vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 5 χρήστες
Ducati.Jimakos, aalex, vasim, gfilip, pngtszs1976

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #465 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:19 »
Φίλε μου μιλάμε για δυο εντελώς διαφορετικούς άτμο.Και απο θέμα ευκολίας και στησίματος.Τον eviva μια φορά αν δεις πόσο βαμβάκι πρέπει να βάλεις...τέλος.
Πρόσεξε όμως..πόσο...και όχι, πως και πόσο και πρόσεξε μην το παρασύρει η καμπάνα και πρόσεξε πόσο θα ανοίξεις την καμπάνα και μου δάκρυσε όταν έφτασε το υγρό κάτω απο την μέση και και και...
Παρόλα αυτά όμως τον έχω και τον γουστάρω,αλλά μόνο στο σπίτι :bye:.

Συμφωνείς λοιπόν πως είναι καθαρά θέμα εμπειρίας και στησίματος. Το αν ο ένας απαιτεί αυτά τα 2 σε μεγαλύτερο βαθμό από τον άλλο δεν τον κάνει ελαττωματικό ατμοποιητή κατά την γνώμη μου.

Αν και το point μου δεν ήταν αυτό, αλλά η αντιμετώπιση παρόμοιων προβλημάτων σε 2 παρόμοια προιόντα από ανθρώπους με διαφορετικές προτιμήσεις.

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #466 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:42 »
Αν θέλει και εμπειρία ο faino το χάσαμε το κορμί...
Εμπειρία για μένα είναι όταν έστηνα τον diver v2 με διπλή αντίσταση μες στο μικροσκοπικό του κεραμικό!!

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #467 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:48 »
Ρε παιδιά γιατί το ψειρίζουμε τόσο;;;;  Οι ατμοποιητές είναι όπως τα αυτοκίνητα τις μηχανές και τις γυναίκες... δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια κι ευτυχώς δηλαδή αλλιώς θα υπήρχε μόνο ο svoemesto η Volkswagen και μόνο ξανθιές ή μελαχρινές γυναίκες.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #468 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:58 »
rexakos εμπειρία πρεπει να την  έχει ο κάθε ατμιστησ όση περισότερο τόσο καλύτερα και ευκολότερα κατανοεί αυτό που θα πιασει στα χέρια του  θα το κανει όσο ποιο λειτουργικό γίνεται   και ανάλογα των άνθρωπο φυσικά αν του αρέσει αυτή η ενασχόληση και η όλοι διατριβή του στο θέμα επισκευάσιμο ατμό... άλλοι το έχουν και άλλοι όχι .   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #469 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:59 »
Αν θέλει και εμπειρία ο faino το χάσαμε το κορμί...
Εμπειρία για μένα είναι όταν έστηνα τον diver v2 με διπλή αντίσταση μες στο μικροσκοπικό του κεραμικό!!

Δεν είναι εδώ το μέρος για να βγάλουμε και να μετρήσουμε τις εμπειρίες μας.  :indifferent:

Αν δεν καταλαβαίνεις τι λέμε, άστο, πάμε παρακάτω.

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #470 στις: Μαρτίου 24, 2016, 19:11 »
Αν κατάλαβες αυτό λυπάμαι πάρα πολύ.Όχι όμως ότι δεν καταλαβαίνω κιόλας...
Όσο για το εάν ο φαινο έχει πρόβλημα δεν θα το συνεχίσω..καλησπέρα σας :bye:.

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #471 στις: Μαρτίου 24, 2016, 21:33 »
Για να χαλαρώσουμε λίγο ,το δικό μου παράπονο είναι ότι του Γιώργου Μανιαδακη και το Φαινόμενο και ο Τηλέμαχος έχουν τα λογότυπα των πρωτότυπων,  ενώ τα δικά μου τίποτα😠😠
Μανιαδακη τυχερακια😀😀

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #472 στις: Μαρτίου 24, 2016, 22:01 »
Φίλε, μιλάμε για ένα ατμοποιητή που έχει διαρροές, ότι και να κάνεις κάποια στιγμή θα τρέξει.
Τυχαίο είναι που κάθε τόσο ο κατασκευαστής βγάζει και άλλες βάσεις; Και δεν εννοώ τις βάσεις με μεγαλύτερες ή μικρότερες τρύπες αέρα. Επίσης η τρύπα του αέρα δεν είναι στο κέντρο, αυτό είναι κατασκευαστικό φάουλ. (Ξέρω ότι θα μου την πέσουν τώρα οι fan αλλά την γνώμη μου λέω) :)

Ααα, μια εβδομάδα φίλε μου είναι πολύυυςςς καιρός για να καταλάβεις αν ένας ατμοποιητής σου κάνει η δεν σου κάνει.

Δεν θα στην πέσω ως fan και δεν θα στην πέσω γενικώς. Μ' αρέσει η εποικοδομητική συζήτηση και την επιδιώκω κι αν είμαι κάπου fan, είμαι fan των εμπειριών μου και μόνο και μιλάω με βάση αυτές.
Για σένα λοιπόν μια εβδομάδα ίσως είναι αρκετή να καταλάβεις έναν ατμοποιητή.Το δέχομαι για την οικονομία της συζήτησης και μόνο. Για μένα η πρώτη εβδομάδα ως κάτοχος Φαινομένου κύλησε με ανάμεικτα συναισθήματα, μία κρύο (διαρροές, καμένο) μία ζέστη (γεύση, ποιότητα τζούρας). Τη δεύτερη εβδομάδα τα ίδια, πότε στραβοβίδωνε η καμπάνα, πότε είχα διαρροή, πότε χαμογελούσα, πότε έβριζα. Την τρίτη άρχισα να βλέπω φως κι από την τέταρτη και μετά, μόνο απολαμβάνω και καθόλου δεν πονοκεφαλιάζω. Αν θεωρούσα λοιπόν ότι ένα δεκαήμερο ήταν αρκετό για να καταλάβω αν μου κάνει ή όχι, θα τον είχα πουλήσει και τώρα θα έδινα συμβουλές σε νέους κατόχους με τη σιγουριά του ειδικού που τον είχε και απαλλάχθηκε νωρίς από τον προβληματικό ατμοποιητή.
Το έπαθα μια φορά με έναν Taifun που παίζει να βάζει κάτω όλους τους άλλους κι έβαλα μυαλό!

"Η τρύπα του αέρα δεν είναι στο κέντρο" κι αυτό είναι κατασκευαστικό λάθος! Είσαι κατασκευαστής ή έχεις ανάλογες γνώσεις να μας το εξηγήσεις αυτό το σημείο? Μήπως ετέθη σχετικό ερώτημα στον Gus για να μας εξηγήσει ποια κατασκευαστική λογική υπηρετεί το προϊόν του? Πώς του ήρθε δηλαδή να βάλει πιο κει τις τρύπες και όχι ακριβώς στο κέντρο? Θέλησε να πετύχει κάτι μ' αυτό τον τρόπο και απέτυχε? Είναι αυτή αιτία των διαρροών για όσους τις επικαλούνται?

Και άντε να δεχτούμε ότι υπάρχει κατασκευαστικό λάθος κι ας μην ξέρουμε για ποιο λόγο είναι λάθος και τι επιπτώσεις έχει. Εσύ που δεν είσαι fan του Τηλέμαχου, γιατί δεν λες ότι υπάρχει κατασκευαστικό λάθος στον v2, όταν αυτό το παραδέχεται αυτός που τον πουλάει λέγοντας ότι έδωσε μάχη για να βγει ο plus και να σωθεί η κατάσταση?
Δεν υπάρχει κατασκευαστικό λάθος στο driptip που σου δίνει τα υγρά στο στόμα και πολλοί μεγαλώνουν την τρύπα ή τρέχουν να βρουν άλλο που να γυρνάει την καμπάνα και να κάνουν τη δουλειά τους?
Υπάρχει κατασκευαστικό λάθος στην αδυναμία του ατμοποιητή να ανταποκριθεί σε λεπτά σύρματα, να στηθεί με διπλή αντίσταση, να παίξει με χαμηλά βατ?

