vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

538 επισκέπτες, 10 χρήστες
Olga68, Tem, Buliwyf, lagoudakis, maprix, manoslykos, gfilip, Jorge, gstamatos, tibolaso

Twitter

Nautilus 2 by Aspire

Αποσυνδεδεμένος ivris

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #840 στις: Νοεμβρίου 27, 2017, 23:38 »
Περι τζουρας και βαμβακιλας. Ναυτιλος 2 μινι γαρ . Μy epic story!

Εχθες το βραδυ ψαχνομουν, ειχα φορτωσει και 2 μλ ολοφρεσκο odin 101, ειχα βαλει και καλη ταινιουλα και ημουν ετοιμος για epic φαση και κατασταση.
Ημουν? Αμ δε...

Αραια και που μηνες πριν αλλα καιρο τωρα σε κατι τζουρες μου ερχοταν μια παραξενη γευση(οντιν 101), βαμβακι ,σπινθηρακι κενου θα την χαρακτηριζα , κατι τελος παντος εκει μεσα στην @@κωλο αντισταση χαλαγε την γευση και οι περισσοτεροι ισως την εχουν συναντησει ειδικα οσοι κανουν γλυκα υγρα.

Ετσι λοιπον τα παρατησα ολα και ασχολιομουν ποτε με τις τρυπες του ατμοποιητης , ποτε με τα βατ ,ποτε με tc κλπ κλπ. γ@μ... το συμπαν
Για να μην τα πολυλογο εκει διπλα στο τραπεζακι ειχα τον χανταλυ και μετα απο απειρα πειραματα εκανα μια μικρη αλλαγη, πεταξα το ντριπ τιπ απο τον μινι 2 και φορεσα αυτο του χανταλακου.

Και ξαφνικα ! , Ω Χιλιοι Μαγοι , γευσαρα στο φουλ,ιχνος βαμβακιλας , ιχνος κατι με πειραζει κατι με χαλαει.

Ετσι λοιπον πηρα καμια 15 ντριπ τιπ spare και παραθετω τα εξης.

Σε ντριπ τιπ που ειναι ιδιας διατομης και φιλοσοφιας με το ντριπ τιπ του ναυτιλου 2 εχω την ιδια πετσοκομενη γευση.

Σε ντριπ τιπ που ειναι η διατομη ελαφρως μεγαλυτερη αλλα και σαφως μεγαλυτερη , η γευση ειναι οπως πρεπει , ολοκληρωμενη και σωστη , γευσαρα .

Ετσι λοιπον το πρωι σε 10 ατομα που εκανα το πειραμα με ιδια βατ , ιδιο υγρο , απλα αλλαζοντας το ντριπ τιπ και ρωτωντας τους πιο τους καθεται πιο σωστα μου λεγανε για το υγρο με το ντριπ τιπ απο χανταλυ !!!.

Κουφο αλλα, δοκιμαστε το και εσεις...

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #841 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 23:08 »
Είναι γνωστό ότι το drip tip (το ύψος του, η εσωτερική διατομή του και γενικότερα η εσωτερική του διαμόρφωση) παίζει ρόλο στην εντύπωση της γεύσης γενικά.

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #842 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 13:46 »
Νέος ατμιστης (3η εβδομάδα) και σκέφτομαι τη αγορά 2ου ατμοποιητης. Έχω ναυτιλο 2 γι'αυτό και γράφω εδώ. Ποιον προτείνετε να είναι ο επόμενος;

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #843 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 14:00 »
Εδώ μπορείς να δεις αναλυτικά απόψεις και εμπειρίες για εργοστασιακούς ατμοποιητές.

http://vaping.gr/index.php/board,187.0.html


Να ξέρεις πάντως ότι αν τα βρήκες με το Ναυτίλο 2, την ανάλυση που έχει στη γεύση, δύσκολα θα την βρεις σε εργοστασιακό ατμοποιητή.

Συνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #844 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 14:25 »
Νέος ατμιστης (3η εβδομάδα) και σκέφτομαι τη αγορά 2ου ατμοποιητης. Έχω ναυτιλο 2 γι'αυτό και γράφω εδώ. Ποιον προτείνετε να είναι ο επόμενος;
μια χαρα εισαι,κατσε λιγο καιρο ακομα ετσι και όταν εισαι ετοιμος κανε το βημα για επισκευασιμο

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #845 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 15:05 »
Το Σάββατο κλείνω 3 βδομάδες ατμισμα. Έως τώρα έχω καταναλώσει 15 μλ υγρού. Χωρίς φυσικά καθόλου χρήση Κ.Τ. Με αυτόν τον ρυθμό θα αλλάζω αντίσταση μια φορά το μήνα. Τί κέρδος θα έχω από έναν επισκευασιμο;

