vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι του Doggystyle 2K16

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #525 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 18:25 »
Ο κλώνος του κλωνου σίγουρα δεν είναι ο sjmy της 3fvape

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος redfantomas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • υγεια κ@υλα κι επανασταση!!!
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #526 στις: Δεκεμβρίου 15, 2016, 17:29 »
Eγώ έριξα κλήρο και παράγγειλα αυτόν:

https://www.fasttech.com/products/6353800

Επίσης με το κουπόνι MAP βγαίνει 10,79 δολλάρια. :o

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΚΗ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ...

Αποσυνδεδεμένος microcens

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #527 στις: Δεκεμβρίου 15, 2016, 17:40 »
Το pc material τανκ που λέει η FT τι υλικό είναι?

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #528 στις: Δεκεμβρίου 15, 2016, 17:46 »
Polycarbonate

Αποσυνδεδεμένος microcens

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #529 στις: Δεκεμβρίου 15, 2016, 17:52 »
Έχει θέμα αυτό το PC με όξινα υγρά?

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #530 στις: Δεκεμβρίου 15, 2016, 18:13 »
δυσκολη η ερωτηση σου. εγω δεν ξερω. τα polycarbonates ειναι μια ολοκληρη οικογενεια θερμοπλαστικων οποτε δεν μπορεις να ξερεις τι ακριβως εχει χρησιμοποιησει η sxk.

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #531 στις: Δεκεμβρίου 15, 2016, 23:25 »
Έχει δοκιμάσει κανείς το dinner lady lemon tart στον ατμοποιητή? Να μας πεί εαν αντεξε το τανκ..??

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #532 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 01:04 »
Σχεδον μισο μπουκαλακι lemon tart σε 4 μερες χωρίς να πλύνω το tank και δεν ειδα καποια αλοιωση ή θαμπάδα. Μιλάω για το γνήσιο τανκ βεβαια.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #533 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 01:20 »
στην αρχη νομιζα οτι μιλας για τον κλωνο και στο τελος το ξεφουρνισες και μου το χαλασες... :)) :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #534 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 02:16 »
Doggystyle Clone Mini Review

Δήλωση:
Ο κλώνος Doggystyle της SJMY είναι ένας εκπληκτικός ατμοποιητής.
Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το θυμόμαστε καθ’ όλη τη διάρκεια της ανάγνωσης των παρακάτω συμπερασμάτων.



Ο κλώνος που έχω στα χέρια μου και δοκιμάζω εδώ και μερικές ημέρες είναι αυτός της SJMY. Δεν έχω δοκιμάσει τον κλώνο της SXK και δεν έχω δοκιμάσει ούτε τον original.

Έχουν γραφτεί διθύραμβοι έως τώρα, και με τους περισσότερους από αυτούς συμφωνώ, παρόλο που διαφωνώ ριζικά με τις υπερβολικές εκφράσεις του τύπου «ο απόλυτος», «γευσάρα», «τους βάζει όλους κάτω» κλπ. Ούτε ο απόλυτος είναι κατά τη γνώμη μου, ούτε γευσάρα έχει, ούτε τους βάζει όλους κάτω. Παραμένει όμως ένας εκπληκτικός ατμοποιητής.

Εξηγούμαι:
Οι όποιες συγκρίσεις κάνω θα είναι μόνο με γνωστούς κλώνους, γνωστών ατμοποιητών.
Και για την περίπτωσή μας, επέλεξα να τον συγκρίνω με κλώνους CloudOne, Phenomenon, Pico και Kayfun Lite Plus. Κυρίως επειδή με αυτούς (από όλους όσους έχω στην κατοχή μου ή έχω δοκιμάσει) ταιριάζει το εύρος τζούρας το οποίο μπορείς να κάνεις.

Το πιο εντυπωσιακό χαρακηριστικό του ατμοποιητή για μένα, και αυτό που του προσδίδει τα περισσότερα από τα θετικά του, είναι ο σχεδιασμός του ντεκ. Εξαιρετικά απλός σχεδιασμός και υλοποίηση, με τη θέση του να είναι αρκετά «σηκωμένη» πάνω από την υπόλοιπη βάση



01. Design:

Εξαιρετικά απλό και λιτό, minimal, όπως θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να είναι όλοι οι σύγχρονοι ατμοποιητές. Τα 3,5 περίπου ml που χωράει είναι ένα καλό μέγεθος για τόσο μικρό ατμοποιητή. Αυτό είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού και εργονομίας στην οποία έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.
Βαθμολογία 10/10.

02. Διαρροές:
Μια εντελώς άγνωστη λέξη εδώ. Όπως και να τον άφησα (ακόμα και ανάποδα), όσο και να τον βασάνισα, δεν του έτρεξε ούτε ένα δάκρυ.
Βαθμολογία 10/10.

03. Ευκολία στησίματος:
Για να σας δώσω μια αίσθηση: ο Kayfun φαντάζει δύσκολος μπροστά του! Πρέπει να είσαι μονόχειρας με Πάρκινσον για να μην τον στήσεις σωστά, και εντελώς τυφλός ή σε άλλο δωμάτιο για να μην τοποθετήσεις σωστά το βαμβάκι. Αν υπήρχε σχολή στησίματος επισκευάσιμων, αυτόν θα έπρεπε να είχαν σαν δείγμα στους πρωτοετείς.
Βαθμολογία 10/10.