Εν κατακλείδι, ο καθένας μπορεί να ψάξει τι τον ευχαριστεί ή τι τον βολεύει. Οι ατμοποιητές είναι εργαλεία γι' αυτόν το σκοπό και υπάρχουν πολλά, πάρα πολλά. Οι καϋφουνίτιδες, οι τηλεμαχίτιδες και οι φαινομενίτιδες όμως είναι αρρώστιες και καλό είναι να τις αποφεύγουμε.

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #473 στις: Μαρτίου 26, 2016, 09:13 »
Παιδια μια ερωτηση;Την καμπανα την εχουμε κλειστη οταν ατμιζουμε η την ξεβιδωνουμε;Αν ναι ποσες στροφες;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #474 στις: Μαρτίου 26, 2016, 10:01 »
Ανάλογα το πόσο παχύρρευστο είναι το υγρό που ατμίζεις. Συνήθως δεν χρειάζεται να την ανοίξεις αλλά μπορείς κάλλιστα να της δώσεις λίγο άνοιγμα αν νιώθεις ότι δεν ατμοποιεί σωστά.
Γενικά πάντως δεν χρειάζεται άνοιγμα, αν το στήσιμο είναι το ενδεδειγμένο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #475 στις: Μαρτίου 26, 2016, 11:12 »
Eδώ και λίγες μέρες έχω και γω αυτόν τον όμορφο ατμοποιητή που είναι πραγματικό φαινόμενο και είμαι στο τρίτο τανκ. :baby:

Μετά το καθιερωμένο καλό μπανάκι το στήσιμο που του έκανα είναι το συνηθισμένο - αγαπημένο μου με Kanthal A1 0,32mm, 6 σπείρες λίγο ανοιχτές, 2,5mm διάμετρο σπείρα, βαμβάκι βεντάλια να ακουμπάει στο ντεκ (χωρίς μυτούλες ή περίεργα κοψίματα).

Η τιμή της αντίστασης στα 1,15 Ohm και τον δουλεύω στα 14Watt.

Μέχρι στιγμής η καμπάνα είναι τέρμα βιδωμένη και δεν την ξεβίδωσα ποτέ ούτε μισή στροφή.

Η τροφοδοσία με το υγρό είναι τέλεια και μέχρι στιγμής ούτε υπερτροφοδοσία είχα (μπουρμπουλήθρες, διαρροές κλπ), ούτε υποτροφοδοσία (π.χ. υποψία καμμένου)

Ο ατμός είναι πυκνός και μου θυμίζει στην τζούρα Τηλέμαχο μιας και ατμίζω και με τους δύο την ίδια γεύση. :cigar:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #476 στις: Μαρτίου 26, 2016, 11:31 »
Καλό ατμιστοσ φίλε μου Μάκη και εγώ απο την πέμπτη κάτοχος και πραγματικα έχω μείνει  παρα πολύ ικανοποιημένος και απο την γεύση όσο και απο θέμα διαρροών  δεν είχα ουτε σταγόνα αν και παράκουσα κάποιες συμβουλές  μην των αφήνεις πανω στο μοντ με  γεμάτο  το τανκ δεν είχα το παραμικρό θέμα διαρροών .

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #477 στις: Μαρτίου 26, 2016, 12:27 »
Φίλε μου Γιώργο πραγματικά εντυπωσιασμένος από την άψογη κατασκευή αλλά και την συναρμογή των κομματιών.

Το μόνο αρνητικό που βρήκα ήταν τα δύο χρυσά βιδάκια, τα οποία και άλλαξα αμέσως με ανοξείδωτα, γιατί το ένα εξ αυτών παρέδωσε το πνεύμα στο πρώτο σφίξιμο (χάλασαν τα πάσα του). :thumpdown:

Κατά τα άλλα τέλειος. :yes: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #478 στις: Μαρτίου 26, 2016, 12:30 »
Γιώργο πες μας και σε σύγκριση με το τηλέμαχο που έχεις τι παίζει? Είναι καλύτερος?

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #479 στις: Μαρτίου 26, 2016, 12:37 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10495 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364