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #846 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 15:15 »
Δεν ειναι απαραιτητο να μπεις στους επισκευασιμους και μαλιστα με τοσο χαμηλη καταλωση. Προσωπικη μου γνωμη μεινε στους εργοστασιακους οσο εισαι ευχαριστημενος . Και ο Ναυτιλος 2 ειναι εξαιρετικος. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #847 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 15:18 »
Το Σάββατο κλείνω 3 βδομάδες ατμισμα. Έως τώρα έχω καταναλώσει 15 μλ υγρού. Χωρίς φυσικά καθόλου χρήση Κ.Τ. Με αυτόν τον ρυθμό θα αλλάζω αντίσταση μια φορά το μήνα. Τί κέρδος θα έχω από έναν επισκευασιμο;

Κανένα. Πάρε άλλον έναν ναυτίλο αν θες για να έχεις να παίζεις με διαφορετικά υγρά μέσα στη μέρα και είσαι κομπλέ!

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #848 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 16:23 »
Θα συμφωνήσω να μείνεις εκεί που είσαι. Όσο σε καλύπτει, δεν υπάρχει λόγος να τον αλλάξεις. Το πολύ-πολύ να έπαιρνες έναν δεύτερο (ίδιο), για μια ώρα ανάγκης.
Αν αργότερα αλλάξουν τα γούστα σου, συζητάμε τι διαφορετικό ψάχνεις και σε ποιον ατμοποιητή θα το βρεις. Για την ώρα είσαι άρχοντας.

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #849 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 17:17 »
Η γεύση και η απόδοση ενός ατμοποιητης εξαρτάται από την αντίσταση; Δηλαδή 2 ατμοποιητες που παίρνουν την αντίσταση του ναυτιλου αποδίδουν την ίδια γεύση;

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #850 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 17:20 »
3 εβδομάδες - 15ml! Ζντόινγκ!!! 😲

Παίξε κάνα δυο μήνες ακόμη και κοψ' το, αδελφέ! You are good to go... 🙄

Αποσυνδεδεμένος mparaxir

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #851 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 18:16 »
επειδη ειμαι κατοχος του nautilu2 σου προτινεις να δοκιμασεις την αντισταση την κλαμπτον θα παθεις την πλακα σου απο την γευση που δινει γενικα στον anutilus2 3 αντιστασεις παιζουν οι 0.7 1.5 και 1.8 η κλαπτον που την εχω καταβρει. οταν δεν μου βγαινει το στησιμο καλο απο τον doggystale κουμπωνω ναυτιλο και ξενοιαζω

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #852 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 18:25 »
συγνωμη αλλα δε καταλαβα ποια ειναι η προταση σου.......

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #853 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 18:34 »
Η γεύση και η απόδοση ενός ατμοποιητης εξαρτάται από την αντίσταση; Δηλαδή 2 ατμοποιητες που παίρνουν την αντίσταση του ναυτιλου αποδίδουν την ίδια γεύση;
Στην περίπτωση εργοστασιακού ατμοποιητή (με έτοιμες αντιστάσεις), η "κεφαλή" (coil ή έτοιμη αντίσταση) παίζει σημαντικότατο ρόλο και μετά ακολουθεί η δίοδος του ατμού προς το drip tip και το ίδιο το drip tip. Οι bvc αντιστάσεις του ναυτίλου 2 φαίνεται να είναι η σημαντική αιτία της "καλής" γεύσης του για τσιγαρίσιες τζούρες, αλλά παίζει ρόλο και το drip tip του. Ο ijoy elf (22άρης) και ο triton mini (20άρης) παίρνουν τις ίδιες αντιστάσεις με τον ναυτίλο 2 και εμφανίζουν παραπλήσια γεύση (αλλά όχι ακριβώς ίδια). Αν θέλεις έναν δεύτερο εργοστασιακό (με τις ίδιες αντιστάσεις) για άμεση εναλλαγή γεύσης (με διαφορετικά υγρά), μπορείς να δοκιμάσεις τον ijoy elf που είναι ακόμα πιο εύκολος στο γέμισμα και λόγω του διαφορετικού drip tip του δίνει κάπως διαφορετική τζούρα από τον ναυτίλο 2.

Μην πας ακόμα σε clapton γιατί θα αυξηθεί η κατανάλωση υγρού. Το ίδιο συμβαίνει και αν πας στην 0.7Ω αντίσταση από την 1.8Ω, η οποία θεωρείται η πιο τσιγαρίσια (μια και είσαι ακόμα καινούργιος στο άτμισμα).

Αποσυνδεδεμένος bandit650

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #854 στις: Δεκεμβρίου 06, 2017, 18:38 »
o ijoy elf εχει πιο αερατη τζουρα; δηλαδη ελαφρως πνευμονικη;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix