vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 2 χρήστες
pngtszs1976, Lazy Dog

Twitter

Phenomenon 316 SS Clone

Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #780 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:49 »
johnlfc στηστον με σχημα π να μπει το βαμβακι μεσα στα λουκια τροφοδοσιας μεχρι κατω τριμαρετο λιγο να κανεις μυτουλες και μετα τοποθετησε το στα καναλια τροφοδοσιας αφου το διαβρεξεις πρωτα ετσι δεν θα εχεις καθολου διαροες.Μονο το σχημα π δεν χρειαζεται να εχει αλλο βαμβακι σε ολο το ντεκ ετσι δουλευει τελεια

Αποσυνδεδεμένος JOHNLFC66

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #781 στις: Μαΐου 11, 2016, 14:23 »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Ήδη υπάρχει βελτίωση. Περιόρισα πολύ το μέγεθος του βαμβακιού, σχήμα π, βεντάλια, γέμισμα από κάτω όπως διάβασα στη 15η σελίδα του νήματος και φυσικά πολύ ψυχραιμία και υπομονή. Πρώτη μέρα είναι. Αυτή τη στιγμή ατμίζω χωρίς διαρροές, αλλά απ' τα μάτια μου δε τον αφήνω, φοβάμαι για το μοντάκι..

Edit: Μετά από λίγη μόλις ώρα ατμίσματος, επιβαιβεώνονται όλα όσα είχα διαβάσει στο νήμα. 
Στήσιμο με 32mm Kanthal, σε 2,5 πυρήνα, 1Ω , virginia αραιωμένο με βάση. Απόλαυση. Ωραία γεύση, πλούσιος και βελούδινος ατμός. Αρκετά πιο πάνω από τον (αγαπημένο μου) kayfun mini στον οποίο έχω το ίδιο υγρό, αλλά στημένο με Ni200. Όπως είπε πιο πάνω κι ο φίλος Makis66 (με τον οποίο μάλλον είμαστε κι ίδια ''σειρά'') όταν βρω τα χούγια του, θα γίνει ο καλύτερός μου φίλος (τουλάχιστον για μέσα στο σπίτι  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 14:43 από JOHNLFC66 »

Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #782 στις: Μαΐου 11, 2016, 14:38 »
αν δεν ανοιγοκλεινεις την καμπανα αφου δεν σου εκανε διαροες μην φοβασαι δυσκολα θα σου κανει.Ενταξει αν θελεις να εισαι σιγουρος κλεισε απλα τον αερα τελειως αν κανεις πολυ ωρα να ατμισεις ετσι δεν θα εχει απο που να φυγει το υγρο....

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #783 στις: Μαΐου 11, 2016, 21:05 »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Ήδη υπάρχει βελτίωση. Περιόρισα πολύ το μέγεθος του βαμβακιού, σχήμα π, βεντάλια, γέμισμα από κάτω όπως διάβασα στη 15η σελίδα του νήματος και φυσικά πολύ ψυχραιμία και υπομονή. Πρώτη μέρα είναι. Αυτή τη στιγμή ατμίζω χωρίς διαρροές, αλλά απ' τα μάτια μου δε τον αφήνω, φοβάμαι για το μοντάκι..

Edit: Μετά από λίγη μόλις ώρα ατμίσματος, επιβαιβεώνονται όλα όσα είχα διαβάσει στο νήμα.
Στήσιμο με 32mm Kanthal, σε 2,5 πυρήνα, 1Ω , virginia αραιωμένο με βάση. Απόλαυση. Ωραία γεύση, πλούσιος και βελούδινος ατμός. Αρκετά πιο πάνω από τον (αγαπημένο μου) kayfun mini στον οποίο έχω το ίδιο υγρό, αλλά στημένο με Ni200. Όπως είπε πιο πάνω κι ο φίλος Makis66 (με τον οποίο μάλλον είμαστε κι ίδια ''σειρά'') όταν βρω τα χούγια του, θα γίνει ο καλύτερός μου φίλος (τουλάχιστον για μέσα στο σπίτι  ;D)

Ακριβώς αυτό το στήσιμο έχω και γω.

Μόνο που ατμίζω άλλο υγρό (Αμβροσία). Το νέκταρ των Θεών. :laugh1: Το υγρό στον φαινόμενο είναι απόλαυση. :delicious2:

Με το "(με τον οποίο μάλλον είμαστε κι ίδια ''σειρά'')",  τί εννοεί ο ποιητής;;;; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #784 στις: Μαΐου 11, 2016, 21:30 »
Μάλλον ότι είστε γεννημένοι το 66...

