vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

203 επισκέπτες, 4 χρήστες
mathimatikos1966, Jorge, dkostas, trabaman

Twitter

ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 21, 2016, 02:29 »
...ένα μπλακ κόλα χαμηλό παρακάλω... :tongue_smilie:
Θα επανέλθω στο άκρως ενδιαφέρον θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 21, 2016, 04:04 »
Η γεύση και συγκεκριμένα η αντίληψη της διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, όπως από άλλες αισθήσεις αλλά και από την ψυχολογία. Για αυτό άλλωστε, βλέπουμε ότι ορισμένοι αντιλαμβάνονται γεύσεις που άλλοι δεν μπορούν να καταλάβουν ή ότι το αγαπημένο υγρό μου είναι το χειρότερο για κάποιον άλλον κτλ. Μου έχει τύχει πάρα πολλές φορές να μου δώσει φίλος να δοκιμάσω κάποιο "απίστευτο" υγρό, για να διαπιστώσω λίγο αργότερα ότι είναι πραγματικά πολύ μέτριο (ή και χάλια  :)) )

Ένα εξαιρετικό άρθρο για την γεύση και τον τρόπο που οι άνθρωποι την αντιλαμβάνονται διαφορετικά είχε δημοσιεύσει η Independent (Link)
-"Το μίγμα χαρμανιών εμπλουτίστηκε εν συνεχεία με βανίλιες Βελγίου και Μαδαγασκάρης που ευωδίαζαν τρίμμα τραγανού μπισκότου. Χωρίς ανατολίτικα μουρμουρητά, αδιάκοπη τέρψη των αισθήσεων"


-"Γεμιστό καραμελωμένο μπισκότο με κομμάτια φρεσκοκομμένης, ώριμης και μυρωδάτης μπανάνας,
πασπαλισμένο με καβουρδισμένη ζάχαρη και περιχυμένο με εκλεκτό κουβανέζικο ρούμι."
-"Σε μία καπνική βάση αρώματος, ακούμπησαν καραμελωμένοι ξηροί καρποί, βαπτισμένοι σε κρέμα από γάλα στρουθοκαμήλου.
Το κάστανο και τα καρύδια γαρνίρουν το τελικό δημιούργημα και το οδηγούν σε μία γευστική πανδαισία"
-"Εκχύλισμα φράουλας, αρμονικά δεμένο με τέσσερεις μοναδικές φρέσκες κρέμες"
μερικες πρόχειρες περιγραφές υγρών που βρήκα...και πολυ ήπιες απο αυτες που εχω διαβασει...πως μεταφραζω
-μπισκοτο-μπανανα-μαυρη ζαχαρη-ρουμι
-καραμελα-φυστικι-βανιλια-καρυδι
-βανιλια-φραουλα
Ε ο Μποτρινι να ειναι ο αλλος ,τις τριχες του να τραβα...το στησιμο στον ατμο να το εχει κανει ο Τρυφωνας  Σαμαρας ....γαλα στρουθοκαμηλου και 4 κρεμες δεν θα αντιληφθει...οτι καλυκα και να εχει ακομα και απο ΔΙΑΜΑΝΤΙ
Τι θελω να γραψω:
εχουν ανεβει δραματικα οι τιμες σε ετοιμα υγρα απο προμοσιον επιπεδου κραχτη εξω απο ταβερνα...και ακομα συζηταμε υγρα τυπου μπανανα-φαουλα-μπισκοτο για την πολυπλοκοτητα του....παμε καλα?το πρωτο που θα επρεπε εδω απο καθε υγρο που θα παρουσιαζεται θα ηταν η αναλυση του ....αλλα το εχουμε ξεπερασει...το δευτερο που και πως φτιαχνεται....και απο ποιον?????
-ασε τωρα σου λεω ....γκουρμε...η απολων οπως λεγαμε οταν καναμε τρακα τσιγαρο...μπουκαλακι με σχεδιο Φλωρινιώτη....ετικετα metallica ...περιγραφη Σωτηρακοπουλος στις μαυρες του...και τιμη?λουι βιτον....
πολυ λιγα υγρα εχουν τιμια περιγραφη, παρεμειναν στην αγορα χρονια και με αναλυσεις και με εργαστηρια αξιολογα,,,
φυσικα το ποιο περιεργο απολα ειναι οτι ειναι πολυ λιγα και τα "καπνικα" που υπαρχουν...σταματησαν να βγαινουν νεες γευσεις...υπαρχουν πχ το virginia,cubano,ry4,burley,turkish....κτλπ σε διαφορες παραλαγες σε καθε εταιρεια..εχω αρκετο καιρο να διαβασω για μια καπνικη γευση...(δεν ειμαι φαν του καπνου και απο πολυ νωρις καταλαβα οτι δεν θα βρω σε υγρο)....φυσικα ολα αυτα τα αρωματα-υγρα ειναι πολυ μα πολυ ανωτερα με της νεας γενιας συσκευες...μηπως οι εταιρειε εχουν επαναπαυθει στους συνδυασμους φρουτο-γλυκο-πιοτων ?
εγω δεν την θεωρω εξελιξη των υγρων αυτη...αλλα κερδοσκοπια...ελπιζαμε πιστευω σε νεες γευσεις ομως γινεται συδυασμος και παραλλαγες αυτων που ηδη υπαρχουν.... ισως σε καλυτερο ελεγχο και αναλυσεις αλλα εντελως αντιθετα αποτελεσματα πηραμε....απλα και μονο με την προωθηση των "πολυπλοκων υγρων"...
πριν ακομα βρω το υγρο που ατμιζω ειχα κανει τοσους συνδυασμους που εαν τα εβγαζα σε παραγωγη θα δουλευα στην Μ.Βρετανια σαν αρχισεφ...οπως και καθενας απο εδω που ατμιζει λιγο καιρο παραπανω...
δεν ειναι η τιμη καμια φορα...δεν θα φτωχύνουμε με 10 ευρώ παραπάνω(εδω χρωσταμε απο την γεννα μας ακομα)..δεν θελω να κινδυνολογω...αλλα θα το πω λιγο απλα
Κοψε το παραμυθι ρε μαγκα παραγωγε...ασχολησου περισσοτερο με το αθλημα ,δωσε κατι νεο και ελέγμενο για να σε πληρωσουμε αναλογα...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

O καιρόc γάρ εγγύc



δεν αργούμε, κοντεύουμε, ήδη είμαστε στο 1ml/1ευρώ
xxaxaxaxa τωρα το ειδα και να ειναι το υγρο ry4 με νοτες αγριας φραουλα δεμενα με λαχταριστη κρεμα garni...
στα σοβαρα ...?αφου πουλιεται η σοκο-μπανανα 25 ευρω γιατι να μην πωληθει και αυτο που ερχεται απο paris ενα 150ε ...βεβαια αν εχει ξεπλυνει καποιος μεσα τα ποδια του,,,,δεν μας ενδιαφερει.... ειναι αλλο υγρο...απο τα καλα
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2016, 04:23 από stavraetos »

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 21, 2016, 09:28 »
μ αυτα και μ αυτα διαβάζοντας σας
μου ανοίξατε την όρεξή!!!

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 21, 2016, 11:09 »
Stavraetos, σύμφωνω εν μέρει ότι σε πολλές περιπτώσεις γκουρμέ υγρών ότι οι περιγραφές είναι θέμα μάρκετινγκ - και σε πολλές μάλιστα περιπτώσεις οι περιγραφές ξεφεύγουν υπερβολικά, όμως αυτό δεν είναι πάντα ο κανόνας.

Μπορώ να σου δώσω για παράδειγμα το Boss Reserve από Cuttwood. Η περιγραφή του μας λέει ότι «πρόκειται για μελωμένα δημητριακά με τραγανούς ξηρούς καρπούς μέσα σε κρεμώδες γάλα και από πάνω πασπαλισμένα τρήματα φλούδας μπανάνας».  Με την λογική σου, έχουμε δημητριακά - ξηρούς καρπούς - γάλα και μια υποψία μπανάνας. Εάν όμως ακολουθήσεις την πιο γνωστή συνταγή - κλώνο αυτού του υγρού, θα δεις ότι περιέχει 8-10 διαφορετικά αρώματα, σε διαφορετικές συγκεντρώσεις. Εάν μάλιστα ατμίσεις το έτοιμο και τον κλώνο, θα δεις ότι αν και μοιάζει, δεν είναι το ίδιο - κάτι λείπει.

Σχετικά με τις τιμές, η αγορά είναι ελεύθερη - οι τιμές καθορίζονται από τους κατασκευαστές - εμπόρους και αν ο καταναλωτής θέλει, αγοράζει. Κανείς δεν αναγκάζει κάποιον να αγοράσει ένα «τσιμπημένο» υγρό. Αν όμως το αγοράσει, αυτό που πληρώνει δεν είναι μόνο η pg/vg και τα αρώματα. Πληρώνει το brand name, το marketing και την ιδέα πίσω από τη συνταγή. C'est la vie.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 21, 2016, 11:49 »
Πολυ ενδιαφέρον θέμα.

Κάτι αρχάς έχουμε το marketing το οποίο ειναι υπερβολικό σε όλους τους τύπους προϊόντων και υπηρεσιών. Σίγουρα κάποιος διαβάζοντας μια ωραιοποιημένη περιγραφή, ειναι πιο πιθανό να δημιουργήσει εικόνες στο μυαλό του και να αγοράσει το προϊόν παρά όταν θ διαβάσει μια ξερή περιγραφή. Παράδειγμα τα καλά εστιατόρια σε σχέση με τις ταβέρνες. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως αυτό που προσφέρει το καλό εστιατόριο γευστικά, δεν το προσφέρει η ταβέρνα. Στα υγρά αναπλήρωσης αντίθετα, βλέπουμε οτι υπάρχει αυτό το hype για premium υγρά τελευταία, και πολλά απο αυτά δεν ειναι ούτε premium ούτε ανταποκρίνονται στις περιγραφές τους.

Οι αναλύσεις ειναι ενα θέμα απο μόνες τους και κατα την δίκη μου άποψη ειναι καθαρά θέμα νομοθεσίας. Αν σε υποχρεώσουν να έχεις πιστοποιητικό, θα έχεις, γιατί αλλιώς δε θα μπορείς να πουλήσεις. Τελεία.

Καπνικά υγρά υπάρχουν πολλά και αξιόλογα. Συμφωνώ οτι βλέπουμε μια επανάληψη στην τυπολογία, αλλα το τελευταίο μεγάλο μπαμ που έκανε η Black Note το θεωρώ αξεπέραστο. Άρα, έστω και απο μια εταιρεία μόνο, έχουμε ανατροπή δεδομένων σε όλη την αγορά. Και με αναλύσεις μάλιστα...

Όσο για τις τιμές, διαβάζω για ελεύθερη αγορά και οτι οι παρασκευαστές μπορούν να ορίσουν ο,τι τιμή θέλουν κλπ. Για εμένα η ιστορία ειναι ξεκάθαρη. Οι τιμές ορίζονται απο τον αγοραστή. Όσο και να θέλει να ορίσει την τιμή του ο παρασκευαστής, το κοινό θα του πει αν η τιμή που όρισε ήταν τίμια ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 21, 2016, 11:54 »
σοκολατα βοργουνδιας με κοματακια τραγανης καραμελα....δηλαδη κανει κρατς οταν το ατμιζεις?
Γέλιο γνήσιο με υποψία χαχανητού, επαναλαμβανόμενο.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 21, 2016, 12:22 »
Όσο για τις τιμές, διαβάζω για ελεύθερη αγορά και οτι οι παρασκευαστές μπορούν να ορίσουν ο,τι τιμή θέλουν κλπ. Για εμένα η ιστορία ειναι ξεκάθαρη. Οι τιμές ορίζονται απο τον αγοραστή. Όσο και να θέλει να ορίσει την τιμή του ο παρασκευαστής, το κοινό θα του πει αν η τιμή που όρισε ήταν τίμια ή όχι.

Τεχνικά αν το δεις, η τιμολόγηση βασίζεται στη σχέση προσφοράς και ζήτησης. Ο κάθε παρασκευαστής έχει ως στόχο, προφανώς, το κέρδος και συγκεκριμένα, το μέγιστο δυνατό. Πέρα από την προσφορά και τη ζήτηση, πρόκειται για μια αγορά άκρως ανταγωνιστική, οπότε και πάλι ο παρασκευαστής δεν μπορεί να θέσει μια τιμή στην τύχη, καθώς προσπαθεί να «ακολουθεί» ως προς τις τιμές, τον ανταγωνισμό. Ουσιαστικά, το όλο πράγμα είναι μια προσπάθεια να βελτιστοποιήσει την καμπύλη ζήτησης (να βρει δηλαδή τη χρυσή τομή μεταξύ τιμολόγησης και πωλήσεων). 
Επομένως ναι, το κοινό είναι εκείνο που κρίνει το εάν η τιμή που όρισε είναι τίμια ή όχι.  Σε κάθε περίπτωση όμως, η τελική τιμή δεν είναι μόνο το κόστος της βάσης και των αρωμάτων

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 21, 2016, 16:02 »
θα επιμεινω ...δεν στεκομαι εγω σαν ατμιστης τοσο στην τιμη....στεκομαι και προβληματιζομαι...
1.τα υγρα εχουν αναλυσεις?που παραγονται?ποιες πρωτες υλες χρησιμοποιουνται πχ βαση τοταλι αρωμα ατμος....
2.νεα γευση-υγρο με χαρακτηρα και ονομα πχ virginia...ry4 δεν βγαινει αντιθετως βγαινουν υγρα απλα και μονο απο τον συδυασμο γευσεων που υπαρχουν ηδη...
3.μαρκετινγκ τυπου "τετοια ατμισε η μαντονα και εκανε κορμι κολωνα" ναι οκ ευχαριστα αστειο ειναι αλλα σε μειωνει κατα την δικη μου αποψη σαν καταναλωτη...
4.να πληρωσω ενα υγρο ρε φιλε μου γιατι ειναι διαφημισμενο...?που ειναι διαφημισμενο?στα φορουμ?ναι....στα φορουμ... τουλαχιστον στην ελλαδα εχω ακουσει διαφημιση σε ραδιωφονο-τηλεοραση εφημεριδα για υγρα....που το προμοταρει?μοιραζοντας 10 μπουκαλια σε 10 ατμσιτες να πουν την αποψη τους....?στον καθενα εαν τουδωσεις ενα υγρο δωρεαν απο τακτ και μονο θα πει καλο ειναι...εμεις τους κανουμε μαγκες κοινως...
τωρα αν μου πει καποιος πως προμοτιον ειναι το μπουκαλακι φλωρινιωτη-μαγκα(κλαρινο λεμε) και ετικετα πινακα πικασο.....τι να πω εγω οταν ερχεται σουβλακι σπιτι τρωω το σουβλακι και την σακουλα την πεταω....αφου πρωτα την ψαξω εξονυχιστικα για υπολειματα .... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 21, 2016, 16:38 »
Κοίτα, σαν καταναλωτής και εγώ, θα έλεγα ότι..

1. Όλοι μας προτιμούμε να έχουμε αναλύσεις για τη σύσταση των υγρών που ατμίζουμε - καμία διαφωνία. Αν ένα υγρό έχει τις αναλύσεις του, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.
2. Νέα υγρά με όνομα και χαρακτήρα (και οικονομικά) βγαίνουν, αλλά δεν είναι αυτά που, κατά τη γνώμη μου, προωθούνται από τα καταστήματα-reviewers και τα λοιπά  Αλλά και πάλι, αν ήσουν εσύ ο παρασκευαστής και έβλεπες ότι «τραβάει» το castle long, το supreme κτλ, θα έβγαζες στην αγορά ένα ry4 ή ένα υγρό παρόμοιο με αυτά που πουλάνε?
3. Το μάρκετινγκ, είτε μας αρέσει είτε όχι, διαμορφώνει την καταναλωτική συνείδηση του κοινού. Τώρα αν κάποιος «μειώνεται» στα μάτια κάποιου επειδή προτιμάει το Χ από το Υ....to each his own όπως λένε και οι Αμερικάνοι.
4. Με τους νέους νόμους και γενικότερα με τον πόλεμο ενάντια στο η.τ, δεν πρόκειται να δεις διαφημίσεις  υγρών σε τηλεόραση - ραδιόφωνο στο άμεσο μέλλον. Καλώς ή κακώς, προσπαθείτε η εξίσωσή του με το κανονικό τσιγάρο και έτσι, όπως δεν βλέπεις άμεση διαφήμιση κανονικών τσιγάρων, έτσι δεν θα δεις άμεση διαφήμιση η.τ.

Στην τελική, συμφωνώ ότι βλέπουμε μια τάση προς τα ακριβά υγρά (πχ 1 ευρώ / ml) αλλά κανείς δεν αναγκάζει τον ατμιστή να τα αγοράσει. Κάποιος προτιμάει να ατμίζει το γκουρμέ υγρό του, άλλος προτιμάει κάτι οικονομικότερο και κάποιος άλλος ατμίζει μόνο βάση. Ο καθένας αγοράζει - ατμίζει αυτό που τον ευχαριστεί.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 21, 2016, 23:50 »
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα και με πολλές πτυχές. Θα προσπαθήσω να σχολιάσω κάποιες από αυτές.

ερωτήσεις


1) μπορούν κάποιοι να διακρίνουν την τηγανητή από την ωμή μπανάνα;
2) οι εντυπώσεις των ριβιούερς είναι πραγματικές ή πλουμισμένες;

απαντήσεις

1) Έχει άμεση σχέση με τα βιώματά μας. Όταν κάποιος λέει "κατουριέμαι" όλοι το καταλαβαίνουμε, διότι όλοι το έχουμε βιώσει.
Όταν κάποιος λέει "ονειρεύτηκα ότι..." το καταλαβαίνουμε, διότι όλοι έχουμε ζήσει ανάλογη εμπειρία.
Όμως, όταν κάποιος λέει "έχω δει UFO και αισθάνθηκα ότι..." χαμογελάμε με ειρωνεία και οίκτο, γιατί...
Διότι στηριζόμαστε στην πλειοψηφία που δεν έχει δει, κι αυτό μας δίνει το "ηθικό" ταμπου-δικαίωμα να χαρακτηρίζουμε κάτι ως "λογικό" ΄ή άλλου κόσμου.
Προσωπικά, δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει τηγανητή μπανάνα, αλλά αν με ρωτήσει κανείς πώς τη φαντάζομαι, θα συμφωνήσω με το νόημα των όσων έγραψε ο Σταύρος, "μια μπανάνα πιο ζεστή με λάδια τυλιγμένη".
Ίσως το όλο θέμα μπορεί να παραλληλιστεί με το χρώμα και πώς το εννοούν γυναίκες και άντρες.
Αν είσαι άντρας δες κάτι πράσινο και ρώτα την πρώτη γυναίκα που θα βρεις να σου πει τι χρώμα είναι...  ;D
Ίσως, λοιπόν, οι "γευστικοί κάλυκες" παίζουν κάποιο παιχνίδι μαζί μας, που δεν έχει σχέση με το φύλο αλλά ποιος ξέρει με τι...
Παράδειγμα το λατάκια...
Το γνώρισα το 2011, σαν "η μυρωδιά που έχουν τα ξύλα στην Κούβα, όταν ο καυτός ήλιος στεγνώνει τα προς πούρα καπνά από πάνω τους και τα εμποτίζει με τη χαρακτηριστική μυρωδιά".
Το αγόρασα, το συνδύασα, το έμαθα και το αγάπησα, όμως το 2014 διάβασα περιγραφή του panos (άμα θέτε λινκ, 3 μεροκάματα) ότι είναι μη αρωματικός καπνός πίπας.
Ποιος έχει δίκιο;
Συμπέρασμα: ΑΝ έχουμε βιώματα που έτυχε να μην έχουν άλλοι και ΑΝ έχουμε αισθητήριο γεύσης πάνω του μέσου όρου, μάλλον έχουμε πρόβλημα μεταδοτικότητας...

2) Προφανώς λοιπόν, με βάση τα παραπάνω, κάποιοι ριβιούερς το έχουν και κάποιοι κοροϊδεύουν.
Πώς θα το καταλάβουμε;
Όπως καταλαβαίνουμε το οποιοδήποτε ποιοτικό στους άλλους τομείς.
Ακούω τα τραγούδια του τάδε γιατί έχει φωνάρα ή έχει φωνάρα αλλά δεν τον ακούω γιατί είναι παλιοχαρακτήρας;


Πιάστηκα γράφοντάς τα όλα αυτά.

Όπως τότε, με τη μεγάλη μαγνητική θύελλα στα Μαγκελιανά νεφελώματα, που το σκάφος μύριζε σαν σάλτσα από καμένο χυμό αβοκάντο, που κρατήθηκε 3 μήνες να ωριμάσει σε υπόγεια αποθήκη του Μπέτελγκεζ, ποδοπατήθηκε από κάλτσα ξυλοπόδαρου φαντάρου και ξεχάστηκε στο φούρνο, στους 175 κουλουράκι μισοφέγγαρο για 13 λεπτά επιπλέον.

Αλήθεια, οι καλύτερες περιγραφές των χειρότερων γεύσεων αντιγράφουν το συναίσθημα ή διεκδικούν την "ηθική = έγραψα κι εγώ εδώ" αναγνώριση;


Όσο για τα ψηλά φορτηγά (χαϊβάνια) και το "αυτός άρχισε πρώτος" λίγα είναι τα ποστ και με χρονολογική σειρά. Τα συμπεράσματα βγαίνουν αβίαστα και είναι άσχετα με "βιώματα".
Μην το χαλάσουμε το θέμα, είναι τόσο ενδιαφέρον...


Συγγνώμη για την τεράστια παράθεση που έκανα, όμως ήταν υ π έ ρ ο χ ο!
Όπως έλεγε κι ένας καταπληκτικός δάσκαλος: οι φυσικοί είναι λίγο τρελοί και λίγο φιλόσοφοι, γι' αυτό είναι και τα καλύτερα παιδιά.
Υπέροχος!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 22, 2016, 15:22 »


Έχω κάποιες σκέψεις πάνω στα θέματα που θίγονται εδώ. Κατ' αρχάς θα ξεκινήσω με την εισαγωγική ατάκα του καθηγητή μου στο Marketing στο Α' Εξάμηνο: "Το προϊόν το πουλάνε κατά σειρά προτεραιότητας τα εξής τρία: διαφήμιση, συσκευασία, ποιότητα. Αν και τα τρία συμβαδίζουν, έχετε πετύχει τζακποτ.".

Έχω αναφερθεί και στο παρελθόν στις περιγραφές των γεύσεων ανά εταιρεία. Και έχω ξεχωρίσει και κάποιες κατηγορίες.
α) Αυτές που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την πραγματική γεύση του υγρού
β) Αυτές που περιγράφουν λιτά τη γεύση
γ) Αυτές που περιγράφουν αναλυτικά τις γεύσεις και τις αισθήσεις που πρέπει να σου δίνει το υγρό
δ) Αυτές που ενώ στην ουσία κινούνται στα πλαίσια του β, υπερβάλλουν συνειδητά για να ξυπνήσουν κάποια βιώματα.

Παράδειγμα για το α, αποτελεί το κατά τα άλλα συμπαθές easy rider, το οποίο μας υπόσχεται γεύση αμερικάνικης σκόνης και αυτοκινητόδρομου. Παράδειγμα για το β, είναι η πλειοψηφία των αρωμάτων. Ένα, δύο, τρία, πέντε αρώματα και τέλος. Παράδειγμα για το γ, είναι συνήθως ακριβές εταιρείες, που όμως είναι καλές. Όχι γιαλαντζί. Βλέπε FP και Black Note. Το δ τώρα χωρίζεται και αυτό σε δύο κατηγορίες. Αυτή η οποία προσθέτει επιθετικούς προσδιορισμούς (σιγοψημένο φιστίκι, σεμιφρέντο κρέμα, αχνιστός λουκουμάς, χταπόδι ψημένο σε κάρβουνα αμερικάνικης σεκόγιας) και αυτές που δουλεύουν κάποιο concept (βλ. εκείνα τα άθλια VDLV Black Cirkus). Φυσικά, υπάρχουν και συνδυασμοί των ανωτέρω, άλλοτε πετυχημένοι άλλοτε όχι και τόσο :shock_sick_02:

Τι αντιλαμβάνεται ο ατμιστής?
Κατ' αρχάς περί τηγανητής μπανάνας, να πω ότι είναι δύο κατηγοριών: τα Plantains, που είναι συγκεκριμένη ποικιλία για μαγείρεμα και φέρνει περισσότερο σε γλυκοπατάτα αλλά χωρίς τη βουτυράτη υφή, και τα Fritters, τα οποία είναι η κλασσική μπανάνα, βουτηγμένη σε κουρκούτι και τηγανιτή σε φριτέζα (δοκιμάστε το και με μήλο ή άλλα όχι πολύ ζουμερά φρούτα). Αυτά δεν τα λέω από το Wiki, αλλά από προσωπικές γευστικές εμπειρίες. Αυτόματα λοιπόν, θεωρώ ότι θα μπορέσω να καταλάβω την τηγανιτή μπανάνα από την ωμή. Και λέω "θεωρώ" μέχρι να το διαπιστώσω. Η γεύση, είναι ένα περίπλοκο συναίσθημα. Για μένα, δεν είναι αίσθηση, αλλά συναίσθημα.
Εκτός από ηλεκτρικά φορτία που μεταφέρονται από τους υποδοχείς στο στόμα προς τον εγκέφαλο, η γεύση μπορεί να ξυπνήσει μνήμες. Και το αντίθετο. Οι μνήμες μπορούν να ξυπνήσουν γεύσεις. Και εκεί έγκειται η επιτυχία του κάθε υγρού, με μεγάλο ρόλο να παίζει κατά κανόνα η παιδική ηλικία και ο τόπος διαμονής του καθενός. Υποκειμενικότητα στο μάξιμουμ δηλαδή. Και εδώ μπαίνει το στοιχείο της εμπειρίας, όχι της ατμιστικής. Στον Έλληνα, το υγρό φιστικοβούτυρο με μαρμελάδα Raspberry, μπορεί να μη λέει τίποτα, καθώς δεν μεγάλωσε με αυτό. Θα του πει πολλά όμως ένα υγρό με γεύση βούτυρο και ζάχαρη, με νότες ψωμιού ή μπισκότου (μπλιαχ!!!).

