vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

272 επισκέπτες, 3 χρήστες
mathimatikos1966, manoslykos, Jorge

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2250 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 10:24 »
Kαλό θα ήταν να περάσεις και από εδώ.

θα διαβάσεις πιο εξειδικευμένες πληροφορίες για τον ατμοποιητή που χρησιμοποιείς.

Για να ρυθμίσεις την τιμή των watts θα πρέπει (ενώ είσαι σε λειτουργία TC) να πατήσεις τέσσερεις φορές το fire button. Στη συνέχεια με τα πλήκτρα + και - ρυθμίζεις την τιμή που θέλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2017, 10:31 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2251 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 14:24 »
sardanapalos, με λιγο διαβασμα στο νημα, θα βρεις απαντησεις για ολα... ειδικα στις πρωτες σελιδες.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2252 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 17:49 »
Φίλε μου σου προτείνω μια ρύθμιση για απαλό άτμισμα, χωρίς να ζορίζεις τον ατμοποιητή σου και να παίρνεις καλή γεύση και παραγωγή ατμού:

Σε 2.5άρι πυρήνα, 6 σπείρες σχετικά ανοιχτές μεταξύ τους. Λογικά θα σου βγεί γύρω στο 0,5Ω.
Βαμβάκι να περνάει άνετα προς σφιχτά από την αντίσταση.
Στη ρύθμιση *Temp SS*, ρύθμισέ το στα 14 watt.
Στη ρύθμιση *Μ1*, βάλε tcr στο 0.079 και ρύθμισε τα watt στα 23.



Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2253 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 18:25 »
Sorry αλλά με σύρμα 0.35 τα 14watt τα θεωρώ λίγα. Ειδικά αφού θα είναι και για έλεγχο θερμοκρασίας. Για ποιό λόγο όμως άλλα watt σε Temp SS και άλλα σε TCR? TC δεν είναι και τα δύο? Και μάλιστα με το ίδιο στήσιμο. :dontknow:

Επίσης το Temp SS με TCR 79, 0.00079 για την ακρίβεια και όχι 0.079, εκτός αν εννοούσες να βάλει 0079 στο M1, χωρίς την τελεία, έχει πολύ μεγάλη διαφορά. Το Temp SS έχει TCR 120, οπότε μία τιμή γύρω στο 100 ίσως είναι καλύτερη. Και αααν χρειαστεί κατεβαίνει κι άλλο το νούμερο.
Εγώ πάντως ειδικά για αβοκάντο θα έστριβα παραπάνω σπείρες! Τουλάχιστον 7 ας πούμε...και θα έβαζα και 22watt τουλάχιστον να ξεκινάει και αμέσως η ατμοποίηση...

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2254 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 21:42 »
Ναι, με το TCR έγινε λάθος διατύπωση. Με τα watt και το TC θα δοκιμάσω κι εγώ αυτό που προτείνεις γιατί μάλλον το κάνω κι ο ίδιος λάθος! :confused1:

Μια ερώτηση ωστόσο. Ποια είναι η διαφορά πρακτικά της ρύθμισης Μ1 από το Temp SS;

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2255 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 21:51 »
Αυτό που προτείνω εγώ είναι προσωπική προτίμηση. Γιατί μου αρέσει να γίνεται κατευθείαν ατμοποίηση. Σε άλλους αρέσει να έχουν μια ροή όπως σε wattage mode αλλά με την ασφάλεια του TC. :)
Η διαφορά είναι ότι στο M1 και σε όποιο Μ τέλος πάντων, βάζεις ότι τιμή θέλεις για TCR. Το Temp SS έχει μία σταθερή τιμή TCR 120. Μπορεί κάποιος να το δουλέψει σε οποιαδήποτε λειτουργία θέλει, ανάλογα και το σύρμα του. Αν το σύρμα του όμως δεν έχει TCR 120, θα πρέπει να κατεβάσει τη θερμοκρασία για να είναι πιο κοντά στην πραγματική. Και λέω να κατεβάσει και όχι ανεβάσει γιατί συνήθως τα ατσάλια που χρησιμοποιούμε έχουν χαμηλότερο TCR του 120 και έτσι το εξισορροπίσουμε. Αλλιώς κατεβάζουμε το TCR στη ρύθμιση με τις μνήμες, M1, M2, ή M3, όποιο θέλουμε και ατμίζουμε με πραγματική θερμοκρασία πιο κοντά σε αυτή που ρυθμίζουμε. Φαίνεται και στην πράξη αυτό.

Αποσυνδεδεμένος XEPO68

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2256 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 22:14 »
TCR

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2257 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 02:23 »
Δεν ισχύουν όλα απο αυτά παιδιά! Αυτές είναι κάποιες ενδεικτικές τιμές που δίνει η joyetech για τα διάφορα υλικά.

Το νικέλιο που υπάρχει στην αγορά έχει TCR 600 με 620. Αυτό είναι και το TCR που έχουν όλα τα mod στην αντίστοιχη λειτουργία.
Το NiFe πάει απο 320 της dicodes μέχρι 520 της zivipf.
Το τιτάνιο 350. Κάτι έχω ακούσει και για 300 αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος.
Το ατσάλι, απο 87.9 μέχρι 120 το πολύ. Εγώ τουλάχιστον ατσάλι με άλλη τιμή δεν έχω βρεί ή έστω να παίζει καλά σε άλλες τιμές.

Για οτιδήποτε άλλο θα πρέπει ο κατασκευαστής του σύρματος να δίνει την δική του τιμή για να γνωρίζουμε και πως να κινηθούμε μέσα σε ασφαλή πλαίσια. Το TCR είναι σταθερά και ένα σύρμα έχει μόνο μια τιμή. Εξαρτάται απο το υλικό και απο τίποτα άλλο. Δεν γίνεται με το ίδιο σύρμα να δουλεύουμε 2 διαφορετικές αντιστάσεις με διαφορετικό TCR την καθεμία.

