vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, Ducati.Jimakos, aalex, gfilip

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #585 στις: Απριλίου 07, 2016, 08:50 »
Tsifos αν αναφέρεις για   των ασημί κλώνο απο ft μάλλον εχεις πέσει σε ελαττωματικό κομάτι αν άνοιξες το κάτω καπάκι δεν είναι αναγκαίο να βγάλεις των θετικό εκτός και αν θες να γυρίσεις το μονωτικό όπως στων γνήσιο  όσο για την γεύση κοίτα λίγο το σεταπ σου η ακόμα και τα υγρά σου  .. κάνε αυτό που λέει ο steve και δεν θα χάσεις ..

steve μια χαρά χαρούλα ήρθε σε εμένα ο κλώνος απο ft και παίρνω και πολύ ωραία γεύση θα περιμένω εντυπώσεις όταν σου ερθει να δουμε ποσο πιστά αντίγραφα έφτιαξε ο κινέζος 

 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #586 στις: Απριλίου 07, 2016, 12:29 »
Εχτές μου ήρθε απο FT ο δικός μου.
Απογοήτευση, οι χειρότερος κατασκευαστικά κλώνος που έχω και έχω μερικούς που τους έχω πληρώσει τα μισά λεφτά από αυτόν.
Ξεβίδωσα το κάτω μέρος του deck αλλά τον θετικό πόλο δεν κατάφερα αν τον βγάλω, πως στο καλό βγαίνει ? Οι βίδες που είχε για το σύρμα από "χρυσαφί" έγιναν ασημί μετά από 20 λεπτά corega.
πρώτο στήσιμο με kanthal a1 0.255mm, 2.5 άξονας, 6 σπείρες KGD. Πολύ παίδεμα το μπαμπάκι, τροφοδοσία καλή καμιά διαρροή αλλά .. που είναι η γεύση ωωωεεεωωω ?
btw το στραβοβίδωμα της καμπάνας δεν τον κάνει καλό κλώνο, είναι θέμα σχεδίασης.


Τί εννοείς όταν λες ότι δεν κατάφερες να βγάλεις τον θετικό πόλο;

Και γιατί να τον βγάλεις; :dontknow:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Κατασκευαστικά θα διαφωνήσω μαζί σου μιας και είναι από τους καλύτερους ποιοτικά κλώνους που έχω στα χέρια μου.

Σε αντιπαράθεση που τον έβαλα με γνήσιο ενός φίλου, που ήρθε στο σπίτι μου είναι πανομοιότυπος και τα κομμάτια του ενός ταιριάζουν στον άλλο.

Το βίδωμα της δικής μου καμπάνας γίνεται πανεύκολα χωρίς στραβοβιδώματα κλπ.

Για τις βίδες έχει γραφτεί πολλές φορές ότι θέλουν αλλαγή με SS άμεσα, γι αυτό και γω είχα παραγγείλει μαζί με τον κλώνο τις παρακάτω και τις αντικατέστησα:

https://www.fasttech.com/products/3989104

Το θέμα γεύσης πάλι είναι υποκειμενικό.

Μήπως λέγοντας συνεχώς ότι ο Φαινόμενο έχει τρομερή γεύση, περιμένουμε να πάρουμε την πρώτη φορά που θα τον δοκιμάσουμε κάτι εξωπραγματικό;

Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και εκτιμήσεις και τα γράφω εντελώς φιλικά. :)


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #587 στις: Απριλίου 07, 2016, 12:31 »
Είμαι στο 3ο τανκακι και χωρίς να πειράξω τίποτα από το setup άρχισα να παίρνω γεύση. Έφαγε ΠΟΛΥ καλό πλύσιμο και μάλλον έπρεπε να "στρώσει" ?? Δεν ξέρω  :hmmm:
 
Τον ασημί από FT πήρα, αυτόν: https://www.fasttech.com/product/3982000
 
Θυμίζω Kanthal A1 0.255mm (30ga), se 2.5mm αξονα, 6 σπείρες (1.87Ω) KGD, βεντάλια με ελάχιστη μύτη (μια ιδέα) στο αυλάκι, ατμίζω & δοκιμάζω 9-11W. Χτύπημα πολύ ελαφρύ, ατμός πολύ "μαλακός" βελούδινος.
 
Μισό τανκάνι χύθηκε πάνω στο mod ευτυχώς χωρίς παραπάνω προβλήματα γιατί πήγα να σκουπίσω το driptip χωρίς να το βγάλω και όπως είμαι μαθημένος από τους άλλους ατμο, κράταγα τον ατμο από το πλεξι με αποτέλεσμα αυτό να ξεκουμπώσει  :-[  :-[  και να χυθεί.
 
Από διαρροές ΜΗΔΕΝ, καμένα ΜΗΔΕΝ, μπουρμπουλήθρες ΜΗΔΕΝ ολα καλά με τροφοδοσίες, επαφές κτλ.
 
Τα ορινγκάκια του κάτω δαχτυλιδιού ήταν μασιμένα όπως τον πήρα (στεγνός όπως ήταν), έβαλα τα δεύτερα και παρόλο που τα έβρεξα καλά θα τα μασήσει και αυτά, αυτήν την εντύπωση έχω παρόλα αυτά το κάτω δαχτυλίδι απασφαλίζει πανεύκολα και σίγουρα αν δεν το προσέξω θα έχω και δεύτερο "χέσιμο" από τον Φαινο.
 
ΜΑΝΙΑΔΑΚΗ: κοίτα την φωτο, αυτό που είναι μέσα στο κόκκινο τετράγωνο θέλω να βγάλω για να πλυθεί καλά και αυτό. Είναι ο θετικός πόλος που ακουμπά πάνω του η επαφή του 510 (μέσα στο πράσινο τετράγωνο). Sorry για την ποιότητα τις φωτογραφίας.



Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #588 στις: Απριλίου 07, 2016, 12:41 »
@makis66 εννοείτε ότι έβαλα άλλες βιδούλες και αυτές τις κράτησα για "σουβενίρ". Το driptip επίσης στα σκουπίδια.
πόσο/πού αγοράζω σετ με ορινκ οριτζιναλ ?


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Κατασκευαστικά θα διαφωνήσω μαζί σου μιας και είναι από τους καλύτερους ποιοτικά κλώνους που έχω στα χέρια μου.

Σε αντιπαράθεση που τον έβαλα με γνήσιο ενός φίλου, που ήρθε στο σπίτι μου είναι πανομοιότυπος και τα κομμάτια του ενός ταιριάζουν στον άλλο.

Το βίδωμα της δικής μου καμπάνας γίνεται πανεύκολα χωρίς στραβοβιδώματα κλπ.

Το θέμα γεύσης πάλι είναι υποκειμενικό.

Μήπως λέγοντας συνεχώς ότι ο Φαινόμενο έχει τρομερή γεύση, περιμένουμε να πάρουμε την πρώτη φορά που θα τον δοκιμάσουμε κάτι εξωπραγματικό;

Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και εκτιμήσεις και τα γράφω εντελώς φιλικά. :)
Αν είναι τόσο πιστό αντίγραφο, τόσο καλός κλώνος όπως λες τότε σε σχέση με άλλους ατμο είναι πίσω σχεδιαστικά σαν ατμο. Δεν είναι τόσο φιλικός όσο ο Τηλέμαχος ή ο Erl. Γυρνάς το δαχτυλίδι του αέρα και παίζουν τα εξής α) ξεβιδώνει από το mod, β) γυρνά η καμπάνα γ) αλλάζει ο αέρας δ) συνδυασμοί των α, β ,γ
Ακόμα και το ξεβίδωμα από το mod θέλει κόπο... Και τέλος, το επάνω δαχτυλίδι για την αναπλήρωση τι το θέλει, αφού δεν "σφραγίζει" η καμπάνα, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να πλημμυρίσει ο χώρος ατμοποίησης και να τρέχει μετά από παντού. Όταν ο κατασκευαστής βάζει ένα feature (πλήρωση από πάνω, χωρίς βίδες κτλ) για να έχει ένα ακόμα θετικό στις συγκρίσεις με αντιπάλους τότε θα πρέπει να γίνεται σωστά. 

Σίγουρα η γεύση είναι θέμα υποκειμενικό αλλά δεν θα μιλήσω για αυτό ακόμα, θέλω να δοκιμάσω και άλλα σύρματα και setups. Πάντως μέχρι τώρα είναι πολύ πίσω από ErlClonigin αν και φαίνεται να στρώνει σιγά σιγά.

Στο στραβοβίδωμα έχω 1 στις 2. Θέλει εξάσκηση  :tongue_smilie: :))
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2016, 14:17 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #589 στις: Απριλίου 07, 2016, 12:52 »
Σχετικα με τα o-rink τις βάσης αναφέρθηκα και στα ποιο προηγούμενα ποστ σε εμένα δεν είχαν κανένα μάσημα   αλλά με το άνοιξε κλείσε χαλάνε πολύ εύκολα και για αυτό πλέων δεν ξε κουμπωνω  απλα ξε σφίγγω  το πλαστικό τανκ και γεμίζο το έδειξα και σε βίντεο εδώ στο νήμα ..κατάλαβα εξ αρχής τι μου έλεγες  αλλά και εγώ που είμαι σχολαστικός στο θέμα λυσιματος και πλυσίματος δεν το έβγαλα  δεν το θεωρώ αναγκαίο στο να βγει απλα μονο για να καθαριστή   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #590 στις: Απριλίου 07, 2016, 12:55 »
@makis66 εννοείτε ότι έβαλα άλλες βιδούλες και αυτές τις κράτησα για "σουβενίρ". Το driptip επίσης στα σκουπίδια.
πόσο/πού αγοράζω σετ με ορινκ οριτζιναλ ?



Για ορινγκάκια σετ ή όποια εσύ νομίζεις ότι χρειάζεσαι, πάρε τηλέφωνο τον Μάριο ή τον Κώστα να σου στείλουν.

Είναι τα ίδια με του ορίτζιναλ:

http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=index

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #591 στις: Απριλίου 07, 2016, 13:03 »
Ξέρει κάποιος κάτοχος του γνησίου να μας πει αν η τιμή αυτή  http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_41&products_id=329 είναι για τα 3 συγκεκριμένα τεμάχια o-rink η μήπως συμπεριλαμβάνονται και άλλα τεμάχια μέσα + τα δωρεάν μεταφορικά που έχω ακούσει  απο χρήστες του γνησίου οτι δεν χρεώνουν    μια βοήθεια εδώ θα βοηθούσε πολύ και πολλούς απο εμας που δεν έχουμε κάποια εμπειρία στο όλο θέμα   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #592 στις: Απριλίου 07, 2016, 13:04 »
10Ε τα ορινγκς ?? Πολλά δεν είναι? 
Γιώργο, ήρθε με μασημένα από την μαμα ! Ο κινέζος το πίεσε ασάλιωτα όταν τον συναρμολογούσε.  :)) Ήταν μέσα σε σφραγισμένο σακουλακι και αυτό μέσα στο κλασικό κουτάκι.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #593 στις: Απριλίου 07, 2016, 13:08 »
Και φυσικά είναι πολλά αν είναι αυτή η τελική τιμή για κατόχους ιδικά του κλώνου  για αυτό έθεσα και το ερώτημα στο  ποιο πανω ποστ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #594 στις: Απριλίου 07, 2016, 13:11 »
Ενώ τα 64€ και όχι κανα 40άρι που σκεφτόμουν εγώ, για τη νέα βάση είναι ψίχουλα :laugh1:
Όντως δεν είμαστε καθόλου καλά!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #595 στις: Απριλίου 07, 2016, 13:35 »
 :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #596 στις: Απριλίου 07, 2016, 13:46 »
Ελα ρε, αν τον πάρεις κομμάτι κομμάτι στα ίδια χρήματα, 230.170Ε σου έρχεται  :tongue_smilie:  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #597 στις: Απριλίου 07, 2016, 13:50 »
Συνήθως δεν σχολιάζω τιμές(απο ότι θυμάμαι καμιά φορά).
Αλλά όταν το είδα αυτό σήμερα...10ε τα 5 orings έφριξα :angry_orange: :angry_orange:.
Καθίστε καλά ρέέέέέ.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #598 στις: Απριλίου 07, 2016, 13:55 »
Πάντως, πρώτη και τελευταία φορά που αγοράζω κλώνο με επιχρυσωμένα/επινικελωμένα και γενικώς, επιμεταλλωμένα μέρη που έρχονται σε επαφή με υγρό & ατμό. Στους αυθεντικούς μπορώ να καταπιώ ότι είναι ΟΚ για την υγεία μου, στους κλώνους  :nope:

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #599 στις: Απριλίου 07, 2016, 13:57 »
Για να το ελαφρύνουμε λίγο σχετικα με τα ορινγκάκια:
http://www.moustakastoys.gr/gr/epitrapezia-pazl/kosmimata-hantres-moda/rainbow-loom-antallaktika-hromatista-lastihakia-c02g01900954-257948090094/
αυτό δε μας κάνει; ;D

Και στα σοβαρά αυτό

http://www.e-shoptools.com/index.php?act=viewProd&productId=2003

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10495 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364