vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, dkostas, zalaros, white varadero, Sergios, maprix

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #645 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:00 »
Το κάτω κομμάτι της βάσης είναι φτιαγμένο έτσι απ' τον κατασκευαστή ώστε να μην χρειάζεται να ανοιχθεί από τον χρήστη, αλλά με ένα απλό φυσηματάκι απ' τις τρύπες αέρα να απομακρύνονται τα υγρά που για διάφορους λόγους θα συσσωρευτούν εκεί, αν και δεν θα έπρεπε.
Αν είναι ν' ανοίγουμε τη βάση κάθε φορά που γεμίζουμε, ζήτω που καήκαμε Μάκη! Έχεις αναρωτηθεί μήπως κάτι δεν πάει καλά? :hmmm:

το άνοιγμα δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαντάζεσαι
με έναν χοντρό συνδετήρα όπως λέει ο μάκης ανοίγει πολύ εύκολα
μετά από τόσο καιρό αποφάσισα να το ανοίξω και εγώ σήμερα να δω τι γίνετε
τίποτα απόλυτος δεν γίνετε
είναι πεντακάθαρο
η photo είναι όπως τον άνοιξα με το υγρό που έχει μέσα εδώ και μέρες και χωρίς να σκουπίσω η να πλύνω τον ατμό (φαίνεται πιο μαυρισμένο το χρυσό κομμάτι από ότι είναι στην πραγματικότητα)
έχει ένα μικρό μαύρο σημαδάκι και φαντάζομαι πως από εκεί περνάνε τα ρεύματα και είναι λογικό
με ένα σκούπισμα έφυγε και αυτό και ξανά βίδωσα και όλα καλά

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #646 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:10 »
Δεν είπα ότι είναι δύσκολο να ανοιχτεί, αλλά ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνει αυτό κι όπως βλέπεις το διαπίστωσες και μόνος σου. ;)
Στον γνήσιο πάντως το βίδωμα-ξεβίδωμα δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση, άσε που υπάρχει εσωτερικό oring αν δεν απατώμαι. Είδαμε και πάθαμε να έχουμε έναν άτμο με τόσο λίγα κομμάτια, νομίζεις ότι έχω όρεξη να τ' αυξήσω?
Πριτς :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #647 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:17 »
ναι όντως δεν χρειάζεται αλλα ρε γιώργο μετά από μερικούς μήνες το να ξεβιδώσεις την βάση να την ξεπλύνεις και να την βιδώσεις (1 λεπτό και 23 δευτερόλεπτα δουλειά στον κλώνο) δεν είναι και κανένας κόπος
το έκανα πιο πολύ για να μου φύγει η περιέργεια τώρα που είδα ποσο απλό είναι θα το κάνω πιο συχνά ανά 3 μήνες ας πούμε :laugh1:

spyros1

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #648 στις: Απριλίου 13, 2016, 08:26 »
Καλημερα.
Ταπεινη μου γνωμη και αποψη ειναι οτι ουτε στο τανκ ουτε και στην βαση του πολου χρειαζονται ορινκ.
Οι κινεζοι τελικα ειναι "αρχηγοι" που τα αφαιρεσαν...
Κανενα θεμα δεν υπαρχει.Λειτουργουν τοσο καιρο τωρα και ο κλωνος και ο γνησιος χωρις αυτα και χωρις το παραμικρο θεμα και προβλημα...
Το σωστο στησιμο και μονο αυτο παιζει ρολο στην καλη και απροβληματιστη λειτουργια.
Σε οτι αφορα το ανοιγμα της καμπανας εγω πιστευω οτι αυτη δεν χρειαζεται επισης ανοιγμα. Εαν το στησιμο ειναι σωστο, με οποιαδηποτε βαση (ητε παχηρευστη ητε οχι).
Αυτο το τελευταιο γιατι μεχρι τωρα δεν χρησιμοποιουσα παχυρευστη βαση και πιστευα οτι στην περιπτωση αυτη  μπορει και να χρειαζετε το ανοιγμα της καμπανας.
Τωρα ομως που το δοκιμασα και αυτο, ειμαι βεβαιος οτι δεν χρειαζεται ανοιγμα η καμπανα παρα μονο στα μεγαλα w για την  καλυτερη τροφοδοσια του ατμο και μονο τοτε... :)


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων



"Είναι φυσιολογικό να έχει εκεί κάτω υγρασία.

Ο δικός σου δηλαδή αν τον ανοίξεις μετά από 15 ml είναι εκεί κάτω τελείως στεγνός;" :dontknow:
[/quote]


Η μονη φορα που χρειαστηκε και που θεωρω οτι επιβαλοταν να ανοιχτει ηταν οταν τον πηρα για να του κανω και εκει ενα καθαρισμα.
Ποτε δεν εχω ξανανοιξει το συγκεκριμενο σημειο και ποτε δεν ειχα το παραμικρο θεμα(και δεν εχει ορινκ).
Πιστευω πως δεν ειναι και οτι καλυτερο να ανοιγεται συνεχεια γιατι ετσι καποια στιγμη θα τρεχουμε για σπειρωματα...(τα λαθη γινονται ευκολα...)
Δεν υπαρχει και λογος για κατι τετοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2016, 10:33 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #649 στις: Απριλίου 13, 2016, 12:17 »
Θεωρώ σχεδόν αδύνατο και αδιανόητο ο οποίος  ατμό με την ίδια φιλοσοφια σχεδίασης ακόμα και διαφορετικής να μην υπαρχουν υδρατμοί στην βαση και να παραμένει στεγνοτατος ακόμα και αν ανοιχτή στην ωρα του ατμισματος   

Αυτή η φωτο τραβήχτηκε τώρα στο διαστημα ατμίσματοσ ...

Σε αυτό που αναφέρεται ο φίλος και συνατμιστής Σπυρος περί o-ring στη βαση δεν έχει ουτε και σε εμένα και δεν έχω διαπιστώσει και στο τεστ διαρροών που κάνω αρχικά σε ολους τους ατμό με σκέτο νερό να δω ουτε την παραμικρή υγρασία  ..τώρα όσο αφορα το άνοιξε κλείσε στο καπάκι τις βάσης είναι θέμα προσωπικού   γούστου  αν και ποτε θα το ανοίγει ο κάθε ένας απο εμας ..

Σε γενικές γραμμές το ανοίγω μόνο όταν κάνω γενική καθαριότητα μια φορά εβδομαδιαίως απαραιτήτως σε ολους τους ατμό που χρησιμοποιώ και ιδικά όταν τους πρωτο παίρνω που θα τους λύσω τέλειος για των πρωτο εξονυχιστικο έλεγχο ..
 η ακόμα και σε περίπτωσης υπέρ τροφοδοσίας.. που σε ατμό συνάντηση  που είχα με 3ης φιλους συνατμιστέσ η 2 από αυτούς   Στην χαρά να των δοκιμάσουν προκάλεσαν υπέρ τροφοδοσία  λογου πνευμονικής τζούρας που προσπάθησαν να κανουν με αποτέλεσμα δυο συνεχόμενων διαρροών...
Όσο αφορα τα σπείρωματα τις βάσης είναι παρα πολύ καλά και δεν έχουν κανένα θέμα στο άνοιξε κλείσε αρκεί να δώσεις αρχικά  προσοχή να μην στραβό βιδωσουν ...

Όσο για το o-ring που στεγανωνει το πλαστικό με  το μεταλικό  δαχτυλιδι

Που στων δικο μου προ υπήρχε έγινε η σχετική αφαιρέσει και διαπίστωσα όντος αυτά που λέει και ο Σπυρος  δουλεύει απροβληματηστα χωρίς ίχνος διαρροών η ακόμα και σχετικής  υγρασιας  ....
     

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #650 στις: Απριλίου 13, 2016, 12:27 »
αυτο με τα orings το επιβεβαιωνω γιατι σε φιλου που εχει γνησιο του ειπα να τα βγαλει και τελικα σταματησε η καθε διαρροη που ειχε
γιωργο να σε ρωτησω,τον πολο με το μονωτικο πως τον ελυσες?

