vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

576 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Lazy Dog, Milarepa, optostyle, mathimatikos1966

Twitter

Nautilus 2 by Aspire

Αποσυνδεδεμένος dRain

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #675 στις: Αυγούστου 30, 2017, 17:11 »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!  8)
Έφαγα και εγώ την πίκρα μου με τον Ναυτίλο 2. Τον αγόρασα για να αλλάξω τον Melo 3 mini από το κιτ με το pico (γιατί δε βγάζει γεύση με καμία αντίσταση), αλλά τσάμπα λεφτά.
Έχω σταθεί τυχερός κάνει κάνα 2 τανκάκια χωρίς καθόλου διαρροές.
Αλλά να έχεις ένα πράγμα, που για να δουλέψει σωστά θέλει 37 προϋποθέσεις, δεν το λες και επιτυχημένη αγορά!
Πρέπει να έχεις πάντα καβάτζα τουλάχιστον ένα χαρτομάντηλο, να γεμίζεις με ακρίβεια χιλιοστού, να κλείνεις το airflow, να βρέχεις το πάνω oring, να σφίγγεις το κάτω oring, να τραβάς το μεσαίο oring, να τον γυρνάς ανάποδα λίγο πριν σφίξει τελείως, να πετύχεις καλοφτιαγμένη αντίσταση, να κάνεις 3 γύρους γύρω απο τον εαυτό σου σε ξέφωτο με πανσέληνο και με λίγη τύχη, ίσως ατμισεις κιόλας.
Με τα πολλά τον άφησα στην άκρη, πήρα έναν Κ3 με 12€ που έχει τις ίδιες αντιστάσεις και βρήκα την υγειά μου. 
Το θέμα μου είναι ότι τώρα τελευταία κάνω το Sweet Tobacco της Liqua (65% VG). Μ'αρέσει όμως και το Tribeca το High VG Που υποτίθεται είναι 70% VG, αλλά καίει τις αντιστάσεις (και τις καινούριες με τις μεγαλύτερες τρύπες)
Ξέρεις κάποιος λοιπόν το μέγιστο VG Που σηκώνει ή κάποιο τρόπο να το παλέψω αλλιώς; Γιατί είναι πολύ κρίμα να σ'αρέσει κάτι και να μη μπορείς να το βάλεις

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #676 στις: Αυγούστου 30, 2017, 17:30 »
"Γιατί είναι πολύ κρίμα να σ'αρέσει κάτι και να μη μπορείς να το βάλεις"


Συμβαίνει στη ζωή συχνότατα!:))

Αποσυνδεδεμένος heliman169

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #677 στις: Αυγούστου 30, 2017, 19:11 »
Καλησπέρα είμαι κατοχος 2 ναυτίλων με διαφορά αγοράς 3μηνες ο πρώτος απο τον δευτερο χωρίς καμιά διαρροή.Δεν κανω ουτε τινάγματα ουτε μαγικά βιδώματα ουτε oring εβγαλα,  μάλιστα η πρώτη αγορά ναυτίλου πριν 5 μηνες ήταν και ο πρωτος μου ατμοποιητης οπότε καταλαβαίνετε τι τράβηξε.Το μονο κοινο που ειχαν και οι 2 ναυτιλοι είναι το χρώμα  (μαύρο) ;D

Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #678 στις: Αυγούστου 30, 2017, 21:03 »
δεν νομιζω οτι χρειαζεται τιποτα απο ολα αυτα.
εγω εχω 3 ναυτιλους και δεν εχω κανενα προβλημα σε κανεναν. το μονο που κάνω οταν γεμιζω ειναι να γεμιζω παντα με κλειστο το airflow τον γυρναω αναποδα ανοιγω το airflow, το ξανακλεινω, και τον γυρναω κανονικα και το ξαναανοιγω. κατα τα αλλα δεν ειχα ποτε διαρροη

