vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

411 επισκέπτες, 7 χρήστες
Panokali, dkostas, Doubt, tsiv, camber, Milarepa, athmichalop

Twitter

Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods

Αποσυνδεδεμένος fear22

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • To Be - To Know - To Understand
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #420 στις: Απριλίου 04, 2016, 16:59 »
Το ψιλιάστικα οτι βάζω δύσκολα... :))
Θα τους τσιμπήσω και τους δυο απο ft και οτι είναι να γίνει... ας γίνει!!!


Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #421 στις: Απριλίου 04, 2016, 17:27 »
Δεν υπάρχει καμια δυσκολία απλα τα γούστα απο ατμιστη σε ατμιστη είναι διαφορετικά  και αν εγώ σου πω οτι αυτός για μένα είναι καλύτερος για τα δικά σου γούστα μπορεί να μην είναι αυτό με προβληματίζει και όχι η αμοποιητες σαν κατασκευή η σαν απόδοση
Προσωπική άποψη η καταταξη στο βάθρο για εμένα είναι αυτή..
τώρα εσύ όταν τους πάρεις και δεις τα + και τα - αποφασίζεις ποια θα είναι η δικιά σου καταταξη     

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος fear22

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • To Be - To Know - To Understand
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #422 στις: Απριλίου 04, 2016, 18:05 »
Να 'σαι καλά Γιώργη (συνονόματε)... σωστός και ξεκάθαρος!!! Ευχαριστώ πολύ... :)

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #423 στις: Απριλίου 04, 2016, 20:23 »
Παιδες σημερα μου ηρθε και εμενα.Ενα καλο στησιμο θα μου πειτε;Και πως βαζετε το βαμβακι και το υψος της αντιστασης και ποσο ξεβιδονω καμπανα;Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα πρωτη φορα θα στησω σε cloud

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #424 στις: Απριλίου 05, 2016, 11:39 »
Τον έχω στην κατοχή μου από την Κυριακή (αγορά από συμφορουμίτη). Είναι αυτός χωρίς το λογότυπο άρα πιθανολογώ ότι είναι αγορασμένος από Fastech. Αυτές τις δύο ημέρες τον έχω αποκλειστικά στο χέρι μου και τον δοκιμάζω. Τον έχω στήσει με κανθαλ 0,32 και 0,25 χλστ σε αξονάκια 2,5 και 3 και με 5-6 σπείρες ανοιχτές. 
Οι πρώτες λοιπόν εντυπώσεις είναι οι εξής:
1. Αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής και καλά σπειρώματα.
2. Η καμπάνα, μετά από λίπανση των ο-ρινγκ και με το μαμά επιστόμιο, γυρίζει απροβλημάτιστα για ρύθμιση υγρών.
3. Η αναπλήρωση υγρού από πάνω (από την τρύπα στο καπάκι) γίνεται πολύ εύκολα με μπουκαλάκι με μύτη ή βελόνα. Επιχείρησα με επιτυχία και με πιπέτα από γυάλινο μπουκαλάκι, αλλά χρειάζεται λίγο σκούπισμα μιας και λίγο υγρό θα τρέξει εκτός.
4. Γυρνώντας τον ανάποδα είναι σχεδόν αδύνατον να ξεβιδώσω τη βάση με τα χέρια για έλεγχο της φιτιλοαντίστασης. Δοκίμασα και με λαστιχένια γάντια πάλι χωρίς επιτυχία. Στην προσπάθεια απλά γυρνάει το δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι βάζοντας κάποιο αξονάκι στην τρύπα του αέρα και με λειτουργία μοχλού ξεβιδώνει πανεύκολα.
5. Φυσικά η επίσκεψη της φιτιλοαντίστασης γίνεται με λίγη προσοχή και με γεμάτο τανκάκι, όπως επίσης και η αναπλήρωση υγρού μπορεί να γίνει από κάτω.
6. Στο δικό μου κομμάτι με το πλαστικό τανκ το πάνω καπάκι τερματίζει οριακά πριν συμπέσουν οι τρύπες αναπλήρωσης υγρού. Είμαι μάλλον τυχερός. Επίσης δεν έχω βάλει ο-ρινγκ στο κάτω σπείρωμα του τανκ χωρίς κανένα πρόβλημα διαρροών.
7. Στήνεται εύκολα και το μόνο που πρόσεξα είναι το βαμβάκι να είναι αφράτο και απλωμένο σε όλο το ντεκ.
8. Με 5-6 μισές στροφές (ή 2-3 τρεις ολόκληρες  ;D) άνοιγμα της καμπάνας, η τροφοδοσία είναι απροβλημάτιστη μέχρι την τελευταία σταγόνα, τουλάχιστον με τα 50-50 υγρά που χρησιμοποιώ.
9. Η τζούρα του είναι πολύ καλή για τα γούστα μου, και με πλήρως ανοιχτό τον αέρα είναι πιο σφιχτή από Τηλέμαχο V2+ (για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης).
10. Διαρροές ή καμένα μέχρι τώρα μηδέν. 
Όλα τα παραπάνω νομίζω ότι κάνουν τον συγκεκριμένο κλώνο μια πολύ καλή αγορά με απροβλημάτιστη λειτουργία και σταθερή απόδοση. 
Αυτό όμως που δεν έχω βρει ακόμα είναι το κάτι παραπάνω στη γεύση που παίρνω από τους άλλους άτμο που χρησιμοποιώ. Δεν ξέρω αν φταίνε τα στησίματα μου ή ο άτμο αλλά ακόμα δεν εισπράττω τη γεύση που ήλπιζα.   

   

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #425 στις: Απριλίου 05, 2016, 12:39 »
Ο κλώνος σε σχέση με τον γνήσιο έχει τα χάλια του τα μαύρα, το oring στην βάση δεν μένει στη θέση του, τα ορινκ στο πάνω καπάκι δεν είναι σωστα, το ορινκ που κραταει την καμπάνα κολάει θα έπρεπε να είναι άλλης ποιότητας μιας και είναι το μονο που έρχετε σε επαφη με το υγρό, το μέταλλο εμένα δεν μου κάνει για 316 αλλά αυτό δεν το ξέρω σίγουρα είναι μόνο εμπειρική γνώμη βάση απόδοσης - επαγωγής θερμότητας,  
Τα σπειρώματα είναι αποδεκτά αλλά έχω δεί και πολύ καλύτερα απο τους κινέζους, ειδικά σε ατμο που λένε οτι ειναι με 316ss, αυτό τώρα συνδιαστηκα και με τα λαθος ορινκ έχουν κάνει την τροφοδοσία υγρού στο ατμοποιητή, λαχείο, ευτηχώς δεν πέφτει σε υποτροφοδοσία αλλά το αντίθετο οπότε το πολύ πολύ να κάνω μπανάκι αν δεν προσέξω με το γέμισμα.
Οπότε σε σχέση με τον γνήσιο, μικρή σχέση έχουν, ότι βλέπετε απ'έξω, σε σχέση με άλλους κλώνους, εχω δεί και πολύ καλύτερους, έχω δει και πολύ χειρότερους. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχει 10-11 ευρώ όχι 20 και αυτό το λεώ βάση των άλλων κλώνων που έχω πιάσει στα χέρια μου.
Γενικά με άφησε αδιάφορο και αν συνυπολογίσω τον ένα χρόνο καθυστέρηση και τις αλλαγες του καινούργιου μοντέλου (στο τομέα της τροφοδοσίας  και την ευκολία στησίματος) δεν βρίσκω λόγω να τον αγοράσει κάποιος, καλύτερα πάρτε το hurricane η τον ubertoot αν και ποιο ογκώδεις και με περισσότερα κομμάτια είναι πολλοί καλύτερο value for money, προσωπική γνώμη πάντα.

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #426 στις: Απριλίου 05, 2016, 12:53 »
Καλοάτμιστος φίλε μου mankar 72 :thumpup:.
Θα μείνω μόνο στο τελευταίο που γράφεις, στο θέμα της γεύσης και επειδή ήθελα καιρό να το γράψω αλλά ή το ξεχνούσα ή δεν κολλούσε στην συζήτηση,θα πω το τη έπαθα και εγώ στο θέμα της γεύσης.
Αγαπημένο άρωμα smoke.To είχα στον kf4 για περίπου έναν χρόνο.Όταν πήρα τον cloud,όπως ήταν φυσικό το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να δοκιμάσω το αγαπημένο μου υγρό για να δω την διαφορά.
Όταν το έβαλα λοιπόν,τις πρώτες ημέρες κάτι δεν μου άρεσε :hmmm:.Οσο περνούσε ο καιρός όμως άρχισε να μου δίνει αυτό το κάτι το διαφορετικό που μου άρεσε πολύ και απο τότε δεν το ξαναέβγαλα.
Μετά απο τρεις μήνες πήρα τον ΤΗΛΕΜΑΧΟ,η διαδικασία η ίδια πάλι...αλλά πάλι τα ίδια...κάτι δεν μου άρεσε.
Μετά πήρα τον φαινόμενο που θεωρείται απο πολλούς κορυφή στην γεύση και δεν θα διαφωνήσω καθόλου....αλλά πάλι τα ίδια...κάτι δεν :hmmm:.
Συμπέρασμα μετά απο όλο αυτόν τον καιρό,όλα θέλουν τον χρόνο τους...
Αλλά η δύναμη της Συνήθειας θέλει τον Μεγαλύτερο.Γιατί το συγκεκριμένο υγρό εάν το άφηνα π.χ και στον φαινόμενο για έναν μήνα,μπορεί να το συνήθιζα και εκεί και να μου άρεσε αυτό το κάτι διαφορετικό που θα μου έδινε.
Οπότε δοκιμές σε κάθε άτμο με διαφορετικά υγρά και υπομονή :bye:.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2016, 15:04 από rexakos »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #427 στις: Απριλίου 05, 2016, 12:55 »
Φίλε alex δεν έχω τον αυθεντικό για να κάνω σύγκριση. :dontknow: Και φυσικά όσα έγραψα αφορούν αποκλειστικά τον κλώνο που έχω στα χέρια μου
Πάντως αυτά που περιγράφεις για τον κλώνο που έχεις, στο δικό μου κομμάτι δεν ισχύουν. Και εξηγούμαι:
- Η λειτουργία της καμπάνας είναι απροβλημάτιστη (δεν μου κολλάει το ορινγκ που κρατάει την καμπάνα)
- Τα σπειρώματα είναι καλά (δεν μου δημιουργούν κάποιο πρόβλημα στο βίδωμα ξεβίδωμα)
- Τα ορινγκ στο πάνω καπάκι δεν βλέπω να έχουν πρόβλημα αφού έχω πλήρη στεγανοποίηση.
- Στο γέμισμα από πάνω δεν έχω καμία διαρροή.
- Ο-ρινγκ στη βάση δεν έχω βάλει και δεν έχω διαρροές.
- Όσο για την ποιότητα του μέταλλου και την απόδοση - επαγωγής θερμότητας δεν έχω ιδέα και δε νομίζω ότι θα αποκτήσω ποτέ την ικανότητα να το καταλάβω

Τι να πω ίσως έπεσες σε κακή ποιότητα κλώνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2016, 13:11 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #428 στις: Απριλίου 05, 2016, 13:26 »
ο δικός μου πάλι έχει κάποια από τα προβλήματα που ανέφερε ο alex αλλα όχι σοβαρά προβλήματα
κολλάει η καμπάνα και δεν ξεβιδώνει εύκολα μετά το γέμισμα αλλα μονο στο πρώτο κλικ μετά δουλεύει πολύ καλά και εύκολα
το γέμισμα είναι ένα από τα προβλήματα που πρέπει να συνηθίσω
πάντως διαρροές δεν έχω καθόλου και δεν έχω βάλει ο-ring συν βάση
στο ατμισμα είναι ότι καλύτερο έχω ατμισει 
απροβλημάτιστη λειτουργία και πανεύκολο στήσιμο
η γεύση επίσης καλύτερη από τηλέμαχο και hurricane και μπορώ να πω πλησιάζει τον phenomenon (τουλάχιστον ο δικός μου κλώνος με τα υγρά που κάνω εγώ)
αν αξίζει τα λεφτά του?
για μένα τα αξίζει και με το παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #429 στις: Απριλίου 05, 2016, 13:37 »
@kotsos75
Δυσκολία στο γέμισμα αναφέρεις λόγω του κολλήματος στην καμπάνα?
Σε πιο setup έχεις καταλήξει για καλύτερη γεύση?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #430 στις: Απριλίου 05, 2016, 13:55 »
κάνω σταθερά το τελευταίο διάστημα με ss 316 τις ud 5-6 σπείρες σε 2 η 2.5mm άξονα σε έλεγχο θερμοκρασίας και όλα μου βγάζουν καλή γεύση

για το γέμισμα εννοώ τις μικρές τρύπες που με δυσκολεύουν και χρειάζομαι πάντα χαρτοπετσέτα αλλα και ότι δεν καταλαβαίνεις ότι γέμισες αν δεν στάξει μια σταγόνα από την άλλη τρυπα

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #431 στις: Απριλίου 05, 2016, 13:58 »
Στο θέμα γύρισμα  καμπάνας ήμουν απο τους πρωτους που το διατύπωσαν αυτό  και δεν είναι κατασκευαστικό λάθος για των λογο οτι η καμπάνα χωρίς τανκ δουλεύει απροβληματηστα μόλις βάλεις η το πλαστικό η το  SS αρχίζει να δαγκώνει   και έχω διαπίστωση οτι την όλοι ζημιά την κανει το o-rink όσο καλά και να το βρέξεις με υγρό ...αρχικά για να την γυρίσω έπρεπε να την δαγκώνο για να ανοίξει όσο περνάν η ημερες στρώνει αλλά δεν είναι και σαν του τηλεμαχου που γυρνά με το φύσημα ...τώρα στο θέμα γεύση για τα δικά μου ατμιστικα γούστα  την γεύση που παίρνω απο φαινόμενο και Μαχο δεν μου την έχει δώσει ακόμα ..για εμενα αν και το εχω ξανα πει οτι αξίζει να των έχει ο κάθε ατμιστης στην συλλογή του ακόμα και κλώνο 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #432 στις: Απριλίου 05, 2016, 14:00 »
Ο κλώνος σε σχέση με τον γνήσιο έχει τα χάλια του τα μαύρα, το oring στην βάση δεν μένει στη θέση του, τα ορινκ στο πάνω καπάκι δεν είναι σωστα, το ορινκ που κραταει την καμπάνα κολάει θα έπρεπε να είναι άλλης ποιότητας μιας και είναι το μονο που έρχετε σε επαφη με το υγρό, το μέταλλο εμένα δεν μου κάνει για 316 αλλά αυτό δεν το ξέρω σίγουρα είναι μόνο εμπειρική γνώμη βάση απόδοσης - επαγωγής θερμότητας, 
Τα σπειρώματα είναι αποδεκτά αλλά έχω δεί και πολύ καλύτερα απο τους κινέζους, ειδικά σε ατμο που λένε οτι ειναι με 316ss, αυτό τώρα συνδιαστηκα και με τα λαθος ορινκ έχουν κάνει την τροφοδοσία υγρού στο ατμοποιητή, λαχείο, ευτηχώς δεν πέφτει σε υποτροφοδοσία αλλά το αντίθετο οπότε το πολύ πολύ να κάνω μπανάκι αν δεν προσέξω με το γέμισμα.
Οπότε σε σχέση με τον γνήσιο, μικρή σχέση έχουν, ότι βλέπετε απ'έξω, σε σχέση με άλλους κλώνους, εχω δεί και πολύ καλύτερους, έχω δει και πολύ χειρότερους. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχει 10-11 ευρώ όχι 20 και αυτό το λεώ βάση των άλλων κλώνων που έχω πιάσει στα χέρια μου.
Γενικά με άφησε αδιάφορο και αν συνυπολογίσω τον ένα χρόνο καθυστέρηση και τις αλλαγες του καινούργιου μοντέλου (στο τομέα της τροφοδοσίας  και την ευκολία στησίματος) δεν βρίσκω λόγω να τον αγοράσει κάποιος, καλύτερα πάρτε το hurricane η τον ubertoot αν και ποιο ογκώδεις και με περισσότερα κομμάτια είναι πολλοί καλύτερο value for money, προσωπική γνώμη πάντα.
Τώρα έγινε η ζημιά δεν μαζεύεται πια!!! Ο κλώνος θα πουλήσει τρελλα :) προβλήματα βγαλμένα από επιστημονική φαντασία περιττεύουν :)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #433 στις: Απριλίου 05, 2016, 14:17 »
Φεύγω να παίξω κανένα τζόκερ :laugh1:

https://www.youtube.com/watch?v=7yHAIrKd1hM&feature=youtu.be 

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #434 στις: Απριλίου 05, 2016, 14:30 »
κάνω σταθερά το τελευταίο διάστημα με ss 316 τις ud 5-6 σπείρες σε 2 η 2.5mm άξονα σε έλεγχο θερμοκρασίας και όλα μου βγάζουν καλή γεύση

για το γέμισμα εννοώ τις μικρές τρύπες που με δυσκολεύουν και χρειάζομαι πάντα χαρτοπετσέτα αλλα και ότι δεν καταλαβαίνεις ότι γέμισες αν δεν στάξει μια σταγόνα από την άλλη τρυπα
Κώστα, γιατί δεν έχεις το πλαστικό τανκακι για να βλέπεις πόσο γέμισες?
Όσο για το άνοιγμα τις καμπάνας,και έμενα κολλάει καμιά φορά(στον γνήσιο),αλλά αν την πιάσεις απο το λεμουδάκι που έχει και που για αυτό το έχει,όλα είναι κομπλέ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172374 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10882 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364