Αποσυνδεδεμένος nichio

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2258 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 15:45 »
Ερώτηση από νέο χρήστη pico & gs tank.
Εδώ και ένα μήνα πολύ ευχαριστημένος από το pico, αλλά όχι από το gs tank...
Έχει σοβαρό θέμα με διαρροές, σε βαθμό που όταν το κουβαλάω μαζί μου να έχω συνέχεια το χέρι μου για να δω μην έχει γείρει μέσα στην τσέπη και αφήσει τα υγρά εκεί...
Αν συνυπολογίσουμε και το βάσανο να γεμίζει από κάτω, πάει για αλλαγή άμεσα...
Μετά από μικρή έρευνα, κατέληξα σε ένα kanger protank 4 και θα παρακαλούσα να μου πει κάποιος την εμπειρία του από το συγκεκριμένο ατμοποιητή, ιδανικά με το pico...


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2259 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 20:55 »
Χρησιμοποιώ το iStick Pico με τον Cubis Pro και θα ήθελα να ρωτήσω, όσον αφορά τον έλεγχο θερμοκρασίας σε SS χρησιμοποιείτε το SS mode ή τιμή σε M1 κοκ?
Στο manual αναφερει πως η λειτουργία SS είναι για 316 Coils, οπότε για 316L καλύτερα με TCR?
Επίσης, λίγο offtopic, τα maximum wattage σε έλεγχο θερμοκρασίας είναι πάλι όσα αναφέρει η εκάστοτε κεφαλή ή μπορούμε να πάμε και παραπάνω για πιο γρήγορο ramp up?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2260 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 21:12 »
Το 316 ατσάλι απο ότι ξέρω εγώ έχει TCR απο 88 μέχρι 91.5. Δεν έχω δεί κάπου αλλού κάποια άλλη τιμή. Οπότε ούτε για αυτό είναι το SS mode του pico που η τιμή εκεί είναι 120. Γενικά για ατσάλι οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι σε μια τιμή γύρω στο 100-110. Ανάλογα τη μάρκα και αφού ο κατασκευαστής δεν δίνει το TCR του σύρματός του. Εκτός Cubis αυτά αλλά ok...μια ιδέα την πήραμε. Αν και θα μπορούσαν οι κατασκευαστές έτοιμων αντιστάσεων να μας έδιναν ένα TCR για τις κεφαλές τους. ;D

Το δεύτερο είναι όπως το είπες αφού έχεις την "ασφάλεια" του έλεγχου θερμοκρασίας.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2261 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 02:07 »
Ερώτηση από νέο χρήστη pico & gs tank.
Εδώ και ένα μήνα πολύ ευχαριστημένος από το pico, αλλά όχι από το gs tank...
Έχει σοβαρό θέμα με διαρροές, σε βαθμό που όταν το κουβαλάω μαζί μου να έχω συνέχεια το χέρι μου για να δω μην έχει γείρει μέσα στην τσέπη και αφήσει τα υγρά εκεί...
Αν συνυπολογίσουμε και το βάσανο να γεμίζει από κάτω, πάει για αλλαγή άμεσα...
Μετά από μικρή έρευνα, κατέληξα σε ένα kanger protank 4 και θα παρακαλούσα να μου πει κάποιος την εμπειρία του από το συγκεκριμένο ατμοποιητή, ιδανικά με το pico...


Sent from my iPad using Tapatalk
Εκτός θέματος είσαι φίλε.

Υ.Γ Ρίξε μια ματιά σε αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος nichio

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2262 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 22:26 »
Για να μη μένουν απορίες..
Το ερώτημα το έβαλα εδώ γιατί :
Α. Το pico πωλείται σετάκι με GS Tank και ήλπιζα να βρω κάποιον που να το έχει πάρει, όπως και γω.
Β. Δεν βρήκα κάποιο θέμα για τον kanger protank που έχω δει.
Στα forum γενικότερα, ο σκοπός είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλο και όχι να αναλωνόμαστε σε ΑΝΟΥΣΙΕΣ υποδείξεις.
Φιλικά...


Sent from my iPad using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2017, 01:34 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος PanCivi

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • I never told the truth so I can never tell a lie.
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2263 στις: Ιανουαρίου 09, 2017, 23:36 »
Καλησπερα.
Για το protank 4 (ομορφα με το pico) ειναι κατα τη γνωμη μου αερατος και οχι για σφιχτες(τσιγαρισιες) τζουρες εαν ειναι αυτο που ζητας.Και εαν ειναι αυτο πας εδω για τα περαιτέρω.
 :offtopictelos:

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2264 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 02:14 »
Για να μη μένουν απορίες..
Το ερώτημα το έβαλα εδώ γιατί :
Α. Το pico πωλείται σετάκι με GS Tank και ήλπιζα να βρω κάποιον που να το έχει πάρει, όπως και γω.
Β. Δεν βρήκα κάποιο θέμα για τον kanger protank που έχω δει.
Στα forum γενικότερα, ο σκοπός είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλο και όχι να αναλωνόμαστε σε ΑΝΟΥΣΙΕΣ υποδείξεις.
Φιλικά...


Sent from my iPad using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Ζητάς άποψη για ατμοποιητή και απλά έγραψα ότι είσαι σε λάθος νήμα.
Σου έβαλα link για να δεις έναν καλό ατμοποιητή (αφού ζήτησες συμβουλή για αγορά ατμοποιητή).
Αν αυτά σε προσβάλουν τότε δεν περιγράφω άλλο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos