vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, Koggiot, Tsimio, Parolos, JohnDag, Jorge, manoslykos, Milarepa, dvelev, SEB

Twitter

The Hurricane ss316 Clone

Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:14 »
ακουσα οτι ο κλωνος της φαστ 316 παιζει πολυ καλα.

τον παραγγειλα και αναμενω να πω εντυπωσεις.
για στησιμο δουλευει καλα με νικελιο και tc?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:16 »
εγώ τον δουλεύω με ss και έλεγχο θερμοκρασίας
λογικά και με ni200 μια χαρά θα παίζει

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:23 »
Ούτε τα χαραγμένα λογότυπα σε SS & tanks ("πλαστικά" ή πυρεξ), ούτε τα δερμάτινα ή ξύλινα χειροποίητα κουτάκια χρειάζονται, ούτε οι χαραγμένοι serial/batch numbers χρειάζονται για την λειτουργία του ατμοποιητή, αλλά αυτά είναι που χαρακτηρίζουν premium ένα προϊόν για να πωληθεί (και να δικαιολογήσει) στα χρήματα αυτά. Δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο κόστος, αλλά από αυτά είναι που κόβουν οι κινέζοι που πουλάνε χονδρικής τους κλώνους για 5-10 δολάρια για να έχουν κέρδος (με στόχο την ποσότητα). Υπάρχουν επιμεταλλώσεις και επιμεταλλώσεις όπου το πάχος τους (και συνεπώς και η αντοχή τους) αλλάζει όπως και το κόστος τους. To πάχος επιμετάλλωσης/επιχρύσωσης μετριέται σε micron*, μιλάμε για μιλιγραμ(???) χρυσού άρα κόστος υλικών πάρα πολύ μικρό όπως γράφει και ο perelevas.

* για τάξη μεγέθους, 10micron θεωρείτε γουάου επιχρύσωση.

Ποιος μιλησε για λογοτυπα και δερματινα; Μιλαμε για την επιχρυσωση τωρα η οποια οπως και εσυ γνωριζεις προσφερει αριστη αγωγιμοτητα και αντοχη στη διαβρωση. Σιγουρα δεν ειναι απαραιτητη αλλα ειναι κατι θετικο ειδικα τωρα με τους ελεγχους θερμοκρασιας οπου η παραμικρη μεταβολη της αντιστασης αλλαζει το αποτελεσμα.

Τεθηκε ενα θεμα οτι η επιχρυσωση χρειαζεται αλλα μεταλλα απο κατω, ισχυει; αν ναι ποια ειναι αυτα; Τιθεται θεμα υγειας;

Επισης αν ειναι τοσο φτηνη ακομα δεν καταλαβαινω γιατι δεν την εκανα οι Κινεζοι;
Το 316 παντως δεν το τσιγγουνευτηκαν.
Μου λες για να κοψουν μερικα δολαρια απο το κοστος. Αν ηθελαν να κοψουν ας αφηναν σκετο το ανοξειδωτο γιατι εβαλαν επιστρωση ορειχαλκου ο οποιος μπορει να περιεχει μολυβδο;






Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:55 »
Αφου ρε παιδια ειναι κλωνοι λογικο να εχουν αστοχιες κ υλικα του κ..ου
Αφου με 20 ευρω που εχουν αυτοι οι  κλωνοι μπορειτε να παρετε γνησιο ατμοποιητη επωνυμο απεξω,γτ καθεστε και παλευετε με τους κλωνους αμφιβολου ποιοτητας ?

Δεν το καταλαβαινω αυτο το πραμα,να ψαχνουμε το καλυτερο συρμα,οργανικο βαμβακι απο την Ιαπωνια ,βασεις απο φαρμακεια ,αρωματα που να μην εχουν υποπτες ουσιες και στο τελος να τα βαζουμε ολα αυτα τα καλα σε εναν ατμοποιητη αμφιβολου ποιοτητας που ηρθε σε ενα παλιοκουτο ,ακομα και τα orings αυτων των ατμοποιητων ειναι δευτερατζες.

Επιλογες ειναι αυτες βεβαια,δεν σας κρινω ουτε θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σας και εγω ειχα παρει κλωνο,απλα βαση λογικης δεν ταιριαζουν ολα αυτα μεταξυ τους. :nope:

Προτιμω να παρω κατι επωνυμο απο μια εταιρια γνωστη εστω κινεζικη παρα απο εναν κινεζικο τορνο ;)
Καλημερα :bye:
Προσωπικα εχω 2 κλωνους ατμοποιητες και εχω δει αλλους 3-4 απο πολυ κοντα (φιλοι)....σε πληροφορω οτι οχι μονο σε τορνο δεν γινοντε αλλα ειμαι σιγουρος οτι CNC ομοια με αυτα που υπαρχουν στην κινα λογο της ταχυτατης βιομηχαικης αναπτυξης..........στην Ελλαδα δεν τα βρισκεις με τιποτα. οτι εχω δει σε κλωνο (απο φ.τ και οχι οτι ποιο φτηνο)ειδικα κλωνοι της coppervape ειναι απλα αψογοι σε φινιρισμα, που αν στον βαλω διπλα σε οριζιναλ θα πεις οτι ο κλωνος ειναι ο οριζιναλ. τα μεταλλα ειναι φυσικα ςς και οι ποσοτητες που δουλευουν δεν τους επιτρεπουν να ψαχνουν για "ρεταλια" αλλα μαζικες παραγελειες απο χυτηρια.μην ξεχναμε οτι οι κλωνοι δεν φτιαχτηκαν για την ευρωπαικη αγορα,αλλα για την ασιατικη που ειναι πολυ μεγαλη και δεν μπορει με τιποτα να δωσει καποιος 150 ευρω για εναν ατμοποιητη οταν περνει 250 για εναν μηνα εργασιας. εξαλλου το κοστος παραγωγης οσο αφορα τα υλικα και στους ευρωπαικους ατμοποιητες ειναι στα 10 ευρω....οι φοροι τα εργασιακα και αλλα παραγωντες ειναι που ανευαζουν το κοστος,συν του οτι ο κατασκευαστης θελει να βγαλει και κερδος σχεδιασμου και κενοτομιας.
αν πας σε ενα CNC και του πεις θελω 10.000 κομματια θα σου πει μια Α τιμη αν του πεις θελω 1.000.000 κομματια η τιμη αυτη θα ειναι η μιση.
και αν δεις σε γνησια προιοντα απο την αγορα της κινας με την ευρωπαικη εχουν διπλασια τιμη....ειδικα στην ελλαδα ειμαι σιγουρος οτι οταν δινουν τιμες σε προιοντα λαμβανουν υποψιν το κοστος ενος καπνιστη που ηθελε 100-150 ευρω το μηνα ......αρα στο η.τ δεν θα σε πανε κατω απο 50%.
οταν καποιος σχεδιαζει ενα προιον αποφασιζει και σε ποιους καταναλωτες θελει να απευθυνθει, αν εχει χαμηλη τιμη θα θεωρηθει κατωτερο απο καποιους.
μην ξεχνας οτι η coca cola υπαρχει σε ολο τον κοσμο και η τιμη της ειναι απο 2 λεπτα του δολαριου(0,02) μεχρι 2 δολαρια το κουτακι και προσωπικα στην κοστα ρικα με αγορα 0,10περιπου ηταν ιδια ακριβως με αυτην που ψωνιζω στην ελλαδα.

Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:32 »
@kotsos75 Ευχαριστω.Οταν ανεβω Βεροια ;)
Παντως δεν νομιζω να ειναι χρωματισμος σκουριας, πρωτον δεν εχει σκουριασει καμια βιδα και δευτερον αν δεις τη photo που ανεβασα θα δεις οτι το χρυσο εχει ξεθωριασει σε καποια σημεια και φαινεται μεταλλο ασημι χρωματος απο κατω..δεν εχει χρωματιστει...δεν ξερω τι ειναι...φοβαμαι να συνεχισω να τον ατμιζω...


Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:55 »
εγώ τον δουλεύω με ss και έλεγχο θερμοκρασίας
λογικά και με ni200 μια χαρά θα παίζει

tnx boy θα το δοκιμασω οταν ερθει

απλα μου ειπε φιλος οτι με κανθαλ και microcoil παιζει πολυ καλα

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 02, 2016, 14:19 »
γούστα είναι αυτά
εγώ δεν ατμίζω με κανθαλ και ας είναι καλύτερα (που για μένα δεν είναι)
είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το ss και δεν αλλάζω πια

Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 02, 2016, 17:15 »
καποιο λινκ να παρω ss που θεωρεις καλο?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 02, 2016, 17:22 »
ψάξε για ss 316l τις UD
εγώ έχω πάρει από fasttech αλλα κυκλοφορούν και εδώ στην ελλάδα
εδώ είμαστε off topic αν έχεις άλλες ερώτησης για σύρματα ss εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26785.0.html

Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 02, 2016, 17:27 »
tnx φιλος!

τελικα παραγγειλα απο φαστ

τνχ φιλος
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2016, 23:36 από postfire »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 02, 2016, 21:31 »
Είμαι κάτοχος και του original αλλά και του κλώνου απο ft 316ss αν βγάλουμε από την μέση τις διαφορές οτι ο original είναι η έκδοση 1.3 και ο κλώνος η 1.2 είχα κάτσει και τους είχα βάλει δίπλα δίπλα λυμένους και πραγματικά τους χάζευα.

Ναι προφανώς η επιχρύσωση του original κάνει μπαμ αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είναι ίδιοι.Το μόνο που έχω στα αρνητικά του κλώνου είναι ότι το κομμάτι που είναι τα λούκια του βαμβακιού δεν σφυνώνει τόσο καλά όσο στον original.

Σε θέμα γεύσης λειτουργίας κτλ έχουν κάποια διαφορά αλλά η διαφορά τιμής σε κάνει να τα ξεχάσεις όλα. Τώρα το αδερφάκι μου τον χαίρεται και έχει πάθει πλάκα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 02, 2016, 22:07 »
Ποιος μιλησε για λογοτυπα και δερματινα; Μιλαμε για την επιχρυσωση τωρα η οποια οπως και εσυ γνωριζεις προσφερει αριστη αγωγιμοτητα και αντοχη στη διαβρωση. Σιγουρα δεν ειναι απαραιτητη αλλα ειναι κατι θετικο ειδικα τωρα με τους ελεγχους θερμοκρασιας οπου η παραμικρη μεταβολη της αντιστασης αλλαζει το αποτελεσμα.

Τεθηκε ενα θεμα οτι η επιχρυσωση χρειαζεται αλλα μεταλλα απο κατω, ισχυει; αν ναι ποια ειναι αυτα; Τιθεται θεμα υγειας;

Επισης αν ειναι τοσο φτηνη ακομα δεν καταλαβαινω γιατι δεν την εκανα οι Κινεζοι;
Το 316 παντως δεν το τσιγγουνευτηκαν.
Μου λες για να κοψουν μερικα δολαρια απο το κοστος. Αν ηθελαν να κοψουν ας αφηναν σκετο το ανοξειδωτο γιατι εβαλαν επιστρωση ορειχαλκου ο οποιος μπορει να περιεχει μολυβδο;

Από που συμπεραίνεις ότι δεν έκαναν επιχρύσωση;

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 02, 2016, 22:34 »
Το γραφει στη σελίδα του κλωνου, κατω δεξια.

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 02, 2016, 23:10 »
Αν προσέξεις τη φωτογραφία του spiros25 απ' ότι φαίνεται είναι επιχρυσωμένος και απλά έχει ξεφτίσει σε ένα σημείο η επιχρύσωση.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,28990.msg964210.html#msg964210

Τώρα όσον αφορά την περιγραφή στη σελίδα του κλώνου θα μπορούσα να υποθέσω ότι είναι απλά γενικευμένη και δεν πρέπει οπωσδήποτε να ισχύει για τους πόλους που πιάνουν το σύρμα. Πολλοί άτμο έχουν συνήθως το θετικό πόλο του 510 από ορείχαλκο. Άσε που αρκετές φορές οι περιγραφές αυτές είναι "copy paste".

Βέβαια εγώ δεν τον έχω τον άτμο και δε μπορώ να πω κάτι με σιγουριά, άλλα κρίνοντας απ' τη φώτο πιστεύω ότι είναι επιχρυσωμένος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2016, 00:53 από Mad Robot »

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Hurricane ss316 Clone
« Απάντηση #59 στις: Μαρτίου 02, 2016, 23:59 »
Το χρωμα του ορειχαλκου ειναι χρυσαφι.

Αυτος ο κλωνος ειναι ο μονος που δεν εχει χρυσαφι χρωμα στους πολους:

https://www.fasttech.com/products/3028/10016054/3669100
  • Posts material: stainless steel
  • Adjustable center screw
Ολοι οι υπολοιποι εχουν χρυσαφι χρωμα στους πολους :
  • Posts material: stainless steel + brass
  • Adjustable brass center screw

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8475 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34119 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60017 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238050 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10421 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12