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #651 στις: Απριλίου 13, 2016, 12:50 »
Τασο με αυτό εδώ
 

που Δεν νομίζω να λείπει απο καμια ατμιστικη συλλογή


Αφαιρείς το ενα άκρο και με την ίσια μεριά η την κωνική οποία βολευει καλυτερα  τοποθετώ τη βαση σταθερά και με ενα σφυράκι η όποιο άλλο αντικείμενο χτυπάς ελαφριά και φεύγει δεν είναι τίποτα δύσκολο αλλά χρειαζεται λίγοι προσοχή αρχικά..
       

Εδώ δείχνο  και την αλλαγή του μονωτικού για αισθητικούς και μονο λόγους που η κινέζοι και στων Phenomenon  αλλά και στων Cloud one τα τοποθετούν αντίστροφα απο του γνησίου     

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #652 στις: Απριλίου 13, 2016, 12:54 »
γιώργο στον phenomenon δεν νομίζω να το έχουν βάλει ανάποδα οι κινέζοι
μάλλον εσύ το έβαλες ανάποδα

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #653 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:07 »
Κωστα  εξηγώντας στο ποιο πανω ποστ αναφέρωμε για την αλλαγή που εκανα στα μονωτικά  τόσο στου Phenomeno  όσο και στων  Cloud  όσο αφορα πως είναι σωστη τοποθέτηση στο γνήσιο...κατα τους κινέζους ναι τα έχω ανάποδα   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #654 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:17 »
όχι δεν με κατάλαβες
έτσι όπως το έχεις βάλει τώρα είναι ανάποδα 
είχα γνήσιο και ξέρω πως δεν είναι τόσο φαρδύ το insulator στο πάνω μέρος

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #655 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:55 »
Κώστα  στο νήμα προτεινόμενα στήσιμο  για Phnomeno έχω δει παρα πολλές φωτογραφιες των γνήσιων σε αλλους είναι λίγο ποιο επίπεδο και σε άλλο είναι ποιο καμπυλωτό μάλλον έχει να κανει αν είναι βαση zest lite momentous  με το υψος του κλώνου στο μονωτικό σύμφωνος και ποιο ψιλά είναι και λίγο ποιο φαρδύ χωρίς αυτό να επηρεάζει απόλυτος τίποτα ουτε στην ομαλή λειτουργια ουτε και σαν γευστική αλλαγή

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #656 στις: Απριλίου 13, 2016, 14:27 »
αν δεν σε πειράζει αστο έτσι δεν σου λέω να το αλλάξεις

εδώ στην φωτογραφία είναι ο κλώνος όπως μου ήρθε και έτσι ήταν και ο αυθεντικός που είχα


Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #657 στις: Απριλίου 13, 2016, 16:13 »
Τασο με αυτό εδώ
 (Image removed from quote.)

που Δεν νομίζω να λείπει απο καμια ατμιστικη συλλογή
(Image removed from quote.)

Αφαιρείς το ενα άκρο και με την ίσια μεριά η την κωνική οποία βολευει καλυτερα  τοποθετώ τη βαση σταθερά και με ενα σφυράκι η όποιο άλλο αντικείμενο χτυπάς ελαφριά και φεύγει δεν είναι τίποτα δύσκολο αλλά χρειαζεται λίγοι προσοχή αρχικά..
(Image removed from quote.)      

Εδώ δείχνο  και την αλλαγή του μονωτικού για αισθητικούς και μονο λόγους που η κινέζοι και στων Phenomenon  αλλά και στων Cloud one τα τοποθετούν αντίστροφα απο του γνησίου    

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε ευχαριστω πολυ στο επομενο λυσιμο για καθαρισμα θα το κανω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #658 στις: Απριλίου 13, 2016, 17:05 »
Αυτό τον παλιοπόλο προσπαθούσα μια ώρα να βγάλω και δεν μπορούσα. Δεν ήξερε ότι ήθελε Ανέστη Βλάχο με σφυρί και καλέμι για να βγεί.   :))  :)) 
  
 Στο επόμενο πλύσιμο λοιπόν... 

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #659 στις: Απριλίου 13, 2016, 20:18 »
Tzifos δεν θέλει κόπο θέλει τροπο  και δεν μίλησα για βαριοπουλα  για σφυράκι μικρο
προσοχή χρειαζεται λίγο και όλα καλά   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172253 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364