vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

αρωμα καστανο κανεις?

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 30, 2016, 13:09 »
Ευγε Νick αν πετυχει η συνταγη δωσε informations,γιαιτι εχει πεσει ερωτας με το Earth Brother!
To καπνικο στοιχειο με το καστανο και την ψημενο-καμμενη ζαχαρη ειναι πολυ επιτυχημενη συνταγη για μενα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 01, 2016, 16:59 »
@teo77

Λοιπον, με τη μελασσα δειχνει να δενει, ΑΛΛΑ το earth brother εχει μια επιγευση ...χμμμ... δυοσμου? πολυ αραιωμενου μενθολ? πολυ λιγης μεντας? (υποθετω το δευτερο) το οποιο δεν το ποιανεις με την πρωτη τζουρα, αλλα αν εισαι φαν του υγρου το καταλαβαινεις οτι υπαρχει. Αυτο ναι μεν δε δινει την "παγωμενη φρεσκαδα" που εχουν τα αρωματα που εχουν μεντες, μενθολ και τετοια, αλλα δινει μια ξεχωριστη αισθηση και κανει το earth brother αυτο που ειναι.
Εχει καταλαβει κανεις τι ακριβως ειναι αυτο?
Η original συνταγη πρεπει να ναι εξαιρετικα πολυπλοκη, αφου εχουν δεσει τοαο καλα οι γευσεις που δεν καταλαβαινεις τι ακριβως ατμιζεις και παιρνεις ενα τελικο αποτελεσμα, κι οσο για την γευστικη αναλυση που λεει η halcyon... ...νταξει δε μας τα λεει και ολα.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 01, 2016, 17:15 »
Νick και εγω νομιζω οτι την φρεσκαδα την δινει μια πολυ μικρη προσθηκη μεντας,ετσι ερχεται δροσερα το καστανο και το καπνικο χωρις να κουραζει.

Δεν ξερω ποιο ειναι αλλα υποθετω οτι τα αρωματα που εχουν μπει στο earth πρεπει να ειναι απο Τ juice καθως ειναι η εταιρεια που παιζει μπαλα μαζι με Ηalcyon.

Δινει δυοσμο με μεντα  μηπως εχει μπει αυτο τα αρωμα? :hmmm:

http://www.replacesmoke.com/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/diy/t-juice/t-juice-flavors/t-juice-mintastic-flavour-10ml-detail.html

primo verde για καπνικο.Τωρα καμμενη ζαχαρη και μπαχαρικο δεν εχω τσεκαρει.

Ισως και Minty the Toff αλλα δεν διακρινω toffe στο Earth αλλα το αρωμα αυτο εχει γευση απο φυλλα μεντας!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 01, 2016, 17:33 »
χμμμ δε νομιζω να εχει primo verde για καπνικο. Το primo verde εχει μια πολυ εντονη μυρωδια που ακομα και σταγονα να εμπαινε θα το καταλαβαινα, η τουλαχιστο ετσι υποθετω.
Η tjuice ετσι κι αλλιως φτιαχνει παπαδες και για τριτους κατασκευαστες που δεν εχουν καμια σχεση με τα δικα της οποτε δε μπορουμε να παρουμε την tjuice σαν δεδομενο.
μεντα παντως ειναι πιθανο να υπαρχει, αλλα δεν ποιανω την μυρωδια της. παντως ειτε μεντα ειτε μενθολ ειτε δυοσμος ειναι σε τοσο χαμηλο ποσοστο που απλα δημιουργει μια επιγευση στο πολυ βαθος.

Οσον αφορα το καπνικο στοιχειο, η halcyon στο site της δε γραφει για αποσταξη αλλα για τριπλο φιλτραρισμα οποτε ειναι ΝΕΤ (και ως ΝΕΤ το εκλαμβανω κι εγω γευστικα). Τα περι αποσταξη Τουρκικου καπνου γραφονται στα Ελληνικα sites και το φιλτραρισμα χαθηκε στη μεταφραση.
Το primo verde ειναι απο καπνο αλλα δεν ειναι ΝΕΤ ουτε ειναι απο Τουρκικα καπνα, αλλα τεσπα, το καπνικο στοιχειο δεν ειναι καθολου το δυσκολοτερο στην κλωνοποιηση αυτου του υγρου, αλλου ειναι το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 01, 2016, 20:31 »
Πρεπει να εχεις δικιο Nick για το θεμα του καπνικου γιατι και εγω το primo δεν το εχω δοκιμασει παρα μονο το επιασε το ματι μου να αναφερεται μεσα στο φορουμ οτι το καπνικο του στοιχειο φερνει σε ΕΒ και υπεθεσα οτι ισως να εχει χρησιμοποιηθει.

Και εγω δεν αντιλαμβανομαι καπνικο τυπου virginia και με την γλυκαδα πιθανον απο την καμμενη ζαχαρη δεν μποτρω να βγαλω ακρη!

Την γευση την μεντο-μενθολης ουτε εγω την πιανω παρα μονο οτι το γευστικο αποτελεμσα ερχεται αρκετα δροσιστικο.
Δυσκολη την βλεπω την κλωνοποιηση  :))

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 01, 2016, 22:48 »
Δεν ειναι καμμενη ζαχαρη, μελασσα ειναι. Εβαλα απο χθες στο καπνικο κομματι μελασσα της tpa και το γλυκο μερος το ποιασα μια χαρα κι ας μην εχει ωριμασει ακομη. (Και μαλλον πρεπει να φτιαξω κι αλλο γιατι δε το βλεπω να ωριμαζει


Οσο για το primo verde δεν ειναι καπνικο αλλα τσιγαρισιο. Θυμιζει sante σκετο η Ασσο σκετο η κατι τετοιο τεσπα, καμια σχεση δηλαδη με φρεσκους καπνους.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 02, 2016, 12:55 »
A!καταλαβα!Εγω στις περιγραφες το ειχα δει να αναφερεται ως καμμεη ζαχαρη οπως και αναφορα σε μπαχαρικα!

Τρεχα γυρευε αυτες οι περιγραφες μερικες φορες και ενα καλο υγρο μονο κακο του κανουν με τις υπερβολες στους χαρακτηρισμους.

Παλι καλα που το ανεφερες φιλε Nick! γιατι ηθελα να το δοκιμασω το primo..
Kανε τα κολπα σου μπας και βγει ο κλωνος αν οχι κοντα στο αυθεντικο,ακομα και σαν αυτονομο υγρακι πιστευω θα αξιζει ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 02, 2016, 13:33 »
 Ποιο αυτονομο υγρακι καλε? Δεν εχω επαγγελματικη  σχεση με το συγκεκριμενο χωρο...
Αν βγαλω τη συνταγη θα την δωσω δημοσια...
Για το καπνικο κομματι δοκιμασε κανενα ετοιμο ελ τορο η αλλο νετ κι ειναι μια χαρα... το γλυκο κομματι ειναι μελασσα και θελει μια ιδεα καστανου και μια ιδεα τσαι.
Τωρα τι αλλο λειπει... χμμμ μενθολ ΙΣΩΣ αλλα πουθενα δεν το αναφερει οποτε επειδη λεει για μπαχαρικα μηπως ειναι μεντα η δυσμος?

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 02, 2016, 15:10 »
 :)) :))Οχι βρε συ εννοουσα ακομα και να βγει κατι που να μην ειναι Εarth ακιρβως με τα συστατικα που εχεις βαλει παιζει να ειναι καλο υγρακι ακομα και ετσι! :thumpup:
Εγω αναμενω τελικη συνταγη!
Αν θες προσθεσε μια ιδεα μενθολ. :hmmm:
Ναι toro και ειδικα η Lamda εχει κανει καλη δουλεια στα NET.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 02, 2016, 21:21 »
σημερα πηρα μεντα, θα δουμε αποτελεσμα.
Τα υγρα που προκυπτουν απ τους πειραματισμους -αν εξαιρεσω το πρωτο που το πνιξα με φουντουκι- ειναι πραγματικα υπεροχα παντως  :D

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 02, 2016, 22:28 »
... ΑΛΛΑ το earth brother εχει μια επιγευση ...χμμμ... δυοσμου? πολυ αραιωμενου μενθολ? πολυ λιγης μεντας? (υποθετω το δευτερο) το οποιο δεν το ποιανεις με την πρωτη τζουρα, αλλα αν εισαι φαν του υγρου το καταλαβαινεις οτι υπαρχει. Αυτο ναι μεν δε δινει την "παγωμενη φρεσκαδα" που εχουν τα αρωματα που εχουν μεντες, μενθολ και τετοια, αλλα δινει μια ξεχωριστη αισθηση και κανει το earth brother αυτο που ειναι.
Εχει καταλαβει κανεις τι ακριβως ειναι αυτο?
...

δοκίμασες να ρίξεις και λίγο μαστίχα???

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 04, 2016, 15:48 »
νταξει, επιβεβαιωνω επισημα οτι δεν εχει μεντα.
Η μεντα στο πειραμα εδωσε τη δικη της παρουσια ΑΛΛΑ, αυτο το υγρο ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να προλαβει να ωριμασει  ;D και δινω συνταγη γιατι προεκυψε κατι πραγματικα SUPER

φτιαχνουμε 5 ml μεντα (χρησιμοπποιησα e-cig)
φτιαχνουμε 5ml μελασσα (tpa)
φτιαχνουμε 4ml red oak (tpa)
φτιαχνουμε 4ml καστανο (ατμος)
φτιαχνουμε και 7ml απ το αγαπημενο μας καπνικο (προσωπικα μιξαρισα western flavor tfa και maxx blend της ecig αλλα πιστευω πως ο καθε ενας ειναι ελευθερος να χρησιμοποιησει το καπνικο της αρεσκειας του)
και τελος τα ανακατευουμε ολα αυτα και προσθετουμε 3 σταγονες μαυρο τσαι.

Το αποτελεσμα δεν εχει σχεση με το Earth Brother βεβαια, αλλα σε οσους αρεσουν αυτου του ειδους οι Βρετανικες γευσεις  πιστευω πως θα τους αρεσει κι αυτο, κι επειδη αυτο το υγρο δεν προκειται να προλαβει να ωριμασει θα ετοιμασω κι ενα 30μελο με τον τροπο του Κωστα (separated steeping) που εννωειται θα βγει ακομα καλυτερο

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 10, 2016, 17:03 »
Μετά από πολύυυυυυ ωρίμανση, έχω να δηλώσω πως το άρωμα κάστανο της Atmos lab φτιάχνει ένα υπέροχο υγρό με πιστότατη απόδοση της γεύσης λιβάνι.



Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 12, 2016, 01:50 »
νοιωθεις κι εσυ πως με το χρονο αλλαζει η γευση του?
το εννοιωσα κι εγω αλλα ελεγα πως μαλλο ειναι οτι το συνηθισα...


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αρωμα καστανο κανεις?
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 12, 2016, 02:16 »
Ναι στην αρχή ήταν σκέτο λιβάνι, τώρα έχει αρχίζει να μυρίζει σαν κανονικό ευχέλαιο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33842 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534438 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59664 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 520 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084997 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9990 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478614 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy