vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, Lefty, mathimatikos1966, manoslykos, Jorge

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2130 στις: Δεκεμβρίου 15, 2016, 19:45 »
Ποτε δεν φορτιζουμε τις μπαταριες μας,μεσα στο μοντακι,αλλα σε εξωτερικο φορτιστη......την θυρα usb,που υπαρχει στο μοντακι,την χρησιμοποιουμε ΜΟΝΟ για την εκαστοτε αναβαθμιση !!!!!!!!!!!!
Ποτέ μην λες πότέ... ;)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2131 στις: Δεκεμβρίου 15, 2016, 22:52 »
Οι κατασκευαστές θέλοντας να αυξήσουν το κόστος, βάζουν φορτιστές στα μοντάκια.
Όπως και στο κινητό, ποτέ φόρτιση της μπαταρίας εντός συσκευής.
Χάνουμε και το vivere pericolosamente του να ερχόμαστε σε επαφή με τις μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2132 στις: Δεκεμβρίου 15, 2016, 23:04 »
Να σας κανω μια ερωτηση για το pico διοτι το αγορασα χθες και δεν ξερω πολλα πραγματα. Eχω εναν φορτιστη τοιχου απο κινητο με εξοδο 5V 1A και το εχχω κλειστο και να φορτιζει. Σε καποια στιγμη προς τα τελειωματα της φορτισης εκει που αναβοσβηνε η τελευταια παύλα απο την μπαταρια που εμφανιζεται στην οθονη κατα την φορτιση  ξεκινησε και μου αναβοσβηνε ολοκληρη η μπαταρια. Αυτο σημαινει οτι γεμισε?
Δεν σημαίνει ότι φόρτισε πλήρως αλλά ότι μπαίνει στην τελευταία φάση της φόρτισης. Πλήρως θα έχει φορτίσει όταν η οθόνη σβήσει και δεν δείχνει τίποτα, όπως είπε και ο Tem. Και ασφαλώς και μπορείς να φορτίζεις την μπαταρία σου πάνω στο μοντάκι. ;)

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2133 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 18:47 »
Παιδιά σόρρυ κιόλας, αλλαά αυτή τη πιπίλα με το ότι δεν το φορτίζουμε μεσα στο μοντάκι, με USB κλπ, πραγματικά δεν ξέρω γιατί έχει εξαπλωθεί τόσο.Υπάρχει thread στο reddit με τύπο που έκανε ολόκληρη ανάλυση μέσα στο μοντάκι VS τον nitecore αν θυμάμαι καλά, και δεν υπήρχε καμία ουσιαστική διαφορά.Ψάξτε το

EDIT:

Και για να μην παρεξηγηθώ(επειδή ξανακοιτάω το ποστ του τύπου).Σίγουρα είναι καλύτερο με φορτιστή εξωτερικό, αλλά και με τον usb που έχει μέσα αν δεν φορτίζεις 5 φορές την μέρα και δεν ατμίζεις ταυτόχρονα, είσαι μιά χαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2016, 18:54 από Dr.Unk »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2134 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 18:59 »
Συμφωνώ πως 99,99% δεν υπάρχει θέμα φορτιστή για το pico, όσον αφορά τη μπαταρία και τα περί μακροζωίας τα ακούω βερεσέ. Αντί δηλαδή 12 μήνες, θα κρατήσει η μπαταρία 12,5....για 8 ευρώ που κοστίζει η μπαταρία(ο φορτιστής μπορεί να κάνει και 20), δηλαδή έτοιμο υγρό 5 ημερών....σωθήκαμε!

Αλλά για το pico συγκεκριμένα υπάρχει το θέμα της οθόνης. Φόρτιση εντός mod=burn in του συμβόλου της μπαταρίας που αναβοσβήνει συνέχεια, ορατό μετά από 2 μήνες περίπου.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2135 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 19:22 »
Συμφωνεί κι ο ειδικός Νο.1 (εδώ, παρόλο που μοιάζει να λέει το ανάποδο...) κι ο ειδικός Νο.2 (εδώ κι εδώ) οπότε το λήξαμε αυτό... :yes:

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2136 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 19:37 »
Συμφωνώ πως 99,99% δεν υπάρχει θέμα φορτιστή για το pico, όσον αφορά τη μπαταρία και τα περί μακροζωίας τα ακούω βερεσέ. Αντί δηλαδή 12 μήνες, θα κρατήσει η μπαταρία 12,5....για 8 ευρώ που κοστίζει η μπαταρία(ο φορτιστής μπορεί να κάνει και 20), δηλαδή έτοιμο υγρό 5 ημερών....σωθήκαμε!

Αλλά για το pico συγκεκριμένα υπάρχει το θέμα της οθόνης. Φόρτιση εντός mod=burn in του συμβόλου της μπαταρίας που αναβοσβήνει συνέχεια, ορατό μετά από 2 μήνες περίπου.

Ελα ντε. Οποιον ακουω να λεει "παρε καλο φορτιστη που κανει 30 ευρω για να σου κρατησει παραπανω μια μπαταρια των 9 ευρω (που την αλλαζεις καθε 1-1.5 χρονο)" θελω να αυτοκτονησω. Να ηταν μια μπαταρια που στοιχιζει να πω ναι, αξιζει να το δοκιμασεις. Αλλα για τετοια κοστη και τετοια περιοδο χρησης ειναι αστειο να το λεμε και μονο ρε παιδια. Να συνελθουμε λιγο... Τωρα αν εχεις πολλα μοντακια και θες να φορτιζεις τις μπαταριες σου σε ενα σημειο, οκ.

Οσον αφορα την ασφαλεια δεν γνωριζω. Ισως ειναι πιο ασφαλες εκτος mod. Αλλα απο την στιγμη που εχεις μια σωστη μπαταρια και οχι no name, το καλωδιο που σου δινει η εταιρεια η καποιο αλλο καλης ποιοτητας (π.χ απο καποιο επωνυμο κινητο) και οχι no name που το ψωνισες χυμα απο καλαθι και εναν σωστο usb φορτιστη (αν το φορτιζεις με αυτον τον τροπο και δεν το βαζεις κατευθειαν σε pc πχ)  δεν νομιζω οτι υπαρχει ιδιαιτερος λογος ανησυχιας. Βεβαια ηλεκτρολογος δεν ειμαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2016, 19:45 από ardi21 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2137 στις: Δεκεμβρίου 16, 2016, 22:45 »
Ρε παιδιά δεν είναι το θέμα αν καταπονείται η μπαταρία, αλλά η πλακέτα του μοντ.

Φίλος μου αποχαιρέτησε το πίκο του με καμμένη πλακέτα μετά από 2 μήνες χρήσης γιατί βαριόταν να φορτίσει την μπαταρία στο φορτιστή nitecore που είχε και την φόρτιζε με αντάπτορα τοίχου από κινητό Samsung.

Δεν λέω ότι θα συμβεί σε όλους αυτό αλλά είναι πολύ πιθανό.

Είναι πολύ λογικό η τόσο μικροσκοπική πλακέτα να τραβάει ζόρι με την φόρτιση.

Δείτε το κύκλωμα και τον όγκο που έχουν οι κανονικοί φορτιστές.

Μερικοί από αυτούς π.χ. OPUS BT-C 3100 έχουν και ανεμιστηράκι για να μην υπερθερμαίνονται.

Βέβαια ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει σωστό. ;)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2138 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 01:39 »
Πως συνδέθηκε η καμμένη πλακέτα με την φόρτιση;
Από τα ελάχιστα που γνωρίζω, στη φόρτιση διακινούνται γύρω στα 4W.
Στο άτμισμα πολλαπλάσια.

Ο OPUS έχει ανεμιστήρα, γιατί μπορεί να φτάσει τα 35W.
Ο OPUS έχει δυνατότητα εκφόρτισης.
Στην εκφόρτιση μπορεί να φτάσουν τα 16W, τα οποία δεν διακινούνται, αλλά "καίγονται" εντός του φορτιστή.
Αν από τον OPUS αφαιρέσεις τα μη απαραίτητα για την φόρτιση (3 κανάλια φόρτισης, θήκες μπαταριών, διακόπτες, οθόνη, συσκευασία, κονέκτορες, μαζί με τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα που υποστηρίζουν όλα τα προαναφερθέντα), πόσος όγκος θα μείνει;

Την ασφάλεια δεν πρέπει να την υπολογίσουμε;
Η συντριπτική πλειοψηφία των ατυχημάτων έχουν γίνει "στο χέρι" του χρήστη.
Από τα υπόλοιπα, μεγάλος αριθμός στον φορτιστή.
Από τα υπόλοιπα, μεγάλος αριθμός σε λάθος τοποθέτηση της μπαταρίας.
Από τα υπόλοιπα, μεγάλος αριθμός όχι στην διαδικασία φόρτισης εντός μοντ.

Κι εμένα μου αρέσει να φορτίζω εκτός μοντ για να βλέπω λαμπάκια και οθόνες (λες και καταλαβαίνω τι βλέπω και λες και κάπου θα μου χρειαστούν αυτά που βλέπω), αλλά δεν κοροϊδεύω τον εαυτό μου ότι το κάνω για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Γνωρίζω επίσης ότι μη έχοντας κάποια της προκοπής γνώση σε ρεύματα και μπαταρίες, θα αρχίσω να παίζω με μετρήσεις χωρητικότητας και εσωτερικής αντίστασης, (λες και καταλαβαίνω τι βλέπω και λες και κάπου θα μου χρειαστούν αυτά που βλέπω), καταπονώντας κατά πολύ και χωρίς κανένα λόγο τις μπαταρίες.

Και για να ήμαστε ον τόπικ, η Eleaf γράφει ότι η μπαταρία φορτίζεται ωραιότατα εντός του Pico.
Αν θέλεις γρήγορη φόρτιση, φόρτισέ την σε εξωτερικό φορτιστή, γράφει η Eleaf.

Αποσυνδεδεμένος zspanos

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2139 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 14:44 »
Παιδια να σας καν μια ερωτηση γιατι το εχω 3 μερες και μεχρι στιγμης ολα καλα. Σημερα ομως πηγα να βαλω υγρο στο gs tank το βιδωσα κανονικα και μετα δν μου αναγνωριζε την αντισταση. Το ξεβιδωσα του εβγαλα μπαταρια και παλι τιποτα. Μετα ανοιξα τον ατμοποιητη ξεβιδωσα την αντισταση τη βιδωσα και τοτε μονο μου την αναγνωρισε. Γιατι το εκανε αυτο?

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2140 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 14:48 »
γιατι απλα δεν ειχες βιδωσει καλα την αντισταση στον ατμοποιητη σου. ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsogrande

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2141 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 15:06 »
Το Stealth mode χρησιμεύει στο να μην 'κουράζετε' η πλακέτα? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2142 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 15:08 »
Οικονομια ρευματος, μεγαλυτερη διαρκεια αναμονης

Αποσυνδεδεμένος zspanos

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2143 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 15:26 »
γιατι απλα δεν ειχες βιδωσει καλα την αντισταση στον ατμοποιητη σου. ;)
Σιγουρο αυτο? μα τοσες μερες που εχει γεμισει και αλλες φορες υγρο μια χαρα επαιζε. Απλα σημερα ταν πηγα να ξαναγεμισω και το βιδωσα πανω δεν μου το αναγνωριζε.. Τι να πω.

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2144 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 16:19 »
κατι λογικα εγινε και δεν εκανε καλη επαφη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos