vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, grag, Giannis.B, maprix, Tem, Ribot, gama

Twitter

SMOK TFV8

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
SMOK TFV8
« στις: Ιουνίου 10, 2016, 01:08 »
Ω! Μα τι χαρα! Η SMOK αποφασισε να βγαλει την καινουρια εκδοση του TFV4, τον TFV8! Και τι μικρος που ειναι!!! Not! Τερας, πραγματικο τερας! Οχι μονο σε μεγεθος, αλλα και σε παραγωγη ατμου αλλα και σε γευση! Βεβαια, τα θελει τα watt του, με την μεγαλη κεφαλη την V8-T8, θες μινιμουμ 100W και οσοι το αντεχουν θα μπορουν ανετα και στα 180W+!

Μερικα χαρακτηριστικα του
  • Χωρητικοτητα 6ml ή 5.5ml αναλογα την κεφαλη
  • Υψος 50 χιλ.
  • Πλατος 24.5 χιλ.
  • Βαρος 74 γρ.
  • Κατασκευση απο ατσαλι και γυαλι
  • Γεμισμα απο επανω
  • Επισκευασιμη κεφαλη, velocity style

Η Συσκευασια

Τυπικη της SMOK, δηλαδη ωραια, οπως ολες της. Προσωπικα μου αρεσουν πολυ που δεν ειναι πλαστικες. Μας εβαλε και ενα ηφαιστειο απο πισω να μας προϊδεάσει!





Τα περιεχομενα

Μέσα, θα βρουμε, τον ατμοποιητη με μια αντισταση φορεμενη (V8-T8), ενα ανταλλακτικο τζαμι, βιβλιο οδηγιων, λιγο βαμβακι, 2 vape bands, ενα κλειδι αλεν, μετατροπεα για το drip tip για να βαζουμε και το δικο μας, μια εξτρα κεφαλη V8-Q4, την επισκευασιμη κεφαλη με εγκατεστημενες αντιστασεις spaced fused clapton, το σκρατς γνησιοτητας και ενα σακουλακι με ανταλλακικα λαστιχα για ολα τα μερη του ατμοποιητη καθως και 4 ανταλλακτικες βιδες για την επισκευασιμη κεφαλη.





Τα μερη του ατμοποιητη

Οπως ολοι οι ατμοποιητες της SMOK, ετσι και ο συγκεκριμενος, εχει λιγα κομματια. Λιγα κομματια = ευκολοτερη συντηρηση, και μου αρεσει αυτο! Η ποιοτητα των υλικων ειναι αριστη για την τιμη που ζηταει η SMOK. Φωναζει ποιοτητα ο ατμοποιητης!





Οι κεφαλες

Διπλα διπλα με τις κεφαλες του TFV4. Μπορειτε αμεσως να δειτε την διαφορα. Ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερες. Δεν μπορειτε να το καταλαβετε αν δεν τις πιασετε. Αν ηταν λιγο πιο μεγαλες θα ηταν σαν τον Triton X ολοκληρο! Πραγματικα τερατα.
Απο παραγωγη ατμου ειναι κορυφη. Βγαζουν πολυυυυυυυυυυυυ πραμα. 
Απο γευση, το ιδιο. Παρα παρα πολυ καλη γευση. Απλα τα θελουν τα θελουν τα watt τους. Η V8-T8, θελει τουλαχιστον 90W για να αρχισει να αποδιδει!





Η επισκευασιμη κεφαλη

Κλασικη κεφαλη, velocity style. Οι τρυπες χωρανε πολυ χονρο συρμα, οποτε δεν θα σας παιδεψει αν θελετε να στησετε κανα τερας. Το μονο διαφορετικο που εχει απο αυτα που εχουμε μαθει, ειναι το καναλι του υγρου, το οποιο ειναι κοινο για καθε πλευρα. Οποτε, το βαμβακι μπαινει σε δυο καναλια αντι για τεσσερα. Το βρηκα πολυ βολικο, καθως το βαμβακι δεν συμπιεζεται, οπως σε αλλους ατμοποιητες.





Πανω στο mod

Απ οτι βλεπετε, δεν ειναι και κανας μικρος ατμοποιητης. Ειναι λιγο τερατακι, αλλα λογικο. Με τετοιες κεφαλες, αν δεν ειχε χωρητικοτητα, θα τραβουσαμε δυο τζουρες και θα τελειωνε το υγρο!





Τα συν και τα πλην

+ Γευση
+ Παραγωγη ατμου
+ Πολυ αερατος (για οσους τους αρεσει)
+ Επισκευασιμη κεφαλη μεσα στην συσκευασια
+ Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης
+ Ωραιο και βολικο το μεγαλο το drip tip, με επιλογη να βαλουμε και το δικο μας
+ Πολυ καλη ρυθμιση αερα. Απο τις καλυτερες που εχω συναντησει
+ Γεμισμα απο πανω, που δεν δημιουργει πιεση στο υγρο
+ Δεν εχει διαρροες
+ Βιδωνει αψογα πανω στα mods (τα δικα μου τουλαχιστον)
+ Δεν ζεστενεται πολυ
+ Αλλαζει κεφαλη και οταν ειναι γεματος

- Θα μου αρεσε να εχει και ρυμιση για το υγρο
- Η χωρητικοτητα δεν ειναι ουτε 6, ουτε 5ml. Ειναι περιπου 4.6 με 4.7ml
- Η καταναλωση ειναι μεγαλη (αλλα λογικο με τετοια watt)




Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 10, 2016, 18:24 »
Έχω τον TFV4 και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος.
Μου είναι απλά πολύ "αεράτος" και εάν μειώσω την παροχή του αέρα μου βγάινει ο ατμός πολύ καφτός με αποτέλεσμα να βήχω αμέσως.
Και αυτό στα 40 με 50W με 0 mg νικοτίνη.
Επίσης έχει το πρόβλημα ότι βγάζει υγρό στο πλάι ιδιαίτερα εάν τον ξαπλώσεις.
O TVF8 τι λέει σε σύγκριση με αυτά;
Διάβασα σωστά? 180W??


Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 11, 2016, 03:40 »
Αν βρισκεις τον TFV4 αερατο, τοτε τον TFV8 θα τον βρισκεις σαν να αναπνεεις απλα με εναν ατμοποιητη στο στομα σου  :tongue_smilie:

Με τις ετοιμες κεφαλες και ο 4 και ο 8, θελουν τερμα ανοιχτο αερα, γιατι συμβαινει αυτο που λες, πολυ ζεστος ατμος. Δεν ειναι φτιαγμενοι για κατι λιγοτερο. 

Και ναι, η μεγαλυτερη κεφαλη αυτην την στιγμη ειναι απο 50W εως 260W, με την προτεινομενη χρηση να ειναι 120W εως 180W.

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 12, 2016, 14:18 »
δείχνει πολύ καλύτερος από τον 4....
....μόλις έρθει Ελλάδα θα τον πάρω..  :)


Αποσυνδεδεμένος Fortycade

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 12, 2016, 16:15 »
παρα πολλυ ωραιος. ειδα και review στο youtube απλα ειναι τελειος. και η rba κεφαλη του ειναι τεραστια σαν dripper. τεσπα εγω περιμενω τωρα τον TF-RDTA. πιστευω αν ειχα δει πρωτα τον ΤFV8 θα τον αγοραζα.
αλλα δεν πειραζει. εχω καταλαβει οτι εχω πεσει θυμα του "υπερ-καταναλοτισμου".  :-[

edit. κατι ακομα που ηθελα να προσθεσω, αν και offtopic, αλλα οπου και να το γραψω offtopic θα ειναι. 
λοιπον. με τετιους atomizers οπου και να πας ενοχλεις. απο το ντουμανι που βγαζουν δεν μπορεις να κατσεις για καφε μεσα χωρις να σε κοιτανε ολοι και στην ουσια τους ενοχλεις. δεν ειναι για κλειστους χορους.... :) 

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 12, 2016, 23:03 »
Ισχυει! Ευτυχως που καλοκαιριασε  :))

Για εμενα παντως, TF-RDTA > TFV8

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 01, 2016, 14:35 »
Προερχόμενος από τον Cleito, σκέφτομαι να τον τσιμπήσω. Shadow, μιας και τους έχεις δοκιμάσει και τους δύο, πως θα σύγκρινες τον TFV8 από άποψη γεύσης, ποσότητας ατμού αλλά και θερμοκρασίας ατμού; 8)

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 01, 2016, 14:40 »
Σαν γευση, θα ελεγα οτι με την κεφαλη V8-Q4, εχω καλυτερη απο τον Cleito. Εννοειται βεβαια πως με την επισκευασιμη, παιρνεις οτι γευση θες. Ποσοτητα, αστο, ο TFV8 βγαζει πολυ παραπανω! Θερμοκρασια, αν ανεβεις πολυ στις ετοιμες κεφαλες, τοτε ειναι πολυ ζεστος. Εγω παντα ατμιζω στο πιο χαμηλο ευρος της αντιστασης. Δηλαδη, αν ειναι 50 με 180W και η SMOK λεει οτι το καλυτερο ειναι αναμεσα 90 με 150, τοτε εγω συνηθως γυρω στο 90 ειμαι.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 01, 2016, 15:10 »
Μόνο και μόνο για την ποσότητα θα το ξανασκεφτώ, ή τουλάχιστον θα τον πάρω για μέσα στο σπίτι. Εδώ με τον cleito και με το ζόρι ρουφάω κοφτές έξω για να μην φωνάξει κανένας το 199  :))

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 23, 2016, 18:52 »
Παιδια καλησπερα..
Εχω θεμα με τον tfv8 και δε μπορω να το λυσω.. διαρροες.. ολο το τανκ χυνεται απο το airflow..δε νομιζω οτι υπαρχει θεμα σφιξιματος..επισης δοκιμασα και την t8 που ειχε επανω και την t6 και παλι τιποτα..ειδα τα βιντεο στο youtube περι μετακινησης του κατω μερους του συρματος στην ενωση με το λαστιχακι κ παλι τπτ..χρησιμοποιω αρκετα παχυρευστο υγρο,pink mule grey label συγκεκριμενα..αλλος με τετοιο θεμα? Καμια προταση? Εχω στειλει ηδη email στη smok για αυτο..ευχαριστω!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 23, 2016, 19:37 »
@knikol με τις εργοστασιακές κεφαλές έχεις πρόβλημα διαρροών ή με την επισκευάσιμη? Κλείνεις τον αέρα πριν γεμίσεις?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 23, 2016, 19:42 »
Ναι για εργοστασιακες μιλαμε παντα..το ανεφερα..ναι δοκιμασα καθε τροπο..μονο απογοητευση 3 μερες τωρα..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 23, 2016, 20:04 »
Χμ δεν τον έχω ακόμα οπότε συγγνώμη αν σε μπερδέψω, βγάλε μια φώτο τα σύρματα που εξέχουν από την κεφαλή να το δουν τα παιδιά που τον έχουν μήπως φταίει αυτό και θέλουν ακόμα πιο μέσα. Δεν έχω ακούσει για άλλες διαρροές στις εργοστασιακές πέρα από τα συρματακια :(

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 23, 2016, 22:22 »






Δεν ξερω αν φαινονται καλα..
Αυτη τη στιγμη εχω επανω την εξαπλη t6 και παλι σταζει..

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 23, 2016, 22:45 »
Υπαρχει περιπτωση να θελει αλλαγμα η τσιμουχα της βασης σου ???

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9086 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364