vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 4 χρήστες
aalex, vasim, gfilip, pngtszs1976

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος cantona

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #405 στις: Μαρτίου 21, 2016, 20:50 »
Από την Παρασκευή που παρέλαβα και έστησα πάει τρένο,γεύση ντουμάνι και καθόλου διαρροές(εκτός από το πρώτο γέμισμα για λίγο).
Όλα καλά,τώρα θέλω να αλλάξω βαμβάκι στην αντίσταση.Πρέπει να αδειάσει το υγρό στο τανκ για να έχουμε πρόσβαση στο ντεκ όπως στον kl+ ή μου διαφεύγει κάτι;  ???

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #406 στις: Μαρτίου 21, 2016, 21:01 »
Δεν χρειάζεται άδειασμα του τανκ. Γυρνάς ανάποδα τον ατμοποιητή, με το υγρό στο τανκ, ξεβιδώνεις τη βάση από το δαχτυλίδι του αέρα και βλέπεις την αντίσταση σου. Αν θέλεις να τη διορθώσεις βγάζεις το ντριπ τιπ και αφήνεις τον άτμο κάτω (πάντα ανάποδα εννοείται).

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #407 στις: Μαρτίου 21, 2016, 21:02 »
Μπορείς να δεις και κάποια βιντεακια !!! Και σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να τελειώσει το υγρό που έχει το τανκ φιλέ!!!! Μπορείς ανά πάσα στιγμή να κάνεις και τους ελέγχους σου στο ντεκ του φαινομένου!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #408 στις: Μαρτίου 21, 2016, 23:10 »
Από καμιά 30αριά drip-tips που έχω,
-δοκιμασμένα- παίρνει μόνο αυτά:

https://www.fasttech.com/p/2034101
https://www.fasttech.com/products/1734805

Προσθέτω ακόμα ένα συμβατό.
https://www.fasttech.com/p/1995506

Αποσυνδεδεμένος iakinthos

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #409 στις: Μαρτίου 22, 2016, 00:05 »
Από αυτά που παρουσιάσατε παιδιά, ''βεντουζιάζουν'' καλά στη καμινάδα ώστε να την ανοιγοκλείνουν?

spyros1

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #410 στις: Μαρτίου 22, 2016, 00:06 »
Καλησπέρα σε όλους.
Παιδια και'γω VG100% χρησιμοποιώ και ποτε δεν ανοιξα την καμπάνα εκτος της χρησης των ρευμάτων που αναφέρω ( από 20w και πάνω δηλαδή).
Να είμουν τοσο πολύ τυχερός εγώ και να  έπεσα σε 2 καλά κομάτια;
Δεν ξέρω τι να πω...
Για τον αρχάριο  σίγουρα είναι μια καλή συμβουλή το ανοιγμα της καμπάνας για να αποφύγει το καμένο όμως διαφωνώ γιατί έτσι δεν θα μάθει ποτέ να στήνει σωστά αφού θα βολευτεί με την λύση αυτή...
Για τον φίλο και συνατμιστή akisazi που επιμένει στις διαροές του λέω για πολοστή φορά ότι εχει λάθος στήσιμο.
Το πολύ βαμβάκι έχει σαν αποτέλεσμα την μειωμένη τροφοδοσία - Καμένο.
Το λιγο βαμβάκι συνατμιστή έχει σαν συνέπεια την πλυμήρα.
Έαν μπορεις αυτό με το βαμβάκι  να το βρείς κάπου στη μέση (Ούτε λίγο ούτε πολύ δηλαδή και πάντα με τερμα κλειστη την καμπάνα) τότε είσαι "πρώτος" και μετά έρχετε και η απόλαυση.
Εάν δεν είσαι διατεθημένος όμως να παιδευτής λυπάμε αλλά δεν το βλέπω να "τα βρήσκεις" με τον ατμοποιητή αυτόν αλλά και με όλους τους άλλους που είναι στην κατηγορία αυτή και έχουν όμοια κατασκευη και φιλοσοφία...
Εκτός εάν συμβιβάζεσαι με λύσεις παρηγοριάς που θα βρείς εδώ του τύπου: "άνοιξε την καμπάνα και διάφορες τέτοιες αλχημίες, χωρίς να σε ενδιαφέρει το καλό αποτέλεσμα.
Εάν θες αυτό το τελευταίο που αναφέρω (και όχι το καλό αποτέλεσμα) τότε θα σου πω και 'γω το πολυγραμμένο εδώ : "Aνοιξε την καμπάνα" και όλα καλά θα πάνε.... :)
Για τους φίλους και συνατμιστες thenetpoet και akisazi :
Eγώ ποτέ δεν ειπα ότι η ρύθμιση της καμπάνας είναι διακοσμητική (κάνω αναφορά για την ρύθμιση της καμπάνας και για τον λόγο ύπαρξης της ρύθμισης λίγα ποστ πριν τα δικά σας περι "διακόσμισης" - όμως ουτε και εσείς μπήκατε στο κόπο να διαβάσετε....).
Σίγουρα όμως δεν είναι για να διορθώνει μ@#&κίες στο στήσιμο η ρύθμιση αυτή...:)

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2016, 01:06 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #411 στις: Μαρτίου 22, 2016, 01:15 »
Καλημέρα.
Έχω και τον γνήσιο και τον κλώνο κανένα (μα κανένα όμως) απολύτως πρόβλημα. :D
Θα έλεγα ότι ο κλώνος ίσως έχει μια ακόμη καλή κατα την γνώμη μου διαφορα από τον γνήσιο : Oι βίδες που πιάνουν την αντίσταση (που σε κάποιους συνατμιστές εδώ δεν άρεσαν γιατί ήταν χρυσές....) έχουν μικρώτερο κεφάλι σε διάμετρο από αυτές του γνησίου με αποτέλεσμα να εχεις καλύτερο περιθώριο στο στήσιμο.
Πιστέυω ότι όχι μόνο δεν υστερεί του γνησίου αλλά έχει και βελτιώσεις.... :thumpup:
Σε συγκρισή του με τον γνήσιο - ίδιες αντιστάσεις, ίδιο υγρό ιδια w καμία διαφορά δεν έχει από τον γνήσιο σε γέυση - απόδοση.
Δεν είναι δική μου μόνο άποψη αυτό το τελευταίο αλλά και όσων τους έδωσα να δοκιμάσουν και να συγκρίνουν. :D :thumpup: :thumpup:
Δεν φταίνε παντα τα εργαλεία, φταίει και η αντιμετώπιση - χειρισμός  μας...
Διαβάζω  για σφυξίματα , πριν τον  δοκιμάσουν να αλλάζουν τα ορινκ - βγάζοντας ,βάζοντας γιατί κάποιος άλλος το έκανε, και το έγραψε εδώ,δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για να βοηθήσω σε αυτό το νήμα όσους έχουν πρόβλημα.... :(
Το μόνο που θα πώ είναι στήστε με προσοχή,σωστά και καλά Εάν αυτό το κάνετε τότε θα πάρετε αυτό που δίνει ο συγκεκριμένος ατμο :D

[justify]Καλησπέρα.[/justify]
[justify]Πρώτα απ' όλα, υπάρχει τεράστια διαφορά στον ορισμό τής λέξης διδακτικό από δασκαλίστικο (ή και μπαρούφα). Υπάρχει και η διδακτική πείρα, όπως και η εξυπνακίστικη αερολογία. [/justify]


[justify]Τι πιστεύω με τα παραπάνω; πως μια χαρά τα λέει ο αγαπητός φίλος thenetpoet, αγαπητέ spyros1. Δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε τίποτα, ειδικά όταν προσπαθώ να ακυρώσω αμέτρητα στησίματα που έχουν προηγηθεί πριν από μένα (όταν έτρεχα στους αγρούς για ανοιχτό περίπτερο). [/justify]


[justify]Εσύ για παράδειγμα, αναφέρεσαι σε ανώτερο κλώνο, εγώ μπορεί να γελάω με τέτοια άποψη. Μπορεί να βλέπεις καλύτερες κεφαλές σε βίδες για καλύτερους χειρισμούς μέσα από κέρδος 0+0=0. Αν έχεις στα χέρια σου προϊόντα από Gus, τότε πρέπει να γνωρίζεις καλά και το θέμα o-ring αλλά κυρίως πως δεν συγκρίνονται με κανένα κλώνο. Μπορεί να νιώθεις ακόμα και δικαιωμένος με την απόκτηση ενός κλώνου ο οποίος δέχτηκε και βελτιώσεις, εγώ μπορεί να νιώθω ντροπή και μόνο που γράφω σε κλωνονήμα. Πολλά “μπορεί”, αγαπητέ φίλε. [/justify]


