vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 7 χρήστες
giorgoscr, Tem, gfilip, bloodlessz, Jorge, manoslykos, th3ofilos

Twitter

Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Βλεπω πολλους νεους ατμοποιητηες στην αγορα με πολυ καλα χαρακτηριστικα και μου τρεχουν τα σαλια αλλα....μονιμως το ιδιο προβλημα. ΠΟΛΥ αερατος :wall:
Μερικες σκεψεις/ ερωτησεις  (αφελεις ισως αλλα θα ηθελα τις γνωμες σας) για λυση του προβληματος αυτου.
Σκεφτηκα οτι με ενα απ'αυτα τα λαστιχενια δαχτυλιδακια που εχουμε για την προστασια των ατμο, θα μπορουσαμε να μειωσουμε την εισαγωγη του αερα. Πιο συγκεκριμενα, λαστιχενιο δαχτιλιδακι με τρυπες που φτιανουμε εμεις σε οτι διαμετρο και σε οποα μερια θελουμε. Πχ αν ο ατμο ειναι για 2 αντιστασεις και εμεις θελουμε μονη, μπορουμε να κανουμε τρυπες μονο στη μια μερια του δαχτυλιδιου και ετσι κλεινουμε τον αερα απ'τη μερια που δεν εχουμε αντισταση. 'Η κανουμε τρυπες 1mm πχ για να μειωσουμε την εισαγωγη του αερα. Ξερω οτι θα μου πειτε οτι θα ανεβαζει θερμοκρασια, δεν θα δουλευει σωστα, αλλα αν μειωσουμε τα Watt, γιατι οχιΙ;;;; Ακομα για μονη αντισταση θα μπορουσαμε να μπουκωσουμε την εισαγωγη του υγρου της 2ης με σφιχτο βαμβακι και ισως και με μεγαλυτερη ποσοτητα να μειωσουμε το χωρο ατμοποιησης για περισοτερη γευση;;;
Αυτα. Περιμενω τις αποψεις σας

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 04, 2016, 14:50 »
το δικο μου ερωτημα ειναι..γτ να κανεις τοση ιστορια ενω υπαρχουν εκπληκτικοι τσιγαρισιοι ατμο εκει εξω?αν ο ατμο εχει φτιαχτει για αερα ετσι δουλευει σωστα κατεμε.αν προσπαθησεις να τον περιορισεις χανει τη δυναμη του και αυτο για το οποιο φτιαχτηκε να δουλευει

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 04, 2016, 14:51 »
Άμα το μανίσιο engineering του ατμοποιητή δεν προορίζεται για σφιχτές
τζούρες, δε πα να βάζεις mesh στη τρύπα, λαστιχένια δαχτυλίδια, βούλωμα
με βαμβάκια ή οδοντογλυφίδες και λοιπές πατέντες, "true" αποτέλεσμα δεν
πρόκειται να έχεις (ανεξάρτητα αν εσένα σε ικανοποιήσει "πειραγμένος").




Τρανό παράδειγμα ο πρόσφατος Kayfun V5 με το mtl kit, αλλά δεν θα το συνεχίσω σε αυτό το topic.

Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 04, 2016, 14:54 »
σωστή η παρατήρηση με το λαστιχένιο δαχτυλιδι, ακομα και με ένα κομάτι σελοτέιπ πετυχαίνουμε το ίδιο, και είναι και αόρατο, π.χ.σε KFV3 κλείνουμε τις 2 από τις 4 τρύπες για πρόσκαιρες  "τσιγαρίσιες"

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 04, 2016, 14:55 »
Άμα τον φράξεις με βαμβάκι κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις πλημμύρες
Άμα βουλώσεις μια τρύπα στον πόλο της κεφαλής με ένα πίρο  θα πάρεις αυτό που θες καλύτερα  

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 04, 2016, 14:57 »
Πιστεύω πως κάθε ατμοποιητής είναι κατασκευασμένος για να αποδίδει καλά σε συγκεκριμένο εύρος τζούρας (είτε σφιχτής είτε αεράτης είτε κάτι ενδιάμεσο). Μέχρι στιγμής δεν έχει πέσει στα χέρια μου ατμοποιητής που να δουλεύει καλά σε μεγάλο εύρος αέρα (από σφιχτή τζούρα μέχρι τέρμα αεράτη). 
Από εκεί και πέρα έχουμε δει πατέντες από φίλους ατμιστές (βλ. πατέντα του tzifos_f1 στον τηλέμαχο κλπ) αλλά και κιτ από κατασκευαστές (βλ kayfun5) που παρεμβαίνουν στην εισαγωγή αέρα με πολύ καλά αποτελέσματα. Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει τα αποτελέσματα τέτοιων παρεμβάσεων αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω πως για να σφίξει η τζούρα σε έναν αεράτο ατμοποιητή πρέπει πρωτίστως να μειωθεί η τρύπα εισαγωγής αέρα κάτω από την αντίσταση και δευτερευόντως οι εξωτερικές τρύπες εισαγωγής αέρα.  

