vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1215 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 13:22 »
κλωνος ειναι.... δε δινει 100%....  για αυτο κ εχει τιμη υπογειο.

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1216 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 13:23 »
Καταρχήν ξεκίνησες κάπως έτσι, που βλέπεις ότι λες για τον phenomenon..  :dontknow:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ψάχνεστε τοσο πολύ για έναν κλωνο...Δεν δουλευει καλα,τον στελνετε και ηρεμει το κεφαλι σας...Και αν δεν εχετε λεφτα για γνησιους να παιρνετε εργοστασιακούς να κανετε τη δουλεια σας...μεχρι και το ego aio εβγαλε επισκευασιμη κεφαλη...Τη γνωμη μου παραθετω...

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1217 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 13:33 »
Ki όμως εχουν γραψει σ αυτό το νημα οσοι εχουν και τους δυο ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΓΕΥΣΗ.
Επισης αυτο το νημα γραφει ότι μαζι με τον ατμο περνουμε και τα βιδακια και είναι όλα ΟΚ.
Πετρος

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1218 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 13:34 »
Αναφέρομαι σε κλωνους οι οποιοι εχουν δοκιμαστεί και δεν παιζουν καλα ότι πατεντα και να κανουμε...Ενας από αυτους στα λεγομενα μου είναι ο κλωνοφαινομενο...Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση επιμονη να γενικευσω τη γνωμη μου σε άλλο νημα...Αγορασε καποιος έναν κλωνο με 16 ευρω...Ποσες και τι απαιτησεις μπορει να εχει από αυτό το πραγμα???

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1219 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 13:55 »
φιλε μου άρχισες να γίνεσαι κουραστικός
ok την ακούσαμε την γνώμη σου αλλα δεν γίνετε ντε και καλά να συμφωνήσουμε
εγώ έχω δυο και είναι αστερια
ο πρώτος αγοράστηκε μόλις βγήκανε και ενώ τον χρησιμοποιώ κανονικά δεν έχει βγάλει καμια μαυρίλα το κομμάτι που λες
μπορεί εγώ να ήμουν τυχερός και κάποιοι άλλοι άτυχοι αλλα αυτό το νήμα υπάρχει για να δούμε μήπως μπορούμε να τους βοηθήσουμε να το διορθώσουν
όχι δεν είναι για πέταμα και αν δεν έχεις να πεις κάτι να βοηθήσεις τότε είσαι  :offtopictelos:

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1220 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 14:56 »
Αφου γινομαι κουραστικος μαλλον περισσευω σε αυτό το επιπεδο συνομιλιας καποιων...Αδυνατω να καταλαβω πως παιρνετε μερικοι αυθαιρετα το δικαίωμα να λετε σε καποιον ότι γινεται κουραστικος όταν αλλοι ανοιγουν σεντονια ολοκληρα...Κακως που ασχοληθηκα εξ αρχης...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1221 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 20:03 »
Ο φίλος johnysman21 ΔΕΝ είναι εκτός θέματος. Ο τρόπος διατύπωσής του είναι.



Ακούστηκαν γνώμες εκατέρωθεν και τελικά συμφωνείτε ότι διαφωνείτε. Ας περιοριστούμε στα του κλώνου, εκθέτοντας προσωπικές εμπειρίες, ερωτήσεις και απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1222 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 20:53 »
Προσωπικά έχω και γνήσιο και κλώνο. :love_hearts:

Θα γράψω λοιπόν την αντικειμενική μου άποψη μετά από πολύ καιρό χρήσης και των δύο.

Και οι δύο δουλεύουν άψογα.

Αν κλείσω τα μάτια μου και ατμίσω και τους δύο με το ίδιο στήσιμο και το ίδιο υγρό τουλάχιστον εγώ παίρνω το ίδιο σχεδόν αποτέλεσμα και λέω σχεδόν για να μην είμαι τελείως απόλυτος.

Στον κλώνο το μόνο που έκανα αμέσως πριν τον ατμίσω είναι να αντικαταστήσω τα δύο "χρυσά" βιδάκια με SS και τα ορινγκς με τα οποία είχε έρθει. Κόστος μηδαμινό - αμελητέο.

Ο κλωνο-Φαινόμενο είναι από τους λίγους κλώνους που είναι τόσο άψογος και έχουν περάσει από τα χέρια μου ουκ ολίγοι.

Η αντιγραφή των Κινέζων είναι τόσο καλή που έχει πάρει και τα κουσούρια του γνήσιου εκτός από τα καλά του. :))

Τώρα αν κάποιους τους ενοχλεί που ασχολούμαστε και με κλώνους, ας μην διαβάζουν τα νήματα των κλώνων. 

Υπάρχουν και τα νήματα των γνήσιων.

Δεν το λέω προσωπικά σε κάποιον, μιλάω γενικά και αόριστα για να προλάβω τυχόν αντιπαραθέσεις.  :)

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1223 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 20:53 »
Και παλι δεν πιστευω ότι είμαι εκτος θεματος...Εκφραζω την υποκειμενικη μου αποψη ότι οσο και να προσπαθήσετε να βελτιώσετε έναν κλωνο δεν θα δορθωθουν τα οποια προβλήματα...Απλα εκφραζω τη δυσαρεσκεια μου στο ότι υποστηριζετε έναν κλωνο και μας διαβαζουν και νεοι...
Το μεσα κομματι της βασης,το οποιο ξεβιδωνει στον κλωνο,ειναι μπρουτζινο...μολις αρχισει να μαυριζει από το ρευμα που περναει στο 510 θα ερχεται αλλοιωμενη γευση...
Φίλε συμφωνώ μαζί σου και για τον συγκεκριμένο κλώνο και γενικά για όλους τους κλώνους που έχουν επιμεταλλωμένα μέρη. Βέβαια ακόμα και αυθεντικούς με επιμεταλλωμένα μέρη φοβάμαι, πόσο μάλλον τον κλώνο που στοιχίζει στην κατασκευή μερικά δολάρια  και φτάνει σε μας με τιμή 10-15Ευρώ.... Υπάρχουν πολλοί τρόποι επιμετάλλωσης και ορισμένοι από αυτούς είναι άκρως επικίνδυνοι σε συσκευές όπως οι ατμοποιητές.
 
Είχα πάρει αρκετούς μήνες πριν κλώνο φαινόμενο και πέρα από τις βίδες που έφυγε η επιμετάλλωσή τους στο πρώτο πλύσιμο, στο 2-3 πλύσιμο το tank εμφάνισε περίεργα σημάδια.  Δυστυχώς ο κλώνος αυτός έχει και άλλα κομμάτια πλην των βιδών που μπορούν να αλλαχτούν που είναι επιμεταλλωμένα.

Μακριά και αγαπημένοι.... από τον συγκεκριμένο κλώνο.

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1224 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 21:18 »
Αργοπορημενα τελειως και χωρις να εχω μιλησει τηλεφωνικα με τον Μακη ( Σχωρα με φιλε μου σημερα σχολασα 20:00 ) το θεμα με το τανκ τελικα ειναι απλο.

Οταν πρωτοβγηκε ο φαινομενος προοριζοταν για γεμισμα απο πανω. Ετσι τα τανκ του, εβγαιναν με το σκαλοπατι που περιγραφω στο πρωτο μηνυμα μου. Αργοτερα που διαπιστωσε ο κυρGus οτι οταν γεμιζεις απο πανω - αδειαζει απο κατω, εβγαλε αλλα τανκακια τα οποια ειναι ιδια με το τανκ του κλωνου και προοριζονται για γεμισμα απο κατω. Προφανως το τανκ που μου κατσε ειναι απο τα πρωτα τανκ που κυκλοφορησαν και γι αυτο ειναι οπως ειναι. 

Παντως επειδη εχω και εγω και γνησιο και μαιμου, ομολογω οτι ο κλωνος υστερει του οριτζιναλ μονο στην εμφανιση ( το μεταλλο ειναι λιγοτερο δουλεμενο/γυαλισμενο/φινιρισμενο ). Κατα τα αλλα τους ευχαριστιεμαι και τους δυο εξισου.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1225 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 21:39 »
Μιχάλη για το τανκ αυτά θα σου έλεγα στο τηλέφωνο.

Την πάτησα και γω όταν πήγα να πάρω από κατάστημα στη Θεσσαλονίκη (δυτικά) τανκ ορίτζιναλ και μου δώσανε ένα ξεχασμένο από τα πρώτα του GUS που είχανε στην βιτρίνα, με το σκαλοπάτι στο λαιμό.

Όταν λοιπόν πήγα να τον γεμίσω με τον γνωστό τρόπο ανάποδα και από κάτω, πήρα τα υγρά στο χέρι. :laugh1:

Μετά από έλεγχο - διαπίστωση του προβλήματος και επικοινωνία με τον GUS μου είπε αυτά που γράφεις και συ.

Το πήγα πίσω και μου δώσανε την "νέα" βέρσιον, οπότε όλα καλά.

Προσοχή λοιπόν γιατί ακόμη κυκλοφορούν τα παλιά τανκάκια σε μερικά μαγαζιά, να ζητάμε τα καινούργια με ενιαίο εσωτερικά λαιμό.

Για τον φίλο Tzifos_f1, δεν έχω διαπιστώσει να είναι επιμεταλλωμένη η βάση του κλώνου.

Αν ήταν επιμεταλλωμένη θα έφευγε φλούδα όταν την γυάλιζα με σβουράκι.

Μάλιστα της έκανα και το τεστ μπάνιο για 1 ώρα σε θαλλασινό νερό και στέγνωμα χωρίς να την πλένω με γλυκό νερό και δεν είδα ίχνος σκουριάς.

Για τις βίδες όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ είναι απαράδεκτες και πρέπει να αλλαχθούν άμεσα με το που θα ανοιχθεί το πακέτο.

Με το τανκ του κλώνου έχω ατμίσει εδώ και μήνες τα πάντα από υγρά και είναι σαν καινούργιο.

Μπορείς αν θέλεις να μου πεις πιο άλλο κομμάτι έχεις διαπιστώσει ότι είναι επιμεταλλωμένο στον κλώνο γιατί εγώ στον δικό μου όλα τα κομμάτια (εκτός των απαράδεκτων βιδών) είναι SS; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1226 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 22:25 »


Δίπλα στην καμπάνα και αν θυμάμαι καλά γιατί έχω μήνες που τον πέταξα σε ένα συρτάρι και τον ξέχασα, είναι και το κομμάτι του πόλου που ακουμπά πάνω σ'αυτό που βλέπεις στην φώτο. Και είναι και πολύ "ύπουλο" γιατί δεν είναι όλοι Μανιαδάκηδες/Τzifoι να τον λύνουν, πλένουν και να τον ελέγχουν σχολαστικά, και μπορεί να έχει οξειδωθεί και ο κάτοχος να τον ατμίζει "ανενόχλητος". Η βίδα του πόλου είναι και αυτή επιμεταλλωμένη αλλά αυτή δεν μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα, δεν έρχεται σε επαφή με αέρα/υγρά/ατμό.


Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1227 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 22:42 »
η βαση πως λυνεται εντελως?
ξεβιδωνεις την βιδα του πολου αλλα μετα....?

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1228 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 22:44 »
Με μυτοτσίμπιδο στις 2 τρύπες εκατέρωθεν του πόλου την ξεβιδώνεις

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #1229 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 22:45 »
το βρηκα ;D ;D,ξεβιδωνοντας..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364