[justify]Προσωπικά πάντα, δεν έχω και δεν θα έχω ποτέ κλώνο. Απ' το 1ο κιόλας στήσιμο δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι και σήμερα, αυτό όμως δεν με κάνει ούτε έμπειρο ούτε δάσκαλο ατμιστικού καράτε.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #412 στις: Μαρτίου 22, 2016, 02:21 »
Φίλε spyros1 δεν διαφωνώ σε τίποτα απ'ότι λες αλλά μην ξεχνάς όλες οι vg δεν έχουν και την ίδια ρευστότητα, υπάρχουν και βάσεις που είναι  σκέτο μέλι και άλλες πιο ρευστές. Στο τελευταίο στήσιμο εδώ και 2 μέρες περίπου δεν έχει κάνει κιχ απο διαρροή, τώρα αν δουλεύει και με ανοιχτή καμπάνα αυτό δεν αποτελεί συμπέρασμα για πολύ βαμβάκι αλλά και απο άλλες παραμέτρους. Το αποτέλεσμα που παίρνουμε μετράει και το αν επιτυγχάνετε και με άνοιγμα της καμπάνας  δεν μου λέει κάτι μπροστά στην απροβλημάτιστη λειτουργία και φυσικά δοκιμές δεν θα πάψουν να γίνονται για τυχόν βελτιώσεις. Βλέπεις δεν είναι και τυφλοσούρτης ο συγκεκριμένος ατμο που σου δίνει τα μέγιστα με την πρώτη χρήση ιξού και οι 200 plus σελίδες που έχει το απέναντι νήμα ;) συν το νήμα με τα στησίματα του  :thumpup:

spyros1

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #413 στις: Μαρτίου 22, 2016, 06:43 »
Καλημέρα.
Το ότι έχω χαλάσει αρκετό χρόνο σε στησίματα - ατμοποιητές και έχω αποκομήσει κάποιες γνώσεις σε αυτό, δεν με κάνει και δάσκαλο. (ούτε και "το έχω" κάτι τέτοιο γιατι τσαντίζομε πολύ...). Ούτε εγώ τα ξέρω όλα και κάτι τέτοιο δεν είναι και ανθρώπινος δυνατό.
Όσοι όμως δεν τους αρέσουν τα όσα γράφω γιατί βλέπουν ότι αυτά παραπέμπουν σε ακόμη περισότερη προσπάθεια από μεριά τους για το επιθυμητό αποτέλεσμα και δεν επιθυμούν κάτι τέτοιο,την επόμενη φορά ας προσπεράσουν... :)
Δεν χρειάζονται  ανούσια σχόλια και χωρίς βάση φιλοσοφίες .
Όσα αναφέρω είναι απο αρκετούς εδώ αποδεκτά , για τους υπόλοιπους που θέλουν αυτό που τους αρέσει γιατί έτσι βολεύονται δεν μπορώ ούτε να πώ, ούτε να κάνω κάτι... :)
Φίλε akisazi έχω δοκιμάσει με vg 100% και σε πυκνότητα λιγο πιο πυκνή απο την βάση της ecig με κλειστή την καμπάνα (εάν αυτό σε βοηθά ) και λειτουργούσαν όλα άψογα.
Πιο πυκνή δεν έχω δοκιμάσει , γιατί δεν είναι του γούστου μου και δεν ξέρω κάτι σχετικό για να μπορέσω να σε βοηθήσω ... :)
Μια μεγάλη καλημέρα μου σε όλους εδώ και ευχές για "καλή" δύναμη στην  εργασία όλων όσων έχουν ακόμη το "προνόμιο" (πλέον...) αυτό.;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2016, 15:56 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #414 στις: Μαρτίου 22, 2016, 16:32 »
Να καταθέσω και τη δική μου άποψη, μιας και είμαι κάτοχος 3 pheno κλώνων. Τελείωσα με τις διαρροές και τα δάκρυα όταν έβαλα o-rings και στο δακτυλίδι του αέρα εσωτερικά αλλά και στο τανκ (όπως η φωτογραφία με τα ανταλλακτικά τανκάκια που πουλάνε). Οι δύο ασημί που παρέλαβα από FT δεν είχαν πουθενά, μόνο ο μαύρος και μόνο στο δακτυλίδι. Με υγρά 50/50 φυσικά και δεν χρειάστηκε να ανοίξω καμπάνα ποτέ. Στήσιμο βεντάλια πάντα με SS316L σε 2ρακι πυρήνα 6 στροφές με απόσταση. Όλοι οι καυφούνηδες έχουν παροπλιστεί (ούτε ματιά δεν τους ρίχνω :)) ) . Θα πειραματιστώ αρκετά στο μέλλων με διαφορετικά στησίματα με γνώμονα πάντα τη γεύση και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #415 στις: Μαρτίου 22, 2016, 19:05 »
Ορινκ έβαλες κάποιο απο τα ανταλλακτικά?Γιατί ούτε έμενα έχει κάπου σε αυτά που περιγράφεις.

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #416 στις: Μαρτίου 22, 2016, 19:14 »
Να καταθέσω και τη δική μου άποψη, μιας και είμαι κάτοχος 3 pheno κλώνων. Τελείωσα με τις διαρροές και τα δάκρυα όταν έβαλα o-rings και στο δακτυλίδι του αέρα εσωτερικά αλλά και στο τανκ (όπως η φωτογραφία με τα ανταλλακτικά τανκάκια που πουλάνε). Οι δύο ασημί που παρέλαβα από FT δεν είχαν πουθενά, μόνο ο μαύρος και μόνο στο δακτυλίδι. Με υγρά 50/50 φυσικά και δεν χρειάστηκε να ανοίξω καμπάνα ποτέ. Στήσιμο βεντάλια πάντα με SS316L σε 2ρακι πυρήνα 6 στροφές με απόσταση. Όλοι οι καυφούνηδες έχουν παροπλιστεί (ούτε ματιά δεν τους ρίχνω :)) ) . Θα πειραματιστώ αρκετά στο μέλλων με διαφορετικά στησίματα με γνώμονα πάντα τη γεύση και θα επανέλθω.
Αν θέλεις πες μας τι oring παίρνει στο δαχτυλίδι το κάτω και στο τανκ γιατί ακόμα και στην σελίδα του gus δεν αναφέρει τίποτα για τα νούμερα για τα συγκεκριμένα oring παρά μόνο το νούμερο της βάσης 14-1 και του επάνω δαχτυλιδιού 19-1 και το oring της καμπάνας. Βέβαια γράφει νούμερα αλλά λείπει ένα στοιχείο απο το κάθε νούμερο. Αυτά που λέει πχ 14-1 εννοεί εσωτερική διάμετρο το oring η εξωτερική ??????
http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_41&products_id=329
Αν κάποιος άλλος το κατέχει ας δώσει λεπτομέρειες για να πάρουμε για ανταλλακτικά  :thumpup:
Πάντως εδω και 3 μέρες με το τελευταίο στήσιμο που ούτε εμένα έχει oring δεν έχει το παραμικρό δάκρυ  ;)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ορινκ έβαλες κάποιο απο τα ανταλλακτικά?Γιατί ούτε έμενα έχει κάπου σε αυτά που περιγράφεις.
Τουλάχιστον στο κάτω δαχτυλίδι απο αυτά που έχει μέσα δεν κάνουν, το ένα είναι μεγάλο και το άλλο μικρό, τσεκαρισμένο  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2016, 19:44 από akisazi »

Αποσυνδεδεμένος konkouk

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #417 στις: Μαρτίου 22, 2016, 21:55 »
παιδια περιμενω κ εγω το phenomeno απο ft αλλα γι αυτο με τα orings που λειπουν αγχωθηκα λιγακι..σε ποια σημεια ακριβως λειπουν δηλαδη τα orings?μπορει να δημιουργηθει θεμα διαρροων χωρις αυτα??

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #418 στις: Μαρτίου 22, 2016, 22:04 »
Spiros, εγώ απλά έκανα το σχόλιο ότι η καμπάνα δεν είναι διακοσμητική, δεν έγραψα ότι το είπες εσύ :)
Θα διαφωνήσω όμως για τη χρήση της, γιατί μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί για να καλύψει μια μικροατέλεια στο στήσιμο, πχ λίγο παραπάνω βαμβάκι. Σίγουρα όμως δε συγχωρεί ούτε διορθώνει τα πιο χοντρά λάθη στο στήσιμο όπως για παράδειγμα ο kayfun, αλλά βέβαια ο kayfun δεν έχει δει ούτε με τηλεσκόπιο το άτμισμα που δίνει το φαινόμενο.
Έχοντας 2 αυθεντικούς και 3 κλώνους, έχω να πω ότι το κάθε τι έχει τη χρησιμότητα του και καλύπτει διαφορετικές ανάγκες.
Όποιος θέλει παίρνει κλώνο, όποιος θέλει παίρνει αυθεντικό, κάποιος άλλος μπορεί να θέλει και τα δύο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2016, 22:09 από thenetpoet »

spyros1

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #419 στις: Μαρτίου 22, 2016, 23:38 »
Καλησπερα.
Φιλε και συνατμηστη thenetpoet με το τελευταιο ποστ που εγραψες με εχεις καλυψει απολυτα.
Ευχαριστω για την διευκρινηση.
Καλο βραδυ. :)
Υπ: Η γνωμη σου-συγκριση σου  βεβαια με τον v4 σεβαστη απο εμενα ομως οχι αποδεκτη.
Αυτο βεβαια εχει πολυ συζητηση...
Δυστυχως ομως τωρα ειναι μια ωρα δυσκολη, γιατι εχω αρχισει και σκεφτομε οτι εχω πρωινο αυριο εγερτηριο... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2016, 23:52 από spyros1 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364