Περί έμπειρου ατμιστή, εγώ το μεταφράζω ως εξής: έμπειρος είναι ο ατμιστής ο οποίος έχει δοκιμάσει πολλά υγρά. Όχι γιατί ξαφνικά γίνεται εξπέρ της γεύσης (πως μπορείς να γίνεις εξπέρ σε κάτι τεχνητό?), αλλά γιατί έχει ατμίσει φόλες και φόλες και αποκτά σε κάποιο βαθμό την ικανότητα να προσδιορίσει ένα υγρό με μεγαλύτερη ακρίβεια. Με απλά λόγια, αποκτά μέτρο σύγκρισης. Πράγμα που μας φέρνει στο θέμα της τιμής. Ο άπειρος, δοκιμάζοντας ένα καλό και ακριβό υγρό (χωρίς να συνεπάγεται ότι καλό=ακριβό και ακριβό=καλό), θα πει "ντάξει καλό είναι αλλά ακριβό". Ο έμπειρος όμως θα μπορέσει να πει με μεγαλύτερη ακρίβεια αν αξίζει τα λεφτά του, αν δηλαδή δίνει αυτό που υπόσχεται σε βαθμό που να δικαιολογεί την αυξημένη τιμή του. Μιλάω φυσικά για την πλειοψηφία και όχι για τον ατμιστή ο οποίος θα έχει υπερβολικές προσδοκίες μόνο και μόνο λόγω τιμής. Ο έμπειρος επίσης, θα μπορέσει να καταλάβει ότι το πολύ το Κύριε Ελέησον, το βαριέται και ο παπάς. Καθώς ακόμα και αν δεν έχεις κανένα οικονομικό πρόβλημα, δεν γίνεται κάθε μέρα να ατμίζεις την σούπερ τοπ ποιότητα. Κάτι πρέπει να κρατήσεις και για τις στιγμές που χρειάζεται. Εκτός αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η ικανοποίηση της στιγμής και όχι το συναίσθημα και η μακροχρόνια απόλαυση. Προσωπικά, προτιμώ όταν ατμίζω ένα τανκ Castle Long, να νιώθω όμορφα και ότι κάτι καλό θα έκανα για να το αξίζω. Όχι απλά να καλύψω την ώρα μου και την ανάγκη μου σε νικοτίνη. Έχω τη σκέτη βάση γι αυτό. Αλήθεια, όσοι που και που καπνίζατε και κανένα πούρο, το είχατε απολαύσει ποτέ? Ή ενστικτωδώς τραβάγατε κάτω τον καπνό για να καλύψετε την ανάγκη σας σε νικοτίνη? Ή τραβάγατε τόσο δυνατές και συχνές τζούρες, ανεβάζοντας πολύ τη θερμοκρασία με αποτέλεσμα να μην έχει καθόλου καλή γεύση, μιας και το χρησιμοποιούσατε ως τσιγάρο και όχι ως το κάτι σπέσιαλ?

Περι αναλύσεων, δεν θα σχολιάσω. Σαφώς και πιστεύω ότι καλό θα ήταν να υπάρχουν, ώστε ο εκάστοτε ατμιστής να έχει το δικαίωμα επιλογής. Προσωπικά και μόνο, δεν με ενδιαφέρει το θέμα. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι αυτοί που τους ενδιαφέρει, δεν έχουν δικαίωμα στην ενημέρωση ή δεν πρέπει να έχουν δικαίωμα στην επιλογή. Διαφωνώ όμως με το δημόσιο κράξιμο οποιουδήποτε κατασκευαστή δεν έχει αναλύσεις (μιας και μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν υφίσταται τέτοια υποχρέωση). Μου θυμίζει λίγο "αν δεν μου κάνεις το χατίρι, θα σε φτιάξω εγώ, θα δεις τι θα πάθεις". Ακόμα περισσότερο όμως διαφωνώ με δηλώσεις εταιριών "τα υγρά μας δεν περιέχουν τίποτα μεμπτό" και μετά οι αναλύσεις να βγάζουν τη μάνα τους και τον πατέρα τους. Με την τακτική διαφωνώ, καθώς για μένα κάτι τέτοιο δεν αποτελεί κριτήριο αγοράς.


Περί Reviews.

Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι η δοκιμή ενός υγρού είναι review με τη στενή έννοια του όρου. Πιστεύω ότι είναι εμπειρία. Ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη λέξη στο blog μου, είναι για λόγους SEO. Θεωρώ ότι η δοκιμή ενός υγρού, είναι μια εμπειρία. Το αν επηρρεάζονται οι δοκιμαστές, το πιστεύω ακράδαντα. Και το βλέπω προσωπικά καθώς κάθε φορά ζορίζομαι για να αποτυπώσω αυτό που πραγματικά νιώθω σε σχέση με αυτό που θα ήθελα να νιώθω, σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρείας. Θέλω να πιστεύω πλέον ότι έχω μια κάποια εμπειρία ώστε να μπορώ να θέτω προσδοκίες αντί να κάθομαι να ψάχνω το κάθε τι που υπόσχεται ένα υγρό, και να το βρίσκω, ασχέτως αν υπάρχει. Όπως επίσης θεωρώ ότι έχω καταφέρει να μην με νοιάζει να κακοκαρδίσω κάποιον κατασκευαστή ή έμπορο, ασχέτως αν μου έχει στείλει δωρεάν τα υγρά, ή τα έχω αγοράσει. Όπως επίσης θεωρώ ότι έχω καταφέρει να διακρίνω πότε έχω όρεξη να γράψω και πότε όχι, ώστε να βγει ένα καλό αποτέλεσμα. Αυτό που σίγουρα γνωρίζω ότι έχω καταφέρει, είναι το να μην ευλογάω τα γένια μου. Να μην προσπαθώ σώνει και καλά να βγάλω τέλειο ένα υγρό επειδή πλήρωσα €38 γι αυτό. Το καλό είναι ότι υπάρχουν αρκετοί παρουσιαστές υγρών, τόσοι ώστε να μπορεί ο καθένας που ζητάει να ενημερωθεί να ακούσει αρκετές απόψεις. Και είτε να ταυτίσει τα γούστα του με κάποιον, είτε να κάνει το αντίθετο. Η Petra πχ, μου έχει δηλώσει ότι αν γράψω για κάποιο υγρό ότι είναι απαίσιο λόγω βουτυρίλας, πάει αμέσως και το παίρνει, και πάντα της αρέσει! (ανατρίχιασα λίγο :shock_sick_02: )

Αυτά τα ολίγα από εμένα, κλείνοντας με μια συμβουλή: όσοι δοκιμάζετε υγρά, είτε επειδή τα είδατε σε κάποια παρουσίαση, είτε τα βρήκατε και τα πήρατε, να γράφετε τις εμπειρίες σας. Δεν παίζει ρόλο πόσο νέοι είστε στο άθλημα, ούτε ισχύει το "νταξ, έγραψε ο κρούζερ, τι να κλάσω εγώ τώρα". Μόνο καλό μπορείτε να κάνετε. Δείτε το και σαν μια άσκηση αντικειμενικότητας. Που είναι το πιο δύσκολο πράγμα, ιδιαίτερα όταν σας αρέσει πολύ ένα υγρό. Είναι ωραίο το συναίσθημα να σου γράφει κάποιος που δεν έχεις γνωρίσει ποτέ στη ζωή σου "σε ευχαριστώ που με έκανες με τα γραφόμενά σου να επιλέξω το Χ υγρό, έστω και για δοκιμή".

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 22, 2016, 15:57 »
Καλη η τοποθετηση σου και χρησιμη....δυο ομως επισημανσεις...
Θεωρω πως ενα υγρο δεν το κανει η τιμη του καλο...πολλες φορες βεβαια μια υψηλη τιμη προκαλει και τους αγοραστες να το αγορασουν 
Και αλλο ενα θεμα που θα επιμεινω εινααι πως ο γευστικος καλλυκας εξπαιδευεται απο την καθημερινοτητα κυριως...πχ αν δεν εχεις δοκιμασει μπερμπον το απλο πως θα κρινεις ανν το υγρο που ατμιζεις προσεγγιζει το μπερμπον...?επομενως η εμπειρεια που εχει ο καθενας ειναι στον γευστικο του καλυκα....
Οι αναλυσεις σενα επισημο φορουμ ειναι απαραιτητες...ασχετα με το τι πιστευει ο καθενας μας....αυτο θα βοθησει την εξελιξη του η.τ γιατι πολυ απλα θα απομακρυνει τους κερδοσκοπους....οι οποιοι μπαακαλιστικα θα παρασκευασουν υπεροχα υγρα και θα διαφημιστουν απο εμας τους ιδιους χωρις να ξερουμε τι περεχει το καθε υγρο....(μπορει να πλενει τα ποδια του μεσα ρε αδερφε για να παρει καπνικη γευση)...

Αυτοι που παρουσιαζουν τελος μπορουν μα βοηθησουν πολλους ατμιστες ομως μπορουν και να τους μπερδεψουν οδηγωντας τους σε λαθος δρομο και οχι μονο των υγρων....αλλα και τωνσυσκευων...βεβαια ειναι μεγαλο παιδι και ενηλικας ο καθενας μας....ομως συγουρα η προτροπη απο εναν παλιοτερο ατμιστη θα τον παρασυρει ευκολα

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 22, 2016, 16:19 »
Stavraetos πολύ παιδεύεσαι μου φαίνεται για την παραπλάνηση των άλλων.

Cruiser79 έχεις αφήσει απέξω ένα σημαντικό κομμάτι που είναι ή υφή των γεύσεων. Την τηγανιτή μπανάνα την ανέφερα ακριβώς επειδή αλλάζει τελείως την υφή της γεύσης, πέρα από την οποία αλλαγή στην ίδια την γεύση. Το οποίο αφορά άμεσα τα ατμιστικά υγρά μιας και πατάνε πολύ πάνω στην ψευδαίσθηση. Και μόνο γι αυτό λοιπόν δεν μπορούμε να πούμε πως όλες οι γεύσεις μπανάνας είναι ίδιες.
Προσωπικά βέβαια με την μικρή μου εμπειρία έχω καταλήξει πως το καλό υγρό υπάρχει αλλά δεν είναι αυτό που σου βγάζει τις καλύτερες αναμνήσεις γεύσεων. Είναι αυτό που δημιουργεί δικές του. Εντάξει και αυτό συνδέεται με αναμνήσεις αλλά όχι τόσο άμεσα όσο το "μου θυμίζει το καρνέησον που έπινα παιδί". Αυτό είναι καλό να το σκεφτεί ο μάγειρας σαν στόχο. Αν όμως το φτιάξει και σου πει "πιές αυτό θυμίζει καρνέησον" πάει καταστράφηκε, οτιδήποτε άλλο θα σου θυμίσει εκτός αυτό.
Οι καλές περιγραφές για μένα έχουν τις βασικές νότες και τέλος. Τα υπόλοιπα τα θέλω στην δικιά μου φαντασία.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 22, 2016, 17:46 »
Φιλε μου αν θεωρεις την συζητηση και τις αποψεις παιδεμα τοτε και εσυ πολυ παιδευεσαιι να αποδειξεις πως θα παρεις αναμνησεις απο ενα υγρο....ανταλλαγη αποψεων γινεται σενα φορουμ....
Και βεβαια θα γραφω καθε φορα πως καθε υγρο πρεπει να συνοδευεται απο τις ανναλυσεις του 
και βεβαια θα γραφω πως καθε υγρο δεν κανει κρατς οταν το ατμιζεις ουτε μεθας οταν το πινεις 
Φυσικα ουτε λογος που και πως φτιαχνονται τα υγρα...
Και φυσικα την καθε αναμειξη συδυασμο αρωματων περιτυλιγμενα απο μπουκαλακι με στρας και ετικετα καλη τονομαζουμε γκουρμε....
Ο ελεγχος ποτε δεν ενοχλει αυτους που ειναι σωστους.....αντιθετως εκνευριζει και χαλαει αυτους που ειναι λαθος....(βασει στατιστικης)
Τελος θα ηταν καλο εν πειραμα τυπου σε μια ομορφη συσκευασια (μπουκαλακι) γνωστης εταιρειαςνα το γεμισουμε με υγρο απολων(ολοι εχουμε τετοιο στο συρταρι μας)και να κανει ενα ριβιου καποιος εμπειρος... μη εχωντας ξαναδοκιμασει το υγρο η εχει διαβασει την περιγραφη....θα ειχαμε τρομερα αποτελεσματα....οποιος καταλαβε καταλαβε...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 22, 2016, 18:58 »
superfuzz, συμφωνούμε κατά το ήμισυ: για να δημιουργήσει ένα υγρό δικές του αναμνήσεις, πρέπει:
α) Να περιέχει γεύσεις (ή γευστικό αποτέλεσμα) που δεν το έχεις γευτεί ξανά
β) Να το γευτείς σε μια πρωτόγνωρη στιγμή.
Θεωρώ ότι ο συνδυασμός των δύο, δεν είναι εύκολα εφικτός, ιδιαίτερα αν λάβουμε υπόψιν ότι ηλικιακά οι περισσότεροι ατμιστές έχουμε ήδη αποκτήσει αρκετά βιώματα και αναμνήσεις, όπως και έχουμε δοκιμάσει μεγάλο εύρος γεύσεων στη διατροφή μας. Συμφωνώ ότι στο να πεις σε κάποιον "άτμισε αυτό, μοιάζει με carnation" δεν είναι το ιδανικό. Αν όμως του θυμίσει πράγματα τα οποία έχει συνδυάσει με το carnation? :)

Όσον αφορά την υφή, είναι κάτι που σκοπίμως το άφησα απέξω καθώς νομίζω ότι είναι το Νο.1 σημείο που επηρρεάζεται από το στήσιμο, τα watt και την ύπαρξη κεραμικού ή όχι. Εδώ, πρέπει να έχεις τη δυνατότητα να μπορείς να δοκιμάσεις ένα υγρό στον Χ ατμοποιητή και να μπορείς να κρίνεις αν έτσι είναι ή αν θέλει άλλο ατμοποιητή. Όσες φορές έχω παίξει τέτοιο τζόγο μου έχει κάτσει. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι θα μου κάθεται πάντα ή ότι κατέχω αυτό το ταλέντο.


@stavraetos
Δυστυχώς ή ευτυχώς κανένα υγρό δεν πρέπει να συνοδεύεται από καμία ανάλυση τη δεδομένη στιγμή. Δεν υπάρχει καμία απολύτως υποχρέωση τη δεδομένη στιγμή. Το ότι εσύ θα ήθελες να συνοδεύεται το κάθε υγρό με αναλύσεις, δεν σημαίνει αυτόματα ότι έτσι πρέπει. Όπως και το ότι εμένα δεν με νοιάζει κάτι τέτοιο, δεν σημαίνει αυτόματα ότι δεν πρέπει. Είναι μέχρι στιγμής, στη διακριτική ευχέρεια κάθε κατασκευαστή.
Το τι ονομάζει γκουρμέ ο καθένας, πάει και πάλι στα προσωπικά του βιώματα: για άλλον γκουρμέ είναι ένα υγρό που κάνει   €632 το μπουκαλάκι. Για άλλον είναι ένα υγρό το οποίο έχει γεύση μπακαλιάρο με σως Jack Daniels. Για άλλον είναι ένα υγρό το οποίο καταφέρνει και συνδυάζει με επιτυχία γεύσεις φαινομενικά αδύνατον να συνδυαστούν. Για μένα, γκουρμέ είναι ένα υγρό που μου δίνει ακριβώς αυτό που μου υπόσχεται όσον αφορά την πιστότητα της γεύσης, την ένταση κάποιων αρωμάτων έναντι άλλων, την ίδια απόδοση καθ' όλη τη διάρκεια του ατμίσματος και το βαθμό απόλαυσης της γευστικής εμπειρίας. Για μένα γκουρμέ, είναι ένα και το αυτό με τον ορισμό "ποιοτικό". Όσον αφορά την τυφλή δοκιμή, πρέπει να σου πω ότι μέχρι ένα σημείο, έτσι έκανα τις δοκιμές μου. Όταν όμως ήμουν αρκετά confident ότι το να γνωρίζω από πριν την περιγραφή δεν θα με επηρρεάσει, το σταμάτησα. Ίσα ίσα που με έκανε πιο "σκληρό" στις βαθμολογίες μου αυτό καθώς προσέθεσε τον παράγοντα της προσδοκίας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1656 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12