vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, tibolaso, camber

Twitter

Αρώματα Egoist

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #540 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 18:07 »
Το ποσοστο που προτεινεται? Ολα αυτα ξερω ειναι στα γουστα του καθενός απλα έτσι για τον μπουσουλα, μιλωντας παντα για jesus
Ο κατασκευαστης προτεινει 20% η αλλιως ενα πεμπτο αρωμα. Το γραφει στην ετικετα. Για πολλους ομως ειναι εντονο ετσι. Μπορεις να ξεκινησεις με 20% και να αραιωσεις περισσοτερο μετα αν σου φανει δυνατο. 

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #541 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 18:10 »
Το ποσοστο που προτεινεται? Ολα αυτα ξερω ειναι στα γουστα του καθενός απλα έτσι για τον μπουσουλα, μιλωντας παντα για jesus

Αν πρόκειται να το ατμίσεις σε διάστημα ενός μήνα από την ημέρα παρασκευής του (7-10 ημέρες περίπου ωρίμανση) νομιζω 14% είναι καλά.

Αν το κρατήσεις περισσότερο, κατέβασε κι άλλο.

Προτείνω να μην το φτιάξεις όλο, αλλά να πειραματιστείς λίγο με τα ποσοστά.


Ο κατασκευαστης προτεινει 20% η αλλιως ενα πεμπτο αρωμα. Το γραφει στην ετικετα. Για πολλους ομως ειναι εντονο ετσι. Μπορεις να ξεκινησεις με 20% και να αραιωσεις περισσοτερο μετα αν σου φανει δυνατο.

Με 20% είναι θαύμα σε 5 ημέρες, μετά όμως από ένα μήνα αλλάζει τρομερά. Φυσικά όλα είναι υποκειμενικά.   

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #542 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 19:15 »
Εγω παιδια απο τοτε που ξεκίνησα τα diy εχω νομο τα 10μλ και τα 20μλ οχι παραπάνω, οποτε για καμια 2 εβδομαδες με βλεπω να το αφηνω οποτε λογικα στο 14%

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #543 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 19:22 »
Για δοκιμαστικά το καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα. Max 20ml. Αλλά τελικό υγρό 50+ml ανάλογα πόσο το γουστάρω. Το Jesus συνήθως το φτιάχνω ολόκληρο (160ml) γιατί είναι λατρεία! :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #544 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 19:34 »
Κοιτα πχ το smoke το φτιαχνω σε μεγαλη ποσοτητα ξερω οτι οπως και να εχει θα το κανω, τα αρωματα που παιρνω σαν εναλλακτικές απο τα βασικα μονο λιγα μλ, τωρα αν μου βγει καλο εννοείται θα κανω αλλα ποσοστα-ποσοτητες

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #545 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 19:47 »
Για δοκιμαστικά το καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα. Max 20ml. Αλλά τελικό υγρό 50+ml ανάλογα πόσο το γουστάρω. Το Jesus συνήθως το φτιάχνω ολόκληρο (160ml) γιατί είναι λατρεία! :)) :))
Ξεκίνησα με 20%, συνέχισα με 17%, 14% και πάλι μετά το μήνα βαραίνει αφόρητα. Μάλλον πάω στο 12% και δε θα το φτιάχνω όλο μαζί.
Κι εγώ το λατρεύω  :yes:

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #546 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 20:28 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Πρόκειται για την ίδια φιλοσοφία. Όταν είχαν πρωτοεμφανιστει τα 20μελα τα χαρακτηρίζαμε shake n vape. Αργότερα ήρθαν τα μπουκαλάκια των 30ml. Και στις δύο περιπτώσεις έχουμε αρώματα που έχουν ήδη ωριμάσει σε κάποιο βαθμό κι έτσι προσθέτοντας τη βάση χρειάζονται λιγότερο χρόνο για να είναι έτοιμα να χρησιμοποιηθούν.
Καλή μου φίλη ίσως και να μην είναι έτσι αν κρίνω την απάντηση της Flavourist για τα δικά της αρώματα - snv που ισχυρίζεται ότι πραγματικά η πρώτη ύλη που χρησιμοποιεί στα SnV είναι διαφορετική που δικαιολογεί την ανάγκη για ελάχιστη ωρίμανση,

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #547 στις: Νοεμβρίου 12, 2017, 20:44 »
Όπως τα λέει η ΜΝ είναι. Δεν ξέρω τι κάνει η Flavourist, τα Egoist όμως είτε στην συσκευασία των 6ml είτε στην συσκευασία των 20ml περιέχουν το ίδιο ακριβώς υγρό. Δηλαδή ένα κλασικό άρωμα λίγο περισσότερο αραιωμένο σε PG για να επιταχυνθεί η ωρίμανση και αυτό είναι όλο. Η μόνη διαφορά που έχουν οι δύο συσκευασίες είναι το υλικό του μπουκαλιού (πλαστικό το ένα, γυάλινο το άλλο) και πιθανόν εκεί να οφείλεται η διαφορά που βρίσκουν ορισμένοι συνατμιστές. Το μπέρδεμα το έχουν δημιουργήσει ορισμένα sites που ονομάζουν SnV κάποια υγρά και όχι SnV κάποια άλλα για λόγους που μόνο οι ίδιοι οι υπεύθυνοι τους γνωρίζουν. :dontknow:


ΥΓ. Διατηρώ φυσικά τις επιφυλάξεις μου για τις 2 και 3 και 4 μέρες ωρίμασης που ακούω από δω κι από κει αλλά δεν είμαι και απόλυτος. Μπορεί κάτι να έχουν βρει και να μη μας το λένε... ;)

Αποσυνδεδεμένος Juan Homero Solvenio

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #548 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 10:10 »
Οκ, είχαμε μια διαφωνία με το Jesus Sh&V (6 άρωμα-40 βαση). Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, περασμένα ξεχασμένα. Στο τέλος πρυτάνευσε η λογική. Πήρα 5ml Jesus και πρόσθεσα 10ml βάση. Το έκανα ένα-δυο μπανάκια, το άφησα μια-δυο μέρες πάνω στο καλοριφέρ και έγινε το θαύμα. Ένα νόστιμο, ελαφρύ υγρό που σίγουρα το αγοράζω ξανά (με περίπου 3% αραίωση πια). Πάντως φυστίκια και φουντούκια που μου λένε όσοι το δοκιμάζουν, εγώ δεν... Σίγουρα δεν μπορώ να πείσω κανέναν να κάνει το ίδιο γιατί όλοι το λατρεύουν ως έχει. Σκεφτείτε όμως ότι με 6 ml (το μικρό) έχεις 200ml υγρακίου και την πιθανότητα να κρατήσετε την αντίστασή σας 3 και 4 βδομάδες. Νοτ μπάντ...:Ο) 

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #549 στις: Νοεμβρίου 26, 2017, 21:20 »
Με καταστρέψατε με το jesus παιδια οντως φανταζομαι οτι δεν χρειαζεται τοσο μεγαλο ποσοστό οσο λεει η εταιρεία εκανα ενα 20μελο εδω και 3 εβδομαδες με ποσοστό 13% έπλυνα τον πραιμ  αντισταση 1.2 και γέμισα, απιστεφταμπλ το υγρο μπαίνει στα βασικά χαλαράααα δεν ξερω αν μπορω για adv αλλα εδω και καμια ωρα το εχω λιώσει.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #550 στις: Νοεμβρίου 26, 2017, 22:02 »
13% με 50/50 βαση και 14% με 60/40 βαση ειναι και για εμενα ταμαμ.

ps, οταν φτιαχνω ενα υγρο πχ καλη ωρα ενα egoist αφου μιλαμε για αυτα, (αφου ειναι σε pg το αρωμα) οσο αρωμα βαλω τοσο σκετη vg με την ιδια νικοτινη θα βαλω στη βαση που θα χρειαστω.

Ολο αυτο για αυτους που χρησιμοποιουν ετοιμες βασεις,πχ pink mule 6mg κλπ ή οσοι φτιαχνουν μια ποσοτητα βασης που με τη νικοτινη και pg/vg που ατμιζουν.

Μπερδευτηκατε το ξερω.

Παραδειγμα
Jesus 10% 100ml τελικο θελουμε 10ml αρωμα και 90ml βαση σωστα;

Οποτε

10ml jesus
80 ml 6mg βαση 50/50
10 ml 6mg βαση vg

Ετσι πεφτει μονο η νικοτινη απο 6 σε περιπου 5.5mg αλλα κρατας το ποσοστο vg/pg που θελεις.
Μεγαλυτερο ποσοστο αραιωσης μεγαλυτερη και πτωση νικοτινης ετσι..

Ψυχαναγκαστικο μαλλον κ χωρις λογο ολο αυτο αλλα ποιος νοιαζετε..

Αποσυνδεδεμένος razen

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #551 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 23:06 »
Πηγα να παρω white castle, ειχε ξεμεινει το καταστημα και ο υπαλληλος μου προτεινε το jesus juice.
Δεν ειχα χρονο να παω αλλου οποτε το τσιμπησα χωρις να εχω την παραμικρη ιδεα του τι παιρνω :P
Πηρα το 6ml SnV συμπληρωσα βαση και γεμισα επιτοπου τον cubis mini.
Πολυ νοστιμο υγρο χωρις να σε μπουχτιζει και δεν θυμαμαι να εχω βρει υγρο να συνοδευει καλυτερα τον freddo espresso μου.
Η μοναδικη μου απορια ειναι(μιας και ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω SnV) οσο οριμαζει θα γινεται πολυ πιο εντονη η γευση οπως στα "συμβατικα diy"?
Εαν ναι τοτε θεωρω οτι με 30 μερες ξεκουρασης και 10% θα εχουμε καλα αποτελεσματα.
Κανενας να εχει δοκιμασει κατι αναλογο με αυτο που λεω?

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #552 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 23:35 »
Για μένα δε χρειάζεται τόσο χρόνο.  Από τις δύο εβδομάδες είναι έτοιμο και ωραίο. Τι εννοείς ότι θα το κάνεις 10%;

Αποσυνδεδεμένος razen

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #553 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 03:09 »
εννοω διπλασια ποσοτητα βασης!

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρώματα Egoist
« Απάντηση #554 στις: Νοεμβρίου 29, 2017, 17:36 »
εννοω διπλασια ποσοτητα βασης!
Έτσι όμως θα χάσεις από γεύση. Σου φαίνεται μπουχτιστικό με την προτεινόμενη αραίωση;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171765 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364