Αποσυνδεδεμένος tritonas00

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #679 στις: Αυγούστου 30, 2017, 23:06 »
Αλλά να έχεις ένα πράγμα, που για να δουλέψει σωστά θέλει 37 προϋποθέσεις, δεν το λες και επιτυχημένη αγορά!
Πρέπει να έχεις πάντα καβάτζα τουλάχιστον ένα χαρτομάντηλο, να γεμίζεις με ακρίβεια χιλιοστού, να κλείνεις το airflow, να βρέχεις το πάνω oring, να σφίγγεις το κάτω oring, να τραβάς το μεσαίο oring, να τον γυρνάς ανάποδα λίγο πριν σφίξει τελείως, να πετύχεις καλοφτιαγμένη αντίσταση, να κάνεις 3 γύρους γύρω απο τον εαυτό σου σε ξέφωτο με πανσέληνο και με λίγη τύχη, ίσως ατμισεις κιόλας.
Με τα πολλά τον άφησα στην άκρη, πήρα έναν Κ3 με 12€ που έχει τις ίδιες αντιστάσεις και βρήκα την υγειά μου.
Το θέμα μου είναι ότι τώρα τελευταία κάνω το Sweet Tobacco της Liqua (65% VG). Μ'αρέσει όμως και το Tribeca το High VG Που υποτίθεται είναι 70% VG, αλλά καίει τις αντιστάσεις (και τις καινούριες με τις μεγαλύτερες τρύπες)
Ξέρεις κάποιος λοιπόν το μέγιστο VG Που σηκώνει ή κάποιο τρόπο να το παλέψω αλλιώς; Γιατί είναι πολύ κρίμα να σ'αρέσει κάτι και να μη μπορείς να το βάλεις

Υπερβολες, κατα τη γνωμη μου. Τιγκα σχεδον τον γεμιζω παντα, ουτε γυριζω αναποδα ουτε τιποτα. Κανενα o ring δεν εχω τραβηξει/βρεξει/σφιξει. Τωρα αν τυχει ελαττωματικη αντισταση οκ, δεν φταιει ο ναυτιλος, δεν μου εχει τυχει παντως μεχρι στιγμης.
70 vg ατμιζω κανονικα με τις 1.8 bvc και κρατανε 2+ βδομαδες

Αποσυνδεδεμένος dispirgeo

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #680 στις: Αυγούστου 30, 2017, 23:49 »
Είχα διαρροές στην αρχή που τον πήρα κι εγώ άλλες φορές από πάνω άλλες απο κάτω, είναι όπως τα λέει ο συνατμιστής  alexoyiorgis στις κάτω διαρροές απο το airflow oring αντίστασης οπότε αν την σφίξεις καλά όλα οκ, στις πάνω το θέμα έστρωσε όταν μία μέρα νευρίασα και τον έσφιξα σαν να μην υπάρχει αύριο οπότε το oring πάνω έκανε πατούρα και και δεν ξαναείδα δάκρυα ;D

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #681 στις: Αυγούστου 31, 2017, 01:16 »
Μερικές αντιστάσεις της aspire δεν είναι καλοκατασκευασμένες. Τις καταλαβαίνει κανείς εύκολα, όταν βιδώνοντας το εξωτερικό "κουστούμι" του ναυτίλου 2, δεν βιδώνει "γλυκά" ή δεν φτάνει το "κουστούμι" να βιδώσει μέχρι κάτω και να μην αφήνει χαραμάδα με το δαχτυλίδι του αέρα.
Γιώργη, έχω αλλάξει καμιά σαρανταριά αντιστάσεις στον ναυτίλο. Πράγματι, μερικές απ' αυτές (3-4) δεν μου βίδωσαν "γλυκά" και το "κουστούμι" φαινόταν να αφήνει χαραμάδα. Διαρροή όμως δεν είχα ποτέ (εκτός από την πρώτη φορά, από δικό μου φταίξιμο). Εκ των πραγμάτων, δεν μπορώ να βγάλω το συμπέρασμα σου, ότι για τις διαρροές των συνατμιστών φταίνε κυρίως οι αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος dRain

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #682 στις: Αυγούστου 31, 2017, 02:16 »
Υπερβολες, κατα τη γνωμη μου. Τιγκα σχεδον τον γεμιζω παντα, ουτε γυριζω αναποδα ουτε τιποτα. Κανενα o ring δεν εχω τραβηξει/βρεξει/σφιξει. Τωρα αν τυχει ελαττωματικη αντισταση οκ, δεν φταιει ο ναυτιλος, δεν μου εχει τυχει παντως μεχρι στιγμης.
70 vg ατμιζω κανονικα με τις 1.8 bvc και κρατανε 2+ βδομαδες
Νταξει προφανώς όλο το μήνυμά μου έχει μια δόση υπερβολής.. Να ας πούμε σήμερα πήρα της after8 το r-why και είπα να το βάλω στον ναυτίλο μιας και τον θυμήθηκα. Χωρίς καμία προσοχή ανοιξα, γεμισα μέχρι λίγο πριν αρχίσουν οι βόλτες, έκλεισα χωρίς ανάποδα κλπ και όλα κομπλέ. Και λες έλα ρε κάτι θα έκανα λάθος τις άλλες φορες. Ε αύριο μπορεί να κάνω το ίδιο και να γίνουμε λίμπα! 
Όσο για το 70vg για αυτό ρώτησα εσάς που εχετε πιο πολύ εμπειρία, για να συγκρίνω. άρα μάλλον το Tribeca high VG είναι ίσως πιο παχύρευστο η έχει πιο πολύ VG απο οσο γράφει :/
Πληροφοριακα πάνω από 70 την παλεύει;

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #683 στις: Αυγούστου 31, 2017, 02:34 »
Ίσως την παλέψει για λίγο η 0.7 αλλά και πάλι είναι κρίμα να χαραμίσεις τόσο high vg υγρό σε ναυτίλο.Εκεί πας σε dripper άντε στη χειρότερη σε τανκάτο σούπερ αεράτο με έξτρα γουέηβ στήσιμο  :tongue_smilie: για να το ευχαριστηθείς δηλαδή όχι τίποτε άλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2017, 02:41 από Kosmas1987 »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #684 στις: Αυγούστου 31, 2017, 09:04 »
Καλή σας μέρα.
5 μηνών ατμιστής μόνο, ξεκίνησα με ναυτίλο 2 και έναν δεύτερο λίγες βδομάδες αργότερα, για να έχω δύο διαφορετικές γεύσεις άμεσης εναλλαγής. Πέρασα κι εγώ την σύντομη φάση του αρχάριου μέχρι να τον "μάθω", αλλά ουσιαστικά ήταν η φάση μέχρι να ποτιστούν (και να "κάτσουν") καλά τα orings του. 4 μήνες τώρα απλώς τους γεμίζω πάνω στο μοντάκι τους και ατμίζω χωρίς καμία προσοχή και χωρίς αναποδογυρίσματα πριν την τελευταία περιστροφή του "κουστουμιού" (τα δοκίμασα κι αυτά στην αρχή και δούλευαν) ούτε κλείνω δαχτυλίδια αέρα ή άλλα "κόλπα". Είναι ο φορητός μου και συχνά κάνει παρέα στην κωλότσεπη πάνω στο κλειστό pico (τότε, όταν είναι γεμάτος, κλείνω τον αέρα, μην τύχει...). Έχω "φάει" πάνω από 70 αντιστάσεις και μου έτυχαν 6-7 "στραβές" και 2-3 με "κακή" γεύση μπαμπακιού στις πρώτες 10-20 τζούρες.
"Πατώντας" στην ευκολία χρήσης του, στη γεύση που κατάφερνε να βγάλει και φυσικά στο υγρό που από την αρχή χρησιμοποίησα (το κατάλληλο για μένα), "ξέφυγα" από το τσιγάρο μέσα σε τρεις μέρες και δεν ξαναγύρισα, όπως έχω ξαναγράψει παλιότερα. Τώρα, τον γεμίζω "περπατώντας" και παρά το ότι είμαι τώρα στη φάση που απολαμβάνω την ανώτερη γεύση (ανάλυση γεύσης) από δύο-τρεις επισκευάσιμους, οι ναυτίλοι 2 δεν έχουν μπει ποτέ σε κανένα συρτάρι (τους χρησιμοποιώ καθημερινά και τους δύο) και είναι πάντα έτοιμοι... να με ακολουθήσουν μόλις ανοίξω την πόρτα του σπιτιού.
Πριν μπω στο άτμισμα, ζήτησα από καλό μου φίλο ατμιστή ([member=14633]aragiannis[/member]), ο οποίος και με "παρέσυρε" στη φυγή από το τσιγάρο, να μου συστήσει έναν εύκολο (και με καλή γεύση) ατμοποιητή που να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω "με την ίδια ευκολία που ανοίγει ο καπνιστής το πακέτο και καπνίζει". Το σετάκι nautilus2+pico ήταν η πρότασή του μαζί με τη συμβουλή του να μην ατμίζω και να καπνίζω μαζί. Τον ευχαριστώ για όλα.
Εύχομαι σε όλους τους αρχάριους να βρουν με τον ναυτίλο2 το δρόμο της μόνιμης φυγής από το κάπνισμα. Ας μην πάνε σε κάτι "υποδεέστερο" για αρχή ατμίσματος, γιατί παίζει ρόλο η γεύση που παίρνει κανείς με τον ατμοποιητή από το κατάλληλο για τον καθένα υγρό. Ας ρίξουν το βάρος τους στο ψάξιμο του "κατάλληλου" υγρού γι' αυτούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2017, 09:36 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #685 στις: Αυγούστου 31, 2017, 09:26 »
Ίσως την παλέψει για λίγο η 0.7 αλλά και πάλι είναι κρίμα να χαραμίσεις τόσο high vg υγρό σε ναυτίλο.Εκεί πας σε dripper άντε στη χειρότερη σε τανκάτο σούπερ αεράτο με έξτρα γουέηβ στήσιμο  :tongue_smilie: για να το ευχαριστηθείς δηλαδή όχι τίποτε άλλο...
να με συμπαθάς φίλε μου και καλή σου μέρα,
πες μου οτι τρολάρεις τώρα.... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #686 στις: Αυγούστου 31, 2017, 10:47 »
Αμα δεν τρολάρει είναι ο γιος του πάρτα όλα :)) :)) :)) :)) :)) :))  αφού θέλει να βάλει πανάκριβα υγρά σε ατμοποιητή που θα έχει πάνω απο 10 μλ κατανάλωση την ημέρα :dontknow: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #687 στις: Αυγούστου 31, 2017, 12:53 »
χαχαααα μισό λεπτό ρε παιδιά μη βαράτε!  Δηλαδή το βρίσκετε λογικό να βάλεις ένα υγρό 80v+vg σε ναυτίλο και να το πιπίλας με τσιγαρίσιες? Ούτε χτύπημα θα πάρεις, ούτε τη γεύση που έχει να αποδώσει το υγρό. Ο γιός του Παναγιώτη είμαι που παίζω ακόμα με toptank και υγρά των 5€ 

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #688 στις: Αυγούστου 31, 2017, 13:28 »
δεν βάρεσε κανένας κανέναν....
...αλλά αυτό που λές πιθανότατα αρέσει σε σένα...
εσύ μπορεί να είσαι σε δείγμα του 5 - 10 - 20 - 30 - 40 - 99%

και πληροφοριακά σου λέω οτι ο ναυτίλος2 παιζει άνετα υγρά 80/20 (vg/pg)
και δίνει αρκετά καλύτερη γεύση απο πολλούς αεράτους... ;)
και ειδικά τα καπνικά... 8)

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #689 στις: Αυγούστου 31, 2017, 13:58 »
Για καπνικό σε νορμάλ αναλογία εννοείτε πως θα προτιμήσω να ατμίσω στο ναυτιλάκο,όταν έχω να κάνω όμως με φρουτάκια 70vg εκεί θα παίξω με πνευμονικές.Ναι, αυτό που λέω είναι αυτό που αρέσει σε εμένα και φυσικά ο καθένας μάς ατμίζει όπως του αρέσει καλύτερα  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1099922 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176251 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem