vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, gfilip, pngtszs1976, Lazy Dog

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1230 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 22:46 »
ο ορείχαλκος νομίζω είναι πιο ακριβώς από το ατσάλι
ο κινέζος δεν το έβαλε για να κάνει οικονομία αλλα για να έχει καλύτερη συνδεσιμότητα
τι κακό μπορεί να σου κάνει εκείνο το κομμάτι που είναι κάτω από την βάση?
δεν σκουριάζει και ο κινέζος δεν το έκρυψε ύπουλα όπως λες
το κομμάτι από πάνω του πόλου είναι ss



Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1231 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 22:49 »
Τους δυο παλαιους που εχω ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΞΕΙΔΩΘΕΙ!!!
Με το ζορι κουσουρι?
Πετρος

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1232 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 22:52 »
Με μυτοτσίμπιδο στις 2 τρύπες εκατέρωθεν του πόλου την ξεβιδώνεις

μαζι γραφαμε Παναγιωτη 8)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
στον γνησιο δηλαδη το επιμεταλλομενο κοματι
που λετε απο τι υλικο ειναι?

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1233 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 23:24 »
ο ορείχαλκος νομίζω είναι πιο ακριβώς από το ατσάλι
ο κινέζος δεν το έβαλε για να κάνει οικονομία αλλα για να έχει καλύτερη συνδεσιμότητα
τι κακό μπορεί να σου κάνει εκείνο το κομμάτι που είναι κάτω από την βάση?
δεν σκουριάζει και ο κινέζος δεν το έκρυψε ύπουλα όπως λες
το κομμάτι από πάνω του πόλου είναι ss
Το κόστος δεν έχει σημασία αν κάτι γίνεται επικίνδυνο. Το "ύπουλο" δεν πήγαινε στην "πονηριά" ή όχι του κινέζου αλλά στο ότι οι περισσότεροι χρήστες του ατμοποιητή σπάνια τον ανοίγουν εκεί για έλεγχο, νόμιζα ότι έγινα κατανοητός πριν.
 
 
Αν είναι επιμεταλλωμένο ή μασιφ μπρούντζος δεν το ξέρω και λίγη σημασία έχει, αλλά ότι και από τα δύο να είναι από την στιγμή που έρχεται σε επαφή με αέρα/υγρό/ατμό που καταλήγει στα πνευμόνια μας, ενώ μπορεί να κάνει "γέφυρα" λόγω επαφής διαφορετικών υλικών (μπρούντζος + SS) που τα διαρρέει ρεύμα και έχουν  αυξημένη θερμοκρασία (ηλεκτρολυτική διάβρωση & οξείδωση). Στην φώτο που έβαλες φαίνεται διαφορετικό το χρώμα εκεί που δεν υπάρχουν εγκοπές και εμένα αυτό δεν μου φαίνεται σόι.

 
Ο αυθεντικός ο Φαινόμενο δεν ξέρω πως είναι στο σημείο αυτό αλλά φαντάζομαι ο κατασκευαστής έχει προνοήσει, έχει πρόσωπο, όνομα, επίθετο και αν συμβεί κάτι ξέρετε που να απευθυνθείτε. Στο κάτω κάτω, τον αγαπάτε, σας αρέσει, μαζευτείτε 5-6 άτομα και κάντε μια νύξη για αγορά 5-6 κομματιών. Φαντάζομαι η τιμή θα είναι πάρα πολύ καλή, να επιβραβεύσετε και αυτόν που έσπασε το κεφάλι του για να τον σχεδιάσει & φτιάξει.


Τους δυο παλαιους που εχω ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΞΕΙΔΩΘΕΙ!!!
Με το ζορι κουσουρι?
Πετρος (Image removed from quote.)
Το "κουσούρι" του ενός μπορεί να είναι προτέρημα για κάποιον άλλο, δεν τίθεται θέμα, άλλοι καίνε τα σύρματα άλλοι όχι. Δυστυχώς μακροπρόθεσμα δεν ξέρουμε που οδηγούν κάποια επίφοβα -για το δικό μου μυαλό- πράγματα,  και σίγουρα δεν θα ακούσουμε από την τηλεόραση ή ράδιο ότι αποσύρθηκαν οι τάδε ατμοποιητές για τον Α ή Β λόγο, όπως γίνεται για παράδειγμα για Τ-Shirt μπλουζάκια από την κίνα όπου στην βαφή των υφασμάτων είχαν χρησιμοποιηθεί καρκινογόνες μπογιές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 23:29 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1234 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 00:03 »
Η ΦΩΤΟ που εβαλε ο Κοτσος είναι από την Φαστεκ.!!!όχι από τον δικο του.
Για τιποτε δεν ειμαστε σιγουροι μεχρι την αποδειξη του αντιθετου.
Πέτρος

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1235 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 02:25 »
καλα οκ, για τα αυτονόητα όπως ότι η σκουριά δεν είναι καλό δε χρειαζόμαστε έρευνα να μας το αποδείξει :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1236 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 03:06 »
Το κομματι που δειχνει ο kotsos75 είναι αυτό ακριβως το οποιο ανεφερα πιο πριν ότι δημιουργει το πρόβλημα...ακομη και καμενο μπορειτε να παρετε αν μαυρισει ο μπρούτζος...Ο πρωτος φαινομενο που ειχα παρει ειχε μπρουτζο κατω από τη βαση και μετα από πολλες οξειδώσεις οπου αργησα να το καταλαβω,πηγα στον gus και μου το αλλαξε με ατσαλινο το οποιο δν παθαινει τιποτα...από τοτε μια φορα το μηνα σε corega και όλα αψογα...το βιδακι μου στο 510 είναι επιχρυσωμενο,παρολα αυτά πιανει κ αυτό τη βρωμια του και μπορει να επηρεασει τη λειτουργια του ατμο στην κατανομή του ρεύματος...

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1237 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 03:09 »
Εγώ αναγκάστηκα να λειάνω την επίμαχη επαφή για να σωθώ από την μεταλλική γεύση. Μάλλον δεν λειτουργούσε σαν επαφή αλλά σαν δεύτερη αντίσταση ίσως λόγω ρινισμάτων ή υπολειμμάτων από την κατεργασία ήταν δε γεμάτη σκούρες κηλίδες και μαυρίλα, το σίγουρο είναι ότι πριν την επέμβαση δεν την διέρρεε σωστά το ρεύμα και ότι κάτι υπερθερμαινόταν εκεί μέσα. Αφού καθάρισα με την μεταλλική γεύση (την πλήρωσαν και τα ορινγκ εν το μεταξύ) πέταξα και τις απαράδεχτες βίδες, τώρα όλα καλά ατμίζει σαν γνήσιος. Βέβαια για έναν κατασκευαστή παύλα αντιγραφέα που (άντε να το δεχτούμε) βάζει το καλύτερο 316ss της αγοράς και μετά μπλασταρώνει (τοποθετεί άγαρμπα και χωρίς πολλά πολλά σ.τ.μ) πάνω βίδες από απεμπλουτισμένο και εγώ δεν ξέρω τι και μια επαφή με διάμετρο έναν πόντο που όμως δεν μπορεί να μεταφέρει το ρεύμα μιας μικρής μπαταρίας ....... εντάξει τι να πώ η εμπιστοσύνη μου ξεχειλίζει. Προφανώς δεν είχαν ιδέα του τι φτιάχνουν, για τι προορίζεται, ούτε καν το ελάχιστο των αποδεχτών προδιαγραφών των υλικών, βασικά μάλλον στα α........α τους αρκεί να έμοιαζε με εκείνο που τους έδωσαν προς αντιγραφή ότι κι αν ήταν αυτό.
Το κακό είναι ότι και δεκάδες κλώνους έχω (κάποιοι - λίγοι είναι πραγματικά καλοί) και θα συνεχίσω να αγοράζω στο μέλλον παρά τις αμφιβολίες μου.
Πάντως από ότι γνωρίζω οι τελευταίες εκδόσεις του γνήσιου έχουν πια μονοκόμματο πόλο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1238 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 03:15 »
Το κόστος δεν έχει σημασία αν κάτι γίνεται επικίνδυνο. Το "ύπουλο" δεν πήγαινε στην "πονηριά" ή όχι του κινέζου αλλά στο ότι οι περισσότεροι χρήστες του ατμοποιητή σπάνια τον ανοίγουν εκεί για έλεγχο, νόμιζα ότι έγινα κατανοητός πριν.
  
Αν είναι επιμεταλλωμένο ή μασιφ μπρούντζος δεν το ξέρω και λίγη σημασία έχει, αλλά ότι και από τα δύο να είναι από την στιγμή που έρχεται σε επαφή με αέρα/υγρό/ατμό που καταλήγει στα πνευμόνια μας, ενώ μπορεί να κάνει "γέφυρα" λόγω επαφής διαφορετικών υλικών (μπρούντζος + SS) που τα διαρρέει ρεύμα και έχουν  αυξημένη θερμοκρασία (ηλεκτρολυτική διάβρωση & οξείδωση). Στην φώτο που έβαλες φαίνεται διαφορετικό το χρώμα εκεί που δεν υπάρχουν εγκοπές και εμένα αυτό δεν μου φαίνεται σόι.

Επειδή βλέπω ότι διϋλίζουμε τον κώνωπα μάλλον χωρίς λόγο, να αναφέρω λοιπόν ότι ο ορείχαλκος ή μπρούτζος δεν είναι  βλαβερός για την υγεία μας.

Ο ορείχαλκος είναι κράμα χαλκού (Cu) και ψευδαργύρου (Zn).

Ανάλογα με την χρήση του διακρίνεται σε διαφορετικές αναλογίες περιεκτικότητας των 2 βασικών συστατικών του χαλκού και ψευδαργύρου και παίρνει και το ανάλογο χρώμα.

Το χρώμα του ορείχαλκου αλλάζει επίσης αναλόγως με την περιεκτικότητά του σε ψευδάργυρο. Όταν η περιεκτικότητα σε ψευδάργυρο είναι χαμηλή, ο ορείχαλκος έχει ένα καφεκόκκινο χρώμα που πλησιάζει το κεραμιδί χρώμα του χαλκού.
Με περιεκτικότητα σε Zn περίπου 30% κ.β., ο ορείχαλκος έχει το χρώμα του χρυσού, αλλά, για ακόμα πιο υψηλή περιεκτικότητα σε Zn, το χρώμα του γίνεται και πάλι καφεκόκκινο.

1. Ο χαλκός είναι απαραίτητο για τον ανθρώπινο οργανισμό ιχνοστοιχείο. Ο χαλκός έχει την δυνατότητα να παίρνει και να δίνει εύκολα ηλεκτρόνια και αυτό εξηγεί και το σημαντικό ρόλο του στις αντιδράσεις οξείδωσης-αναγωγής (οξειδοαναγωγικές) και τη δέσμευση των ελεύθερων ριζών. Ανευρίσκεται στο κρέας, στα καρύδια, τα οστρακόδερμα, τα λαχανικά και στους σπόρους (άλευρα ολικής άλεσης).
Ο χαλκός αν έρθει σε επαφή με όξινα υλικά με ph κάτω από 6.5, που μπορεί να χρησιμοποιούνται στο μαγείρεμα, και ιδιαίτερα σε υψηλές θερμοκρασίες, μπορεί να διαβρωθεί και να μολύνει τις μαγειρεμένες τροφές με τοξικά οξείδια. Αντίθετα, δεν υπάρχει κίνδυνος διάβρωσης όταν ο χαλκός έρχεται σε επαφή μόνο με υγρά ουδέτερου ή βασικού ph όπως το νερό του δικτύου υδροδότησης (ph 7.2 ως 7.8). Για αυτό το λόγο η χρήση του χαλκού για μαγειρικά σκεύη είναι σπάνια, αλλά χρησιμοποιείται εκτεταμένα και άφοβα, υπό μορφή κράματος (ορείχαλκος), για την κατασκευή των σωληνώσεων, στροφίγγων, βρυσών κτλ στα δίκτυα υδροδότησης πόσιμου νερού.

Παράδειγμα όλοι οι καινούργιου τύπου σωλήνες νερού (οι πράσινοι που κολλάνε μεταξύ τους με θερμοκόλληση) έχουν συνδέσεις από ορείχαλκο.

Το νερό ζεστό ή κρύο που διαρρέει τους σωλήνες αυτούς (τέτοιους έχω και στο σπίτι μου) είναι βλαβερό; Τότε γιατί έχουν πιστοποίηση για χρήση σε πόσιμο νερό;

2. Ο ψευδάργυρος είναι απαραίτητο στοιχείο για τη διατήρηση κάθε μορφής ζωής. Έχει εκτιμηθεί ότι 3000 από τις εκατοντάδες χιλιάδες πρωτεΐνες του ανθρώπινου σώματος, περιέχουν ψευδάργυρο. Ο ψευδάργυρος απαντάται στα οστρακοειδή και σε πολύ μικρότερο βαθμό στις ζωικες πρωτεΐνες, στα φασόλια, στα καρύδια, στα δημητριακά ολικής αλέσεως, στον πασατέμπο και στους ηλιόσπορους.


Συμπέρασμα:

Ας μην βγάζουμε λοιπόν "άχρηστο" έναν κλώνο στον οποίο ο ελάχιστος ορείχαλκος που έχει, είναι σε σημείο που καμμία σχέση δεν έχει με τον θάλαμο ατμοποίησης αλλά είναι κάτω από την βάση και σαν σκοπό έχει την καλύτερη αγωγιμότητα. Στο σημείο που βρίσκεται καμμία θερμοκρασία πάνω από 40 βαθμούς δεν αναπτύσεται ούτως ή άλλως.

Για το αν είναι γενικά βλαβερό ή όχι για την υγεία μας κάποιο ατμιστικό είδος (και όχι λόγω του ελάχιστου ορείχαλκου που έχει όπως και πολλοί γνήσιοι ατμοποιητές), κανείς δεν είναι σίγουρος εφόσον δεν έχουν γίνει έρευνες σε βάθος χρόνου για να διαπιστωθούν τυχόν προβλήματα.

Όλα προς το παρόν είναι ρίσκα που παίρνουμε σαν μεγάλα παιδιά που είμαστε γνωρίζοντας ότι κάνουμε πολύ λιγότερο κακό στον εαυτό μας από ότι αν καπνίζαμε. :)

Αποσυνδεδεμένος Ποντικός

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1239 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 13:38 »
Ο δικός μου έχει εμφανίσει αυτο μετα απο ενα βράδυ στο νερό. Δεν ξέρω αν ειναι σκουριά ομως δεν φεύγει . Δεν εμφάνισε κάτι πουθενά άλλου .

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1240 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 13:53 »
δεν υπάρχει έρευνα όταν βγει και εφόσον είναι αρνητική σταματάς, προς το παρόν ατμίζεις κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος george_1

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1241 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 00:26 »
Μιας και σκέφτομαι να τον παραγγείλω έχει κανείς πρόχειρο το SKU από τα βιδάκια για να τα αλλάξω μολις έρθει;
Διαβάζοντας το νήμα τα είχε αναφέρει κάποιος αλλά δεν το σημείωσα  :eyesplash:  
Γι αυτό αν το έχει κάποιος πρόχειρο  :)  
αλλιώς  :wall:
Αν υπάρχουν και τα Ο-ριγκ  :respect:

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1242 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 00:28 »
Αυτά απ'ό,τι θυμάμαι:
https://www.fasttech.com/p/3989104

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1243 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 00:57 »
Έχει τύχει σε κανέναν σας να γυρίζει τρελά η μια βίδα του πόλου χωρίς να πιάνει το σύρμα?
Βρήκατε λύση?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1244 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 01:02 »
Μάλλον από το πολύ σφίξιμο χάλασαν τα πάσα ή από το βιδάκι ή τα εσωτερικά του πόλου.

Δοκίμασε να αλλάξεις βίδα για να δεις τί έχει χαλάσει.

Αν χάλασαν τα πάσα από το βιδάκι είναι εύκολο αλλάζεις βιδάκι, αν χάλασαν της βάσης :wall:

Αν έχεις ακόμη τα επίχρυσα βιδάκια το πιο πιθανό είναι να χάλασαν τα πάσα από το βιδάκι (είναι ψεύτικα).

Παράγγειλε αυτά (Γιώργο και για σένα ισχύει):

https://www.fasttech.com/products/3989104

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364