vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 3 χρήστες
Lazy Dog, vasim, camber

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1275 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 12:12 »
εχω το SKU 5620700 απο FT χωρις λογοτυπο οπως το ηθελα.
Για μενα οτι πιο κοντα σε κ.τ.
3. Θέμα: Δεν γεμίζει από το πάνω μέρος (από τις δύο μικρές τρυπούλες του τανκ), γιατί έχει διαρροές. Κατασκευαστικό λάθος.
Λύση: Γέμισμα από κάτω πανεύκολα ξεκουμπώνοντας με λίγη προσοχή το τανκ από την βάση.
Πανευκολο δεν το λες. Τι να πουνε οι αλλοι που γεμιζουν απο πανω με οτιδηποτε μεσο (πιπετα, βελονα, μυτουλα κλπ). Εγω γεμιζω απο κατω (απο τις τρυπες εισαγωγης του αερα) με βελονα γιατι σε χαμηλο φωτισμο (πχ μπαρ) δεν καλοβλεπω να τραβηξω το τανκ λιγο πιο πολυ για να χωρεσει η πιπετα. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ειτε ανοιξεις τις τρυπες επανω, ειτε τραβηξεις το τανκ απο κατω, το αποτελεσμα ειναι να εχει ατμοσφαιρικη αποκατασταση το τανκ, αρα γιατι εχει διαρροη μονο οταν γεμιζεις το τανκ απο πανω? Κατι μου διαφευγει εδω.

Τα θεματα που εχω εγω ειναι (5~6 σπειρες kanthal 28ga):
1. Σκασιματα
2. Πολυ υγρο (λογω υγροποιησης υποθετω) κατω απ το driptip

Μεγαλο μειονεκτημα για μενα επισης οτι ειναι κουμπωτος.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1276 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 12:17 »
"Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ειτε ανοιξεις τις τρυπες επανω, ειτε τραβηξεις το τανκ απο κατω, το αποτελεσμα ειναι να εχει ατμοσφαιρικη αποκατασταση το τανκ, αρα γιατι εχει διαρροη μονο οταν γεμιζεις το τανκ απο πανω? Κατι μου διαφευγει εδω."
γιατί όταν γεμίζεις από κάτω κρατάς το τον άτμο ανάποδα και ο αέρας φεύγει ελευθερα

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1277 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 12:24 »
και απο πανω εχει 2 τρυπουλες, μια να γεμιζεις και μια να φευγει ο αερας (να ειναι δλδ ιδια πιεση στο τανκ με την πιεση του περιβαλλοντος)

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1278 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 12:31 »
Ενώ αν ανοίξεις τις πάνω τρύπες, από κάτω φεύγει το υγρό ελεύθερα  :laugh1: 
Για τα σκασίματα (αν δεν είναι θέμα σετάπ ή υγρού) πρέπει να ανοίξεις την βάση όπως έχει περιγραφεί σε προηγούμενες αναρτήσεις, να καθαρίσεις-τρίψεις λίγο τις δυο επαφές και να ξανασφίξεις ΓΕΡΑ.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1279 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 12:56 »
Αντικειμενικα ο fheno εχει πολλα μειονεκτηματα τα οποια ηταν εμφανη ακομα και οταν βγηκε, πολυ περισσοτερο τωρα που η εξελιξη στους ατμο εχει προχωρησει ακομα πιο πολυ, και ενα πλεονεκτημα, τη ΓΕΥΣΑΡΑ!!! Για πολλους αυτο αρκει για αλλους ομως οχι.

Δεν ειναι "δεμενος" με βιδωμα, αλλα χαλαρα με ο-ρινγκ με τι συνεπαγεται αυτο.
Δεν εχει τζαμι αλλα πλαστικο τανκ (ας μην αναφερθουμε σε δικαιολογιες οτι το τζαμι δεν προσφερει τιποτε παραπανω και σπαει, ειναι για γελια, απλα ειναι θεμα κοστους για μικρους κατασκευαστες)
Το γεμισμα ειτε ετσι ειτε αλλοιως ειναι μανουρα, τη στιγμη που αυτη τη στιγμη πολλοι ατμο γεμιζουν και απο μπουκαλι κοκακολας
Η ρυθμιση του αερα ειναι για γελια. Δεν ειναι συνεχομενη προοδευτικη, αλλα ψαχνεις τρυπουλες, βαζεις σημαδια, ψαχνεις για φως...
Για τις απαιτησεις στο στησιμο και πιθανες διαρροες σε ανυποπτο χρονο και χωρις εμφανη λογο στα καλα καθουμενα δεν θα αναφερθω,  εχει αναλυθει απο μελη που εχουν στησει δεκαδες ατμο και δεν ειναι ουτε χαζοι, ουτε ανημποροι. Ειναι αναμενομενο λογω της ιδιας της φιλοσοφιας του ατμο που οφειλεται και η καταπληκτικη του γευση: λειτουργια στα ορια της υπερτροφοδοσιας με την αντισταση πολυ κοντα στο ντεκ τροφοδοσιας με προφανως ελαχιστο βαμβακι. Το συστημα ετσι εχει ελαχιστη ανοχη σε μεταβολες πιεσεων, ιξωδους υγρων, αποροφητικοτητας βαμβακιου, κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2016, 13:06 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1280 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 13:19 »
filip το υγρό ακολουθεί τον δρόμο, όχι ο αέρας (και αυτός αλλά δεν μας νοιάζει στην περίπτωση)
Το θέμα είναι να μην έχεις την ίδια πίεση με το περιβάλλον.
Γεμίζοντας τον ανάποδα δεν μπορεί το υγρό, και να θέλει, να βγεί, γεμίζοντας απο πάνω 
δημιουργείς τέτοια πίεση που επιτρέπει το υγρό να εισχωρήσει στον θάλαμο και να συνεχίσει 
στην εισαγωγή του αέρα.
Δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά ώστε να γίνει αντιληπτό.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1281 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 13:26 »
Εχω 3.
Ο ενας είναι από την τελευταια παρτιδα(Φαστεκ).
Γεμιζω  και τους 3 από επανω χωρις κανενα πρόβλημα.
Ρυθμιση αερα μια φορα στην αρχη και τελος.
Που είναι το πρόβλημα δεν μπορω να το βρω.
Ισως γιατι εχει πραγματι καλη γευση?
Γιατι εχει 13.00 ευρω?
Μηπως είναι για μερακλήδες μονο?
Πετρος

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1282 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 16:55 »
Μηπως είναι για μερακλήδες μονο?(Image removed from quote.)
καλά οι μερακλήδες δεν έχουν προβλήματα από παλιά, γνωστό αυτό 8)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
filip το υγρό ακολουθεί τον δρόμο, όχι ο αέρας (και αυτός αλλά δεν μας νοιάζει στην περίπτωση)
Το θέμα είναι να μην έχεις την ίδια πίεση με το περιβάλλον.
Γεμίζοντας τον ανάποδα δεν μπορεί το υγρό, και να θέλει, να βγεί, γεμίζοντας απο πάνω
δημιουργείς τέτοια πίεση που επιτρέπει το υγρό να εισχωρήσει στον θάλαμο και να συνεχίσει
στην εισαγωγή του αέρα.
Δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά ώστε να γίνει αντιληπτό.
δεν συμφωνω αν καταλαβα καλα, απο τη στιγμη ομως που θα ανοιξεις απο πανω το δαχτυλιδι ή τραβηξεις το τανκ απο κατω (με γεματο ή μισογεματο ή αδειο απο υγρο το τανκ), η πιεση στο εσωτερικο του τανκ θα εξισωθει με το περιβαλλον, δλδ δΡ=0

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
... και πιθανες διαρροες σε ανυποπτο χρονο και χωρις εμφανη λογο στα καλα καθουμενα δεν θα αναφερθω
ισχυει, μου εχει τυχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2016, 17:23 από filip »

Αποσυνδεδεμένος mstranger

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1283 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 17:36 »
Καλησπέρα παιδιά , πήρα σήμερα και εγώ ένα φαινόμενο κλώνο, και δεν έχει το τοποθετημένο το oring το εσωτερικό στο κάτω δαχτυλίδι του αέρα Προσπαθώ να βάλω ένα από το σακουλάκι με τα ανταλλακτικά αλλά φαίνεται πολύ μεγάλο και δεν μπαίνει με τίποτα, με έχει παιδέψει πολύ μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μπαίνουν τα εσωτερικά τα orings πιο εύκολα , ή απλά θέλει άλλη διάσταση  oring?

Ευχαριστώ πολύ


EDIT   : Έβαλα απλά το δαχτυλίδι πάνω στο deck, και πλέον το oring  δεν μπορούσε να φύγει από την άλλη μεριά και πήγε στην θέση του.. lol .

EDIT 2 :  Έτοιμο το εργαλείο . Πραγματικά απίστευτη γεύση !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2016, 19:29 από mstranger »

Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1284 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 11:53 »
mrstranger το oring αυτό νομίζω είναι περιττό. Σε μένα μάλλον πρόβλημα διαρροής δημιουργούσε παρά χρησίμευε σε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος mstranger

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1285 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 17:45 »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Προς το παρόν τουλάχιστον δεν έχω δει σημάδια διαρροής. Είναι νωρίς βέβαια γιατί μόλις χτες τον πήρα και τον έστησα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 20:08 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος efarmostis

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1286 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 12:35 »
Μου ήρθε λοιπόν το φαινόμενο και μετά το μπανιαρισματάκι τον έστησα με ss στα γρήγορα και ουπςςςς.....!!!! τι γευσάρα είναι αυτή ρε φίλε; Φαινόμενο όνομα και πράμα!!!!


Καλώς ήρθα στο κλαμπ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1287 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 12:38 »
καλό ατμιστος φίλε μου , με το καλό και των 2ρο ποτέ ένας φαινόμενο δεν φτανει

Αποσυνδεδεμένος efarmostis

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1288 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 13:09 »
Να σαι καλά Γιώργη. Θα χτυπήσω έναν ακόμη μόλις μάθω τα κουσούρια του. Προς το παρόν πρέπει να προμηθευτώ  σύρματα μικρότερα των 0.32 που χρησιμοποιούσα τώρα τελευταία. Από αυτά που διαβάζω, παίζει καλύτερα μέχρι 0.28.
Έ ρε τι πάθαμε!! back to basics που λένε στο χωριό μου.

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1289 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 03:20 »
Παιδια εγω εδω και κανα τριβδομαδο στηνω με 0.32 μμ σε 2μ, πυρηνα 5 σπειρες στα 0.75 - 0.85 Ωμ και εχω παθει πλακα (σε  μηχανικο παντα ). Πειτε και σεις τα στησιματα σας να παιρνουμε ιδεες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364