vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 1 χρήστης
bloodlessz

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1800 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 18:21 »
Πολύ σωστά.

Ποιο είναι ακριβώς αυτό που υποβαθμίστηκε; Δεν υπάρχει αφαίρεση κάποιας λειτουργίας απλά προσθήκη νέων, εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι.

Έχεις απόλυτο δίκιο, το μπέρδεψα με το Evic VTwo mini που έχω. :eyesplash:



Μάκη δεν υπάρχει έκδοση με μπαλάκια στο Pico. Μάλλον το μπέρδεψες με το evic.
Και σύ έχεις απόλυτο δίκιο το μπέρδεψα με το Evic VTwo mini. :wall:
Πάντως έβαλα την V 1.00 και όλα καλά.

οκ μια σημείωση κρατάς στο κινητό και μια αφαίρεση, δεν είναι τόσο τραγικό. στο επόμενο update θα έχει και  reset

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Άλλο τί θα κάνουμε; Μήπως να προσλάβω και καμμιά γραμματέα, εμφανίσιμη βεβαίως βεβαίως; :laugh1:
Αν το στο επόμενο update το διορθώσουν θα το αναβαθμίσω.
Μέχρι τότε η V 1.00 είναι μια χαρά.
Ούτε λογότυπα θέλω ούτε preheat.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1801 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 18:25 »
Δοκίμασε κανείς να ξαναπεράσει την 1,03 δεύτερη φορά; Μηδενίζουν οι μετρητές ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1802 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 19:00 »
Πρέπει να περάσεις προηγούμενο firmware και μετά πάλι το 1.03 για να μηδενίσουν. Δεν είναι λύση όμως αυτή...οπότε περιμένουμε νέο Update.

Την 1.01 και 1.02 δεν τις είχα περάσει,δεν μου άρεσαν! Αυτή την πέρασα και είναι οκ,μ'αρέσει. Παρατήρησα 2 πραγματάκια όμως(εκτός απότ ο ότι δεν μηδενίζουν οι μετρητές)
1) Παρότι φόρτισα την μπαταρία στο φορτιστή και ήταν 100% με το που την έβαλα στο pico μετά από 10 τζούρες ήδη έπεσε μια γραμμή!! Την ξαναφόρτισα,την ξανάβαλα κ πάλι το ίδιο! με την 1.00 έκδοση δεν το έκανε αυτό.

2)δεν μαρέσει που το fire κάνει τόσες λειτουργίες,ας είχαν ένα κουμπί ακόμα(όπως πχ στο istick40). Πατάω 2 φορές το fire και μου βγάζει logo on/off,3 κάτι άλλο κτλπ...
Θα προτιμούσα το fire να ήταν fire,τουλάχιστον μέχρι τα 3 πατήματα...

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1803 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 12:37 »
Να ρωτησω βρε παιδια... Εκανα αναβαθμιση στη νεα εκδοση 1.03. ολα καλα με τις νεες οθονες, (προτιμω την κλασική που δείχνει και τα βολτ)  αλλα, οταν παταω το κουμπι σβηνει η οθονη και μενει σβηστη... Δεν το κανει σε κανεναν άλλο αυτο;; Γυρισα στην εκδοση 1.00....

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1804 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 12:47 »
Ηλια και στην 1.03 μπορεις να βαλεις τα volt και να τα βλεπεις......αλλα καπου διαβασα,πως πανω σε αυτην την εκδοση κανουν καποιες διορθωσεις ακομα και ισως να μην εχει ολοκληρωθει ακομα......ετσι διαβασα!!! οταν παντως την εβαλα κι εγω,γιατι μετα την αλλαξα,δεν ειχα τετοιο προβλημα οπως λες!! :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1805 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 15:19 »
Δηλαδή τώρα σε Μ1 tc δεν υπάρχει τρόπος να βλέπω w/c ταυτόχρονα ή κάτι μου διαφεύγει;

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1806 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 16:30 »
Δουλεύει σωστά ? Τα αξίζει τα λεφτά του ? Σκέφτομαι να το κάνω δώρο στη μάνα μου τον άλλο μήνα, τα χριστούγεννα (θα την κάνω & αυτή ατμίστρια) & σκέφτομαι το ροζουλί, γιατί με τις απλές ego που της έχω δώσει, δεν την καλύπτουν, είναι και παλιές & δεν κρατάνε πολύ ούτε έχουν πια απόδωση. Και το IPV D2 που τις είχα δώσει την κάλυπτε μεν αλλά της φαινόταν μεγάλο & βαρύ & μου το έδωσε πίσω...
 Και μια παρατήρηση διαβάζοντας το νήμα, γιατί έχετε φάει κόλλημα με τα updates ?  antivirus είναι ? ή τα windows ? :hmmm:
Χωρίς καμία πρόθεση σαρκασμού..    Πρώτος κανόνας του σωστού μηχανικού είναι: Οτι λειτουργεί σωστά δεν το πειράζουμε.  8)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1807 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 16:57 »
Δουλεύει σωστά και τα αξίζει τα λεφτά του ναι! Και μάλιστα με το παραπάνω!

Θα μου επιτρέψεις όμως να διαφωνήσω στον κανόνα που αναφέρεις. Για μένα η φράση "ότι λειτουργεί σωστά δεν το πειράζουμε" σημαίνει αυτομάτως "καμία εξέλιξη". Όχι ότι είναι κακό κάποιος να μένει στα ίδια αν τον βολεύουν και δουλεύουν για αυτόν. Αλλά εμένα τουλάχιστον μου αρέσει να εξελίσσομαι. Και επειδή ανέφερες windows και antivirus, ελπίζω να μην πιστεύεις ότι ας πούμε θα μπορούμε να δουλεύουμε για πάντα με Windows XP. Τα windows μια χαρά θα δουλεύουν και δουλεύουν ακόμα σαν λειτουργικό απο μόνα τους. Αλλά εφόσον δεν υπάρχει καμμία εξέλιξη στο λειτουργικό, είναι αυτονόητο ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει και τα πιο νέα δεδομένα. Ειδικά στην πληροφορική αν μείνεις πίσω με αυτή τη λογική, έτσι όπως εξελίσσεται, σε κάποια φάση δεν θα μπορέσεις να ακολουθήσεις.
Έτσι και τα mod λοιπόν. Χωρίς τις αναβαθμίσεις ας πούμε δεν θα μπορούσαμε να δουλεύουμε άλλα σύρματα, πιο καινούρια, για TC αφού δεν θα είχαμε το manual TCR. Λέω εγώ ένα παράδειγμα. Ή δεν θα μπορούσαμε να έχουμε το preheat που είναι μια πολύ βολική λειτουργία για χοντρά σύρματα και ειδικά για συνδυαστικά σύρματα τύπου clapton κλπ.
Αν βολεύεσαι με απλές αντιστάσεις Kanthal και δεν θέλεις να ασχοληθείς με κάτι παραπέρα, σαφώς και είναι δικαίωμά σου και δεν το συζητώ ότι δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς με αναβαθμίσεις. Αλλά αν κάποιοι άλλοι το ψάχνουν λίγο παραπάνω, γιατί να μην δοκιμάσουν ένα καινούριο firmware δηλαδή? Και στο κάτω κάτω ok, μπορεί να βγεί μάπα το καινούριο firmware, δεν μπορούμε δηλαδή να γυρίσουμε πίσω στο παλιό? :dontknow:
Συγγνώμη κιόλας, αλλά για εμένα αυτή η λογική είναι απαρχαιομένη και στα δικά μου μάτια δείχνει ανασφάλεια και ακόμα και φόβο για κάθε τί καινούριο... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1808 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 18:18 »
Αν δουλεύει σωστά το μοντάκι & αξίζει σαν αγορά (μιάς και η τιμή του είναι προσιτή) κομπλέ.   Όπως ανάφερα το μοντάκι προορίζεται για δώρο στη μητέρα μου (που ούτε γνωρίζει τι είναι ο έλεγχος θερμοκρασίας και το tcr & μάλλον δεν θα τον χρειαστεί ποτέ - εκτός & αν βγούν αντιστάσεις με σύρμα tcr για aspire ce5 ) και το θέμα είναι καθαρά να την καταφέρω να μείνει στο άτμισμα & να μην καπνίζει κτ..
 Αν ήταν για εμένα το μοντάκι, σαφώς & θα με ενδιέφερε να έχει όσο το δυνατό περισσότερες δυνατότητες.. Μιάς & οι περισσότεροι απο εμάς το άτμισμα το έχουμε εκτός απο ένα πιο υγιεινό τρόπο πρόσληψης νικοτίνης σε σχέση με το κτ αλλά και σαν χόμπι..
 Τον έλεγχο θερμοκρασίας τον χρησιμοποιώ & έχω τρια μοντάκια με έλεγχο, δουλεύουν & τα τρία μια χαρά & δεν καίνε το βαμβάκι, χωρίς να έχω κάνει κανένα update...
  
Δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου, ίσα ίσα, συμφώνω στο κομμάτι της εξέλιξης & της ανάγκης για έυρεση νέων συρμάτων που να είναι πιο υγειινά για άτμισμα - (όπως το ss κατά τη γνώμη μου σε σχέση με νικέλιο-τιτάνιο)
 Πες με οπισθοδρομικό αλλά εγώ συνεχίζω & χρησιμοποιώ τα XP :D
  Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και σόρρυ για το offtopic.. ;)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1809 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 19:29 »
Εξαιρετική περίπτωση το pico για πρώτο μοντάκι (αλλά και δεύτερο και τρίτο...) φτάνει να βολέψει την μητέρα σου το σχήμα και το μέγεθος του. Το κοντόχοντρο δεν ταιριάζει σε όλους και ξέρω αρκετούς που προτιμούν τα ψηλόλιγνα. Αν όλα λοιπόν πάνε καλά και τελικά την βολέψει και το κρατήσει, φρόντισε να της περάσεις τουλάχιστον την αναβάθμιση 1.01 του λογισμικού που διορθώνει ένα σοβαρό πρόβλημα που είχε η έκδοση 1.00. Στην έκδοση αυτή (που νομίζω έχουν όλα τα pico μόλις βγουν απ’ το κουτί) κάθε φορά που αλλάζεις μπαταρία ή σβήνεις και ανάβεις το μοντάκι (σε μένα το έκανε πάντα) ή αλλάζεις ατμοποιητή, τα watts της ρύθμισης πέφτουν κατά 0,1. Δεν είναι καθόλου απίθανο να έχεις ρυθμίσει στα 11 watts, να νομίζεις πως ατμίζεις στα 11 watts και στη πραγματικότητα να ατμίζεις στα 4,5 watts! Υπάρχουν περιπτώσεις που οι αναβαθμίσεις έχουν ουσία και αυτή είναι μία από αυτές τις περιπτώσεις...


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1810 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 19:41 »
Ισχύει φυσικά και αυτό....
για όσους θέλουν να έχουν την έκδοση firmware 1.00 χωρίς το bug της μείωσης των watts.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1811 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 19:47 »
Οτι λειτουργεί σωστά δεν το πειράζουμε.  8)
Πολύ σωστό. Με την έννοια...δεν το κατσαβιδιάζουμε, δεν το ανοίγουμε, δεν πάμε γυρεύοντας εν ολίγοις.
Επίσης δεν βάζουμε custom firmware, ας πούμε.
Αναβάθμιση με τη σφραγίδα του κατασκευαστή δεν θεωρείται "πείραγμα".

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1812 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 19:49 »

Ισχύει φυσικά και αυτό....
για όσους θέλουν να έχουν την έκδοση firmware 1.00 χωρίς το bug της μείωσης των watts.


Ναι το επιβεβαιώνω και γω αυτό.

Πλέον αυτό το Bug της μείωσης των Watt κάθε φορά που αλλάζαμε μπαταρία ή ανοιγοκλείναμε το μοντάκι ή αλλάζαμε ατμοποιητή σταμάτησε με αναβάθμιση σε νεότερη version και επιστροφή στην παλιά.

Έχω δύο πικουλίνια και δουλεύουν μήνες τώρα άψογα με καθημερινή χρήση.

Αποσυνδεδεμένος mimispa

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1813 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 00:41 »
Αγόρασα κι εγώ το pico αφού διάβασα όλα τα σχόλια στο φόρουμ και πραγματικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Είμαι νέος στο άτμισμα και επέλεξα το pico με ατμοποιητή cubis pro.
Φίλος μου είπε ότι τα volt πρέπει να είναι από 3.8-4.2. Ισχύει κάτι τέτοιο ή δεν έχει σημασία;
Για παράδειγμα με αντίσταση 1Ω (το pico την αναγνωρίζει 0.94Ω), στα 16W δείχνει 3.88V ενώ στα 13W δείχνει 3.50V.
Δε καταλαβαίνω τρελή διαφορά και έτσι προτιμώ τα 13W για να μη καταναλώνει πολύ ενέργεια.
Είναι σωστή η λογική μου;

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #1814 στις: Νοεμβρίου 07, 2016, 00:45 »
Ο λογικη ειναι σωστη ως εκει που σε ευχαριστει να ατμιζεις αρα μια χαρα εισαι :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 23 12669 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63840 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem