vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

563 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dkostas, tasos1976, dvelev, paiktaras

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #240 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 09:25 »
Καλημέρα :)
Σκέφτομαι για αγορά και δεύτερο Phenomenon Lite ή Zest επειδή ο Lite μου άρεσε πολύ!
Έχει κανείς τον κλώνο για πολύ καιρό ώστε να μας πει αν βγάζει ελαττώματα σε σχέση με τον αυθεντικό?
Αν είναι να την ψάξω κατευθείαν για αυθεντικό. Τον κλώνο τον έχω μόνο λίγες μέρες και ήδη έχω βάλει στην άκρη
τους 2 KFL+ που χρησιμοποιούσα τον τελευταίο χρόνο. Ο κλώνος Phenomenon Lite έχει πολύ βελούδινη αίσθηση
στο άτμισμα με όλα τα υγρά και συνδυάζει χτύπημα και γεύση.
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #241 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 09:29 »
Εγώ όμως, δεν μπορώ να το πω αυτό Κώστα, γιατί ούτε τον κλώνο έχω, ούτε και έχω δει ανοιχτή τη βάση για να δω πώς είναι εσωτερικά και να έχω άποψη για το πώς μονώνει κι επομένως αν υπάρχει περίπτωση να βγει υγρό στον πόλο.
Στον αυθεντικό όπως είπες δεν υπάρχει λόγος, είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει λόγος και στον κλώνο? :hmmm:



αν δεν περάσει το υγρό από λάθος στήσιμο τότε από που θα περάσει?
δες την φότο



όλες η τρύπες είναι μέσα στην καμπάνα
αν περάσει το υγρό από λάθος στήσιμο το υγρό θα καταλήξει στις τρύπες του αέρα αναγκαστικά
αν χαλαρώσεις το κάτω μέρος και μπορέσει να περάσει υγρό στον πόλο δεν θα κάνει σωστή επαφή
δεν μπορώ να πιστέψω πως είναι δυνατόν να περάσει υγρό στον πόλο σε αυτόν τον κλώνο αλλα και στον αυθεντικό




από το νήμα του αυθεντικού
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24401.msg929481.html#msg929481

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2016, 10:23 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 23:38 »
Υπάρχει κάνα κολπάκι για να βιδώνει σωστά η καμπάνα? Στο πρώτο λύσιμο έφαγα πολύ χρόνο μέχρι να ξαναβιδώσω την καμπάνα.
Επίσης υπάρχει ανταλλακτικό τανκ από ft ή από κάποιο άλλο κινεζο-μάγαζο?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 02:26 »
Για να βιδωσεις πιο εύκολα την καμπάνα κάνεις πρώτα μια ανάποδη στροφή για να πάρει τις βόλτες και μετά ξεκινάς να βιδωνεις κανονικά.

Ανταλλακτικό κινέζικο τανκ δεν έχω δει κάπου να σου πω την αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 21:24 »
Καλημέρα :)
Σκέφτομαι για αγορά και δεύτερο Phenomenon Lite ή Zest επειδή ο Lite μου άρεσε πολύ!
Έχει κανείς τον κλώνο για πολύ καιρό ώστε να μας πει αν βγάζει ελαττώματα σε σχέση με τον αυθεντικό?
Αν είναι να την ψάξω κατευθείαν για αυθεντικό. Τον κλώνο τον έχω μόνο λίγες μέρες και ήδη έχω βάλει στην άκρη
τους 2 KFL+ που χρησιμοποιούσα τον τελευταίο χρόνο. Ο κλώνος Phenomenon Lite έχει πολύ βελούδινη αίσθηση
στο άτμισμα με όλα τα υγρά και συνδυάζει χτύπημα και γεύση.
Σας ευχαριστώ!
Πολύ καιρό δεν τον έχει κανένας γιατί κυκλοφόρησε πρόσφατα.
Αν σου λέει κάτι, έχω τον αυθεντικό, πήρα 1 κλώνο για δοκιμή και πριν 2-3 μέρες μου ήρθαν και άλλοι δύο που παράγγειλα.


Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 23:30 »
Nemesis_rds ευχαριστώ για την πληροφορία.
Πρώτο στήσιμο πλυμμήρα. Έφτιαξα σε 2 mm πυρήνα αντίσταση 0.8 με SS 316L, το βαμβάκι το έκοψα ακριβώς στο deck(στα όρια που βιδώνει η καμπάνα) και το άπλωσα αφράτο-αφράτο. Γέμισμα από τις πλαϊνές τρύπες.
Υποψιάζομαι ότι φταίει το βαμβάκι, ίσως να έπρεπε να στήσω σε 2.5 mm πυρήνα και να κόψω το βαμβάκι εκεί που τελειώνει η βάση.
Οποιαδήποτε πληροφορία/βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2016, 16:59 από Kikas »

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 00:38 »

Γνώμη μου.Ιδανικός πυρήνας είναι τα 2μμ, γιά μεγαλύτερο πυρήνα πρέπει να αφαιρεθεί διαγώνια το πάνω μέρος του βαμβακιού αλλιώς ή θα το συμπιέσει η καμπάνα και θα πάρεις καμένο ή θα το παρασύρει και θα το σηκώσει από το ντέκ οπότε έρχεται τσουνάμι.
Για αντίσταση 1 μμ ψηλότερα από τις βίδες καλό σημείο κοπής του βαμβακιού είναι το μέσο του διαστήματος μεταξύ σπειρώματος καμπάνας και άκρης της βάσης.
Το βαμβάκι πρέπει να είναι αφράτο και όχι πατημένο πάνω στο σκαλοπάτι.
Το μήκος της αντίστασης μικρότερο ή ίσο με το πλάτος του πάνω ντέκ με τις τρύπες του αέρα και το ύψος της όχι χαμηλότερα από τις βίδες.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 13:59 »
@Kikas
Το ίδιο σχεδόν στησιμο κάνω και εγώ, με 2.4mm αξονάκι και το βαμβάκι στα όρια του deck.
Το βρέχω με λίγο υγρό και το σπρώχνω στη θέση του ελαφρά με το κατσαβίδι, χωρίς πολλά πολλά χαιδεματα.
Δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Μήπως έχεις ανοίξει πολύ την καμπάνα?

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 14:51 »
Μάλλον το βαμβάκι μετακινήθηκε από την καμπάνα.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 17:02 »
thenetpoet & Deimos, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Διόρθωσα και την απάντηση μου, σε 2mm πυρήνα είχα στήσει.
Ίσως να άνοιξα την καμπάνα καταλάθος. Θα ξαναδοκιμάσω.  Την καμπάνα την έχετε τελείως κλειστή? Είχα βάλει υγρό 60% VG.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 17:17 »
Ναί με σωστό βαμβάκι τελείως κλειστή, ίσως μισή στροφή άνοιγμα για τις τέσσερις πέντε πρώτες τζούρες να ξεκινήσει η τροφοδοσία ειδικά αν έχεις παραγεμίσει το τανκ.
Αν δυσκολευτείς βάλε μόνο "μύτες" στα αυλάκια.

Αποσυνδεδεμένος haris1mee

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #251 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 17:36 »
Εγω παιδιά έχω θέμα όταν η στάθμη του υγρού στο τανκ φτάνει κάτω από την δεύτερη καμπύλη της καμπάνας μου δακρύζει από τις τρύπες του αέρα (στεναχωριέται φαίνεται χαχααχ!)Στήνω βαμβάκι απλωμένο στο ντεκ  βενταλια είτε 2mm είτε 2,5mm πυρήνα αντίστασης .Θα μου πείτε το στήσιμο φταίει αλλά όταν γεμίζω το δάκρυ σταματάει και λειτουργεί υποδειγματικά (χαίρεται μάλλον ;)Επίσης σε οσα video εχω δει στο νετ στο πλαστικό τανκ υπάρχει κατω οριννκ εμένα ήρθε χωρίς, χρειάζεται να βάλω η το αφήνω ως έχει ;

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #252 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 23:54 »
Λεπόν, έστησα σε 2.5 mm πυρήνα αυτή τη φορά, UD Kanthal A1 28 AWG, 1.25 Ohm η αντίσταση. Έκοψα το βαμβάκι λίγο παραπέρα από τα όρια του deck, το αφράτεψα και το άπλωσα. Γέμισα από τις πλαϊνές τρύπες. Όλα καλά με τελείως κλειστή τη καμπάνα, πολύ βελούδινο άτμισμα, ένα-δύο κλικ πιο πάνω από πάνω από lemo 2.
Θα τον ήθελα ελάχιστα πιο αεράτο και με πιο εύκολο γέμισμα.

@haris1mee αν κατάλαβα σωστά, ούτε εμένα ήρθε με o-ring στο πλαστικό τανκ, από ft η αγορά.

spyros1

Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #253 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 00:26 »
Καλησπέρα.
Κανενα προβλημα ουτε με τον  κλωνο ουτε και με το γνησιο.
Δεν εχω ¨χασει ¨ κανενα στησιμο.  :thumpup:
Αυτος ο ατμοποιητης θα ειναι για πολυ καιρο το ατμιστικο μου ταιρι...
Παιδια το στησιμο φταιει κατα πολυ σε τυχον αποτυχια. ??? :confused1: >:(
Επισης μπορει να φταινε (σπανια όμως) σε καποιους και τα ορινκ εαν δεν βγαζουν - βαζουν με ¨στοργη¨ τα δαχτυλιδια του συγκεκριμενου ατμοποιητη (μπορει καπου σε αυτα να τους εχει φυγει κοματι και να τραβαει απο εκει αερα).
Υπαρχουν 3 μονο διαφορες μεταξυ γνησιου και κλωνου : α) O γνησιος εχει στις βιδες του που πιανουν την αντισταση λιγο μεγαλυτερη διαμετρο στο¨κεφαλι¨τους απο τον κλωνο που εχει τις επιχρυσες βιδες και ειναι πιο μικρες στο συγκεκριμενο σημειο.(οι μικρες ομως πιστευω οτι βολευουν καλυτερα στο στησιμο).
β) Το τανκ του κλωνου δεν ειναι τοσο διαφανο οσο του γνησιου.
γ) Ο κλωνος δεν εχει το λογοτυπο (μερικοι κλωνοι ομως το εχουν)
Το τελευταιο εμενα προσωπικα λιγο με νοιαζει αρκει να λειτουργει σωστα και να εχει αποδοση οπως του γνησιου. :D

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Εγω παιδιά έχω θέμα όταν η στάθμη του υγρού στο τανκ φτάνει κάτω από την δεύτερη καμπύλη της καμπάνας μου δακρύζει από τις τρύπες του αέρα (στεναχωριέται φαίνεται χαχααχ!)Στήνω βαμβάκι απλωμένο στο ντεκ  βενταλια είτε 2mm είτε 2,5mm πυρήνα αντίστασης .Θα μου πείτε το στήσιμο φταίει αλλά όταν γεμίζω το δάκρυ σταματάει και λειτουργεί υποδειγματικά (χαίρεται μάλλον ;) Επίσης σε οσα video εχω δει στο νετ στο πλαστικό τανκ υπάρχει κατω οριννκ εμένα ήρθε χωρίς, χρειάζεται να βάλω η το αφήνω ως έχει ;
Δεν εχει ουτε ο δικος μου κλωνος αλλα και ο γνησιος που εχω και ειχε το εβγαλα και σε αυτον και δεν εχει θεμα ουτε κι αυτος.
 :D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2016, 01:06 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος haris1mee

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #254 στις: Φεβρουαρίου 23, 2016, 06:55 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα δοκιμάσω και στήσιμο με μύτες στα λουκια να δω συμπεριφορά ,,,,

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172234 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10665 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364