Αποσυνδεδεμένος JOHNLFC66

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #785 στις: Μαΐου 11, 2016, 21:49 »


Με το "(με τον οποίο μάλλον είμαστε κι ίδια ''σειρά'')",  τί εννοεί ο ποιητής;;;; :dontknow:

Για το 66 μιλάω. (εφόσον είναι 1966)  ;)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #786 στις: Μαΐου 11, 2016, 22:08 »
Ναι σειρούλα μου, την καλύτερη χρονιά γεννηθήκαμε, μόνο που πατήσαμε τα πενήντα. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #787 στις: Μαΐου 15, 2016, 13:34 »
Μετα απο ενα μηνα σχεδον χρησης εχω διαπιστωσει το εξης - που μπορει να βοηθησει. 
Ο ατμοποιητης εκτος απο αψογος σε τζουρα/γευση και γενικα 24/7, εχει και μηδεν διαροες. Μεχρι να αρχισει να εχει. 

Προσωπικα, μεχρι σημερα ειχα μονο μια φορα διαροες και οχι τυπου δακρυ, αλλα τυπου Νωε φτιαξε βαρκα. Πως καταφερα να εχω διαροες και τι πιστευω/ειδα οτι φταει.

Στησιμο με .25 συρμα σε 2.4 πυρηνα, 4 σπειρες 1.15 ωμ. Βαμβακι λιγο τσιγγουνικο και κουρεμενο πανω κατω, ωστε να μην ακουμπαει καμπανα, σε κλασσικο στησιμο βενταλια. Ολα καλα και ωραια στα πρωτα δυο τανκ. Καποια στιγμη ερχεται η ωρα να μπουμε σε μιτινγκ, οποτε χαρμανης οπως ημουν, ανοιγω και τις τρεις τρυπες αερα - βγαινω μπαλκονι και παιρνω τζουρα τυπου madHater. Κλεινω τις δυο τρυπες αερα και μπαινω στην διασκεψη. Δυο λεπτα μετα βλεπω δακρυ απο τον αερα. Δεν αγχωνομαι. Κλεινω τον αερα τελειως σκουπιζω και περιμενω να τελειωσει η διασκεψη. Βγαινω, βαζω τον ατμοποιητη σε vtc, ανεβαζω τα βατ σε 17 ανοιγω τον αερα τελειως και παιρνω τρεις τεσσερις δυνατες τζουρες. Στην πρωτη ειχα αντισταση στο τραβηγμα και το γνωστο "μπουρλθ μπρ μπουλθ μπροθ" της υπερτροφοδοσιας. Μειωθηκε στις επομενες. Αφου βεβαιωθηκα οτι στεγνωσαν επαρκως τα βαμβακια γυρισα μεσα. Αφηνω τον ατμοποιητη στο τραπεζι και δυο στιγμες μετα ο ατμοποιητης αδειαζει ολο το υγρο απο τις εισαγωγες του αερα. 

Ανοιγω λοιπον τον ατμο να δω τι επαιξε, τι πηγε λαθος και ω ουαου! Ολοκληρο το δεξι κομματι του βαμβακιου εχει σηκωθει πανω.αφηνωντας το λουκι και το ντεκ ακαλυπτο παντελως. Λογικη η διαροη. Κατεβασα το βαμβακι κατω και εβγαλα αλλες 4 μερες με το ιδιο σεταπ. 

Αυτο που καταλαβα ( και επιβεβαιωσα αλλες δυο φορες ) ειναι οτι ο ατμοποιητης ειναι σχεδιασμενος για τσιγαρισιες μ@##κες τζουρες. Δεν ειναι για ξελαρυγγιασμα. Σε καθε "πνευμονικη" τζουρα (με την εννοια - προσπαθω να παρω πνευμονικη αλλα αποτυγχανω γιατι δεν τον επιτρεπει ο ατμο), το βαμβακι ανεβαινει προς το ντριπ-τιπ εστω και λιγο και αυτο το λιγο ειναι που ευθυνεται για δακρυα και υγρα στον αερα. Τα περιθωρια ειναι μεγαλυτερα αν κατεβασει κανεις βαμβακι στο κεντρο στο λουκι μεχρι κατω αλλα και παλι, σταδιακα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. 

Αφτα!

Να τον τζουρεβεται με αγαπη συνεπως και τρυφεροτητα. Αγριαδες δεν σηκωνει. Τσιναει. Και κλαιει.   

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #788 στις: Μαΐου 15, 2016, 16:47 »
Μιχάλη ωραία τα έγραψες και παραστατικά. :))

Άρα λοιπόν μην το βάζεις το βαμβάκι τσιγγούνικο και μην το ψαλιδίζεις αλλά να ακουμπάει καλά κάτω στο ντεκ και στα αυλάκια βεντάλια.

Έτσι το κάνω εγώ και δεν έχω καθόλου δάκρυα. ;)

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #789 στις: Μαΐου 15, 2016, 17:15 »
Τι να πω κι εγώ; Τον παρέλαβα προχθές και μου συνέβη ότι και με τον expro v2.
ΤΕΛΕΙΟΣ

Με ένα απλό ανεπιτείδευτο στήσιμο, πήρα άριστη γεύση, μηδέν γουργουρητό, που με πειράζει πολύ στα kayfunια , καμιά διαρροή, μετά από δυο τανκάκια και παρά το γεγονός ότι τον παρέλαβα με μασημένα orings.
Mακάρι να συνεχίσει έτσι και να γίνει ο μικρός μου expromizer junior. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #790 στις: Μαΐου 15, 2016, 17:46 »
Μακη εχω παρατηρησει οτι οταν δεν κουρεβω το βαμβακι, για να δουλεψει απροβληματιστα ο ατμοποιητης θελει ανοιγμα η καμπανα μιση στροφη. Αλλιως στην 4η 5η απανωτη τζουρα θα παρω καμενο. Οχι οτι κανω ποτε 4 5 απανωτες αλλα ξερεις πως ειναι αυτα.. και απο την μυγα ξυγκι. Με κουρεμενο το βαμβακι η τροφοδοσια ειναι υποδειγματικη και με κλειστη καμπανα - δοκιμασμενο με πρασινη και μωβ pinkMule - και η οποια διαροη οφειλεται σε βιαιη δικη μου τζουρα και οχι σε τερτιπι του ατμοποιητη. 
Βεβαια θα μπορουσε κανεις να πει οτι ολα αυτα οφειλονται σε δικο μου λαθος στησιμο και θα πιθανοτατα θα ειχε και δικιο. Δεν πειραζει.. Οσο ζω μαθαινω.    

Αποσυνδεδεμένος meniolos

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #791 στις: Μαΐου 16, 2016, 00:20 »
Καλησπέρα παιδιά. Μετά από αρκετό καιρό με τον Phenomenon clone από FT, είπα να δοκιμάσω ένα όξινο υγρό. Μετά από μία μέρα βλέπω ξαφνικά πάει το τανκάκι !!!! Θρύψαλα. Έστειλα μήνυμα στην FT έναν μπορεί να στείλει - να αγοράσω καινούριο (τανκ), θα κάνει από ότι βλέπω καμία εβδομάδα να απαντήσει. Ξέρει κάνεις από που μπορώ να βρω να αγοράσω σε λογική τιμή κανένα;    

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #792 στις: Μαΐου 16, 2016, 00:23 »
χαχαχα λογικη τιμη ειναι σχετικο ,μονο στον gus φιλος !!δεν εχει τανκακια η φαστ αλλιως θα τα εβγαζε για πουλημα 

Αποσυνδεδεμένος mariosprob

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • mediafactory
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #793 στις: Μαΐου 16, 2016, 00:35 »
Καλησπερα παιδια τον εχω και εγω μια εβδομαδα.Εχω να πω οτι καιει πολυ....αλλα εχει ποολυ καλη γευση και ο ατμος ειναι απιστευτα βελουδινος.Αλλα ρε παιδια αυτο το τανκ γυρναει σε ολους με το παραμικρο?Δε εχει σταματημο ..την μια ατμιζω με 3 τρυπες φουλ αερα και την αλλη εχει φυγει απο την θεση τους κκαι ειναι τελειως κλειστο και παω να πνιγω...

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon 316 SS Clone
« Απάντηση #794 στις: Μαΐου 16, 2016, 00:40 »
Άλλαξε o-rings (ξέρω δεν είναι όσο
απλό ακούγεται) και drip tip επίσης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364