vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, kyrgiannis, aalex, vasim

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #450 στις: Μαρτίου 24, 2016, 16:05 »
Αχ βρε ναι, το είχες πει... και άλλη γνώμη δεν υπάρχει...

Σεβαστές οι διαφορετικές γνώμες αγαπητέ, η ειρωνεία όμως όχι.

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #451 στις: Μαρτίου 24, 2016, 16:07 »
διαρροές είχα μόνο όταν καταλάθος άνοιξα το τανκ στην προσπάθεια να βγάλω το ντριπ αυτό μετράει; ;D 

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #452 στις: Μαρτίου 24, 2016, 16:17 »
Μανιαδάκη σταμάτα να αντιγράφεις!

:laugh1: Τηλέμαχος στο άσπρο, Φαινόμενο στο γκρι!

Για το o-ring στο δαχτυλίδι του αέρα θα μου απαντήσει κανένας??  :tongue_smilie:

Φίλε μου συμπίπτει να έχουμε τα ίδια γούστα σε μόντ αλλά τόσο και σε ατμό ο μαχοσ μένει σταθερά πάνω στο άσπρο για το λόγο ότι τα λογότυπα GG χωρίς να το επιδιώξο εκατσαν εκεί που μου αρέσει να είναι ενώ στο γκρι πηγαίνουν στο πλάι έτσι ο φαινόμενο αναγκαστικά πήγε στο γκρι.. Στο θέμα αν έχει o-ring στο δαχτυλίδι του αέρα ναι έχει ένα στην μεριά που βιδώνει το πλαστικό τανκ
Ελπίζω να εννοείς αυτή

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #453 στις: Μαρτίου 24, 2016, 16:30 »
Μπράβο ρε Γιώργη, είμαι σίγουρος ότι θα τον καταευχαριστηθείς άσε που σε βλέπω να περνάς πλέον ανεπιστρεπτί από τις πνευμονικές στην άλλη πλευρά του flavorchaser και μην ακούς τίποτα εγώ δουλεύω το γνήσιο τώρα τρείς μήνες και δεν τον αλλάζω με κανέναν και για τίποτα, ήδη έχω αρχίσει και ξεφορτώνομαι τους καϋφούνηδες.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #454 στις: Μαρτίου 24, 2016, 16:41 »
Σεβαστές οι διαφορετικές γνώμες αγαπητέ, η ειρωνεία όμως όχι.

Η αυτοπαραθεση σου σε δικό σου σχόλιο περί πεσίματος από fans ξεκίνησε την ειρωνια σε μια ανιδιοτελεί προσπάθεια να δεις μήπως κάνεις κάτι λάθος. Αλλα ότι καταλαβαίνει ο καθένας. Ίσως κατάλαβες λάθος ότι στην έπεσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2016, 16:59 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #455 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:00 »
Γιάννη τουσ αέρατους ατμό του έχω βαρεθεί τώρα και καιρό και είμαι τισ σφιχτής τζούρας  έως και Τηλέμαχο V2plus ακόμα και του V2 μου φαίνεται αέρατη..κοιτάζω την γεύση και δεν είμαι κυνηγός του νέφους  από ανέκαθεν φυσικά ...παντα ημουν φαν του μαχου του φαινο του κλαουτ εβιβα και αλλων ποιοτικών ατμοποιητων  αλλά δυστυχώς η κρίση που παιρναμε στα οικονομικά δεν μου το επέτρεπε για αγορά γνήσιου μίας και η τιμεσ για εμενα ειναι απαγορευτικές ..τώρα όμως με τουσ κλώνους μπορω να δοκιμάσο   έστω και κλώνο για να έχω μια άποψη στο τι παιζει και αν και όταν μπορέσω να πάρω και γνήσιο απο αυτούς που θα μου κανουν το κλικ ..και εγώ έχω κάμποσους που πλέων δεν τουσ δουλεύω καθόλου αν και όλο καινούργιοι και σκέφτομαι να μπουν σε αγγελία να τουσ χαρεί κάποιος άλλος παρα να μαραζώνουν στο ράφι  ...ο κάθε ατμοποιητησ έχει την δικιά του φιλοσοφια κατασκευής που για να σου αποδώσει πρεπει να μπείς στο μυαλό του κατασκευαστή για να μπορέσει να κατανοήσει και να των σεταρησ σωστα χωρίς προβλήματα ..αυτό κάνω παντα αρχικα όταν πρωτο πιάνω ενα νεο ατμό για εμένα και λογο εμπειρίας στο στήσιμο αντίστασης δεν βρίσκω κάποια δυσκολία σε κανένα ..φυσικα βοηθανε οολυ και τα βιντεο και η φωτο με στησιματα ακόμα και η γνώμες των συνατμιστων μασ στο κάθε νήμα όλα αυτά αφομοιώνονται και κάποια στιγμη γίνονται πράξει         

