vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tazz, manoslykos, Jorge, Tem, dkostas, FaniFox, JohnDag, gama

Twitter

Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« στις: Σεπτεμβρίου 12, 2011, 13:33 »
Σημείωση από το συντονισμό: Αν και δεν ανήκει στα clearomizers, μεταφέρθηκε εδώ μιας και οι επισκευές κλασικών εμπορικών ατμοποιητών δεν έχουν πολλά θέματα για να δημιουργήσουν ξεχωριστό πίνακα.


Αν και δεν είναι και τόσο εύκολη διαδικασία και αν σκεφτείτε και το κόστος ενός νέου ατμοποιητη ego-w δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει, πάντως εγώ έκανα ήδη μια αλλαγή φυτιλιού για να σας δείξω πως γίνετε. :o

1.   Κρατάμε το τσιγάρο με το δεξί μας χέρι από την μπαταριά βγάζουμε το καπάκι του ατμοποιητη και με το αριστερό χέρι πιάνουμε το πλαστικό του ατμοποιητη και το τραβάμε προς τα έξω κάνοντας ταυτόχρονα μικρές κινήσεις πάνω κάτω.
2.   Καθαρίζουμε τα υπολείμματα υγρού με μια χαρτοπετσέτα και ταμπονάρουμε καλά το φυτίλι για να μην έχει υπολείμματα.
3.   Με το κολλητήρι ξεκολλάμε τα δυο καλωδιάκα της αντίστασης
4.   Τραβάμε το πορσελάνινο ποτηράκι προς τα πάνω έτσι ώστε να φύγει τελείως από τον κεντρικό σωλήνα του ατμοποιητη.
5.   Σπρώχνουμε τα δυο καλωδιάκια από κάτω προς τα πάνω έτσι ώστε να βγει τελείως η αντίσταση με το φυτίλι μέσα από το ποτηράκι, και να την έχουμε στα χεριά μας για να μπορούμε να δουλέψουμε.
6.   Ξετυλίγουμε την αντίσταση γύρω από το φιτίλι
7.   Κόβουμε ένα φυτίλι στο ίδιο μήκος με το παλιό και στο κέντρο του ξαναλέγουμε την αντίσταση
8.   Περνάμε τα δυο καλωδιάκια της αντίστασης πάλι μέσα από το ποτηράκι και τραβάμε από κάτω προσέχτηκα τα καλωδιάκια έτσι ώστε να κάτσει καλά η αντίσταση με το φυτίλι μέσα στο ποτηράκι
9.   Επανατοποθετούμε το ποτηράκι στον μέσο σωλήνα του ατμοποιητη
10.   Κολλάμε τα καλωδιάκια πάλι στον κεντρικό σωλήνα και στο εσωτερικό κάτω μέρος του ατμοποιητη (έτσι όπως ήταν δλδ πριν τα ξεκολλήσουμε)
11.   Καθαρίσουμε καλά το περίβλημα του ατμοποιητη και αφαιρούμε την τάπα
12.   Βάζουμε το περίβλημα του ατμοποιητη πίσω στην θέση του και τελευταία βάζουμε την τάπα
Προσοχή κοιτάμε πάντα οι δυο σχισμές που έχει η τάπα να πέφτουν ακριβώς εκεί που βγαίνει το φυτίλι του ατμοποιητη από το ποτηράκι.
13.   Γεμίζουμε με υγρό μέχρι πάνω και στάζουμε και δυο σταγόνες στη κεντρική τρύπα της αντίστασης

Είναι έτοιμος ο ατμοποιητης σαν καινούργιος :respect:

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο μπορούμε να αλλάξουμε και την αντίσταση αν θέλουμε αλλά είναι πολύ λεπτή δουλεία και θέλει προσοχή. :hmmm:

Εδώ είναι και το video από την αλλαγή ίσως βοηθήσει όσους θέλουν να το δοκιμάσουν.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xOT5RMT-fz8[/youtube]

Εγώ πάντως δεν θα το ξανακάνω δεν είναι και τόσο εύκολη δουλεία και δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. :bye: :bye: :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2014, 13:42 από Nemesis_rds »

Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 19:38 »
φιλε ειλικρινα συγχαρητηρια για τον κοπο σου και την υπομονη σου

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 19:58 »
εύγε νέε μου  :thumpup: :thumpup:

Ερωτήσεις :
1. Σε πόσες σπείρες το έκανες? δοκίμασες άλλες σπείρες ? Βρήκες κάποιο καλό "setup" που να χτυπάει καλύτερα χωρίς να γδέρνει το λαιμό?
2. Τι φιτίλι έβαλες ?

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 21:01 »
καλό  :respect: υπάρχει και ένας λίγο ποιο εύκολος τρόπος ,,,, ανεβάζεις τα καλοδιακια πάνω με ένα τσιμπιδάκι για να αποκαλύψει την αντίσταση .... κάνεις ένα στεγνό κάψιμο .... περνάς το φιτίλι (από Α2 χρησιμοποίησα εγώ ).....το ξετυλίγεις λίγο να φαρδύνει ....κατεβαζεις τα καλώδια κάτω ...και έτοιμος ...το ίδιο αποτέλεσμα με το μαμά  (υπόψιν στο δικό μου ατμο τα καλώδια είναι ελεύθερα σε κάποιους ήταν μέσα σε πλαστική θήκη πάνω στον κεντρικό άξονα  )  σε αυτή την περίπτωση είναι ποιο δύσκολο δεν αξίζει  :yes:

Αποσυνδεδεμένος loop80

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2011, 23:32 »
Καλησπέρα παιδία ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :D. Όντως θέλει μεγάλη υπομονή αυτό το πράγμα :angry_orange:, να σας πω την αλήθεια δεν το έχω ξανακάνει και δεν θα το ξανακάνω δεν βρίσκω τον λόγο, είναι πολύ φθηνοί οι ατμοποιητες και κρατάνε και πολύ οπότε... Φίλε ArXoS ακριβώς για αυτό τον λόγο δεν ασχολήθηκα παραπάνω και ούτε το έψαξα περισσότερο απλά έλυσα την ίδια αντίσταση  και την ξανά έδεσα με όσες σπείρες μου έβγαλε. AriS. Όντως υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος αλλά εγώ το έκανα έτσι για να δείξω στο video πως ακριβώς είναι ο ατμοποιητης και αν θέλει κάποιος να καταλάβει πως αλλάζει και η αντίσταση. :bye:

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 01:23 »
Θελω να ρωτησω κατι για οποιον εχει ανοιξει ego-w ειτε για καθαρισμο ειτε για αλλαγη φυτιλιου..
Μηπως εχετε δει μετα απο χρηση του οτι στο κατω μερος του τανκ υπαρχει μια πρασιναδα σε υγρη μορφη
τι μπορει να ειναι αυτο ξερει καποιος?
Το υγρο γινεται πράσινο μηπως? χρησιμοποιω της nobacco στο συγκεκριμενο και επειδη το ανοιξα
και του εκανα ενα dry burn και ξανα ξυπνησε χωρις κανενα καμενο ειδα αυτην την πρασιναδα
και με εβαλε σε σκεψεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 02:19 »
μπραβο!  :thumpup: :thumpup:

μια που ανοιξε το θεμα, μερικες ερωτησεις..
-αν ειναι ραγισμενο το πλαστικο (που ειναι) εχουμε τιποτα εναλλακτικο να το διορθωσουμε?
μπορουμε με καποιον τροπο εστω να περιορισουμε τις διαρροες απο κατω, ή τις διαρροες απο ρωγμη?

-αν δεν εχουμε αγορασμενη αντισταση, εχουμε κανενα αλλο υλικο ευρειας κυκλοφοριας, να φτιαξουμε?
μπορουμε να καθαρισουμε με καποιον τροπο την ιδια και να το παιδεψουμε?

-ο πυρήνας του φυτιλιου ζιππο κανει? και αν ναι, μονος ή διπλος σαν φυτιλι?

ευχαριστω!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 02:25 »
Για το πλαστικο δεν ξερω μπορει ισως με λιγη ταινια!!!

Οσο για την αντισταση οταν εβγαλα το πλαστικο να το καθαρισω
της εκανα ενα dry burn και ξαναφωτισε και πηρε τα πανω της παλι...

Μηπως το εχεις ανοιξει να δεις για αυτο το πρασινο χρωμα στον πατο του?? :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 02:27 »
Θελω να ρωτησω κατι για οποιον εχει ανοιξει ego-w ειτε για καθαρισμο ειτε για αλλαγη φυτιλιου..
Μηπως εχετε δει μετα απο χρηση του οτι στο κατω μερος του τανκ υπαρχει μια πρασιναδα σε υγρη μορφη
τι μπορει να ειναι αυτο ξερει καποιος?
Το υγρο γινεται πράσινο μηπως? χρησιμοποιω της nobacco στο συγκεκριμενο και επειδη το ανοιξα
και του εκανα ενα dry burn και ξανα ξυπνησε χωρις κανενα καμενο ειδα αυτην την πρασιναδα
και με εβαλε σε σκεψεις!!!
...μέσα στο τανκ εννοείς Μπίλλυ ή στον πόλο που ενώνει με την μπαταρία;(από υδρατμούς-υπολείμματα υγρού)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 02:28 »
στο κατω κατω μερος του τανκ εκει που τελειωνει ο κορμος του...

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 02:32 »
στο κατω κατω μερος του τανκ εκει που τελειωνει ο κορμος του...

ναι ναι, εχεις δικιο. ξεχασα και πριν να σου απαντησω..
προφανως καποια αρωματα εχουν χρωστικες, και κατακαθονται στην βαση. αλλη εξηγηση δεν δινω. δεν πιστευω να ειναι προιον χημικης διεργασιας στην βαση του καρτο,..

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 02:36 »
Nαι μα αυτο φιλε μου θελω να τονιστει πως γινεται ετσι το υγρο πρασινο !!! :o :o :o

Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 16, 2011, 15:25 »
Θελω να ρωτησω κατι για οποιον εχει ανοιξει ego-w ειτε για καθαρισμο ειτε για αλλαγη φυτιλιου..
Μηπως εχετε δει μετα απο χρηση του οτι στο κατω μερος του τανκ υπαρχει μια πρασιναδα σε υγρη μορφη
τι μπορει να ειναι αυτο ξερει καποιος?
Το υγρο γινεται πράσινο μηπως? χρησιμοποιω της nobacco στο συγκεκριμενο και επειδη το ανοιξα
και του εκανα ενα dry burn και ξανα ξυπνησε χωρις κανενα καμενο ειδα αυτην την πρασιναδα
και με εβαλε σε σκεψεις!!!
το ιδιο εχω δει και γω πανω στο κορμο

Αποσυνδεδεμένος greekfury

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 24, 2011, 21:42 »
Φιλε μου το πιπακι απο τι ειναι?ειμαι σιγουρος πως θα εχει ξανα ειπωθεί αλλα αν μπορεις πες μου,εχω φαει τα νιατα μου να κανω πατεντες με ΒΙC με ταπακια κοκ  :laugh1: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kostikos

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλιού σε ego-w
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 07, 2011, 23:58 »
ωραιος loop . Φυτίλι και καλωδιο αντίστασης που μπορω να προμηθευτω, ξερει κανεις?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8344 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180664 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59806 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237520 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15691 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136152 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35425 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12