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 04, 2016, 16:25 »
το δικο μου ερωτημα ειναι..γτ να κανεις τοση ιστορια ενω υπαρχουν εκπληκτικοι τσιγαρισιοι ατμο εκει εξω?αν ο ατμο εχει φτιαχτει για αερα ετσι δουλευει σωστα κατεμε.αν προσπαθησεις να τον περιορισεις χανει τη δυναμη του και αυτο για το οποιο φτιαχτηκε να δουλευει

Για πολλους και διαφορους λογους. Ενδεικτικα : οι 'νεας γενιας' ατμο (σχεδον ολοι αερατοι) εχουν καλυτερη αναλογια κοστους / τιμης ή μπορει καποιος να εχει ολα αυτα που ζηταω (ευκολο ντεκ, ευκολο γεμισμα κλπ κλπ) αλλα να ειναι πολυ αερατος, ή μπορει καποιος να μου αρεσει πολυ εμφανισιακα αλλα να εχει το εν λογω προβλημα, ή μπορει να θελω να τον μοιραζομαι με την γυναικα μου που τους προτιμαει πιο αερατους ή μπορει να βρηκα καποιον σε σουπερ προσφορα και να με χαλαει ο αερας του...ή...ή... Γενικα για λογους ευελιξιας.

@FML @mankar  Μου λετε και οι δυο οτι δεν θα δουλεψει απλως. Μια στοιχειωδης τεκμηριωση ρε παιδια; ΓΙΑΤΙ δεν θα δουλεψει; Αυτο με την εισαγωγη του αερα κατω απ'την αντισταση ειναι σωστο, αλλα αν ο αερα; χτυπαει την αντισταση απ'το πλαϊ; Πχ avocado 24 - Ijoy Limitless. Ενω στον πρωτο λενε ολοι οτι κανει και φιχτες τζουρες, ο δευτερος δεν... Αν κανω αυτα που προανεφερα δεν θα δουλεψει;; Απ'οτι βλεπω η φιλοσοφια της κατασκευης τους ειναι ιδια. Διαφερουν μονο στην εισαγωγη του αερα Ο limitless μαλιστα εχει και διπλο δαχτυλιδι ετσι ωστε οσο και να κλεισεις την εισαγωγη του αερα, αυτος να χτυπαει στο κεντρο της αντιστασης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2016, 16:33 από kkoumas »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 04, 2016, 16:54 »
Φίλε kkoumas μάλλον παρεξήγησες τα γραφόμενα μου. Πουθενά δεν λέω πως δεν θα δουλέψει. Το αντίθετο μάλιστα, γι αυτό και παρέθεσα την πατέντα του φίλου tzifos_f1 που δούλεψε. Αυτό που απλά λέω είναι πως δεν έχω δοκιμάσει να μετατρέψω αεράτο ατμοποιητή σε σφιχτό και ως εκ τούτου δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη για το αποτέλεσμα.
Όσον αφορά στην πρώτη παράγραφο του μηνύματός μου αναφέρομαι στη λειτουργία των ατμοποιητών χωρίς παρέμβαση. Έχουμε κατά καιρούς δει ατμοποιητές με μεγάλο εύρος ρύθμισης αέρα αλλά όσους έτυχε να δοκιμάσω δεν λειτουργούσαν σωστά σε όλο το εύρος, κυρίως γιατί η διάμετρος της εσωτερικής τρύπας εισαγωγής αέρα παρέμενε ίδια. Φυσικά όπως σωστά επισημαίνεις αυτά ισχύουν για τους ατμοποιητές με εισαγωγή αέρα κάτω από την αντίσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2016, 17:01 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 04, 2016, 17:05 »
Ουπς σορρυ φιλε, οντως δεν καταλαβα καλα.

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 04, 2016, 17:11 »
Συγνώμη φίλοι συνατμιστές αλλά δε βλέπω να ασχολείται κανένας με την διάμετρο της καμινάδας...
Μόνο εγώ βλέπω ότι στις τσιγαρίσιες τζούρες μια στενή καμινάδα σε συνδυασμό με μικρή καμπάνα δίνει καλύτερη ποιότητα  κ γεύση στο άτμισμα?
Τη μετατροπή την κάνουμε μόνο για να μπορούμε να κάνουμε mtl απο αεράτο ατμοποιητή?

Υ.Γ. Εννοείται το σχόλιο μου δεν είναι ούτε με ειρωνική ούτε κοροϊδευτική διάθεση....

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 04, 2016, 17:15 »
κυρίως γιατί η διάμετρος της εσωτερικής τρύπας εισαγωγής αέρα παρέμενε ίδια.
AYTO ακριβώς, γιατί δεν μετρά μόνο η ποσότητα του αέρα που κλείνει εξωτερικά με βιδα/δαχτυλίδι/δενξέρωκαιεγώτι αλλά και η ταχύτητα με την οποία χτυπά ο αέρας το coil και κάνει τους στροβιλισμούς μέσα στον θάλαμο. Σε μερικούς ατμοποιητές όσο και να κλείσεις απ'έξω τον αέρα, καλή τσιγαρίσια δεν θα πάρεις αν η είσοδος του αέρα στον θάλαμο είναι φαρδιά (=μικρότερη ταχύτητα). Διάβασε το θέμα του Kayfun V5 και θα καταλάβεις. 

edit: και φυσικά αυτο που λέει και από πάνω ο φίλος barba_bill με την καμινάδα, αν και αυτό κάπως μπορείς να το ξεπεράσεις με ένα στενό drip-tip. Σε γενικές γραμμές, αυτό που αναφέρει ο FML είναι σωστό. Ορισμένοι ατμοποιητές φτιάχνονται και είναι για αυτό που είναι, άσχετα αν ο αέρας ανοίγει τέρμα ή κλείνει τέρμα. 

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 04, 2016, 17:44 »
Ευχαριστω για τα σχόλια παιδια. Σωστο αυτο για την καμιναδα, χρησιμο αυτο για το drip tip. Φιλε τζιφος, η ταχυτητα με την οποια χτυπαει ο αερας την αντισταση δεν ειναι συνάρτηση της εισαγωγης του αερα ????Τι γινεται αν δεν υπαρχει καμιναδα. Θελω να σας επιστησω την προσοχη στο παραδειγμα Avocado 24 - Ijoy Limitless που εχουν το ιδιο 'engineering' και ο ενας μπορει να κανει σφιχτες ενω ο αλλος θεωρηται φουλ αερατος. Δεν ειναι η μονη διαφορα τους η εισαγωγη του αερα ή βλεπω κατι λαθος???

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 04, 2016, 19:00 »
Υπάρχουν "παλιοί" και μερικοί νέοι ατμοποιητές με τσιγαρίσια τζούρα που μπορούν να καλύψουν άνετα αυτή την απαίτηση.
Αν πάρεις ατμοποιητή αεράτο, κατά πάσα πιθανότητα συνοδεύεται από αντίσταση που είναι φτιαγμένη για πολλά W λόγω της ψύξης από τον αέρα και της διατομής των συρμάτων που χρησιμοποιεί. Κλείνοντας τις εισαγωγές και κατεβάζοντας W, δεν ατμοποιείς σωστά. Αυτό είναι δεδομένο ότι και να λέμε.
Κατά τη γνώμη μου, ξεκινάς να πάρεις ατμοποιητή που δεν είναι κατάλληλος για αυτό που θέλεις, με σκοπό να τον μετατρέψεις με πατέντα σε αυτό που θέλεις. Το αποτέλεσμα δεν θα είναι σωστό σε καμία περίπτωση.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποιά χαρακτηριστικά από τους νέους ατμοποιητές βρίσκεις ενδιαφέροντα. Αν παραθεσεις τα βασικά που ψάχνεις ίσως μπορούμε να προτείνουμε τους κατάλληλους ατμοποιητές για τσιγαρίσιες τζούρες. Δυστυχώς όμως η αγορά κινείται με την μόδα, οπότε οι επιλογές δεν είναι και πάρα πολλές. Επίσης καλό είναι να διευκρινήσεις ποιού ατμοποιητή τη τζούρα θεωρείς τσιγαρίσια για να έχουμε μια τάξη μεγέθους των προτιμήσεων σου.



Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 05, 2016, 11:01 »
Εχετε δικιο κυριε ποιητά. Δικη μου παράλειψη. Αναφέρομαι κυρίως σε επισκευάσιμους.Όσο για τα χαρακτηριστικά που ψάχνω μια και ρωτάς ας τα πω και ας φάω μετά το κράξιμο της αρκούδας ότι τέτοιο πραγμα δεν υπάρχει' και 'τι λες ρε Καραβάγγο' κλπ.
1ον Velocity style deck ή κάτι εξίσου εύκολο στο στήσιμο
2ον Εύκολο γέμισμα ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΡΡΟΕΣ
3ον Να συγχωρεί λαθάκια στο στήσιμο (βαμβακια κλπ)
4ον Να μπορώ να τον κουβαλάω στο τσαντάκι πάνω στη μοτό και να μην τα βρισκω όλα μούσκεμα οταν  το  ανοίγω
Δεν θέλω και πολλά εεεε; Όσον αφορα το τι θεωρώ εγώ τσιγαρίσια τζουρα, θα έλεγα ότι οι MTL αντιστάσεις του Cubis (1Ω, 1,5Ω, τωρα περιμένω και τις 0.6) με καλύπτουν μια χαρα με ψιλοκλειστή την εισαγωγή του αέρα. Αυτά τα ολίγα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μετατροπη απο αερατος σε τσιγαρισιος ??????? Σκεψεις
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 05, 2016, 11:40 »
Κανένα κράξιμο δεν θα φας φίλε, ζητάς κάτι που σου αρέσει και κοιτάμε να δούμε αν υπάρχει αυτούσιο ή παραπλήσιο. Δεν είναι λόγος για κράξιμο αυτός :)
Με την ευκαιρία λοιπόν, εχθές είχα την τύχη να δοκιμάσω γεμάτο με το αγαπημένο μου castle long.
Νομίζω ότι έχει αυτά που ζητάς, με σημαντικό μειονέκτημα την τσουχτερή τιμή του (περίπου στα 130 +ΦΠΑ ο αυθεντικός).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180790 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34057 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16002 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085441 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12