vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, camber, manoslykos, th3ofilos, ΤΖΙΒΑΣ35, Ribot, kurtz

Twitter

Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 02:21 »
corolla v1.5 (clone)
nectar micro (clone)
fodi f2 (authentic)
origen genesis v2 (clone)
Ποιον απ'ολους ρε παιδια;;;;; :confused1:
Προσωπικα κριτηρια κατα σειρα σπουδαιοτητας

1) Στεγανοτητα. Θελω να τον αφηνω ξαπλα, να τον βαζω στην τσεπη, να τον εχω πανω μου οταν κανω εντουρο κλπ κλπ

2)Γευση Δευτερευον το χτυπημα, αδιαφορο το ντουμανι

3) Ευρος τζουρας Με αφετηρια την σφιχτη (MTL) και μεχρι ποσο αερατη μπορει να γινει

4) Ευκολια στο γεμισμα Αν και απ'οτι καταλαβα ολοι εχουν τα θεματακια τους στον συγκεκριμενο τομεα.

Μιλαμε παντα για στησιμο με βαμβακι. Οι εμπειριες κατοχων των παραπανω ατμο θα εκτιμηθουν ιδιαιτερως. Ευχαριστω και ελπιζω να βγαλουμε καμια ακρη  :)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 07:15 »
Rdta - genesis style ατμοποιητής νομίζω ότι δεν θα ταιριάξει ποτέ με το Νο1 κριτήριο, τουλάχιστον έτσι όπως το θέτεις δηλαδή.
Υπάρχουν νόμοι της φυσικής που δεν καταργούνται.
Δεν τους έχω δοκιμάσει όλους εννοείται και φυσικά δεν μπορώ να απαντήσω με απόλυτη βεβαιότητα, πιστεύω όμως ότι στις συνθήκες που περιγράφεις δύσκολα θα μείνουν όλοι απόλυτα στεγανοί.

Εννοείται πως εύχομαι να βρεις αυτό ακριβώς που ζητάς όμως. :)

Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 08:48 »
χμμμ. Φιλε μου για καλο genesis μαλλον πρεπει να βαλεις το χερι βαθια στην τσεπη

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 09:07 »
Τα κριτήρια που θέτεις δεν τα ικανοπoιεί όλα κανένας από τους πάνω. Στη θέση σου θα επαιρνα εναν κλώνο Taifun GT III που τα κάνει όλα αυτά που ζητάς και συμφέρει

http://www.gearbest.com/vapor-styles/pp_491483.html?wid=21

Διαφορετικά αν θέλεις να πληρώσεις καλά λεφτά

http://www.thevapersboutique.com/index.php?route=product/product&path=3_44&product_id=242

http://www.thevapersboutique.com/index.php?route=product/product&product_id=1089&search=doggystyle

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 10:29 »
Δεν ξέρω τον corolla.
Από τους άλλους πιο κοντά στα κριτήριά σου και με τα περισσότερα πλεονεκτήματα είναι ο fodi f2.

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 10:35 »
Εχοντας δοκιμασει τους 3 απο τους 4 που εβαλες στην λιστα θα σου ελεγα τον Origen σε πρωτη φαση και τον Nectar αμεσως μετα . Ομως κανενας απο αυτους δεν ικανοποιει το κριτηριο της στεγανοτητας

Αυτος που χρησιμοποιω εξω και οριακα μενει στεγανος (δεν εχω δοκιμασει να ειναι οριζοντιος , ειναι σε θηκη συνηθως στη τσαντα μου ορθιος,  ειναι αυτος

Change V1

Στην Fastech θα τον βρεις εδω

https://www.fasttech.com/products/3028/10019289/4030400-change-v1-styled-rta-rebuildable-tank-atomizer

παιρνει βαμβακι συν καποιο αλλο υλικο (φυτιλι - ατσαλοσυρμα - mesh) για τροφοδοσια , εχει γευσαρα , και γινεται απο σφικτος μεχρι αρκετα αερατος. Παιρνει μια ή δυο αντιστασεις

Για να παρεις μια ιδεα για το στησιμο με μονη (ατσαλοσυρμα και βαμβακι) δες εδω







Αποσυνδεδεμένος grag

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 11:26 »
Και αυτός https://www.fasttech.com/products/3028/10020826/4498800 θα ηταν μια επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 11:30 »
Ουτε καν. Στεγανότητα είπαμε. Αυτός δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τη στεγανότητα

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 17:14 »
Πρώτα απ'όλα σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας αλλά.....
@makis206 στα νηματα και του Fodi και nectar είναι πολλοί που αναφέρουν ότι δεν έχουν καθολου διαρροές  Δεν εχουν δίκιο οι συμφορουμίτες;;; :confused1: Παρεμπιτόντως σε ποιους νόμους της φυσικής αναφέρεσαι;

@pugsang κανένας απ'αυτούς που προτείνεις δεν έχει σχεση με αυτό που ζητάω φίλε. Οι προτάσεις σου εχουν όλες την αντισταση στο κάτω μέρος, με καμπάνα κλπ

@cho oyu σ'ευχαριστώ ιδιαιτέρως μιας και αφού εχεις δοκιμάσει τους 3/4 η γνώμη σου μετράει περισσότερο (ποιον δεν εχεις δοκιμασει; Τον φοντι ή τον κορόλλα;; ) Όσο για τον Change, εχω έναν παρομοιο (genelocity) και ειμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά θα ήθελα κάτι πιο διακριτικό τώρα

@grag επίσης έχω έναν παρόμοιο τον Le Magister (υπόδειγμα στεγανότητας). Μεταξύ των 4 που αναφέρω έχεις καμμία γνώμη;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 17:29 »
@makis206 στα νηματα και του Fodi και nectar είναι πολλοί που αναφέρουν ότι δεν έχουν καθολου διαρροές  Δεν εχουν δίκιο οι συμφορουμίτες;;; :confused1: Παρεμπιτόντως σε ποιους νόμους της φυσικής αναφέρεσαι;

Απόλυτο δίκιο έχουν και μάλιστα στο επιβεβαιώνω κι εγώ που τον είχα στην κατοχή μου για κάμποσο καιρό, για τον Fodi f2 μιλάω. Κανείς όμως από τους χρήστες δεν ανέφερε τη λέξη "εντούρο" όσο χρησιμοποιούσε τον ατμοποιητή. Καταλαβαίνω βέβαια ότι ίσως ήθελες απλα να δώσεις έμφαση στο πως θέλεις να τον χρησιμοποιείς και δεν εννοούσες πραγματικά αυτό που είπες, εξάλλου κανείς ατμοποιητής δεν είναι φτιαγμένος για "στεγανή βόλτα" σε τέτοια κατάσταση. Αν πάλι το εννοούσες..
Αστειευόμενος (ελπίζω να ήταν κατανοητό ) αναφέρθηκα στους νόμους της βαρύτητας περισσότερο, δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες. Μιλάμε για ένα deck με τρύπες ανοιχτές πάνω από ένα δοχείο που τις φράζει απλά λίγο βαμβάκι. Βαμβάκι μάλιστα που τοποθετούμε σε τέτοια ποσότητα που παράλληλα θέλουμε να διαβρέχεται κιόλας ανεβάζοντας/απορροφώντας το υγρό προς τα πάνω - κόντρα στους νόμους που προανέφερα.
Ένας τέτοιος ατμοποιητής λοιπόν σε μεγάλες τσέπες, τσαντάκια.. σε εντουράδα στα Τζουμέρκα τέλος πάντων που θα φέρνει τη μία τούμπα μετά την άλλη μέσα στον χώρο αποθήκευσης του ε πως να το κάνουμε, κάποια στιγμή θα στάξει. Και τόνισες ότι τέτοιο πράγμα δεν επιθυμείς.
"Genesis style" ατμοποιητές σε ακραίες συνθήκες θα στάξουν κατά τη γνώμη μου, να μη μακρυγορώ περισσότερο.. :)

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 17:44 »
Εχω στην κατοχη μου εναν theorem, εναν avocado και εναν mirage.. Τον theorem φοβαμαι να τον βαλω στην τσεπη. 2-3 φορες την πατησα και απο τοτε ειναι παντα ορθιος στο γραφειο. Με τους αλλους 2 δεν εχω κανενα θεμα. Ακομα και σε ταξιδια ειναι ξαπλα στο καθισμα του συνοδηγου και δεν εχω δει ουτε σταγονα

Αποσυνδεδεμένος grag

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 20:52 »
@grag επίσης έχω έναν παρόμοιο τον Le Magister (υπόδειγμα στεγανότητας). Μεταξύ των 4 που αναφέρω έχεις καμμία γνώμη;
Όχι ακόμα. Θα έχω σύντομα γιατί αυτή την εβδομάδα λογικά θα μου έρθουν 3 κλώνοι: zephyr, nectar micro και origen v2 mkii.  Τον magister τον εχω και 'γω αλλά νομίζω ότι δουλεύει καλά μόνο με δυο αντιστασεις, αλλά σε αυτή την περίπτωση ζεματαει. Ψαχνω για έναν πολύ σφιχτο rdta με καλή γεύση, γιατί με τους υπόλοιπους με τα βαμβακια από κατω δεν τα βρήκα (και δοκιμασα πολλούς), πολύ αέρας ρε παιδια. Αν βγάλω καμία άκρη, θα σου πω. Τωρα σχετικά με τις διαρροές ο makis206 με κάλυψε πλήρως.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 23:30 »
Ναι ρε παιδιά, η εντουράδα μια υπερβολή ήταν (περασμένα μεγαλεία :))) αλλά να μην σταζει οταν μενει στο πλάι είναι ζητούμενο. Ο genelocity που είναι αυτού του στυλ παντως δεν μου έχει στάξει ποτέ.

@grag κι εγώ τα ίδια ψάχνω ρε φίλε,μας εχουν πήξει στους ντουμανάτους πια. Περιμένω εντυπώσεις απο nectar & origen

@makis206 φίλε Μάκη ο φοντάκος δάκρυζε οταν πήγαινε για ξάπλα;;; Όσο για τις δυναμεις, εκτός από της βαρύτητας παίζουν και οι δυναμεις συνοχής και συνάφειας, η επιφανιακή ταση κλπ κλπ αλλά όντως ας μην το ξεφτυλίσουμε :D. Άλλωστε η πειραματική εμπειρία είναι πάντα πιο σημαντική γι αυτό και ανέτρεξα στη βοήθεια κατόχων των ατμο που μ'ενδιαφέρουν. 

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 23:52 »
Φεύγοντας λοιπόν απ'τα "επιστημονικά" εγώ το μόνο που έχω να σου πω για τον fodi είναι ότι σε εμένα δεν εσταξε ποτέ και ναι, τοποθετήθηκε και στο πλάι αλλά γενικότερα ήταν κάτι που πάντα απέφευγα. Το κάνω σε όλους μου τους ατμοποιητές αυτό όμως όταν έχουν υγρό μέσα. Έτυχε αρκετές φορές πάντως να τον βρω ξάπλα στο τσαντάκι χωρίς να έχει γεμίσει τον τόπο με υγρά. Ισως να ήμουν υπερβολικά τυχερός, ίσως απλά να τοποθετούσα την κατάλληλη ποσότητα βαμβακιού μέσα του. Δεν ξέρω.

Άλλοι αντιμετωπίζουν προβληματάκια διαρροών με τον fodi, φυσικά δεν μπορώ να αμφισβητήσω τα λεγόμενά τους παράλληλα όμως δεν αμφισβητώ και τη δική μου εμπειρία την οποία καταθέτω κι εδώ.

Σε γενικές γραμμές πάντως και για να καταλήξω, κατ'εμέ αυτού του τύπου οι ατμοποιητές θα τρέξουν ευκολότερα απ'ότι οι τανκάτοι με την αντίσταση χαμηλά. Οι "φόντηδες - αβοκάντοι" κλπ θα τρέξουν πιο εύκολα αν γυρίσουν στο πλάι, ανάποδα, λόγω "φύσης", "φυσικής", μεγάλες ανοιχτές τρύπες πάνω στο deck, μεγάλοι χώροι ατμοποίησης, έλλειψη καμπάνας, ανικανότητα "σφράγισης" των υγρών μέσα στο τανκ γενικότερα από την πανω πλευρά..

Αν υπάρχει αυτό ακριβώς που θες δεν ξέρω, εύχομαι πάντως να βρεις αυτό που θα καλύψει απόλυτα τις ανάγκες σου. :)

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Βοηθεια για επιλογη RDTA / Genesis style
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 00:18 »
Φιλε grag τι εγινε; Σου ηρθαν οι nectar-origen v2;;; Εντυπωσεις???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8485 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60029 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10440 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12