04. Είδος ατμίσματος:
Ο Doggystyle είναι καθαρά τσιγαρίσιος. Τελεία.
Άνετος ή σφιχτός, εσείς το ρυθμίζετε, αλλά αν δοκιμάσετε να κάνετε πνευμονική με αυτόν, μάλλον θα κάνετε μάγουλα σαν του Dizzy Gillespie, και καθόλου πνευμονική.
Βαθμολογία 10/10.

05. Τροφοδοσία υγρού:
Μια κατηγορία μόνος του.
Όπως και να στήσεις, όπως και να τον βιδώσεις, ο Doggystyle θα δώσει στο βαμβάκι και στην αντίσταση ακριβώς όσο υγρό χρειάζονται. Μηχανικός δεν είμαι, αλλά υποθέτω πως αυτό οφείλεται στον σχεδιασμό του χώρου κάτω από το ντεκ, και στο αυλάκι μέσα στο οποίο «κάθεται» η καμπάνα, αφήνωντας ακριβώς όσο κενό έχει προβλέψει ο κατασκευαστής, και όχι όσο θα ήθελε ο κάθε καμένος. Όσο και να το παλέψεις δεν θα έχεις ποτέ υπερτροφοδοσία ή υποτροφοδοσία. Έκανα ένα κάρο στησίματα, χρησιμοποίησα διαφορετικά βαμβάκια και σε ποιότητα και σε ποσότητα, τα έσπρωξα όπως να ‘ναι κάτω από το ντεκ, τα έκοψα κοντά, τα έκοψα μακρυά, έβαλα full VG, έβαλα 50-50...
Όσκαρ και Νόμπελ και Πούλιτζερ μαζί. Τροφοδοσία για σεμινάριο.
Βαθμολογία 10/10.

06. Αναπλήρωση υγρού:
Εδώ θα τα χαλάσουμε λιγάκι. Ένας ατμοποιητής που κυκλοφορεί στην αγορά τέλη του 2016, θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να έχει αναπλήρωση (και) από πάνω. Τρόποι υπάρχουν, ένα παράδειγμα είναι ο Cloud. Αυτό δεν σημαίνει πως η τροφοδοσία από κάτω είναι προβληματική, κάθε άλλο. Μια χαρά είναι, πανεύκολη, και πιο απροβλημάτιστη από πολλούς άλλους που γεμίζουν από κάτω. Είναι όμως βαρετή, τζάμπα κουραστική, και σίγουρα αναχρονιστική.
Βαθμολογία 9/10.

07. Κατανάλωση υγρού:
Σε φυσιολογικά ως πολύ καλά επίπεδα. Είναι ένας από τους οικονομικότερους ατμποιητές στην κατανάλωση υγρού. Ανεξαρτήτως στησίματος.
Βαθμολογία 10/10.



Και αφού τελειώσαμε με τα ψιλικοκό, πάμε και στα απολύτως σημαντικά, δηλαδή, γεύση, χτύπημα και ντουμάνι. Θα ξεκινήσω ανάποδα.

08. Παραγωγή και ποιότητα ατμού:
Φυσικά εξαρτάται (και) από τη ρύθμιση του αέρα που επιλέγουμε, αλλά σε μέσους όρους είναι σε ικανοποιητικότατα επίπεδα. Ο ατμός είναι περισσότερος από του Phenomenon, και στα ίδια περίπου επίπεδα με τον Cloud και τον Pico, όσον αφορά στην ποσότητα. Σαφώς καλύτερος από τον Phenomenon και λίγο υποδεέστερος από τον Cloud όσον αφορά στην ποιότητα. Τον απολύτως βελούδινο ατμό του δεύτερου δεν τον έχει πετύχει κανείς έως τώρα, και μάλλον δύσκολα πρόκειται και να τον πετύχει κανείς στο κοντινό μέλλον.
Βαθμολογία 9/10 (αν δεν υπήρχε ο Cloud θα έπαιρνε 10/10).

09. Χτύπημα:
Παροιμιώδες, εφόσον το θελήσετε. Αυτό που διαπίστωσα είναι πόσο όσο πιο μικρός ο πυρήνας της αντίστασης και όσο πιο χαμηλά η τοποθέτησή της τόσο πιο ήπιο το χτύπημα. Όσο μεγαλώνουμε τον πυρήνα και όσο ανεβάζουμε την αντίσταση πιο ψηλά τόσο μεγαλώνει και το χτύπημα, το οποίο μπορεί να φτάσει σε εκπληκτικά επίπεδα.
Βαθμολογία 10/10.

10. Γεύση:
Και φτάσαμε επιτέλους στο ρεζουμέ...
Σε σχέση με όσα είχα διαβάσει από άλλους φίλους ατμιστές που τον δοκίμασαν πριν από μένα, περίμενα ένα μικρό θαύμα. Δεν μου έκανε τη χάρη... Την ανάλυση και το βάθος της γεύσης που παίρνω από τον Phenomenon δεν την πήρα ποτέ από τον Doggy. Φυσικά και τον βάζω μισό σκαλί πάνω από τον Cloud και τον Pico (και αυτό προφανώς είναι υπεραρκετό για πολλούς), αλλά «φαινομενική» (phenomenal) δεν είναι.

