίπεδα κατανάλωσης ενώ κάποιοι άλλοι να πίνουν τον άπατο λες και είναι τρύπιοι.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #700 στις: Ιουλίου 10, 2017, 16:35 »
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιό πάνω, αλλά μια και το βρήκα τώρα, γράφω τις διαστάσεις των o-rings

  • Δακτυλίδι αέρα: 17Χ1
  • Καμπάνα και βάση (πάνω - κάτω): 16Χ1,5 (Χ2)
  • Ρύθμιση υγρού (εξωτερικό): 12Χ1
  • Sky Deck: 11X1 (X2)
  • Ρύθμιση υγρού (εσωτερικό): 9Χ1
  • Drip tip: 7X1,5 (X2)
  • Εσωτερική καμπάνα: 0,5Χ1

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #701 στις: Ιουλίου 10, 2017, 17:24 »
Εγώ δε τον βλέπω να πίνει τρομερά καλά σε σχέση με zest που δουλεύω μόνιμα πίνει πιο πολύ αλλά όχι τρομαχτκά!
Είναι λογικό να πίνει αφού είναι δυο τρυπάρες ανοιχτές και βουτηγμένο το βαμβάκι μέσα στο υγρό!
Πάντως εγώ βρήκα ένα άλλο ορινγκ 16Χ1 κι εβαλα στη βάση και σώθηκα( μετά από δυο σπασμένα τανκ) και αφαίρεσα το ορινγκ των υγρών καθώς και το ορινγκ που βρίσκεται στον πάτο του ντεκ.
Μέχρι τώρα διαρροή δεν έχω αλλά τον ελέγχω ακόμη....

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #702 στις: Ιουλίου 10, 2017, 18:07 »
Παίζει ρόλο και η τροφοδοσία
Αν σε ένα ατμοποιητή έχεις μέτρια τροφοδοσία θα πάρεις και λιγότερο ατμό και λιγότερη κατανάλωση
Αν σε άλλον τέλεια τροφοδοσία θα παίρνεις maximum ατμό με σταθερή απόδοση σε όλη την διάρκεια της τζούρες με αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με τον άλλο

Ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #703 στις: Ιουλίου 10, 2017, 18:53 »
@superuser θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω, δεν εχω ακομη .... τον skyline, αλλα έχοντας τον Καβειρο που η τροφοδισια του ειναι υπεραριστη οχι μονο δεν καταναλώνω  περισσοτερο υγρο,  αλλα αντιθετα λιγωτερο, αρκετα λιγωτερο. 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #704 στις: Ιουλίου 10, 2017, 20:04 »
Αλλαξα τα oring στην ρυθμιση υγρων με αυτα του πακετου, τωρα περιστρεφεται λιγοτερο σφιχτα (οχι ομως μεγαλη διαφορα απο οτι με τα προηγούμενα) 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 171999 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43032 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10295 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364