vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Takis D.M, dkostas, bloodlessz, chrismet, Sergios

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #690 στις: Απριλίου 20, 2016, 22:43 »
Silas απο εκείνη την ημερα με αυτών των τροπο και μονο κάνω αναπληρώσει αρχικα φαίνεται μπελαλιδικο αλλά είναι στο πρωτο άντε δεύτερο μετα παίρνεις των αέρα και γεμίζεις άρπα κόλα     

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #691 στις: Απριλίου 20, 2016, 22:46 »
H πλάκα είναι ότι στον δικό μου κλώνο δεν έχει στραβοβιδώσει ποτέ η καμπάνα  :tongue_smilie:

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #692 στις: Απριλίου 20, 2016, 22:49 »
Το μόνο λίγο που μου "ξηνιζει" είναι ότι τα ορινκακια στο μεταλλικό τελευταίο μέρος του dreep tip είναι πολύ χαλαρό τόσο που νομίζω πως αν το γυρίσω ανάποδα θα πέσει...  Το ίδια και με τα ορινκακια (2) στην βάση!
Σίγουρα δεν τον παίρνω αύριο μαζί μου στην δουλειά...

Nikolakis81
Samsung Note 3


Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #693 στις: Απριλίου 20, 2016, 22:56 »
Πλακα κανεις? Ποια δουλεια? Εγω ακομα φοβαμαι να του αλλαξω δωματιο. Για δουλεια ουτε λογος. 
Γιωργο μολις προσπαθησα να γεμισω με μπουκαλακι με πλαστικη μυτη και η αληθεια ειναι οτι εδω δυσκολευει λιγο το πραγμα. Θελει εξασκηση. Με μπουκαλι με μεταλλικη μυτη κανενα προβλημα. 

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #694 στις: Απριλίου 20, 2016, 23:06 »
Silas είναι να του πάρεις των αέρα μην το φοβάσαι στο κατέβασμα του τανκ αφήνω 4 χιλιοστά κενό χωρίς καμία διαρροή απο την καμπάνα  με αποτελεσμαβοχι μονο λεπτή μύτη αλλά ακόμα και απο τα κλασικά πλαστικά μπουκαλάκια με ποιο χοντρή  μύτη περνάει με άνεση μέσα ...όταν είναι να των λύσης για πλύσιμο κάνε πειράματα με αναπλήρωση  νερου θα δεις έτσι ποσο μπορείς να κατεβάσεις το τανκ   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #695 στις: Απριλίου 21, 2016, 22:05 »
H πλάκα είναι ότι στον δικό μου κλώνο δεν έχει στραβοβιδώσει ποτέ η καμπάνα  :tongue_smilie:
μαλλον προκειτε για μαιμου... μαιμου :tongue_smilie:
να το κοιταξεις αυτο, καποιο προβλημα θα εχει ;D

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #696 στις: Απριλίου 21, 2016, 22:15 »
Ούτε στον δικό μου Φαινόμενο στραβοβιδώνει ποτέ η καμπάνα αλλά η αλήθεια είναι ότι τις τρώει τις μπανάνες του. :))

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #697 στις: Απριλίου 22, 2016, 01:34 »
Τελικά στο 3ήμερο έκανα διαλογισμό και λίγο Krav Maga και κατάφερα να λύσω τη βάση
με κάτι που έμοιαζε με πένσα (παρόμοιο με αυτό που postαρε ο Μανιαδάκης αλλά σε mini
έκδοση, άλλο που κόντεψα να κόψω το μισό μου χέρι). Super σφίξιμο ή ψυγείο δε δοκίμασα,
απλά έβαλα ένα πάρα πολύ στενό o-ring στο τέρμα κάτω του πόλου που γύριζε (αυτό που
έπρεπε να κάνει σφιχτή επαφή με τη βάση για να μην έχει θέμα) και έσφιξα -απλά- καλά.

