vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

540 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Jorge, kosktaxi, yorgoss

Twitter

Hussar RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1215 στις: Ιουλίου 28, 2017, 19:19 »
Πμ αν γίνεται για την έτοιμη συνταγή queenside;
Αν γίνεται. Σορυ για το οφ τοπικ.
@nXtLs ένα από τα κλωνοκαστρα που κάνω απλά το απογειώνει φίλε.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1216 στις: Ιουλίου 28, 2017, 19:31 »
@ 30χρόνια δάσκαλε...
Και το 'λεγα οτι Ουσσάρος θα είναι ο Hussar, και το επιβεβαίωσες με την ιστορική αναφορά :)
Αλλά το καλύτερο το άρπαξα όταν ανέφερες που και πως παίρνεις και κάνεις τα υγρά σου. Είναι πολλά τα καταστήματα πλέον και όλα έχουν κάποιους κρυμένους θησαυρούς.
Άμεσα παρήγγειλα την συνταγή Τριμπέκα που αναφέρεις, το Absolute Pin, τo Queenside, και το Castle Long (όλα σε έτοιμες φτιαγμένες συνταγές).
 
Δάσκαλε? Σε μένα μιλάς?

Όχι, Γιώργο μου... Πάντα μαθητής!

Για τους κλώνους Tribeca και Castle Long μπορώ να σου εγγυηθώ ( με όση υποκειμενική βεβαιότητα μπορεί να γίνει αυτό ) πως θα μείνεις ευχαριστημένος. Για τα άλλα δεν έχω άποψη.

Edit: Να πειραματιστείς με τα ποσοστά αρώματος, όταν με το καλό μαγειρέψεις. Εγώ τα φτιάχνω με 10%, αλλά σε 70% PG.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2017, 19:38 από 30SmokingYears »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1217 στις: Ιουλίου 28, 2017, 19:52 »
Παιδιά όταν δοκιμάσω θα πω την αποψή μου, μάλλον στο νήμα "Gourmet αρρώματα όλα σε ένα". Εκεί πιστεύω πως ταιριάζει κάποιο αντίστοιχο post.
...ή στο Συνταγές Κλώνοι Έτοιμων υγρών...δεν ξέρω...
και θα προσπαθήσω να θυμηθώ τους φίλους που ζήτησαν PM φυσικά :)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1218 στις: Ιουλίου 28, 2017, 21:26 »
o-rings 18*16*1 στα 2 του τανκ και στα 2 του δαχτυλιδιου του αέρα
Στο ντεκ θέλει λίγο μικρότερο απο τα 18*16*1 αλλα την πάλεψα με αυτο απροβληματιστα
Στη τάπα τα 2 πάνω που μένουν ταίριαξα κάτι 20*1 όπως τα ειχα σημειωμένα, υπόθεση κάνω πως ειναι 20*18*1
Για  το μικρούλι στη καμπάνα μου ταίριαξε ένα  8*5*1

Όλα τα μεγέθη στανταράκια λίγο πολύ για τους ατμο των 22mm, μόνο για drip tips και καμπάνες έχω 5-6 ακόμα διαφορετικά και κλείνω τη συλλογή :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1219 στις: Ιουλίου 28, 2017, 23:25 »
"The Polish Hussars (/həˈzɑːr/, /həˈsɑːr/, or /hʊˈzɑːr/; Polish: Husaria [xuˈsari.a]), or Winged Hussars, were one of the main types of the cavalry in the Polish-Lithuanian Commonwealth between the 16th and 18th centuries."

(Image removed from quote.)

Τις τελευταίες τρείς ημέρες, τον υποβάλω ( με υποβάλει, μήπως? ) σε δημιουργικές δοκιμές. Για λόγους αισθητικής, χρησιμοποιώ μόνο το micro kit -το βασικό δεν θα χρησιμοποιηθεί μάλλον ποτέ, άξιο ρόπαλο γαρ ( όχι δηλαδή ότι το micro δεν είναι και αυτό ροπαλάκι, αλλά ας κάνω πως το βλέπω να κινείται σε μία εξαιρετικά οριακή τάξη μεγέθους, και ανίκανη για αναπαραγωγή ). Για λόγους ενημέρωσης, καταθέτω τις ταπεινές μου εμπειρίες και εύχομαι να φανούν σε κάποιους χρήσιμες:

- Εξαιρετικά καλοκατασκευασμένος. Λύθηκε και μπήκαν τα πάντα όλα σε χλιαρό διάλυμα Corega για 2 ώρες ( τα o-rings δεν αφαιρέθηκαν ). Καλό ξέβγαλμα με νερό και στέγνωμα. Λίπανση με μηδενική VG σε όλα τα o-rings. Συναρμολόγηση. Σφιξίματα χωρίς υπερβολές. Όλα δούλεψαν ταμάμ -κανένα, μα κανένα πρόβλημα. Άνοιγμα / κλείσιμο υγρών, παιχνιδάκι. Μόνο το δαχτυλίδι ρύθμισης εισαγωγής αέρα είναι λίγο σφιχτό, αλλά δεν με ενόχλησε -μάλλον με βόλεψε. Καμμιά δεκαριά drip tips που δοκίμασα, όλα κούμπωσαν όμορφα και αδιαμαρτύρητα.

- Οριστική επιλογή μου το pin των 2mm. Το 1,3mm δεν νομίζω πως θα ικανοποιήσει παρά μόνο τους θιασώτες σφιχτοτζούρηδων ατμοποιητών ( τύπου Eviva, ας πούμε ), αλλά και αυτούς που επιθυμούν παράλληλα μία ήπια άσκηση για τους μύες των παρειών. Το 2,5mm είναι πολύ αεράτο για εμένα, αλλά σίγουρα κάμποσοι φίλοι θα βρουν τον ατμιστικό τους παράδεισο μαζί του. Ειδικά σε συνδυασμό με χοντρά σύρματα, watt χωρίς τσιγκουνιές, φρούτα, φρουτόκρεμες, βιτρίνες ζαχαροπλαστείου, νομίζω πως εδώ θα αράξουν για τα καλά.

- Στα καπνικά που δοκίμασα ( White Castle, Chateu Haut, 3BEC*, RY4 Double, RY69, Cuban Cigar, Supreme ) δεν αναγνώρισα κάποια εντυπωσιακή διαφορά υπέρ του, σε σύγκριση με CloudOne, Skyline, Doggystyle. Στα φρουτόγλυκα όμως ( Lemon Tart, GAMe-BIT*, Gaucho Veravo, Tetraploid, HoneyBrew ), νομίζω πως ο Ουσσάρος κεντάει! Ειδικά το Lemon Tart, το απογειώνει σε δυσθεώρητα ύψη. Βέβαια, μην πάρω και κάποιους στο λαιμό μου -των καπνικών είμαι, βασικά... ( όλα τα υγρά που πέρασαν από το τανκ είναι στα 5-6mg, και τα DIY στο 60-70% PG )

- Καταληκτικό set up του γούστου μου: Kanthal A1 0.28mm, mc 2.5mm ( αναμεσίς στις βίδες ), 6 σπείρες, 1.39-1.41Ω, 11.5-12W, ορθάνοιχτη εισαγωγή αέρα. Έπαιξε πολύ καλά και με Kanthal A1 0.36mm, mc 2.5mm, 6 σπείρες, 0.92-0.94Ω, 13.5-14W, αλλά δεν ταίριαξε με το καθημερινό μου ατμιστικό προφίλ. Έστριψα και 316L, και NiChr, αλλά προτιμώ το Kanthal. Από βαμβακιά δοκίμασα Cotton bacon, VCC, FF Cotton blend, αλλά το καλύτερο αποτέλεσμα ήρθε από Nakamichi τροποποιημένο σε Scottish Roll, όπως εξαιρετικά υπέδειξε στο video του ο αγαπητός antonelos, λίγα μηνύματα πιο πίσω. Το χτύπημά του, το βρήκα "γλυκό" να το πω; "Ευγενικό" να το πω; Όπως και να 'χει, αυτό δεν υποβαθμίζει σε τίποτα την ατμιστική εμπειρία μαζί του ( μου μοιάζει με το χτύπημα του Le Mirage ). Σημειώστε πως με το set up του 0.36mm, η αλήθεια είναι πως το τρώει όλο το φαγάκι του... Με το 0.28mm, λογικά πράγματα.

- Εν κατακλείδι, μιλάμε για έναν απροβλημάτιστο, χρηστικό, θεόστεγνο, πανεύκολο στην αναπλήρωση, εντυπωσιακά παραμετροποιήσιμο και έντιμο ατμοποιητή. Μόνο με λίγη προσοχή στην τοποθέτηση του βαμβακιού, δημιουργείται ένα δυναμικό σύνολο που δύσκολα θα το παλέψει έτερος επίδοξος μνηστήρ της τσέπης σας.

Παιδιά, ευτυχείτε και απολαύστε τον! Αξίζει το κάθε του cent! ( μάλλον μιλάμε για new VFM entry )


* 3BEC και GAMe-BIT

Αρώματα / συνταγές από το "Atomizer". Το πρώτο είναι ο καλύτερος κλώνος Tribeca που έχω δοκιμάσει ( του παλιού καλού Tribeca της καρδιάς μας ). Το δεύτερο είναι κάτι πολύ κοντινό στο επίσης παλιό FP Gambit.


Disclaimer: Σόρρυ αν έχουν ματαειπωθεί τα παραπάνω, αλλά δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα ( κακώς, θα μου πεις -και καλά θα κάνεις ).

(Image removed from quote.)

Πολυ ωραιο ντριπτιπακι! Εχουμε link?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1220 στις: Ιουλίου 29, 2017, 06:41 »
Vaponaute. Νομίζω πως μόνο στην VapeLand θα τα βρεις ( από Ελλάδα ).


Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1221 στις: Ιουλίου 29, 2017, 09:47 »
Το topcap το βρίσκουμε πουθενά Ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1222 στις: Ιουλίου 31, 2017, 11:33 »
σου δουλευει καλα ετσι;δεν ειναι λιγο το βαμβακι σου;
Κανένα πρόβλημα με τις ρυθμίσεις που αναφέρω. Θα δοκιμάσω σήμερα και με περισσότερο βαμβάκι να κλείσει όλο το deck και θα αναφέρω. Αποφεύγω το πολύ βαμβάκι για να μην ακουμπάει την εισαγωγή αέρα του deck και μετά τη "γλείφει" ενδεχομένως, με αποτέλεσμα να περνάει μέσα της υγρό και να υπάρχει μετά θέμα με τίποτε δάκρυα από τις τρύπες του airflow.

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1223 στις: Ιουλίου 31, 2017, 11:49 »
Με βάση τη δική μου εμπειρία, ο Hussar δεν χρειάζεται πολύ βαμβάκι. Δεν χρειάζεται δηλαδή να καλύπτει το ντεκ. Μπορώ μάλιστα να πω ότι με λιγότερο βαμβάκι είχα καλύτερη τροφοδοσία (δεν ξέρω πώς και γιατί). 

Το σίγουρο επίσης είναι ότι του πάει ο 2.5mm πυρήνας. Τα 2mm αποκλείονται (προσωπικά πήρα καμμένο). Τα 3mm τα δοκίμασα- αλλά νομίζω πως είναι υπερβολή, χρειάζονται μόνο αν παίζεις σε πάνω από 20 watt...

Σε ό,τι αφορά το micro tank: 
Πιστεύω ότι με το μεγάλο αποδίδει καλύτερη τη γεύση, στα watt τουλάχιστον που παίζω εγώ (18 με 20). Με το micro πήρα λιγότερη ανάλυση και πιο ζεστό ατμό. Φαντάζομαι ότι με λεπτότερο σύρμα και watt μέχρι τα 14 π.χ, το micro μπορεί και να του ταιριάζει. 

Αυτά  :)






Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1224 στις: Ιουλίου 31, 2017, 12:05 »
Πρέπει να σταματήσω να σας διαβάζω μου φαίνεται, είστε πολύ κακή επιρροή.

Τον παρήγγειλα και γω χθες με όλα τα αξεσουάρ του. 

Υπομονή τώρα και σύντομα ( χαχα καλό, ε; ) θα γράψω και γω τις εντυπώσεις μου.

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1225 στις: Ιουλίου 31, 2017, 12:24 »
@jimmy08 Το λεμονάκι, το γνωστό ντε, ξέρεις, το λ, ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΥΠΕΡΟΧΑ 
Χαχαχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1226 στις: Ιουλίου 31, 2017, 14:09 »
Κανένα πρόβλημα με τις ρυθμίσεις που αναφέρω. Θα δοκιμάσω σήμερα και με περισσότερο βαμβάκι να κλείσει όλο το deck και θα αναφέρω. Αποφεύγω το πολύ βαμβάκι για να μην ακουμπάει την εισαγωγή αέρα του deck και μετά τη "γλείφει" ενδεχομένως, με αποτέλεσμα να περνάει μέσα της υγρό και να υπάρχει μετά θέμα με τίποτε δάκρυα από τις τρύπες του airflow.
Και με περισσότερο βαμβάκι δεν βλέπω διαφορά. Τροφοδοσία μια χαρά, γεύση μια χαρά, καμία υποψία υγρασίας, όλα ΟΚ. Αυτό που απέρριψα είναι τα ποδαράκια της αντίστασης "από πάνω". Δεν είναι ότι βρήκα πρόβλημα αλλά δεν είδα διαφορά (πέρα από κάποια "σκασίματα" που μπορεί να φταίει κάτι άλλο) αλλά δεν είδα και λόγο για υιοθέτηση τέτοιου στήσιματος από άποψη βελτίωσης της ήδη εξαιρετικής απόδοσης.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1227 στις: Ιουλίου 31, 2017, 14:36 »
Υπάρχει κάποια λύση για πιο δροσερό ατμό με το micro tank?
Για τα γούστα μου παραείναι ζεστός ο ατμός και δυστυχώς με το normal tank γίνεται υπερβολικά ογκώδης.
Δοκίμασα με αυξομειωση του ύψους της αντίστασης και με πιο λεπτό συρμα αλλά δεν είδα διαφορά.
 

Sent from OnePlus 3t


Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1228 στις: Ιουλίου 31, 2017, 14:38 »
Πιο ψιλο σύρμα και λιγότερα watt έχεις δοκιμάσει? Ας πουμε με 28AWG γύρω στα 13-14 watt εξακολουθεί και είναι ζεστός ο ατμός? Δοκίμασε και με Ν80 που θελει σιγουρα λιγότερα watt

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1229 στις: Ιουλίου 31, 2017, 14:43 »
Με 28AWG στήνω σχεδόν μόνιμα. 1.3-1.5 Ω με 2.5mm πυρήνα στα 12-13W.


Sent from OnePlus 3t

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1516 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16706 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz