vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

602 επισκέπτες, 3 χρήστες
treloneritis, Doubt, xloupas

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος stam.bass

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #885 στις: Ιουνίου 24, 2016, 23:19 »
Έβαλα μια με το pico που φοβόμουνα ότι δε θα χωράει (αλλά έκατσε λες και σχεδιάστηκε γι αυτόν) και μια με τα εργαλεία μου :P
Ευτυχώς μέχρι 14W τον πήγα. Με τον ναυτίλο κάθε λίγο και λιγάκι έκαιγα τις αντιστάσεις.
Κάτι άλλο. Το τσαφ που κάνει (συνήθως με το που πατήσω το κουμπί) πως το διορθώνω;

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #886 στις: Ιουνίου 24, 2016, 23:26 »
με πιό κλειστές σπείρες. Είναι γενικό πρόβλημα σε όλους τους άτμο πιστεύω. 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #887 στις: Ιουνίου 24, 2016, 23:31 »
Έβαλα μια με το pico που φοβόμουνα ότι δε θα χωράει (αλλά έκατσε λες και σχεδιάστηκε γι αυτόν) και μια με τα εργαλεία μου :P
Ευτυχώς μέχρι 14W τον πήγα. Με τον ναυτίλο κάθε λίγο και λιγάκι έκαιγα τις αντιστάσεις.
Κάτι άλλο. Το τσαφ που κάνει (συνήθως με το που πατήσω το κουμπί) πως το διορθώνω;

Στο σκάσιμο που κάνει στην αρχή παίζουν πολλά ρόλο, όπως π.χ.

Oι σπείρες είναι ανοιχτές και όχι με ίσες αποστάσεις

Λύση: κάνε αντιστάσεις με κλειστές σπείρες.

Το βαμβάκι δεν έχει την σωστή ποσότητα

Λύση: το βαμβάκι να περνάει μέσα από την αντίσταση ούτε σφιχτά ούτε χαλαρά.

Το υγρό έχει αρκετό νερό (WFI)

Λύση: Άλλαξε υγρό

κλπ

Όταν λες εργαλεία η αντίσταση που έχεις δίπλα στο τρυπανάκι σε τί βοηθάει; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος stam.bass

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #888 στις: Ιουνίου 24, 2016, 23:49 »
Έχω μια μικρή υποψία ότι οι σπείρες μου δεν ήταν τέλειες, αλλά ήταν η δεύτερη αντίσταση που έφτιαξα (η πρώτη πήγε στα σκουπίδια γιατί έκοψα κομμάτι απ το σύρμα που βγήκε μικρό). Το μπαμπάκι απ την άλλη δεν έχω ιδέα, το πρώτο κομμάτι που έπιασα δε περνούσε καν, έβγαλα κάμποσο και πέρασε σχετικά εύκολα. Και με το ναυτίλο κάπου κάπου είχα τέτοια σκασίματα, αλλά όχι τόσο έντονα, οπότε δεν αποκλείεται να είναι κι απ τα υγρά, αλλά με έχουν βολέψει σα γεύση και τιμή οπότε μάλλον θα το συνηθίσω.
Όσο για την αντίσταση, το πιο απλό που μου ήρθε στο μυαλό για να στρώσω το μπαμπάκι ήταν να πιάσω μια αντίσταση 1/2W. Δεν τις χρησιμοποιώ και έχω κάμποσες, είναι πάμφθηνες (1 λεπτό η μία;) και δεν έχω κίνδυνο να τρυπηθώ όπως με μια βελόνα (που είδα να χρησιμοποιούν σε κάποιο βίντεο πιο πίσω).

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #889 στις: Ιουνίου 25, 2016, 21:09 »
Να ρωτήσω κάποιον που έχει και τον γνήσιο και τον κλώνο.. ή οποίος άλλος ξέρει.. Τα γνήσια drip tip του gus κάνουν στον κλώνο;

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #890 στις: Ιουνίου 26, 2016, 00:52 »
Εχω δει πάνω από 10 video. Πως διάλο γεμίζει αυτό το "πράμμα".Απο πάνω βγάζει σταγόνες από τις τρύπες του αέρα, από κάτω από τη βάση του driptip.  Μ' έχει σπάσει τα νεύρα αυτός ο ατμοκλώνος. Τα πάσα άψογα, το φινίρισμα σαν γνήσιο με λογότυπα και serial no. Αφού λοιπόν τον γεμίσω με όλα τα προβλήματα που είπα στο γέμισμα το αφήνω είτε ξαπλωμένο είτε όρθιο και δεν τρέχει καθόλου. Μόλις ατμίζω μετά από λίγο να οι σταγόνες από τις τρύπες του αέρα. Καμία εμπιστοσύνη για να τον πάρεις μαζί σου εκτός σπιτιού, σαν τον μάχο η τους καυφούν 3,4,5. Μάλλον θα βγεί προτόκολο καταστροφής με βαριοπούλα και φυσικά βιντεοσκόπιση και θα κλάψω τα 18 ευρώ. Που και να έδινα 140.
ΥΓ. Για τη γεύση που λέτε όλοι ,όταν δεν πέρνεις το ίδιο το υγρό στο στόμα, δεν θα πέσω και τα ανάσκελα σιγά τα ωά. Εχει και αλλού πορτοκαλιές από άλλους τορναδόρους.
Ανθρακες ο θησαυρός. Μιλάω πάντα για ΤΟΝ ΚΛΏΝΟ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2016, 00:58 από eckotek »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #891 στις: Ιουνίου 26, 2016, 00:58 »
Κάτι σιγουρα δεν κάνεις σωστά ή κάτι φταίει στον ατμοποιητή (ορινγκ, αστοχία υλικού κλπ).

Όσο καιρό τους χρησιμοποιώ (2) δεν έχω την παραμικρή διαρροή.

Πάντως αν είναι να τον καταστρέψεις, έρχομαι και τον παίρνω εγώ για να τον παιδέψω μπας και στρώσει. ;)

Αν θέλεις βέβαια, όχι με το ζόρι. :))

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #892 στις: Ιουνίου 26, 2016, 01:02 »
Κατ αρχάς ρε Μακη πες μου πως τον γεμίζεις χωρίς σταγόνες διαρροής?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #893 στις: Ιουνίου 26, 2016, 01:12 »
Τον γυρίζεις ανάποδα χωρίς να φοράει το ντριπ τιπ.

Πατάς το τανκ σε ίσια επιφάνεια (πχ τραπέζι) για να κάτσει κάτω το τανκ και να ανοίξει η βάση. γεμίζεις με μπουκαλάκι με βελόνα για μεγαλύτερη ευκολία.

Όπως είναι ανάποδα επαναφέρεις μαλακά το τανκ να κουμπώσει στη βάση.

Μετά από 3 δευτερόλεπτα τον γυρνάς στα ίσια του.

Βάζεις το ντριπ τιπ και ατμίζεις.

Δεν τον γεμίζουμε μέχρι τα "μπούνια".

Δεν γεμίζουμε ποτέ από το πάνω μέρος που έχει τις δύο μικροσκοπικές τρυπούλες γιατί πάντα θα έχεις διαρροές.

Εκείνο το δαχτυλίδι που γράφει φαινόμενο δεν το βγάζουμε ποτέ.

Αν και με τον παραπάνω τρόπο στάξει από τις τρύπες αέρα, κοιτάς για το ορινγκ της καμινάδας που είναι ο συνήθης ύποπτος και αν συνεχίσει να έχει διαρροές φωνάζεις τον Μάκη να τον παραλάβει για περαιτέρω εξέταση και πιθανώς εγχείρηση. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #894 στις: Ιουνίου 26, 2016, 01:33 »
Οκ Ευχαριστώ!! Και αν κατα τη διάρκεια του ατμίσματος μετα από μισή ώρα ας πούμε σου βγάζει σταγόνες από τις τρύπες του αέρα συνήθως από την πρώτη απ τις τρεις τι παίζει?

Μόλις τα έκανα όλα αυτά που λές ,γέμισε μέχρι τη μέση χωρίς διαροή. Τον γύρισα και άρχισα να ατμίζω αλλά μετά από λίγο γουργουρίζει σαν να έχει υπερτροφοδοσία και να οι σταγόνες από τις τρύπες. Τον βγάζω από το μοντ το σκουπίζω και το αφήνω ξαπλωμένο καμία διαροή. Το βάζω στο μοντ ατμίζω και παλι υπερτροφοδοσία και διαρροή. Μόλις ανέβασα τα βατ στα 15 σα να σταμάτισε η υπερτροφοδοσία. Μήπως τελικά να βάζω στο λούκι βαμβάκι πιο πολύ?
Υπάρχει τρόπος επισκευής χωρίς να αδειάσεις τα υγρά?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2016, 01:49 από eckotek »

Αποσυνδεδεμένος stam.bass

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #895 στις: Ιουνίου 26, 2016, 01:53 »
Να ρωτήσω κάποιον που έχει και τον γνήσιο και τον κλώνο.. ή οποίος άλλος ξέρει.. Τα γνήσια drip tip του gus κάνουν στον κλώνο;

Μίλησα χθες με ένα φίλο που έχει τον γνήσιο και μου είπε ότι τα 510 drip tip μπαίνουν κανονικά, άρα αφού στον κλώνο ούτε να τα σφηνώσεις δε μπορείς μάλλον όχι, δεν πρέπει να κάνουν του γνήσιου.

Οκ Ευχαριστώ!! Και αν κατα τη διάρκεια του ατμίσματος μετα από μισή ώρα ας πούμε σου βγάζει σταγόνες από τις τρύπες του αέρα συνήθως από την πρώτη απ τις τρεις τι παίζει?

Μόλις τα έκανα όλα αυτά που λές ,γέμισε μέχρι τη μέση χωρίς διαροή. Τον γύρισα και άρχισα να ατμίζω αλλά μετά από λίγο γουργουρίζει σαν να έχει υπερτροφοδοσία και να οι σταγόνες από τις τρύπες. Τον βγάζω από το μοντ το σκουπίζω και το αφήνω ξαπλωμένο καμία διαροή. Το βάζω στο μοντ ατμίζω και παλι υπερτροφοδοσία και διαρροή. Μόλις ανέβασα τα βατ στα 15 σα να σταμάτισε η υπερτροφοδοσία. Μήπως τελικά να βάζω στο λούκι βαμβάκι πιο πολύ?
Υπάρχει τρόπος επισκευής χωρίς να αδειάσεις τα υγρά?

Εγώ είδα κάτι σταγόνες στις τρύπες του αέρα, μα θεώρησα πως είναι απ τη σταγόνα που έριξα για τα λαστιχάκια. Αν εξαιρέσεις ότι στο ανάποδο γέμισμα τη δεύτερη φορά μου φυγε λίγο και έχασα λίγο υγρό δεν έχω καμία διαρροή. Μήπως δεν έχεις αλλάξει το λαστιχάκι της καμινάδας, τραβά αέρα από εκεί και τρέχει από κάτω;

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #896 στις: Ιουνίου 26, 2016, 01:58 »
Μιλάς για ορινκάκι που είναι πάνω πανω στη καμινάδα? Ναι το άλλαξα με το άλλο αλλά δεν σφιίγγει και πολύ.

Αποσυνδεδεμένος stam.bass

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #897 στις: Ιουνίου 26, 2016, 02:07 »
Γι αυτό μιλάω.

Μόλις γέμισα ξανά ανάποδα και μόλις το βίδωσα πάνω άρχισαν να τρέχουν τα υγρά απ τις τρύπες του αέρα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #898 στις: Ιουνίου 26, 2016, 02:18 »
Κώστα είναι λίγο ιδιότροπος αλλά θέλει υπομονή και επιμονή.
Το σίγουρο είναι ότι έχεις υπερτροφοδοσία.

Άρα:
ή κάποιο ορινγκ σου είναι φόλα και παίρνει αέρα το τανκ (καμινάδας, πάνω δαχτυλιδιού κλπ)

ή το βαμβάκι σου ακουμπάει στο σημείο του ντεκ που έχει τις τρύπες εισαγωγής αέρα κάτω από την αντίσταση

ή το βαμβάκι σου δεν έχει την σωστή ποσότητα στο κανάλι εισαγωγής υγρού

ή όταν βιδώνεις την καμινάδα το παρασέρνεις γιατί δεν το έχεις τοποθετήσει σωστά.

Πολλά μπορεί να φταίνει και να σε ταλαιπωρούν, γι αυτό λένε οι περισσότεροι ότι δεν είναι για αρχάριους (δεν μιλάω για σένα προσωπικά), αλλά για ατμιστές με κάποια εμπειρία.

Μπορείς να κάνεις έλεγχο - διόρθωση στησίματος γυρνώντας ανάποδα τον ατμοποιητή και ξεβιδώνοντας την καμινάδα μαζί με το τανκ. Έτσι σου μένει η βάση στο χέρι και το υγρό μέσα στο αναποδογυρισμένο τανκ. ;)

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #899 στις: Ιουνίου 26, 2016, 13:11 »

Σήμερα είπα να του δώσω μιά δεύτερη ευκαιρία. Στη γωνία περιμένει η βαριοπούλα. Έκανα μια αντίσταση με Νi80Cr20 στα 2 χιλιοστά μου βγήκε 0,9. Την έβαλα και έκλεισα  μέχρι τη μέση τα λούκια με βαμβάκι και το γέμισα μέχρι τη μέση από κάτω όπως μου είπε ο Μάκης. Ατμίζω και περιμένω τις σταγόνες. Όλα καλά μέχρι στιγμής. Α !! και μήν ξεχάσω το πιο σημαντικό. Κρέμασα από το driptip ένα ματάκι (φωτο)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182674 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10635 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364