vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος cantona

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #765 στις: Μαΐου 06, 2016, 19:22 »
Όντως αυτά τα oringάκια της βάσης εφιάλτης θα μου γίνουν  ;D έχω βάλει το δεύτερο σετ που είχε η συσκευασία εδώ και καιρό,αλλά τώρα βλέπω πως το ένα από τα 2 αρχίζει να παραδίδει και βλέπω να μένω χωρίς ατμο.

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #766 στις: Μαΐου 07, 2016, 12:17 »
Και από dip trip πως τα πάμε?  Πολύ φοβάμαι ότι θα το χάσω και είναι ωραίο αυτό με το καπέλο!
Ο φίλος makis66 έχει βάλει λινκ για κάποια σε λευκά! Κανένας άλλος?

Nikolakis81
Samsung Note 3


Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #767 στις: Μαΐου 07, 2016, 12:27 »
https://www.fasttech.com/products/2135600
Αυτά ταιριάζουν μια χαρά! Είναι λίγο πιο κοντά και για μένα δείχνει πιο όμορφα! παίρνει και το μεταλλικό καπελάκι, απλά αλλάζεις το oring του με ένα λίγο πιο παχύ και γίνετε σούπερ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 07, 2016, 12:36 από nais »

Αποσυνδεδεμένος γιωργος77

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #768 στις: Μαΐου 07, 2016, 14:38 »
Nais καλησπέρα, αυτός ειναι κλώνος από ft?
Στειλε μου το λινκ αν μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #769 στις: Μαΐου 07, 2016, 14:55 »
Όντως αυτά τα oringάκια της βάσης εφιάλτης θα μου γίνουν  ;D έχω βάλει το δεύτερο σετ που είχε η συσκευασία εδώ και καιρό,αλλά τώρα βλέπω πως το ένα από τα 2 αρχίζει να παραδίδει και βλέπω να μένω χωρίς ατμο.
Δες λιγο πιο πισω το βιντεακι του γκουρου Μανιαδακη για γεμισμα χωρις ταλαιπωρια για τα ρινγκς.απλα πανευκολο.
Και επειδη διαρροες ακουγα και δεν μπορω να τον κανω να τρεξει με τα στησιματα του γιωργη, λεω να του ριξω ενα στησιμο χωρις βαμβακι μπας και...
Βεβαια δεν εχω δοκιμασει τις καλλιτεχνειες του ντεμκονι ακομα.

Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #770 στις: Μαΐου 07, 2016, 15:13 »
Nais καλησπέρα, αυτός ειναι κλώνος από ft?
Στειλε μου το λινκ αν μπορείς.
εδώ εισαι! 
https://www.fasttech.com/products/3982000


Αποσυνδεδεμένος cantona

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #771 στις: Μαΐου 07, 2016, 15:21 »
Δες λιγο πιο πισω το βιντεακι του γκουρου Μανιαδακη για γεμισμα χωρις ταλαιπωρια για τα ρινγκς.απλα πανευκολο.
Και επειδη διαρροες ακουγα και δεν μπορω να τον κανω να τρεξει με τα στησιματα του γιωργη, λεω να του ριξω ενα στησιμο χωρις βαμβακι μπας και...
Βεβαια δεν εχω δοκιμασει τις καλλιτεχνειες του ντεμκονι ακομα.
Η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει και με έχει βολέψει το γέμισμα από κάτω.Του Γιώργου δεν το έχω δοκιμάσει,εύκολο κι αυτό δείχνει.
Προς το παρόν ξεκίνησα να γεμίζω από τις 2 πάνω τρύπες του τανκ βγάζοντας το πάνω δαχτυλίδι.
Διαρροές κι εγώ δεν έχω ούτε από κάτω ούτε και με τις 2 φορές που έχω γεμίσει από τις πάνω τρύπες. 8)

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #772 στις: Μαΐου 07, 2016, 15:45 »
https://www.fasttech.com/products/2135600
Αυτά ταιριάζουν μια χαρά! Είναι λίγο πιο κοντά και για μένα δείχνει πιο όμορφα! παίρνει και το μεταλλικό καπελάκι, απλά αλλάζεις το oring του με ένα λίγο πιο παχύ και γίνετε σούπερ!!
Και ορινκακια από που? Ψάχνοντας στα σηδεροπολεια?

Nikolakis81
Samsung Note 3


Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #773 στις: Μαΐου 07, 2016, 15:59 »
14mm x 1mm for the base (brown/black) 2 pair 
19mm x 1mm for the top sleeve (brown) 2 pieces 
9mm x 1mm for the chimney (black) 1 piece
Αυτές είναι οι διαστάσεις των o-rings του original.
Ψάξε στη FT για κάτι αντίστοιχο πιο φτηνό (κατά προτίμηση silicone αλλά δεν νομίζω να έχει και ιδιαίτερη σημασία η διαφορά με rubbed)
Διαφορετικά original με το σχετικό κόστος

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #774 στις: Μαΐου 08, 2016, 04:24 »
Λέω να τον παραγγείλω. Τον είδα (και τον δοκίμασα ελάχιστα -τον αυθεντικό, σύμφωνα με τα λεγόμενα του ανθρώπου που μου τον έδωσε βέβαια-) προχθές και μόνο καλή άποψη μου άφησε. Του φορούσε και ένα πολύ όμορφο bell cap.  8) Έχω την εντύπωση,αν θυμάμαι καλά, ότι σχεδιαστικά ήταν σαν καμπάνα, χωρίς γωνίες, αν βοηθάει αυτό, μήπως το γνωρίζει κανένας. Ψιλοτσέκαρα στου αυθεντικού όμως δεν κατάφερα να το βρω. (Edit: Ίσως ήταν αυτό)

Όσον αφορά τα drip tips, επειδή αυτό που φοράει δεν μου αρέσει, έβαλα κάποια στο καλάθι από αυτά που πρότεινε μέλος κάποιες σελίδες πιο πίσω.

Για τα o-rings όμως, ενώ βρήκα τις δύο διαστάσεις (rubber, όχι σιλικόνης), το μικρό των 9mm, δεν.

Εδώ το 19ρι και εδώ το 14ρι.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #775 στις: Μαΐου 08, 2016, 04:38 »
Περιληπτικά περί o-rings:

Ο "παλιός" κλώνος ήρθε με χοντρά o-rings που δύσκολα μπαινοβγαίνει η βάση (ακόμη
και αν  τα έχεις λιπάνει)  + ζόρικη ρύθμίση airflow + φθύρονται γρήγορα λόγω τριβής.

Οι "νέοι" κλώνοι ήρθαν με ελαφρώς μικρότερα o-rings και η βάση μπαινοβγαίνει ευκολότερα,
πανεύκολη ρύθμιση αέρα, φθορά δε νιώθω να προκαλείτε είναι βουτυράτη η διαδικασία. Θέλει
ελαφρώς περισσότερη προσοχή μην κάνεις καμιά ζημιά στα βιαστικά, λυθεί η βάση και μείνεις
με τα υγρά στα mod (δεν το έχω πάθει ακόμη) αλλά έτσι είναι υπερβολικά πιο εύχρηστος.

Ο καθένας ας διαλέξει και πράξει ανάλογα των προτιμήσεων του. Πάντως, παραδόξως - νομίζω-
τα ανταλλακτικά o-rings στο "νέο" δεν ήταν ελαφρώς μικρότερα, αλλά τα πιο χοντρά. (με μια
μικρή αμφιβολία γιατί έμπλεξα τα μπούτια μου με τα o-rings). Δοκίμασα και κάποιους κωδικούς
o-rigns ελαφρώς μικρότερα από τα μανίσια (14mm) και παίξαν καλύτερα (αυτό που γράφω παραπάνω).
Εν κατακλείδι, αν σκοπεύετε να πάρετε 14mm από FT, τσιμπήστε και κανά 13άρι πχ να 'χετε για testing.

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #776 στις: Μαΐου 08, 2016, 12:39 »
Λέω να τον παραγγείλω. Τον είδα (και τον δοκίμασα ελάχιστα -τον αυθεντικό, σύμφωνα με τα λεγόμενα του ανθρώπου που μου τον έδωσε βέβαια-) προχθές και μόνο καλή άποψη μου άφησε. Του φορούσε και ένα πολύ όμορφο bell cap.  8) Έχω την εντύπωση,αν θυμάμαι καλά, ότι σχεδιαστικά ήταν σαν καμπάνα, χωρίς γωνίες, αν βοηθάει αυτό, μήπως το γνωρίζει κανένας. Ψιλοτσέκαρα στου αυθεντικού όμως δεν κατάφερα να το βρω. (Edit: Ίσως ήταν αυτό)

Όσον αφορά τα drip tips, επειδή αυτό που φοράει δεν μου αρέσει, έβαλα κάποια στο καλάθι από αυτά που πρότεινε μέλος κάποιες σελίδες πιο πίσω.

Για τα o-rings όμως, ενώ βρήκα τις δύο διαστάσεις (rubber, όχι σιλικόνης), το μικρό των 9mm, δεν.

Εδώ το 19ρι και εδώ το 14ρι.

https://www.fasttech.com/products/0/10006430/4616910-rubber-o-ring-seals-for-e-cigarette-50-pack
Αυτά πρέπει να κάνουν

Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #777 στις: Μαΐου 11, 2016, 11:01 »
update με drip tip με πιο στενή τρύπα και έτσι απλά η γεύση απογειώνεται!!  :cigar:

Αποσυνδεδεμένος JOHNLFC66

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #778 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:15 »
Πρωί πρωί παρέλαβα κι αν και ξενύχτης, είπα ν' ασχοληθώ. Το γνωστό σύνθημα '' βασανίζομαι ''.
Έχω σκουπίσει με χαρτοπετσέτες δε ξέρω κι εγώ πόσα ml, κάποια στιγμή κατάφερα κι έκανα και μια τζούρα.βελούδινη τζούρα. απ την ημέρα που τον παρήγγειλα  έχω διαβάσει όλο το νήμα 2 φορές. άντε να ξεκινήσω και μια τρίτη..πάντως είμαι ψύχραιμος ..κι είναι και πολύ όμορφος, ειδικά πάνω στο pico με το οποίο ήρθαν παρέα..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #779 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:36 »
Tις πρώτες μέρες και γω είχα μικρά θεματάκια διαρροών αλλά μετά όλα διορθώθηκαν και τώρα τον απολαμβάνω καθημερινά.

Για το θέμα διαρροών σημαντικό είναι να διαβρέχεις λίγο τα ο-ρινγκς πριν βάλεις το τανκ για να μην χαλάνε και το βαμβάκι να είναι βεντάλια και να ακουμπάει καλά στο ντεκ και στα αυλάκια τροφοδοσίας.

Αν έχεις υπερβολική διαρροή επιθεώρησε τα ο-ρινγκς με μεγενθυντικό φακό και αν κάποιο είναι "μασημένο" άλλαξέ το.

Σίγουρα κάποιο θα έχει πρόβλημα.

Είναι καλός ατμοποιητής αλλά θέλει στις αρχές λίγο υπομονή να βρεις τα χούγια του και μετά σε αποζημειώνει με την ωραία γεύση που σου δίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 13:52 από makis66 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10611 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364