vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, Lazy Dog, camber, vougiouklakis

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος kiriakn

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Νίκος
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #390 στις: Μαρτίου 19, 2016, 19:51 »
Δεύτερη προσπάθεια με 0,25 κάνθαλ και σε πυρήνα 2άρι, με Sugar Drizzle 12άρι...βγήκε στα 1,13Ω και στα 12W  :thumpup:
Ούτε δάκρυα ή λυγμοί ( αν και το " νύχι " παίζει κάθε 4-5 τζούρες ) και πυκνοί καπνοί καλύπτουν τον χώρο - ξεκάθαρο το
μπισκότο και η κανέλα κάπου στο παρασκήνιο...το φχαριστιέμαι λέμε !!

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #391 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:51 »
Καλησπέρα πήρα και εγω απο FT τον μαύρο, όλα καλά γενικά φοβερή τζούρα και ούτε σταγόνα απο χτες. Μια μόνο απορία γιατί γράφει drip tip 510 ενώ δεν χωράει κανένα άλλο εκτος απο το δικό του?

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #392 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:53 »
Tό ίδιο έπαθε και ο κολλητός μου που παρέλαβε αυτή την βδομάδα.  :thumpdown: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #393 στις: Μαρτίου 20, 2016, 16:06 »
Από καμιά 30αριά drip-tips που έχω,
-δοκιμασμένα- παίρνει μόνο αυτά:

https://www.fasttech.com/p/2034101
https://www.fasttech.com/products/1734805

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #394 στις: Μαρτίου 20, 2016, 16:52 »
Φίλε FML να υποθέσω ότι το έλυσες το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #395 στις: Μαρτίου 20, 2016, 17:00 »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, αλλά δεν διαθέτω τα εργαλεία
για να το κάνω αυτό (ούτε τη γνώση) και είδη τραυματίστηκα πάνω
στην προσπάθεια και δεν θα ήθελα να τραυματίσω και το μέταλλο
κατά λάθος. Έχω ανοίξει ticket και περιμένω απάντηση από βδομάδα.

Σε περίπτωση που δεν μου τον αντικαταστήσουν (ή δεν δώσουν άλλη
λύση) ίσως βάλω χέρι. Για ενημερωτικούς λόγους, απ' ότι κατάλαβα
χρειάζομαι έναν πλαγιοκόφτη να συγκρατήσω τον πόλο από το σημείο
πριν ξεκινήσουν τα σπειρώματα και τι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #396 στις: Μαρτίου 20, 2016, 18:01 »
Τις "ουρές" από δυο τρυπάνια των δυο χιλιοστών βάζεις στις τυφλές τρύπες εκατέρωθεν του 510. Με το αριστερό κρατάς την βάση και με το δεξί βιδώνεις τον δίσκο με το 510 πιάνοντας τα τρυπάνια.
Για απόλυτο σφίξιμο βγάλε τελείως τον δίσκο, βάλτον μόνο του στην κατάψυξη για είκοσι λεπτά και βίδωσε τον δυνατά αμέσως μετά.
Ο δικός μου έφερνε μια απαίσια μεταλλική γεύση. Άλλαξα σταδιακά βίδες, ο-ρινγκς και τανκ με γνήσια χωρίς αποτέλεσμα. Έκανα θεραπείες με υγρό πιάτων, υπερήχους, corega, κιτρικό οξύ και ετοιμαζόμουν για ιαματικά λουτρά σε κέτσαπ   :laugh1: 
Τελικά μετά από καθαρισμό, κατάψυξη και σφίξιμο  έκανε σωστή επαφή και το θέμα έληξε.
Δεν ξέρω τι να υποθέσω ή υπήρχε κάποια επίστρωσή στα μέταλλα ή λόγω μη σωστής επαφής έκανε κάτι σαν hot spot ακριβώς μπροστά στις τρύπες του αέρα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #397 στις: Μαρτίου 20, 2016, 22:22 »
Πλύσιμο και στήσιμο είχε σήμερα το βράδυ.
Χρησιμοποίησα μια αντίσταση από double twisted kanthal 0.22mm που είχα φτιάξει χθες.
Έγιναν δύο στησίματα, σε 2.5mm διάμετρο, 5 σπείρες 1Ω και 6 σπείρες 1.2Ω.
H αντίσταση κάηκε στο καμινέτο πριν στριφτεί και αφού τοποθετήθηκε στο deck έγινε πύρωμα και σφίξιμο με πενσάκι για να έρθουν οι σπείρες όσο το δυνατόν πιο κοντά και να "σβήσουν" τυχόν hot-spots.


To βαμβάκι μπήκε μέτρια σφιχτό μέσα στην αντίσταση.



Στο μηχανικό, πυροβολάει ασύστολα με full γεύση και γερά ντουμάνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 22:28 από thenetpoet »

spyros1

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #398 στις: Μαρτίου 21, 2016, 08:08 »
Καλημέρα.
Έχω και τον γνήσιο και τον κλώνο κανένα (μα κανένα όμως) απολύτως πρόβλημα. :D
Θα έλεγα ότι ο κλώνος ίσως έχει μια ακόμη καλή κατα την γνώμη μου διαφορα από τον γνήσιο : Oι βίδες που πιάνουν την αντίσταση (που σε κάποιους συνατμιστές εδώ δεν άρεσαν γιατί ήταν χρυσές....) έχουν μικρώτερο κεφάλι σε διάμετρο από αυτές του γνησίου με αποτέλεσμα να εχεις καλύτερο περιθώριο στο στήσιμο.
Πιστέυω ότι όχι μόνο δεν υστερεί του γνησίου αλλά έχει και βελτιώσεις.... :thumpup:
Σε συγκρισή του με τον γνήσιο - ίδιες αντιστάσεις, ίδιο υγρό ιδια w καμία διαφορά δεν έχει από τον γνήσιο σε γέυση - απόδοση.
Δεν είναι δική μου μόνο άποψη αυτό το τελευταίο αλλά και όσων τους έδωσα να δοκιμάσουν και να συγκρίνουν. :D :thumpup: :thumpup:
Δεν φταίνε παντα τα εργαλεία, φταίει και η αντιμετώπιση - χειρισμός  μας...
Διαβάζω  για σφυξίματα , πριν τον  δοκιμάσουν να αλλάζουν τα ορινκ - βγάζοντας ,βάζοντας γιατί κάποιος άλλος το έκανε, και το έγραψε εδώ,δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για να βοηθήσω σε αυτό το νήμα όσους έχουν πρόβλημα.... :(
Το μόνο που θα πώ είναι στήστε με προσοχή,σωστά και καλά Εάν αυτό το κάνετε τότε θα πάρετε αυτό που δίνει ο συγκεκριμένος ατμο :D

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2016, 12:41 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #399 στις: Μαρτίου 21, 2016, 10:53 »
Σπύρο φιλικά, το πρόβλημα με τους προβληματικούς ατμοποιητές εμφανίζεται όταν είσαι εσύ ο κάτοχος.  :D
Σε ένα λαό που βάζει μελαμίνη στο γάλα των παιδιών του βάστα μικρό καλάθι.
Χρόνια τώρα φτιάχνουν προϊόντα που να μοιάζουν στα αυθεντικά όχι που να δουλεύουν σαν αυτά.
Οι χρυσές βίδες μου έχουν τώρα εμφάνιση SS (ο Θεός να το κάνει).
Ναι σαν γεύση δεν υπάρχει ευδιάκριτη διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #400 στις: Μαρτίου 21, 2016, 11:18 »
Εγώ προτείνω να μην είμαστε απόλυτοι σε τίποτα.
Ναι είχαν βρεθεί σε παιδικά γάλατα από την Κίνα σκόνες μελαμίνης, αλλά και στην Ευρώπη είχαμε μοσχάρια που τα τάιζαν καμένα λάδια αυτοκινήτων με συνέπεια τις διοξίνες.
Όλα θέλουν το μέτρο και την προσοχή τους.

spyros1

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #401 στις: Μαρτίου 21, 2016, 11:43 »
  Tο να υπάρχει εμφανές προβλημα σε έναν άτμο κατανοητό και δεκτό.
(Τότε θα επιστραφεί με το ίδιο εισητήριο εκεί που αγοράστηκε ...)
Το να προσπαθούμε να βγάλουμε όμως πρόβλημα χωρίς να υπάρχει (όταν δεν υπάρχει εμφανή αστοχία υλικού) απο λάθη που κάνουμε εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω...
Απόλυτο και σίγουρο δεν είναι τίποτα.
Αλλά εάν μια εταιρία σαν την FT είχε βγάλει τόσους πολλούς προβληματικούς κλώνους του συγκεκριμένου ατμο στην αγορά (που φαινοντε ότι υπάρχουν μόνο εδώ στο φορουμ)  δεν θα έπρεπε να πουλά τίποτα πλέον (απο την κακή φήμη που θα 'χε βγάλει) ... :)
Όμως πουλάει "τρελά".... ;D


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Σπύρο φιλικά, το πρόβλημα με τους προβληματικούς ατμοποιητές εμφανίζεται όταν είσαι εσύ ο κάτοχος.  :D

Αυτό που λες δεν το καταλαβαίνω....
Εχω γράψει επανειλημμένα οτι είμαι κάτοχος και του κλώνου και του γνησίου.
Πρόβλημα όμως δεν είχα ποτέ
(
Με αυτο που εγραψες αρχισα να κοιτάζω εαν είμαι στο σωστό νήμα .... ;D ;D ;D)


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Άνοιγε μισή στροφή την καμπάνα ή μέχρι να δεις να ανεβαίνουν φυσαλίδες

Για πιο λόγο να ανοιξεί την καμπάνα φίλε Ribot;
Όταν έχεις σωστό στήσιμο δεν χρειάζετε να ανοίξεις την καμπάνα.... :angry_red:
Την καμπάνα παιδιά θα την ανοίξουμε στα μεγάλα ρεύματα (Από 20w και πάνω γιατί τότε και μόνο τότε θα χρειαστούμε περισότερη ροή υγρού...)
Όποιος ανοίγει την καμπάνα γιατί δεν έχει καλή τροφοδοσία ή πέρνει καμένο σε ρευματα κάτω των 20w ας διορθώσει το στησιμό του.... ;) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2016, 14:06 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #402 στις: Μαρτίου 21, 2016, 19:53 »
Σπύρο φιλικά, το πρόβλημα με τους προβληματικούς ατμοποιητές σκάει στα χέρια του κατόχου (εμένα,εσένα όποιου άτυχου στην τελική), οι υπόλοιποι τυχεροί κάτοχοι των λειτουργικών παρακολουθούν με απορία, ανακούφιση, ευθυμία ίσως και δυσπιστία καμιά φορά την γκρίνια και τα προτεινόμενα "γιατροσόφια".
Για τα εμφανή προβλήματα υπάρχει φυσικά το "επιστροφή - αντικατάσταση" και για τα μη εμφανή θα έλεγα το ίδιο, αν και είναι πολύ πιο δύσκολο να εξηγήσεις το "μου φέρνει μεταλλική γεύση" ή το "έχει θέμα αγωγιμότητας" θα πρέπει φοβάμαι να μάθεις παραδοσιακά κινέζικα ακόμα κι αν πρόκειται για Ελληνικό κατάστημα, εκτός κι αν μπορείς να τα εντοπίσεις και να τα λύσεις μόνος σου απλά και γρήγορα.
Ελάχιστα με ενδιαφέρει ο ρυθμός πωλήσεων ατμοποιητών από τους αρχικούς δημιουργούς ή τους αντιγραφείς, με ενδιαφέρει όμως να αγοράζω τίμια - ποιοτικά προϊόντα και φυσικά να μπορώ μετά να σχολιάσω την απόδοσή τους, πάντα χωρίς σκοπιμότητα και χωρίς τον φόβο να παρεξηγηθώ.
Ω ναι τα μοσχάρια. Με την φράση "Σε ένα λαό που ......." αδίκησα ένα ολόκληρο λαό χωρίς να το σκεφτώ αφού παντού υπάρχουν καλοί και κακοί. ποιοτικοί έλεγχοι και προδιαγραφές δεν υπάρχουν παντού δυστυχώς.
Όσο για την καμπάνα κι εγώ συμβουλεύω το άνοιγμά της, γιατί άλλωστε λέμε ότι έχει ρύθμιση υγρών; Τί θα κάνει ο αρχάριος για την υποτροφοδοσία μέχρι να βρεί τη σωστή ποσότητα-στρώσιμο του βαμβακιού, αλλά και ο γνώστης αν του ξεφύγει λίγο παραπάνω βαμβάκι ή αν θέλεις να ανεβάσεις λίγο τα watt για να ευχαριστηθείς το εσπρεσάκι σου ή αν κάνεις VG από 80% κι επάνω, όπου πολλοί άλλοι ατμοποιητές υπολειτουργούν;

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #403 στις: Μαρτίου 21, 2016, 20:01 »
spyros1 ολα φίλε μου είναι σχετικά μην είσαι απόλυτος. 3 μέρες τον έχω και τις πρώτες 2 μέρες είχα  φάει το δάκρυσμα της αρκούδας, εδώ και μία μέρα με νέο στήσιμο 4 τανκάκια κατανάλωση μέχρι τώρα και δεν έχει κάνει το παραμικρό δάκρυσμα και υπόψιν παίζω με άνοιγμα καμπάνας 2 στροφές στο τίγκα γέμισμα και κτόπιν κλείνω στην 1, 1/2 μέχρι τέλους του τανκ στα 16,5w με απόδοση γεύσης πολύ καλή και ντουμάνι, υπόψιν ότι χρησιμοποιώ 100% vg  ;) Αρα την ρύθμιση της καμπάνας δεν την έχει για διακόσμηση  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #404 στις: Μαρτίου 21, 2016, 20:33 »
Η ρύθμιση σαφώς και δεν ειναι διακοσμητικη :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364