vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

404 επισκέπτες, 7 χρήστες
Sergios, axilleaspro, dkostas, Jorge, panoskapa, Milarepa, camber

Twitter

Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #285 στις: Μαρτίου 30, 2016, 20:12 »
Οι διαφορές είναι κι άλλες κ από τις φωτό που ανεβαζετε τις παρατηρώ γιατί δεν έχω το κλώνο.Αυτό λοιπόν που με προβληματίζει είναι πως μπορεί να παίζει εξίσου καλά με τον γνήσιο όταν υπάρχουν αλλαγές στην κατασκευή του.Προσοχή δεν λέω ότι δεν θα αποδώσει ο κλώνος αλλά δεν νομίζω ότι θα παίξει κ εξίσου καλά κ απροβληματιστα με τον γνήσιο.

Ποιές είναι αυτές οι τόσο μεγάλες διαφορές που θα τον κάνουν να παίζει διαφορετικά και όχι απροβλημάτιστα;; Δεν είναι και πυρηνική φυσική, για να αλλάξει τόσο πολύ αν έχει μια βίδα πιο φαρδιά ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...
Η κοινή γνώμη λέει (για τον γνήσιο) ότι είναι ένας εξαιρετικός ατμοποιητής, νομίζω όμως πως έχει θεοποιηθεί.  Παραμένει μια αρκετά απλή κατασκευή σε σχέση με άλλους ατμοποιητές, αυτό είναι και το μεγάλο του θετικό κατά την γνώμη μου...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #286 στις: Μαρτίου 30, 2016, 20:18 »
Οι διαφορές είναι κι άλλες κ από τις φωτό που ανεβαζετε τις παρατηρώ γιατί δεν έχω το κλώνο.Αυτό λοιπόν που με προβληματίζει είναι πως μπορεί να παίζει εξίσου καλά με τον γνήσιο όταν υπάρχουν αλλαγές στην κατασκευή του.Προσοχή δεν λέω ότι δεν θα αποδώσει ο κλώνος αλλά δεν νομίζω ότι θα παίξει κ εξίσου καλά κ απροβληματιστα με τον γνήσιο.

Και γιατί αυτές οι μικροδιαφορες που παρατηρείς να μην κάνουν τον κλώνο να παίζει ακόμα πιο καλά απτον αυθεντικό;

Δεν έχω ούτε τον αυθεντικό, ούτε τον κλώνο για να κρίνω μόνος μου, απλά λέω, μια σκέψη. :)

Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #287 στις: Μαρτίου 31, 2016, 00:51 »
Σε πιο  fb group τα βλεπετε αυτα αν επιτρεπεται?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #288 στις: Μαρτίου 31, 2016, 01:00 »
Φαντάζομαι εννοούν το επίσημο group του κατασκευαστή, όπου και πωλείται ο ατμοποιητής

Μολις παρελαβα... Μεχρι να μπανιαριστει ο ατμοποιητης μια γρηγορη πρωτη εντυπωση... Τον συγκρινουμε με τον γνησιο του makis206 και δεν βλεπουμε ιδιαιτερες διαφορες... Τα σπειρωματα αψογα και το insulator που λεγατε οτι ειναι χαμηλο, εχει τοποθετηθει απλα αναποδα... Το χειλος της εισαγωγης του αερα και τα καναλια παροχης υγρου ειναι ακριβως τα ιδια... Αργοτερα θα ακολουθησει φωτογραφικη συγκριση

Στάλθηκε από το T6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2016, 15:08 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #289 στις: Μαρτίου 31, 2016, 10:52 »
Με'γεια , ελπίζω να ακολουθήσει  συγκριςη και ως προς τη γευςη και την εμπειρία ατμιςης!! αισιόδοξα ακούγονται ολα αυτα άντε να περνούμε σειρά και εμείς.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #290 στις: Μαρτίου 31, 2016, 12:34 »
Εμφανισιακά δείχνουν εντελώς ίδιοι παιδιά, αν εξαιρέσει κανείς το γιαλισμα και την έλλειψη του χαραγμένου "σύννεφου" στον κλώνο, η μόνη διαφορά που εντοπίσαμε είναι ότι οι κινέζοι έβαλαν το insulator του θετικού πόλου ανάποδα. Δεν είναι διαφορετικό δηλαδή απλώς τοποθέτησαν το χείλος από κάτω. Κινέζοι.. :laugh1:
Στήσαμε, αρχίσαμε το άτμισμα, ίσως λίγο πιο σφιχτός ο κλώνος αλλά μπορεί να φταίει και το λίγο παραπάνω βαμβάκι στο στήσιμο, ας φύγει αυτή η αρχική μεταλλίλα του κλώνου (φυσικά τον πλυναμε καλά πρώτα ) και βλέπουμε. Τα πάει πολύ πολύ καλά πάντως. ;)

Ακολουθεί ο Μιχάλης με περισσότερο υλικό :)

Edit: απ'τις φωτογραφίες παρατηρήσαμε ότι ίσως η τρύπα εισαγωγής αέρα στο deck είναι λίγο πιο στενή, έχοντας τους σε κομμάτια μπροστά μας όμως δεν φάνηκε έντονα αυτό το πράγμα. Παραδόξως δεν το εντοπίσαμε καθόλου στο "live" οπότε ίσως είναι απλά η απεικόνιση στις φωτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2016, 12:56 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #291 στις: Μαρτίου 31, 2016, 12:48 »
Ας δουμε λοιπον τις διαφορες και τις ομοιοτητες. Αριστερα ο κλωνος δεξια ο γνησιος... Στην συγκριση δεν βαζω το γυαλισμενο-ματ φινιρισμα που ειναι και η προφανης διαφορα



Οι καμπανες εξωτερικα φαινονται ιδιες, εσωτερικα η καμπανα του κλωνου δειχνει μια τραχυτητα σε σχεση με τον γνησιο, ο οποιος εχει μια γυαλαδα σε αυτο το σημειο.



Το drip tip στον κλωνο ειναι διαφορετικο και πολυ πιο χαλαρα τα orings, αρνητικο καθως το drip tip ειναι σημαντικο για την περιστροφη της καμπανας. Με μερικα spare orings, πιο σφιχτα λυθηκε!



Σε αυτο το σημειο φαινονται τα ιδια, το insulator του κλωνου ξεκουμπωνει πιο ευκολα απο τον γνησιο αλλα λειτουργικα καμια διαφορα...





Στο deck τωρα, σπειρωματα βιδες κτλ τα ιδια, συμπεριφερονται το ιδιο βασικα... Διαφορα το insulator που ειναι αναποδα.. Αστοχια των κινεζων που δεν επηρεαζει το ατμισμα... Ο θετικος πολος φαινεται κολλημενος και δεν βγαινει ωστε να μπορεσουμε να το φερουμε σε σωστη θεση... Αν καποιος καταφερει να το βγαλει θα το επιχειρησω προς το παρον το φοβαμαι....
Μια διαφορα που παρατηρησα απο τις φωτογραφιες ειναι οτι η τρυπα του αερα ειναι πιο σφιχτη αρα και ο ατμοποιητης θα εχει καπως πιο σφιχτη τζουρα απο τον γνησιο




Εδω μπορειτε να δειτε το insulator που ειναι αναποδα...



Και οι βασεις δεμενες διπλα διπλα... Διαφορα δεν βλεπω ουτε στα καναλια υγρου ουτε στην τρυπα του αερα...



Στησιμο με 0.35mm συρμα, 5 σπειρες σε 2.5 πυρηνα kanthal A1...

Το ατμισμα του καλο... Ωραια τζουρα προς το παρον νοιωθω μια μεταλλικη γευση που σιγα σιγα ασθενει...

Δεν μπορω ομως να τον συγκρινω στην γευση με τον γνησιο ακομα... Θελει στρωσιμο...




Γενικο συμπερασμα εξαιρετικος κλωνος που δικαιολογει τα λεφτα του... Περισσοτερα σε βαθος χρονου...

Οι μικροδιαφορες θα φανει επισης στο μελλον, αν επηρεαζουν.. Ο γνησιος παραμενει γνησιος και ο κλωνος παραμενει κλωνος.. Ο καθενας αναλογα με το βαλαντιο και τα γουστα του επιλεγει...



Στάλθηκε από το T6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #292 στις: Μαρτίου 31, 2016, 12:52 »
τελικα επηρεαζει το ινσουλαιτορ που ειναι αναποδα η οχι .....

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #293 στις: Μαρτίου 31, 2016, 13:03 »
Καθόλου δεν επηρεάζει την λειτουργία του ατμοποιητή, βρίσκεται εκεί για να μονώνει τον θετικό πόλο και το καταφέρνει κανονικά αυτό. Δεν ξέρω, αρχίζω να φαντάζομαι ότι το χείλος στον γνήσιο βρίσκεται από την πάνω μεριά για να μην πέφτει το insulator προς τα κάτω (αν και μπαίνει σφιχτά στην τρύπα του deck ) ενώ οι κινέζοι το τοποθέτησαν ανάποδα, κι επειδή στο δικό τους deck δεν έμπαινε τόσο σφιχτά το κόλλησαν αντί να το βάλουν με το χείλος από πάνω! Κινέζοι ξαναλέω.. :laugh1:

Δικές μου κακιούλες φυσικά, ο ατμοποιητής δείχνει να μην έχει κανένα πρόβλημα παιδιά, σε αυτήν την τιμή θα έπαιρνα κι εγώ με μεγάλη άνεση έναν για δεύτερο.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #294 στις: Μαρτίου 31, 2016, 13:06 »
Δεν πιστεύω ότι παίζει κάποιο ρόλο στο άτμισμα το ινσουλέιτορ παιδιά και νομίζω ότι με κάποια πίεση του πόλου από πάνω, μ' ένα πλατύ κατσαβίδι, βγαίνει και του κλώνου. Θεωρώ απίθανο να είναι κολλημένος.
Πάντως θεωρώ σίγουρη διαφορά στη συμπεριφορά, ότι η τρύπα του αέρα είναι στενότερη και μάλλον θα είναι πιο σφιχτός αυτός. Σε κάποιους μπορεί να αρέσει περισσότερο έτσι. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #295 στις: Μαρτίου 31, 2016, 13:09 »
Γιωργο οντως ετσι ειναι... Ειναι ελαχιστα πιο σφιχτη η τζουρα... Αλλα για να προλαβω πολλους που ρωτανε καμια σχεση με φαινομενο kfl+

Στάλθηκε από το T6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2016, 15:06 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #296 στις: Μαρτίου 31, 2016, 13:14 »
Η τζουρα του σε σχεση με τηλεμαχο V2 πως εναι; (περι σφιχτοτητος ο λογος) :)

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #297 στις: Μαρτίου 31, 2016, 13:14 »
Το ψηλότερο σωληνάκι του αέρα είναι το πιο επίφοβο να αλλάζει την συμπεριφορά του ατμοποιητή, σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω αν παίζει κανένα λιμάρισμα ή θα γίνουν τα πράγματα χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #298 στις: Μαρτίου 31, 2016, 13:15 »
Η τζουρα του σε σχεση με τηλεμαχο V2 πως εναι; (περι σφιχτοτητος ο λογος) :)

Σαφώς πιο σφιχτή  :yes:

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #299 στις: Μαρτίου 31, 2016, 13:18 »
Το ψηλότερο σωληνάκι του αέρα είναι το πιο επίφοβο να αλλάζει την συμπεριφορά του ατμοποιητή, σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω αν παίζει κανένα λιμάρισμα ή θα γίνουν τα πράγματα χειρότερα.
Που ακριβως ειδες το ψηλοτερο σωληνακι; μηπως δεν βλεπω καλα ρε παιδια;; χαχαχα

Στάλθηκε από το T6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172353 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10854 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364