vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

495 επισκέπτες, 5 χρήστες
Panokali, vasim, John015, Lazy Dog, dkostas

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #375 στις: Μαρτίου 17, 2016, 22:39 »
δεν έχει ούτε στον δικό μου κλώνο
δεν το είχα προσέξει επειδή το χρησιμοποίησα πολύ λίγο και μετά μονο το αυθεντικό tank έχω πάνω στον κλώνο
αν δεν σου κάνει διαρροές πάει να πει πως σφραγίζει καλά και δεν χρειάζεται
αν θέλεις μπορείς να βάλεις ένα από τα spares για σιγουριά 
ταιριάζουν και από tank kl+

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #376 στις: Μαρτίου 18, 2016, 01:35 »
και όμως δεν έχει, ο κλώνος είναι απο ft, είναι ίδια με το επάνω δαχτυλίδι το oring ???? γιατί αν είναι ίδια να βάλω απο τα εξτρα που έχει
και εδώ φαίνεται

Τον αριστερό δακτύλιο στη φώτο λες? Αφού φαίνεται ένα μαύρο o-ring μέσα... :o
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2016, 14:14 από Kikas »

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #377 στις: Μαρτίου 18, 2016, 09:42 »
Και εγώ στην παρέα του κλώνου :) ευχαριστώ τον φίλο antonelos και σύντομα θα δοκιμαστή.

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #378 στις: Μαρτίου 18, 2016, 12:47 »
ΩΩΩΩΩΩ φαινο που ειχε πει και δεμκονης ,παρελαβα και εγω ,μου ειχε ληψει ο ατιμος ,του εβαλα και κατι δαχτυλιδια και ντριπ που μου ειχανε περισεψει απο τον οριτζιναλ και επιτελους ......ελπιζω  να μην μου αρχισει τα κουσουρια που ειχα στο οριτζιναλ ,,,,

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #379 στις: Μαρτίου 18, 2016, 19:27 »

Παιδιά μία ερώτηση. Στο κάτω μεταλλικό δαχτυλίδι αυτό με τις τρύπες για τον αέρα έχει oring ? γιατί βλέπω σε κάτι video με κλώνους και βλέπω να έχει ένα στο κέντρο, ενώ στο δικό μου δεν έχει, και ακόμα στο τανκ που είδα πιό πάνω http://royalvapers.gr/phenomenon-lite-pair-transparent-tank-gus βλέπω και εκεί oring που ούτε αυτό έχω.

Ούτε ο δικός μου κλώνος που παρέλαβα σήμερα έχει. Σε πρώτο στήσιμο που έκανα (το οποίο ήταν και το πρώτο μου εβερ) πολύ δάκρυ ο ατμοποιητης ,αλλά πιθανότερο να φταίει το στήσιμο μου.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #380 στις: Μαρτίου 18, 2016, 20:03 »
Φταίει 100% το στήσιμο.Είναι πως θα τον βρεις τελικά.
Και γω στα προηγούμενα 2 στησίματα,όλα καλά...ούτε δάκρυ.
Απο εχτές μ' έχει πεθάνει στο κλάμα :'( :wall: :wall:.

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #381 στις: Μαρτίου 18, 2016, 20:53 »
οκ το θέμα με το oring στο κάτω μεταλλικό δαχτυλίδι λύθηκε (δεν έχει) Τα δακρύσματα μετά το γέμισμα και αυτά λύθηκαν με το να γεμίζω από κάτω όχι ξεκουμπώνοντας αλλά με ξεβίδωμα του τανκ ολόκληρου, βέβαια θα δοκιμαστεί και ο τρόπος με το ξεκούμπωμα απο κάτω. Πάντως όταν πέφτει η στάθμη υγρού στο τανκ αρκετά τον πιάνουν τα δάκρυα σαν μικρό παιδί. Θέλει στοργή και προδέρμ, δεν είναι για βαρβαρότητες. Καλός, δεν λέω κάτι αντίθετο, αλλά τις ψιλομ@λ@κίες του τις έχει. Άρρηκτο δεσμό δεν πρόκειται να δημιουργήσω μαζί του μιας και το ζητούμενο για μένα είναι γεμίζω φεύγω και ατμίζω χωρίς να έχω υπόνοιες ότι κάποια στιγμή θα μου την κάτσει. Αν είναι να κουβαλάμε μαζί μας και χαρτομάντιλα για πάρτι του ευχαριστώ δεν θα πάρω. Αντε να είσαι έξω και να τον έχεις σε τσέπη μπουφάν και να αρχίσει να κατουριέται και να κλαίει και συ να τρέχεις πανικόβλητος να γλυτώσεις το μπουφάν και να κατεβάζεις  καντάρια απο μπινελίκια, ε δεν λέει ::) Εννοείτε ότι είναι οι πρώτες μέρες μαζί του και όλα αυτά μπορεί να αναθεωρηθούν στην πορεία ένα πράγμα σαν την εκπαίδευση ενός κουταβιού με μόνη διαφορά ότι εδώ δεν εκπαιδεύεις εσύ τον άτμο αλλά αυτός εσένα :tongue_smilie:  

Αποσυνδεδεμένος kiriakn

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Νίκος
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #382 στις: Μαρτίου 18, 2016, 20:56 »
Οκ, με τα πολλά τον παρέλαβα κι εγώ κι έχουμε τα παρακάτω 
  • αντίσταση SS316, 6 σπείρες σε 2,5 άξονα, η οποία βγήκε στα 0,76Ohm
  • ξεκινάω να γεμίσω ( Unicorn 6mg ) από κάτω, χαλαρό πολύ το τανκ κοντά στο επιστόμιο, οπότε καταλαβαίνετε πως απ' τη μία γέμιζε και απ' την άλλη άδειαζε :-[... με τα πολλά καταφέρνω να βάλω 2ml και ξεκινάμε με κλειστή καμπάνα
  • σφιχτή ( ερχόμενος από Subtank mini & EgoMega One ) και ήσυχη τζούρα, χωρίς δάκρυα κλπ στα 15W και 260-270 βαθμούς
  • μετά από 15-20 τζούρες, δίνει μία υποψία καμμένου ( δεν κατάλαβα το γιατί ) και ξεβιδώνω λίγο καμπάνα
  • μετά από λίγο βγάζει protection, δοκιμάζω και ξαναδοκιμάζω, οπότε το γυρνάω σε Power και τρώω ΤΟ καμμένο -  χαμηλώνω στα 9W περίπου, όπερ σημαίνει " τζάμπα καίει η λάμπα "...τίποτε
Προς το παρόν τον άφησα λίγο να ξεκουραστεί και θα δοκιμάσω αργότερα με βάση 50/50 στα 6mg - εάν μπορεί κάποιος πιό έμπειρος στον άτμο να μοιραστεί τη γνώση του σχετικά με το τί πήγε λάθος, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα  :helpsmilie:


Αποσυνδεδεμένος cantona

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #383 στις: Μαρτίου 18, 2016, 21:20 »
Παρέλαβα κι εγώ σήμερα τον μαύρο.
Στο λύσιμο έφαγα το ένα από τα 2 oring της βάσης γιατί ήταν πολύ σφιχτός,αλλάχτηκε με ένα από αυτά που είχε μέσα.
Επίσης στο κάτω μεταλλικό δαχτυλίδι δεν ξέρω αν είχε στον μέσον του oring γιατί κατά το ξεβίδωμα είχε φτάσει κάπου ενδιάμεσα  ::) οπότε μετά το πλύσιμο και το πρώτο μου στήσιμο με 0,28kanthal,το έβαλα μεταξύ του δαχτυλιδιού και του πλαστικού τανκ(μου έκανε ποιο εύκολο εκεί  :))  και βλέπουμε).Σφίγγω καμπάνα και γεμίζω από τις πάνω τρύπες,βιδώνω στο μοντ και στην πρώτη τζούρα πέφτει το κλάμα της αρκούδας από τις κάτω τρύπες.
Έκανα αμάν να τον συνεφέρω,βρε καλό μου βρε χρυσό,τίποτα.Με τα πολλά ξεβίδωσα λίγο την καμπάνα πέτυχα και σε ένα σημείο της τρύπες του αέρα και ηρέμησε.
Τώρα δεν ξέρω αν φταίει το πρώτο μου στήσιμο ή θέλει κι άλλο oring στην μέση του κάτω δαχτυλιδιού;;;
2 ωρίτσες πάντως που ατμίζω δεν έχει κάνει κιχ. Ατμός πλούσιος,βελούδινη τζούρα και γεύση θα τολμήσω να πω αν και πολύ νωρίς ακόμα,αρκετά ανώτερη από kl+ original.
Αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις....

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #384 στις: Μαρτίου 18, 2016, 21:22 »
η θα σου κατσει η δεν θα σου κατσει...οταν ειχα τον οριτζιναλ γεμιζα 10 ατμιζα 5μλ...
σημερα με τον κλωνο εκανα 2 γεμισματα διαρροη καμενα πουθενα...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #385 στις: Μαρτίου 18, 2016, 21:25 »
μετά από 15-20 τζούρες, δίνει μία υποψία καμμένου ( δεν κατάλαβα το γιατί ) και ξεβιδώνω λίγο καμπάνα

μετά από λίγο βγάζει protection, δοκιμάζω και ξαναδοκιμάζω, οπότε το γυρνάω σε Power και τρώω ΤΟ καμμένο -  χαμηλώνω στα 9W περίπου, όπερ σημαίνει " τζάμπα καίει η λάμπα "...τίποτε

Αστοχία στην αντίσταση(hot spot) ή/και πολύ βαμβάκι μέσα στο πηνίο=κακή τροφοδοσία. Αν θέλεις να μάθεις τον ατμοποιητή, ξέχνα το tc και κάνε τις δοκιμές σου σε power. Άνοιγε μισή στροφή την καμπάνα ή μέχρι να δεις να ανεβαίνουν φυσαλίδες. Να προτιμάς το γέμισμα από κάτω, με προσοχή τώρα στην αρχή ώσπου να πάρεις τον αέρα.

Γενικώς, διαβάστε το νήμα για τον γνήσιο, έχουν απαντηθεί και προταθεί τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #386 στις: Μαρτίου 18, 2016, 21:41 »
Στο κλώνο από FT η μία τρύπα για τις βίδες στο deck (αυτή με το κυκλάκι γύρω γύρω)
μου 'ρθε "χτυπημένη" (δε ξέρω την ορολογία). Η βίδα γυρίζει επ' άπειρον, δεν σταματάει.
Δοκίμασα και άλλη... τα ίδια (αναμενόμενο). Έχει τύχει σε κάποιον άλλο;

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #387 στις: Μαρτίου 18, 2016, 21:43 »

@ kiriakn
Λάθος νούμερο ένα : πίεσες πολύ κάτω το τανκ με αποτέλεσμα να ελευθερωθεί το ο-ρινγκ της καμπάνας και να χάσει την στεγανότητα του. Πιέζουμε λιγότερο μέχρι να έρθει πρόσωπο τανκ και επιστόμιο, ίσως και ελάχιστα ακόμα και μετά σπρώχνουμε προς το πλάι για να κάνουμε χώρο για μπουκάλι με πλαστική μύτη.
Τώρα για την υποτροφοδοσία: είναι καθαρά θέμα βαμβακιού. Δεν αξίζει να γράψω κανένα σεντόνι αν δεις μερικές φωτογραφίες και video στο νήμα προτεινόμενα στησίματα του αυθεντικού θα βρεις αμέσως το λάθος.
Πάντως μετά από κάθε γέμισμα ανάλογα και τη ρευστότητα του υγρού ίσως χρειαστεί βοήθεια για να ξεκινήσει η τροφοδοσία ή το κόλπο με το νύχι ή φυσώντας κοφτά δυνατά στο επιστόμιο δυο τρεις φορές μέχρι να δεις φυσαλίδες να ανεβαίνουν.
Γιατί δεν ξεκινάς με κλασικό σύρμα στο 1 - 1,2 ohm το tc είναι από μόνο του δύσκολο και απαιτητικό.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #388 στις: Μαρτίου 18, 2016, 21:50 »
Στο κλώνο από FT η μία τρύπα για τις βίδες στο deck (αυτή με το κυκλάκι γύρω γύρω)
μου 'ρθε "χτυπημένη" (δε ξέρω την ορολογία). Η βίδα γυρίζει επ' άπειρον, δεν σταματάει.
Δοκίμασα και άλλη... τα ίδια (αναμενόμενο). Έχει τύχει σε κάποιον άλλο;

Μάλλον έχουν κλωτσήσει τα σπειρώματα της βάσης :wall: πολύ δύσκολο το βρίσκω να μπορέσεις να κάνεις κάτι, χρειάζεται κολαούζο να τα επαναδιαμορφώσεις αλλά τότε θα χρειαστείς και λίγο πιο χοντρή βίδα :wall:
Επέστρεψέ τον, άνοιξε ticket άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #389 στις: Μαρτίου 18, 2016, 21:53 »
@ FML
Μάλλον δεν είναι χτυπημένη "κλοτσημένη"
Μάλλον γυρίζει με ολόκληρη την στρογγυλή επαφή που βρίσκεται κάτω από το ντέκ, και μάλλον θα σταθεροποιηθεί αν σφίξεις ΓΕΡΆ τον δίσκο της βάσης αυτόν με το σπείρωμα 510 και τις δυο τυφλές τρύπες. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172046 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364