vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Jorge, manoslykos, Milarepa

Twitter

Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« στις: Ιουνίου 14, 2016, 23:39 »
Ξεκινάω αυτό το θέμα βλέπωντας πως υπάρχει ένα κενό σε αυτό το ερώτημα έως τώρα. Την τελευταία εβδομάδα ασχολήθηκα μόνο με προσωπική έρευνα του καλύτερου RTA στην αγορά και αμέτρητες ώρες ψαξίματος, λόγω του ότι έχω την δυνατότητα να κάνω μόνο μια καλή αγορά. Κατέληξα κι έχω κάνει την παραγγελία μου. Παραθέτω τα αποτελέσματα μου με σκοπό να βοηθήσω όποιον βρεθεί στην ίδια θέση και όχι μόνο. Τα δεδομένα που συλλέχθηκαν είναι καθαρά και μόνο απο το ίντερνετ (χωρίς προσωπικές δοκιμές) και οι πληροφορίες απο διάφορους reviewers και site έχουν φιλτραριστεί διότι πέφτει πολύ "σπρώξιμο". Έχω λάβει υπόψιν μου μόνο καθαρές βασικές πληροφορίες των προιόντων και ατμιστηκές εμπειρίες. Επίσης RDTA (όπως ο Avocado) δεν έχουν ληφθεί υπόψιν λόγω διαφορετικής κατηγορίας.

Στο θέμα μας τώρα. Τα κρητήρια που χρησημοποιήθηκαν βάση προτεραιότητας είναι:

Velocity style επισκευάσιμα deck 2 αντιστάσεων
Βάση 22mm
Πνευμονικές > Σφηχτές (τζούρες)
Airflow (γεύση και επιλογές)
Διαρροές
Juice Flow (να μην τραβάμε καμμένα)
Μέγεθος του deck (ώστε να χωράνε clapton και μεγάλα coil)
Ευκολία χρήσης (προσβασιμότητα στο deck, γύρισμα rings airflow/ juice flow)
Γέμισμα απο πάνω
Περιεχόμενα συσκευασίας (ανταλλακτικά O-rings, 2ο γυαλλί, συμβατότητα με 510 drip-tip κ.α.)


Σημαντικά κρητήρια που ΔΕΝ λήφθηκαν υπόψιν:

Μέγεθος/ύψος Tank
Χωριτηκότητα Tank
Κατανάλωση υγρών (όλα αυτά πίνουν πολύ)
Ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών

Βάση των παραπάνω, τα αποτελέσματα της (ψυχοφθώρας ;D ) έρευνας έβγαλαν δύο καθαρούς νικητές στην κατηγορία Velocity style 22mm με σημαντική διαφορά απο τους υπολοίπους:

1. Tο Gemini RTA της Vaporesso


2. Το Griffin RTA της Geek Vape


Εάν θέλετε, θα πρότινα να διαβάσετε τις πολύ ωραίες παρουσιάσεις τους στο forum μας. Εδώ η παρουσίαση του Gemini RTA απο τον Shadowjump. Κι εδώ του Griffin RTA απο mel9887. Οι παρουσιάσεις εχουν φώτο, λεπτομέρειες και γενικά είναι πολύ προσεγμένες, τα έχουν και πάνω στα VTC mini τους για να δείτε μεγέθη. Εδώ δεν θα δείτε παρουσίαση, παρά μόνο δεδομένα που είναι απαραίτητα για σύγκριση και απονομή του τίτλου του καλύτερου.


ΣΥΓΚΡΙΣΗ


Ξεκινώντας την σύγκριση, πρέπει να γνωρίζουμε πως πρώτο κυκλοφόρησε το Griffin και αρκετό καιρό μετά το Gemini. Η κοινή πεποίθηση που υπάρχει είναι πως το Gemini "δανείστηκε" την πολύ πετυχημένη συνταγή του τότε βασιλιά των RTA (Griffin) και οι περισσότεροι συμφωνούν πως κατάφερε να την βελτιώσει. Ας δούμε όμως τις διαφορές τους για μπορέσουμε να τις συγκρίνουμε:

1. Top airflow
Η μεγαλύτερη φαινομενική διαφορά είναι το top airflow που προσφέρει το Gemini. Δίνει περισσότερο airflow, χωρίς αυτό να σημαίνει καλύτερη γεύση. Διευρύνει όμως τις επιλογές μας και ικανοποιεί τους πιο απαιτιτικούς όσον αφορά το ντουμάνι. Παρ'ολα αυτά, καλό είναι να γνωρίζουμε πως πλέον υπάρχει και πωλείται top airflow (εικονα) για το Griffin... Δεν παρέχεται με τον ατμοποιητή όμως (τουλάχιστον την χρονική στιγμή που γράφεται αυτο), αλλά μπορείτε να το προμηθευτείτε γύρω στα 10-14 ευρώ. Σε γενικές γραμμές πάντως, όλοι συμφωνούν πως δεν κάνει μεγάλη διαφορά το top airflow. Γενικά είναι αμφιταλαντευόμενο θέμα κι αν δεν το δοκιμάσω, δεν μπορώ να προσφέρω καλύτερη άποψη. Επίσης κανένα απο τα δύο top airflow δεν κουμπώνει σε συγκεκριμένη θέση όταν το ανοιγοκλείνουμε, ίσως σε κάποιoυς δεν αρέσει αυτό.




2. Deck holes, Εxtra middle air hole
Εδώ αρχίζει να φαίνεται πως το Gemini (αριστερά) είναι όντως βελτιωμένη έκδοση του Griffin (δεξιά). Παρατηρείστε την διαφορά στο μέγεθος των αεραγογών. Η τρύπα στο αριστερό είναι σαφώς μεγαλύτερη απο του δεξιού. Πέρα απο αυτό βλέπουμε πως το Gemini έχει έναν επιπλέον αεραγωγό στο κέντρο, ανάμεσα στις αντιστάσεις. Αυτός ο αεραγωγός "κοιτάει" απευθείας βαμβάκι και γι' αυτόν τον λόγο ίσως βελτιώνει ως ένα βαθμό την γεύση μας.

Gemini-Griffin


Gemini


Griffin


3. Juice flow
Η εικόνα μιλάει απο μόνη της. Το Gemini έχει ξεκάθαρα μεγαλύτερες υποδοχές υγρού, χωρίς να βγάζει διαρροές. Το σημαντικότερο για μένα σε αυτό, είναι πως προσφέρει πιο πλούσια γευστική εμπειρία λόγω της παραπάνω υγρασίας που παρέχει, δίνει αντοχή στο chain vape καθώς και καλύτερο wicking για τα VG μας.




4. Σχήμα θαλάμης
Αυτό είναι καθαρά προσωπική γνώμη και δεν έχω δεί κανέναν να το αναφέρει. Το σχήμα της "καμπάνας" του RTA στο Gemini είναι πιο κωνικό. Στο Griffin είναι ίσιο απο πάνω. Έχουμε δει σε άλλους ατμοποιητές όπως το billow v2 πως αυτό το κωνικό σχήμα βοηθάει στη γεύση. +1 Vaporesso

5. Κούμπωμα airflow και juice flow
Οι τελευταίες διαφορές είναι εργονομικής φύσης. Τα κάτω δαχτυλίδια του αέρα, καθώς και της παροχής υγρού κουμπώνουν στο Griffin. Κλικάρουν στην θέση τους. Ο Gemini υστερεί σε αυτό το κομμάτι, δεν έχει τέτοιο μηχανισμό το παρόν μοντέλο που είναι αρκετά σημαντικό το να μην γυρίζει ελεύθερα. Ελπίζω να μην ενοχλεί σε καθημερινή χρήση.


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ


Το τελικό συμπέρασμα είναι πως το Gemini θα μπορούσε να ονομαστεί Griffin V2. Δίνει καλύτερη γεύση, περισσότερο ντουμάνι αν χρειαστεί, αλλά χωρίς μεγάλες διαφορές σε σχέση με τον αντίπαλο του. Θα βρείτε άριστη κατασκευή και γεύση στους δύο αυτούς ατμοποιητές, με τις καλύτερες κριτικές που υπάρχουν στην κατηγορία τους. Είναι οι βασιλιάδες των 22mm RTA με velocity style deck, με την Vaporesso να 'ναι μισό βήμα πιο μπροστά έως τώρα. Τα επόμενα μοντέλα τους αναμένω να φτάσουν την τελειότητα.. Ας μην βιαζόμαστε όμως!




Edit:
Έχει αναφερθεί ως αρνητικό πως ο πόλος του Gemini, ακόμη και στην κοντύτερη του ρύθμιση, είναι αρκετά ψηλός για κάποια modάκια όπως το VTC mini. Ίσως θυμάστε το ίδιο πρόβλημα που είχε το VTC με κάποια Subtank. Υπάρχουν λύσεις όπως του BlaCkMamba εδώ, αλλά δεν παύει να είναι ένα αρνητικό για κάποιους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2016, 20:11 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 15, 2016, 00:14 »
Επειδή είχα/έχω και τους 2 ατμοποιητές μια παρατήρηση (για μένα σημαντική).
Ο griffin πάντα συγκέντρωνε υγρασία στις τρύπες του αέρα.
Ο Gemini είναι στεγνός και γιαυτό έμεινε μαζί μου.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 15, 2016, 10:22 »
Η βαση απο τον εναν ταιριαζει στον αλλο?

Και μια παρατηρηση:  Ο αερας διερχεται απο τη διοδο με τη μικροτερη αντισταση. Ως εκ τουτου πιστευω πως οι κεντρικοι διοδοι αερα ως πιο στενοι απο τους κυριως διοδους (με τις μικρες εφαρμοζομενες διαφορες πιεσης που προερχονται απο τη τζουρα) διακοσμητικο ενδιαφερον εχουν μονο. Αντιθετα εμποδιζουν τον θετικο πολο να ειναι ρυθμιζομενος (με ευκολο τροπο)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2016, 11:50 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 15, 2016, 13:43 »
O Gemini εδω και 1μιση μηνα εχει γινει καθημερινος μου ατμοποιητης..
Εκτος τα πρωινα που βαζω 9αρι υγρο στον Kayfun για πιο τσιγαρισια αισθηση στο μαγαζι, την υπολοιπη μερα κανω μονο απο τον Gemini 3αρι υγρο και παιζει να γεμιζω το tank 1-2 φορες αν εχω πολυ ελευθερο χρονο.. Γενικα τον απολαμβανω στο full..
Εχει και 2-3 βδομαδες τωρα που φτιαχνω claptons και τον δουλευω μονο ετσι.. Η αποδοση ειναι αισθητα καλυτερη και σε ντουμανια και σε γευση..
Το μονο μικροθεματακι που εχω ειναι οτι θα ηθελα οι τρυπες των υγρων να κλεινουν καλυτερα..
Για παραδειγμα ενω βλεπεις την μια τρυπα να κλεινει στην αλλη εχει αφησει ενα μικρο περιθωριο..
Το αναφερει και ο RipTrippers νομιζω στο review του.. Εκει λοιπον αν δν το προσεξεις και το κλεισεις εντελως καλα σου τραβαει υγρο μεσα λιγο και μολις ανοιξεις τις τρυπες εισαγωγης αερα βλεπεις μια μικρη διαρροη.
Κατα τ αλλα, ποιοτητα κατασκευης, παρελκομενα συσκευασιας, εμφανιση, αποδοση, ολα στο μεγιστο!
Απο τους 2-3 πνευμονικους που εχω δοκιμασει ειναι σαφεστατα και με τεραστια διαφορα ο καλυτερος σε γευση.
Να αναφερω οτι δεν εχω δοκιμασει τον Griffin και δεν μπορω να εκφερω γνωμη..
Και εγω πριν παρω τον Gemini εριξα ακριβως το ιδιο ψαξιμο με σενα φιλε μου, και ειδα απειρα (πραγματικα δεν παιζει να αφησα κανενα) review στο youtube και απο τους 2..
Εν τελη με κερδισε η εμφανιση του Gemini και τους λιγους extra θετικους ποντους που επαιρνε σε σχεση με τον Griffin. Κατα τ'αλλα δεν νομιζω οτι καποιος θα δει τρελες διαφορες μεταξυ των 2.
Δηλαδη αν καποιος ειναι ηδη κατοχος του ενος απο τους 2, δεν αξιζει κατ'εμε να δωσει λεφτα για να παρει τον αλλο για να δει διαφορες.. ειναι ελαχιστες και οχι τετοιες ωστε να πει καποιος ξεκαθαρα "α αυτος ειναι πολυ καλυτερος".. και οι 2 ειναι κορυφη στο θεμα RTA.

My vote goes to Gemini as a proud owner!


Για περισσοτερες φωτογραφιες απο τον δικο μου πανω στο VTC επισκεφτειτε το topic παρουσιασης του Gemini εδω στο forum.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 15, 2016, 16:00 »
Και μια παρατηρηση:  Ο αερας διερχεται απο τη διοδο με τη μικροτερη αντισταση. Ως εκ τουτου πιστευω πως οι κεντρικοι διοδοι αερα ως πιο στενοι απο τους κυριως διοδους (με τις μικρες εφαρμοζομενες διαφορες πιεσης που προερχονται απο τη τζουρα) διακοσμητικο ενδιαφερον εχουν μονο. Αντιθετα εμποδιζουν τον θετικο πολο να ειναι ρυθμιζομενος (με ευκολο τροπο)
Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου, η κεντρική δίοδος του deck φαίνεται πιο στενή σε σχέση με τις άλλες τρύπες και σε full ανοιχτό αέρα πρέπει να είναι όντως διακοσμιτική. Γι αυτό τον λόγο ήμουν επιφυλακτικός γράφοντας γι' αυτό στην σύγκριση, σκεπτόμενος με την ίδια λογική. Ωστόσο εάν περιορίσεις τις κεντρικές διόδους της βάσης κλείνοντας λίγο το δαχτυλίδι αέρα... εκεί αλλάζει εντελώς το πράγμα με την κεντρική δίοδο αέρα να δέχεται τις σωστές πιέσεις  :protos:

Το μονο μικροθεματακι που εχω ειναι οτι θα ηθελα οι τρυπες των υγρων να κλεινουν καλυτερα..
Για παραδειγμα ενω βλεπεις την μια τρυπα να κλεινει στην αλλη εχει αφησει ενα μικρο περιθωριο..
Το αναφερει και ο RipTrippers νομιζω στο review του.. Εκει λοιπον αν δν το προσεξεις και το κλεισεις εντελως καλα σου τραβαει υγρο μεσα λιγο και μολις ανοιξεις τις τρυπες εισαγωγης αερα βλεπεις μια μικρη διαρροη.
...........Και εγω πριν παρω τον Gemini εριξα ακριβως το ιδιο ψαξιμο με σενα φιλε μου..............
Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος μιας και περιμένω κι εγώ το δικό μου. Συγκεκριμένα ο Rip λέει πως είναι ακριβώς στην θέση τους απο κάθε πλευρά. Ίσως σου έκατσε το τυχερό. Ελπίζω να μην παρουσιάζεται σε πολλά κομμάτια, κάνεις πολύ καλά που ενημερώνεις πάντως.
(Γιατί δεν ανέβαζες τα αποτελέσματά σου να στα κλέψω, έφαγα μια βδομάδα να ψάχνω!!  :)) )


Να προσθέσω με την ευκαιρία πως ο Rip Trippers (γνωστός youtuber-reviewer) αναφέρει σε σχετικό review πως το Gemini δεν μπορεί να ανοίξει όσο έχει υγρό μέσα και δεν υπάρχει πρόσβαση στο deck όσο είναι γεμάτο. Σπαταλάει επίσης αρκετά δευτερόλεπτα "μαλώνοντας" τους σχεδιαστές της Vaporesso γι' αυτό.. Δεν ξέρω αν είχε ατμίσει κάτι περίεργο την μέρα του βίντεο ή αν απλά είχε ατελής/ελαττωματικό δείγμα... Κατι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει πάντως και επηρέασε πολύ αρνητικά την γνώμη μου με λανθασμένη πληροφόρηση.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 15, 2016, 16:35 »
Μπραβο για ολη την συγκριση!

Αν και προσωπικα βρισκω τον Crius και τον TF-RTA καλυτερους!

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 15, 2016, 16:58 »
Αν θέλεις αιτιολόγησε το γιατί...
Που υπερτερούν αλλά και που μειονεκτούν αυτοί που προτείνεις για πιο καλούς..
Πιστεύω ότι θα βοηθήσεις κάποιους που ψάχνουν ώστε να επιλέξουν πιο σωστά τον ατμοποιητή που τους ταιριάζει καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 15, 2016, 17:34 »
Ενα μεγαλο (-) για τον gemini ειναι και ο πολος που εξεχει, δεν ειναι ρυθμιζομενος και απεχει ο ατμο απο το μοντ.
Μπορει να το διορθωσαν σε τελευταιες εκδοσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2016, 18:45 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 15, 2016, 18:58 »
Ενα μεγαλο - για τον gemini ειναι και ο πολος που εξεχει, δεν ειναι ρυθμιζομενος και απεχει ο ατμο απο το μοντ. Μπορει να το διωρθοσοαν σε τελευταιες εκδοσεις.
Προς αποφυγή παραπληροφόρησης.... Ο πόλος είναι ρυθμιζόμενος.. Εύκολα ρυθμιζόμενος. Δεν ξέρω που είδες πως δεν είναι αλλά καλό είναι να διασταυρώσεις την πληροφορία σου και να παραθέσεις την πηγή σου εάν δεν σου κάνει κόπο.
Μπραβο για ολη την συγκριση!

Αν και προσωπικα βρισκω τον Crius και τον TF-RTA καλυτερους!
Ευχαριστώ πολύ  :)
Το TF-RTA έχει μέγεθος 24.5mm οπότε είναι αυτομάτως off-topic εδώ. Έμεινα αυστηρά στις επιλογές της κατηγορίας 22mm. Παρ'όλα αυτα διάβασα τα καλύτερα γι' αυτο και το μόνο αρνητικό οι διαρροές διότι δεν συγχωρεί στο στήσιμο. Πρέπει να χει εκπληκτική γεύση και απόδοση όμως εάν τον στήσεις σωστά, καλύτερη απο τους 2 νικητές των 22mm. Πιστεύω πως είναι απο τα top 25άρια και θα ήθελα πολύ να τον δώ σε μια σύγκριση με τα 25άρια Griffin και Gemini. Τέλος off-topic.

Το Crius v3 στην έρευνα που έκανα δεν βγήκε αρκετά δυνατό για να έρθει κοντά σε αυτά τα 2 και θα σου πω γιατί. Υστερεί σε μέγεθος deck και χώρο στησίματος, μέγεθος drip tip διότι έχει μονο το 510, έχει κακή ποιότητα υλικών κατασκευής (συγκριτικά με τα griffin-gemini), καθώς και κάποιες διαρροές που ανέφεραν μεγάλο ποσοστό των χρηστών του και reviewερς. Πολλά μεγάλα αρνητικά για να αγνοήσω σε σχέση με τα θετικά που έχει με βάση τα κριτήρια μου πάντα. Ίσως είναι καλός στα μικρά στησίματα λόγω της καλής γεύσης του και έτσι κάποιοι συγχωρούν τα ελαττώματα του.

Ωστόσο όπως ανέφερε ο @barba_bill πολύ σωστά, πρέπει να αιτιολογήσεις την γνώμη σου ετσι ώστε να βοηθάμε τους συνατμιστές μας. Γι'αυτό άλλωστε και ξεκίνησα αυτο το θέμα. Περιμένω την αποψή σου  :thumbup_move_3:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2016, 19:07 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 15, 2016, 19:19 »
Αν ανατρεξεις στο αντιστοιχο νημα θα το διαπιστωσεις.
Εγω το διαπιστωσα με τον οδυνηρο τροπο, μετα απο μολις 3 τζουρες οταν πηγα να τον ρυθμισω, ΔΕΝ,  και μου εμεινε στο χερι οταν πηγα να τον τροχισω .
(στους μαυρους δεν εξεχε)










Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 15, 2016, 19:38 »
Σ'ευχαριστώ, μου είχε διαφύγει αυτό το θεματάκι. Θα το προσθέσω στην σύγκριση άμεσα. Ελπίζω να στέκεται καλά στο pico στην πιο κοντή ρύθμιση.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 15, 2016, 19:44 »
 :nope: Δεν νομιζω. Αν σου ερθει με μακρι Pin (στις φωτο που εβαλες κανει μπαμ το μακρυ pin), MHN  ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑΡΖΑΝΙΕΣ. Tο συστημα του θετικου ξεβιδωνει για πλακα και υστερα για να φτιαχτει θελει ανοιγμα η βαση που ειναι φιξ. Τρεχα γυρευε (ο Tem απο εδω νομιζω τον ειχε ανοιξει). Εμενα ετσι τωρα κανει διακοπες στο συρταρι μεχρι να μου ερθει καινουργια βαση που ελπιζω να κανει...
Βεβαια επειδη ειχαν γινει πολλα παραπονα μπορει και να το εχουν διορθωσει... :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2016, 19:50 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 16, 2016, 12:32 »
Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος μιας και περιμένω κι εγώ το δικό μου. Συγκεκριμένα ο Rip λέει πως είναι ακριβώς στην θέση τους απο κάθε πλευρά. Ίσως σου έκατσε το τυχερό. Ελπίζω να μην παρουσιάζεται σε πολλά κομμάτια, κάνεις πολύ καλά που ενημερώνεις πάντως.
(Γιατί δεν ανέβαζες τα αποτελέσματά σου να στα κλέψω, έφαγα μια βδομάδα να ψάχνω!!  :)) )


Να προσθέσω με την ευκαιρία πως ο Rip Trippers (γνωστός youtuber-reviewer) αναφέρει σε σχετικό review πως το Gemini δεν μπορεί να ανοίξει όσο έχει υγρό μέσα και δεν υπάρχει πρόσβαση στο deck όσο είναι γεμάτο. Σπαταλάει επίσης αρκετά δευτερόλεπτα "μαλώνοντας" τους σχεδιαστές της Vaporesso γι' αυτό.. Δεν ξέρω αν είχε ατμίσει κάτι περίεργο την μέρα του βίντεο ή αν απλά είχε ατελής/ελαττωματικό δείγμα... Κατι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει πάντως και επηρέασε πολύ αρνητικά την γνώμη μου με λανθασμένη πληροφόρηση.

Οχι απλα ευχαριστημενος, ενθουσιασμενος! Εδω την καταβρίσκω κι οταν ερχεται και η ωρα να αλλαξω αντισταση, βαμβακια κτλ.. ειναι παιχνιδιαρικος και το βλεπεις σαν χομπι, και οταν πας να ατμισεις μετα πανδαιμονιο.. Τον έχω λιώσει..
Εντομεταξυ φοραω 2 claptons πανω εδω και 1μιση βδομαδα.. καπου στο ενδιαμεσο τον ειχα ανοιξει και τα ετριψα λιγο να φυγει η μακα γιατι το υγρο που πινω στον Gemini ειναι σκουροχρωμο και βαρυ (απο θεμα βρωμιας)..
Χθες παλι τον ανοιξα με σκοπο να αλλαξω αντισταση.. αλλα κατι με κανε να κολλησω απο θεμα ωρας να βαλω τρυπανι να πιασω συρματα κτλ κτλ κτλ.. Ετσι δοκιμασα για πρωτη φορα να στεγνωσω το deck εντελως, και να κανω dry burn κατω απο βρυση.. Η αντισταση απο μαυρη εγινε σαν να εβγαλα το συρμα απο το καρουλι εκεινη την στιγμη :))
Τον στεγνωσα παλι, εκανα 2-3 dry burn να σφιξω τα κενα παλι στο clapton, στουμπωσα και βαμβακια και εβαλα μπρος.. Λιγη βαμβακιλα στην αρχη μιας και βαζω αρκετη ποσοτητα απο βαμβακι (αποδιδει πολυ καλυτερα και δεν εχεις και σκασιματα) αλλα μετα κόόοολαση!

Για αυτο που ειπες περι RipTrippers οντως με ενοχλησε και μενα γιατι δεν ειναι και κανας καινουργιος για να πει τετοια λαλακια σχετικα με το ανοιγμα του deck που γινεται μονο με αδειο tank.. οχι τιποτα αλλο τα εχωσε και στην Vaporesso γι αυτο το λογο.. οντως πρεπει να χε πιει τα δικα του πριν το review..
Για τα ανοιγματα στο airflow και μενα ανοιχτα ακριβως ειναι ολα βρε, απλα στο κλεισιμο οι 2 απο τις 4 τρυπες οταν κλεινουν, μενει ενα ελαχιστο κενο στις αλλες 2... το γυριζω λιγο ακομα και κλεινουν ολες ακριβως.. ε σε εκεινο το σημειο πρεπει να 'σαι προσεκτικος καθως το λιγο γυρισμα μπορει να σου ανοιξει τα 2 πρωτα που εχουν κλεισει.. Θα το δεις οταν τον παρεις στα χερια σου..

Για τον πολο μετα απο την αποτυχημενη προσπαθεια του VRS εδω στο forum, που πηγε να ξεβιδωσει τον πολο και του μεινε ο Gemini στο χερι, δεν το δοκιμαζω ΚΑΝ.. Εχω βαλει ενα κομματι πλαστικο (φαινεται στις φωτογραφιες στο topic παρουσιασης του Gemini) και ετσι καθεται καλα πανω στο VTC.. δεν εχω δοκιμασει καν να γυρισω τον πολο κι ας εχω την τελευταια σχετικα εκδοση του Gemini.. (με τα μαυρα o-rings και οχι τα πορτοκαλι)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2016, 12:48 από BlaCkMamba »

Αποσυνδεδεμένος panoulis222

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 19, 2016, 19:02 »
καλησπερα!
ετσι απο περιεργεια, ο billow v3 που στεκεται αναμεσα σ αυτους τους 2 ατμο?
αν φυσικα τον εχει δοκιμασει καποιος ωστε να συγκρινει.
ρωταω επειδη ημουν σε διλλημα για το ποιον απ τους 2 να αγορασω (gem-bill) και τελικα κατεληξα στον μπιλη :tongue_smilie:
δεν εχει ερθει ακομα στα χερια μου ομως και παρολο που βρισκω αρνητικο το γεμισμα του, αναρωτιεμαι για την επιλογη μου :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Τα καλύτερα 22mm velocity style RTA... GEMINI VS GRIFFIN
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 21, 2016, 10:48 »
@panoulis222
Μην το βλέπεις καθόλου αρνητικό, εμένα μ'αρέσει το γέμισμα του και άσε τους youtubερς να λένε... Να ξέρεις πάντως είναι ένας ατμοποιητής που στα μάτια μου χτυπάει αυτά τα δύο. Αν είχε βγεί ο billow v3 nano θα είχα πάρει αυτόν  :thumbsup_move_1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8470 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537238 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238033 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085519 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35556 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10414 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12