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #456 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:05 »
Μια χαρά διαρροές έχει ο πρωτότυπος.
Οταν το γράφουν αυτό άτομα που έχουν αρκετούς επισκευάσιμους χωρίς θέματα, μάλλον τρελοί δεν είναι. Ούτε άπειροι.
Το γεγονός ότι κάποιοι δεν έχουν, δεν επιβεβαιώνει κάτι. Διότι ξεκινάμε με δεδομένο ότι ένα προιόν δεν πρέπει να έχει θέματα, οπότε καταγράφουμε τα ποσοστά θεμάτων ως ποσοστά αστοχίας ή προβλημάτων.
Θα φέρω το παράδειγμα του istick40, που υπάρχουν πολλά που αχρηστεύτηκαν στο πρώτο τρίμηνο. Αν με ρωτήσει κάποιος για την αξιοπιστία του, δεν θα του απαντήσω με βάση το δικό μου και τα χ που γνωρίζω και έχουν βγει αστέρια, αλλά θα συνυπολογίσω τα ποστ των ατόμων που διάβασα εδώ και παραπονιούνται ότι τους χάλασαν μέσα στις πρώτες 90 μέρες. Κάποιοι από αυτούς μπορεί απλά να έιναι κάγκουρες και να το κακομεταχειρίστηκαν. Οχι όμως η πλειοψηφία τους, μια και τόσα παράπονα δεν υπάρχουν για τα 30ρια ή για τα vtc mini. Οπότε, αν δεν υποθέσω ότι οι κάγκουρες αγοράζουν ιστικ40, θα βγάλω το συμπέρασμα ότι η αγορά του είναι λίγο λαχείο.

Πίσω στο φαινόμενο, ναι, στήνω σωστά. Προς το περισσότερο, παρά προς το λιγότερο βαμβάκι. Οχι, δεν παίζω με την καμπάνα, ναι, με φρέσκο βαμβάκι λειτουργεί άψογα. Την επόμενη μέρα μπορεί να χάσει υγρά μια φορά και όχι αμέσως μετά το γέμισμα. Μετά δεν θα το ξανακάνει για ώρες και θα το ξανακάνει ίσως την επόμενη ή τη μεθεπόμενη. Εφαγα τα λυσσακά μου να βρω ποιον κοινό παρονομαστή έχουν οι διαρροές. Αν δε στήνω καλά, γιατί δεν έχω συνέχεια διαρροές; Αφού δεν ανοιγοκλείνω την καμπάνα και δε μετακινείται το βαμβάκι, γιατί έχω στις 7 το απόγευμα διαρροή, αλλά όχι στις 6 ή στις 8; Μετά το γέμισμα, που διαταράσσει την πίεση μέσα στο τανκ γιατί δεν έχω διαρροή, αλλά έχω 1-2 ή 10 ώρες μετά;
Τελικά, κάποια στιγμή παρατήρησα ότι με την πάροδο του χρόνου οι διαρροές γίνονταν πιο συχνές, οπότε βρήκα τον τρόπο να τις σταματήσω κατά 95%. Αλλάζω πιο συχνά αντίσταση. Βασικά, το βαμβάκι είναι που θέλει μέρα παρά μέρα αλλαγή, αλλά όταν χρησιμοποιώ ψιλό σύρμα, αναγκαστικά αλλάζω κι αυτό.

Συμπερασματικά, δηλαδή, το βαμβάκι λίγο να χάσει την απορροφητικότητά του ή τον όγκο του, αρχίζουν οι διαρροές. Στον δικό μου Φ τουλάχιστον. Ισως να πυροδοτούνται από το ένα βατ παραπάνω που ήθελε και ίσως δεν το έβαλα, ή από το 1'' μικρότερη τζούρα που πήρα, δεν ξέρω. ή ίσως να δουλεύει τέλεια με τα μισά βαμβάκια της αγοράς, αλλά με τα άλλα όχι.

Πάντως, δεν είναι η χαζομάρα του χρήστη που ευθύνεται για τις διαρροές, όπως δεν ήταν πλάσματα της φαντασίας τα χοντρότερα ορινγκς, που σφήνωναν το τανκ. Δυστυχώς, με τον φαινόμενο βλέπουμε το ... φαινόμενο κάποιοι ιδιοκτήτες του να αρνούνται να δεχτούν την οποιαδήποτε πιθανότητα να λειτουργεί κάτι λιγότερο από τέλεια, με συνέπεια ακόμη και να φοβούνται κάποιοι να γράψουν κάποιο πρόβλημα που έχουν, ή να δέχονται μη βοηθητικές απαντήσεις.

Μια και ο κλώνος αυτός δείχνει να είναι 1:1, πιθανότατα τέτοια θεματάκια να έχει κι αυτός. Υπομονή, επιμονή κι αξιολόγηση των αιτιών που δημιουργούν το κάθε θέμα, οδηγούν στη λύση του.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #457 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:17 »
Προσωπικά δεν αρνούμαι να δεχτώ κάποια δυσλειτουργία του οποιουδήποτε ατμοποιητή καθώς δεν έχω τον Χ κατασκευαστή ούτε κολλητό ούτε κάτι άλλο επίσης όπως έχω αναφέρει σε πόστ μου στο νήμα του γνήσιου τη 2η-3η μέρα που τον πήρα στα χέρια μου μου άδειασε μέσα στο τσαντάκι όλο το υγρό. Τώρα πια και μετά από τρίμηνη καθημερινή χρήση ξέρω τι είχα κάνει λάθος.
Για μένα προσωπικά τέλειος ατμοποιητής δεν υπάρχει και δε θέλω και να υπάρξει, μου αρέσει που οι περισσότεροι έχουν χαρακτήρα και προσωπικότητα κάπως όπως με τους ανθρώπους, κάποιους τους αγαπάς και ανέχεσαι τα κουσούρια τους και τις ιδιοτροπίες τους και κάποιους άλλους δε θέλεις ούτε να τους βλέπεις ή σου είναι αδιάφοροι.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #458 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:23 »
@Petra
Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να δώσεις τον δικό σου φαινόμενο σε κάποιον γνωστό σου που στήνει τον δικό του χωρίς προβλήματα για να δούμε τελικά τι φταίει. Η αλήθεια είναι πως για τους περισσότερους άτμο υπάρχουν παράπονα, άλλες φορές περισσότερα άλλες λιγότερα, τα οποία τελικά δεν ξέρουμε αν οφείλονται σε κατασκευαστική αστοχία ή λάθος του χρήστη. Βέβαια όταν τα παράπονα ακούγονται από έμπειρους ατμιστές, τότε το πράγμα μάλλον γέρνει προς την κατασκευαστική αστοχία.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως εμένα που δεν είμαι εξπέρ στα στησίματα ο φαινόμενο δεν μου έκανε ποτέ διαρροές και πώς κάποιους άλλους τους έχει τρελάνει :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2016, 17:32 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #459 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:24 »
Έτσι ακριβώς!!!Τα είπες όλα Petra.
Ωραίος.. χρυσός..αλλά εγώ φοβάμαι να τον πάρω για να πάω κάπου έξω και να χω το κεφάλι μου ήσυχο,όπως κάνω με τον cloud,eviva,kf4.
Και όλα αυτά πιστεύω δημιουργούνται εξαιτίας απο τα αυλάκια που υπάρχουν στο κάτω μέρος του ντεκ για να διοχετεύεται το υγρό στα βαμβάκια.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #460 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:39 »
Υπάρχουν και άλλοι ατμο, εκτός του Phenomenon, που έχουν τις παρόμοιες αντιδράσεις από τους κατόχους τους, σχέσεις μίσους ή αγάπης. Είτε πλημμύρες, είτε υποτροφοδοσίες είτε λιγότερη γεύση είτε συνδυασμούς αυτών. Για τον Pheno έχουμε πλημμύρες. 

Η αλήθεια πρέπει να είναι κάπου στην μέση. Ούτε όλοι οι Phenomenon είναι ολόιδιοι ούτε όλοι οι κάτοχοι στήνουν με τον ίδιο τρόπο. Γι'αυτό υπάρχουν και οι αγγελίες στο forum  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #461 στις: Μαρτίου 24, 2016, 17:41 »
Καλά και άγια όλα αυτά και δεν έχω ακόμα άποψη για τις διαρροές, αλλά δεν μπορώ να μην παρατηρήσω το εξής:

-Παιδιά έχω διαρροές στον Εviva.
-Α δεν έχεις στήσει σωστά το βαμβάκι.

-Παιδιά έχω διαρροές στον Φαινόμενο.
-Α έχει θέμα ο ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #462 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:03 »
Φίλε μου μιλάμε για δυο εντελώς διαφορετικούς άτμο.Και απο θέμα ευκολίας και στησίματος.Τον eviva μια φορά αν δεις πόσο βαμβάκι πρέπει να βάλεις...τέλος.
Πρόσεξε όμως..πόσο...και όχι, πως και πόσο και πρόσεξε μην το παρασύρει η καμπάνα και πρόσεξε πόσο θα ανοίξεις την καμπάνα και μου δάκρυσε όταν έφτασε το υγρό κάτω απο την μέση και και και...
Παρόλα αυτά όμως τον έχω και τον γουστάρω,αλλά μόνο στο σπίτι :bye:.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #463 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:06 »
Ο ατμοποιητης έχει μεγαλούτσικο βαθμό δυσκολίας και καμπύλη εκμάθησης, Δεκτό, αλλά απέχει  πολύ από απόλυτες δηλώσεις του στυλ "μιλάμε για ένα ατμοποιητή που έχει διαρροές, ότι και να κάνεις κάποια στιγμή θα τρέξει.|" ή Μια χαρά διαρροές έχει" κλπ . Και αυτό γιατί σε εμένα και πολλούς άλλους ικανοποιημενους χρήστες (και μόνο) δεν ισχύει.
Και ενω συμφωνώ σε πολλα απο αυτα που η φιλη και εμπειρότατη petra λεει, θεωρώ οτι το φαινόμενο με τους ιδιοκτήτες του φαινόμενου που αρνούνται να δεχτούν οτι ο ατμοποιητης δεν δουλεύει τέλεια με συνέπεια κάποιοι να φοβούνται να πουν κάποιο πρόβλημα, έχει προ καιρού γυρίσει ανάποδα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πουν ότι σε αυτούς δουλεύει τέλεια χωρίς να χαρακτηρισθουν fans και ότι άλλο χειρότερο...
 

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #464 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:14 »
Τέσσερις μέρες τώρα έχω το ίδιο βαμβάκι αφού το υγρό που ατμίζω δεν έχει πολλά κατάλοιπα, καταναλώνω στο συγκεκριμένο ατμοποιητή πάνω από 6ml ημερησίως και όπως είπες φοβήθηκα να το πώ μήπως και χαρακτηριστώ φανατικός :laugh1:
Τον παίρνω κι όπου πάω μαζί μου απλά πάντα πάνω στο μοντάκι και το μοντάκι όρθιο στο τσαντάκι του ώμου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364