Δοκίμασα πολλών ειδών στησίματα, με Kanthal, SS και Clapton σύρματα διαφόρων διατομών, διαφόρων σπειρών και διαφόρων πυρήνων. Δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς με Cotton Bacon, Fiber Freaks και Koh Gen Do βαμβάκια, άλλοτε πιο πυκνά και άλλοτε πιο αραιά. Με υγρά από πολύ φθηνά έως πολύ ακριβά “gourmet” τα οποία όμως γνωρίζω καλά. Μπορώ να πω πως στα δεύτερα το τελικό αποτέλεσμα ήταν μάλλον καλύτερο, και πάλι όμως έρχεται δεύτερος, πίσω μόνον από τον Phenomenon. Οι υπόλοιποι ακολουθούν. Και αυτό εγώ το θεωρώ παράσημο για έναν ατμοποιητή. Αν ήταν και αυτό το χαρακτηριστικό στον υπέρτατο βαθμό μάλλον θα μιλούσαμε για τον καλύτερο ατμοποιητή σε όλα τα επίπεδα που βγήκε ποτέ.
Βαθμολογία 9/10.

Θέλω να υπενθυμίσω εδώ δύο πράγματα:
α) Μιλάμε για έναν συγκεκριμένο κλώνο. Ούτε για άλλον, ούτε για τον original.
β) Η γεύση είναι το πιο υποκειμενικό (με διαφορά) πράγμα που μπορεί να υπάρξει.

Εκεί που μου έδωσε την καλύτερη γεύση ήταν με στήσιμο Kanthal 28άρι, σε 2mm πυρήνα, 6-8 σπείρες.  Στο ίδιο περίπου στήσιμο αποδίδει και τον ποιοτικότερο και περισσότερο ατμό του. Δεν τον δοκίμασα με Νικέλιο και Τιτάνιο, ούτε με SS σε έλεγχο θερμοκρασίας.



Συγκριτική βαθμολογία:

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2023, 07:14 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #535 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 02:38 »
Μπράβο Σπύρο!
Πάρα πολύ ωραία και κατατοπιστική παρουσίαση.  :thumpup:



Περιμένουμε και από τον Αντρέα την σύγκριση με τον αυθεντικό. Όπως και να έχει, παραλαμβάνω κι εγώ αύριο τον SJMY.


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2016, 02:58 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #536 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 02:46 »
Ευχαριστουμε για τη παρουσιαση. Κριμα που δεν ειχες και τους δυο κλωνους να κανεις συγκριση.
Αν ειναι τοσο καλος τσιγαρισιος και στηνετε τοσο ευκολα βρηκα ποιον να πρωτεινω σε φιλους που δεν θελουν να ακουσουν για επισκευασιμους για να αντικαταστησουν τον ναυτιλο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #537 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 02:48 »
Αν έχει πάρει κανείς στα χέρια του και τον κλώνο της SXK, ας μας πει πέντε πραγματάκια, μιας και από τις φωτό φαίνεται λιγάκι πιο σφιχτός από τον κλώνο της SJMY.

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #538 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 09:11 »
Και εγω τον sxk πριμενω να φερει η nexxton για να τον παρω.Θα ηθελα και εγω οπως και ο Μακης να μαθω περισσοτερα.

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #539 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 09:48 »
καλημερα ,

με στησιμο ιδιο με του e-spy θεωρω οτι αποδιδει πολυ καλα ,(σπυρο συμφωνω σε ολα ) μιλαω παντα για τον sjmy κλωνο ,αυτο που μου εχει κανει τρομερη εντυπωση ειναι η αψογη τροφοδοσια του ,σε προηγουμενο μυνημα ειχα γραψει οτι σε συνεχεις απανωτες τζουρες δεν χανει σε γευση !
δεν εχω ατμισει τον γνησιο (καποιος να κανει ενα συγκριτικο!!) αλλα εχω να πω οτι ειναι σχεδιαστικα αψογος.
το γεμισμα απο κατω -ναι -ειναι καποιες φορες βαρετο , αλλα με αναγκαζει να βλεπω συνεχεια την αντισταση και τα βαμβακια οδηγοντας με να κανω συχνοτερα αλλαγη .
το μεγεθος - υψος ειναι για μενα ιδανικα ,και βλεποντας hurricane ,skyline ,hussar ,kayfun v5,αντιλαμβανομαι οτι η γευση δεν ερχετε μονο απο μεγαλες καμπανες - ντεκ -καμιναδες κτλπ.
η σχεδιαση του ειναι υποδειγματικη .
και κατι ακομα , με suprime βλεπω διαφορα στο ποσο καθαρη ειναι η αντισταση - βαμβακια στην χρηση ,
στα ιδια ml σε αλλον ατμο θα ειχε γινει καταμαυρη .

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2016, 11:57 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364