Πλέον ατμίζω ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ, αλλά θα συγκρατηθώ και δε θα 'γράψω τίποτα παραπάνω
μέχρι να μεσολαβήσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα δοκιμών γιατί δεν θέλω να με παρασύρει
ο ενθουσιασμός μου και μετά να αναθεωρήσω (όπως έχω κάνει άλλες φορές). Θα περιοριστώ
να πω πως είναι η πρώτη φορά που η σχέση μου με ατμοποιητή είναι τόσο καλή & ελπιδοφόρα
από την αρχή και πως η αίσθηση που λαμβάνω (που βάζω πιο πάνω και από τη γεύση) είναι πολύ
κοντά σε αυτό που αναζητούσα (σφιχτή -όχι απαραίτητα super σφιχτή τζούρα-, αβιάστη εισπνοή,
θόρυβος όσο το δυνατόν λιγότερος, ατμός όχι απαραίτητα πολύς, αλλά παχύς).
...τελικά το fix δεν κράτησε πολύ. Το o-ring κόπηκε και ξεκίνησε να γυρνά πάλι ο πόλος. Το o-ring
το 'χα βάλει στο σημείο πριν τερματίσει το μονοτικό στον πόλο (είχε βγει εύκολα την πρώτη φορά
το μονοτικό) το οποίο ήταν καλό σημείο, αλλά αφού κόπηκε το o-ring δεν ξανακατάφερα να βγάλω
το μονοτικό, οπότε ήταν αδύνατον να γίνει τοποθέτηση εκεί πέρα. Ζήτησα να μου στείλουν άλλη
βάση από FT, ακόμη περιμένω. Τελικά πέρασα 3 βδομάδες χωρίς Phenomenon, μέχρι που σήμερα
μου ήρθαν 2 καινούργιοι.

Είναι επαφή λίγων ωρών, οπότε δεν τον έχω "ξεκοκαλίσει", αλλά υπάρχουν αρκετές διαφορές από
το μοντέλο που μου είχε έρθει πριν κανά μήνα (το ίδιο εν το μεταξύ, από FT). Τα o-rings στη βάση
και στο καπάκι για αναπλήρωση είναι πιο λεπτά. Η βάση λύνεται/δένεται χωρίς να βγάζει πρόβλημα
ο αφαιρούμενος πόλος (τουλάχιστον προς το παρών). Το drip tip του Kayfun 4 (πάλι από FT) που
κούμπωνε τέλεια στον παλιό, δεν κουμπώνει στους καινούργιους... είναι μεγάλο. Πήρα και μια φρέσκια
5άδα Kayfun 4 drip tips και δεν κουμπώνει κανένα εκτός από 1 που είναι -ας πούμε ελαττωματικό- κομμάτι
(του λείπουν οι 3 σπειροειδής γραμμές περιμετρικά). Επειδή τσίμπησα και 10+ drip tips, τα περισσότερα όχι
SS, από αυτά τα μόνο που κούμπωναν είναι αυτά: https://www.fasttech.com/p/4151200 στα οποία αφαίρεσα
το πάνω o-ring και κουμπώνουν τέλεια (πολύ καλή αίσθηση & γεύση επίσης). Συγνώμη αν "κάηκε" κάποιος
που του πρότεινα το drip tip Kayfun 4 για Phenomenon, αλλά στο "παλιό" μοντέλο κούμπωνε τέλεια (μπορώ
να ανεβάσω και photo αν χρειαστεί). Πήρα και αυτές τις βίδες: https://www.fasttech.com/products/3989104
τις οποίες δεν θυμάμαι για πιο λόγο υπήρχαν σε μία από τις παραγγελίες μου, αν προορίζονταν για Phenomenon
 ή Apollo ή #κατιαλλο, οι οποίες κούμπωσαν στο Phenomenon μια χαρά. Κάτι που αναζητούσα γιατί οι μανίσιες
οι βίδες νομίζω πως άρχισαν να ξεβάφουν πολύ γρήγορα και χαλάστηκα άσχημα. Ακόμη και στη βίδα για τη
σύνδεση με το mod είδα διαφορά, πχ η βίδα από τον "παλιό" μπαίνει με δυσκολία στον "καινούργιo". Αυτές
οι πρώτες πληροφορίες, αν παρατηρήσω κάτι άλλο θα επιστρέψω.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #698 στις: Απριλίου 22, 2016, 02:39 »
Γλίστρησε ο αυθεντικός απ' τα χέρια του αρχιμηχανικού, έπεσε στον ιμάντα μεταφοράς ανάμεσα στους κλώνους, άντε τώρα να τον ξεχωρίσεις, κάπου είχε παραπέσει και το χαρτάκι με τα μέτρα. Αναγκάστηκαν στη δεύτερη παρτίδα να αντιγράψουν έναν από τους δικούς τους κλώνους τελικά. ::)

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #699 στις: Απριλίου 22, 2016, 19:20 »
Μετα απο λιγο καιρο συμβιωσης με τον κλωνο, ικανο για να εχω ολοκληρωμενη γνωμη  εχω να πω τα εξης:
Λογω της απλης κατασκευης του αυθεντικου οι περισσοτεροι κλωνοι τον προσομοιαζουν απολυτα. Οποτε τα παρακατω ισχυουν και για το πρωτοτυπο.
Δεν ειναι ο ευκολοτερος (ουτε ο χειροτερος ομως) ατμοποιητης στο στησιμο γιατι το ντεκ ειναι μικρο.
Δεν ειναι ο πιο στοιβαρος, γιατι στην ουσια "δενεται" με o-ring και οχι βιδωμα.
Απο ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι ο κορυφαιος αφου συνηθιζουμε καλως η' κακως να βαθμολογουμε ψηλα την υπαρξη γιαλινου τανκ. Επιπλεον εχουμε και το στραβοβιδωμα της καμπανας που με το καιρο ο καθενας εχει βρει τροπο να το αντιμετωπιζει (εγω βιδωνω πρωτα το τανκ το οποιο λειτουργει σαν οδηγος στη συνεχεια για τη καμιναδα να βιδωσει σωστα). Κατα τη γνωμη μου ειναι εγγενες προβλημα σχεδιασης και οχι προβλημα στη ποιοτητα των σπειρωματων.
Ειναι ευαισθητος στο τροπο στησιματος (και ισως ειδους) βαμβακιου. Μπορει να παρουσιαστον γουργουρητο/διαρροες ειτε απο την αρχη, ειτε απο το πουθενα και ξαφνικα.
Ολα τα παραπανω συνηγορουν στο οτι ο ατμο αυτος χρειαζεται μια καμπυλη εκμαθησης. Σε μερικους λειτουργησε αμεσως και σε αλλους μπορει να μην λειτουργησει ποτε, αν και η γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι και κατι δυσκολο, αλλα καλως η' κακως οι περισσοτεροι ατμιστες που μπαινουν τωρα στο κοσμο των επισκευασιμων ειναι καλομαθημενοι απο τον kl.

Οταν ομως ο ατμοποιητης αυτος δουλεψει, η γευση και η υφη του ατμου ειναι σε πολυυυυ υψηλο επιπεδο. Και το λεω εγω που ημουν πολυ επιφυλακτικος (εως και καχυποπτος) στην αρχη οταν διαβαζα εδω υμνους  για την ατμιστικη εμπειρια που προσφερει. Οταν στο πρωτο στησιμο πλυμηρησα ημουν ετοιμος να τον πεταξω απο το παραθυρο. Στο δευτερο που εβγαζε υγρασιες και ημουν με χαρτοπετσετα που ειχα να χρησιμοποιησω χρονια σε ατμοποιητη μου, ημουν ετοιμος να μπω εδω και να αρχισω το κραξιμο. Στο τριτο στησιμο ομως μολις καταλαβα πως δουλευει ο ατμοποιητης .... Αποκαληψη!!!   :respect:.
Επειδη στην ουσια λειτουργει στα ορια της υπερτροφοδοσιας σου δινει ολα οσα ενα υγρο εχει να δωσει.


Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #700 στις: Απριλίου 22, 2016, 19:43 »
... Πήρα και μια φρέσκια
5άδα Kayfun 4 drip tips και δεν κουμπώνει κανένα εκτός από 1 που είναι -ας πούμε ελαττωματικό- κομμάτι
(του λείπουν οι 3 σπειροειδής γραμμές περιμετρικά). Επειδή τσίμπησα και 10+ drip tips, τα περισσότερα όχι
SS, από αυτά τα μόνο που κούμπωναν είναι αυτά: https://www.fasttech.com/p/4151200 στα οποία αφαίρεσα
το πάνω o-ring και κουμπώνουν τέλεια (πολύ καλή αίσθηση & γεύση επίσης). Συγνώμη αν "κάηκε" κάποιος
που του πρότεινα το drip tip Kayfun 4 για Phenomenon, αλλά στο "παλιό" μοντέλο κούμπωνε τέλεια (μπορώ
να ανεβάσω και photo αν χρειαστεί). .

Και γω σε δεύτερο που παρέλαβα χθες απο FT το ίδιο παρατήρησα, ότι κανένα drip tip που κάνει στον πρώτο που είχα πριν ενα μήνα δεν κάνει πλέον σε αυτόν. Πρέπει να είναι απο διαφορετικό κατασκευαστή, το φινίρισμα του άψογο αλλά στο επάνω μέρος της καμπάνας πρέπει να είναι πιο στενό το εσωτερικό του. Δοκίμασα και driptip gus αλλά ούτε καν μπαίνουν, άλλαξα τα oring του δικού του driptip και εφαρμόζουν τέλεια και σφιχτά, αν και δεν προσπάθησα να ανοίξω μου φαίνεται ότι το κάτω τμήμα της βάσης είναι fix και δεν λύνεται τουλάχιστον έτσι φαίνεται ως ενιαίο κομμάτι, το τανκ ελαφρώς πιο clear και εννοείτε με όλα τα logo επάνω 

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #701 στις: Απριλίου 22, 2016, 20:31 »
Σήμερα παρέλαβα και εγώ την αντικατάσταση του πρώτου που μου είχε δώσει τελείως λάθος εντύπωση για τον ατμοποιητή,μιας και ήταν προβληματικός :angry_orange:.
Θα συμφωνήσω σε όλα με τους προλαλήσαντες για τις διαφορές του καινούργιου.
Το μόνο καλό είναι ότι απο το μεσημέρι που έχω κάνει 2 τανκάκια,δείχνει απροβλημάτιστος :thumpup:.

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #702 στις: Απριλίου 22, 2016, 22:50 »
Σημερα παρελαβα και εγω μετα απο πολυ καιρο,κοντα στις 30 μερες πρωτη φορα τοση καθυστερηση απο ΦΤ,
λοιπον εχουμε και λεμε ...o rings αχρηστα ολα, καποια μαλιστα κοπηκαν κατα την συναρμολογηση και καποια ξεχιλωμενα ευτυχως ειχα καποια και ταιριαξαν  ,drip tip δεν κουμπωνουν ολα ,λογοτυπα και στα δυο δαχτυλιδια πανω και κατω αλλα και στην καμπανα ..η οποια θελει λιγο προσοχη, μια δυο φορες στραβωβιδωσε αλλα οκ..και παμε στο στησιμο, μικρος χωρος αλλα με λιγο προσπαθεια του περνεις τον αερα και εισαι κομπλε ,πρωτη αντισταση μου βγηκε 1.2ωμ σε 2,5 τρυπανακι και τον δουλευω στα 11βατ
και παμε στο γεμισμα......  αφου ημουν ετοιμος να τον πεταξω απο το παραθυρο...μετα απο αρκετες φορες γεμισμα απο επανω..πολυ κλαμα...χαλασα γυρω στα 10μλ λεω να δοκιμασω και τον τροπο με το τανκακι αναποδα...και επιτελους ηρθε η ανασταση νωριτερα....μεχρι στιγμης δευτερο τανκακι εβγαλε δυο τρεις φορες καποιες σταγονες ..ατμος ικανοποιητικος αλλα με την γευση επαθα πλακα μακραν οτι καλυτερο. :delicious2: :delicious2: :delicious2:.αλλα δεν τον εχω για εξω ουτε μεχρι την γωνια, αν δεν σταματησουν οι διαρροες τον βλεπω να μου κανει παρεα με τον πρωινο και τον απογευματινο καφε στην βεραντα

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #703 στις: Απριλίου 22, 2016, 23:03 »
Φιλε μου arisagras καλό ατμιστος, δώσε λίγο προσοχή στην τοποθέτηση βαμβακιού να μην μπορεί η καμπάνα να το συμπαρασύρει με το βιδωμα και όλα θα πάνε καλά,στο θέμα γέμισμα απο πανω έχω ξανά πει οτι ουτε και εγώ έχω καταφέρει να γεμισω χωρίς να έχω διαρροή,  αν πας σε παλαιότερο μου ποστ δείχνο κάποιο τροπο που με έχει βολεψει πάρα  πολύ καλά χωρίς φθορές στα o-ring   ...υπάρχει τροπος και καλός μάλιστα για να λυθεί  μια και καλη το θεμα γεμισμα απο πανω χωρίς καμία διαρροή αλλά δεν βρίσκω κατάλληλο εργαλείο και μάστορα για να μου υλοποίηση την όλοι ιδέα 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #704 στις: Απριλίου 23, 2016, 00:25 »
Για τις διαρροές πάντως είδα φως με λίγο βαμβάκι στα κανάλια τροφοδοσίας....Μεγάλη διαφορά και δεν χάνει σταγόνα ούτε όταν τον αφήνω στο πλάι όλο το βραδυ :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172247 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35773 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10673 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364