vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Lazy Dog, Giannis.B, Milarepa, white varadero

Twitter

ECR Melo 2 επικευάσιμη κεφαλή για Triton και οσους παιρνουν τις ιδιες

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω ο πόλος του EC Sleeve αν μπαίνει και τι κάνει......

Αποσυνδεδεμένος Anonym0ust

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Συγγνώμη, τυπογραφικό λάθος. Ερώτηση ήθελα να κάνω.
Τελικά με κάλυψες    ;)  :thumpup:
:thumpup:

Παίδες μια βοήθεια γιατί τα χω παίξει εντελώς. Εχώ την ECR και εδώ και 1 χρόνο την στήνω με το κλασσικό μαμά σύρμα στο 1 ohm και κάνω τη δουλειά μου. Εδώ και μερικές μέρες έχει πέσει στα χέρια μου ένα Kanthal A1 0,16mm και προσπαθώ να στήσω αντίσταση πάνω στην ECR με σκοπό να βγάλω αντίσταση πανω απο 2.0 ohm εμπειρικά και μόνο. Κάνω ακριβώς τις ίδιες ενέργειες όπως ακριβώς στήνω και την κλασσική μαμά με το χοντρό σύρμα, αλλά δεν μπορώ να δώ αποτέλεσμα με την καμία. Δεν μου διαβάζει με τίποτα την αντίσταση ούτε καν σε λάθος ohm. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Είναι βεβαια πολύ ψιλό το συρμα, προσπαθώ με το τσιμπιδάκι να τσεκάρω να μην ακουμπάει πουθενα εσωτερικά αλλα και παλι δεν την διαβάζει με τίποτα. Εχω χαλάσει πάνω απο 5 μέτρα σύρμα και δεν διαβάζει με την καμία. Τι μπορεί να συμβαίνει και γιατί? Πως γίνεται να στηνω την μαμά και να την διαβάζει και στα καπάκια το kanthal 0,16 mm και να μην τη διαβάζει με τίποτα. Τι μπορέι να συμβαίνει?

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Η ηλεκτρική επαφή του σύρματος με τον κορμό της ecr και του πόλου βασίζετε στην πίεση που ασκεί το ελαστικό παρέμβυσμα πάνω τους. Όπως είπες είναι τόσο λεπτό που μπορεί εύκολα το σύρμα να κουνιέται και να χάνει επαφή, κοινώς “κολυμπάει” .  

Εχω προσπαθησει τόσες πολλές φορες που πραγματικα δεν μπορω να βρω τροπο. Κατάφερα σαν δευτερο εναλλακτικό τροπο και έβαλα και το pin απτην triton 1.8 που ειναι χοντρό και ασκεί πίεση στα σύρματα εσωτερικά. Ουτε μαυτό κατάφερα κατι. Τι να πω, αν κάποιος το εχει καταφέρει με τέτοιο συρμα να μετρήσει αντισταση ας πει τον τροπο να βοηθήσει!!

Αποσυνδεδεμένος costasibiza84

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα  πηρα την αντίσταση  αυτη  και ειναι έτοιμη  στημένη  ερωτήματα  που μου δημιουργηθηκαν οπως εαν στριψω το σηρμα σε διαφορετική  διατομη απο την προτεινόμενη  δηλαδη 3.5 ή 2.5 τι θα γίνει? ??
ή αν μειώσω  τις σπείρες  τι αποτέλεσμα 
θα έχω? ???

 sorry ειναι η πρώτη  επισκευασιμη αντίσταση  που περνω  στα χέρια  μου!!!!και δεν εχω ιδέα. ...

υγ. μπηκα μόλις  και παρήγγειλα  εργαλείο  για  το στρίψιμο.  .

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Εάν στρίψεις σε 2,5 mm πυρήνα θα έχεις λιγότερο βαμβάκι και περισσότερες πιθανότητες για διαρροές. Για 3,5 δεν το είχα δοκιμάσει (ακούγετε λίγο υπερβολή για τα watt που μπορεί να αντέξει η ecr) αλλά να προσέχεις να έχει αρκετό κενό από τα τοιχώματα για να μην έχεις βραχυκύκλωμα.
Κάπου στις 7 σπείρες με ελάχιστο κενό μεταξύ τους νομίζω είναι ιδανικά και να μην έχεις ελεύθερο βαμβάκι να κρέμεται  αλλά ούτε πολύ μεγάλο πηνίο που να κινδυνεύει να ακουμπήσει στα τοιχώματα.

Σε μένα με 5 mm το βαμβάκι να εξέχει από την ecr και μετά σπρώξιμο να μπει μέσα έδωσε λύση και στις διαρροές.

Από σύρμα 26 awg άντε 28 όχι πιο χοντρά , όχι πιο λεπτά. 


Ίσως σε παιδέψει στην αρχή αλλά νομίζω θα σε αποζημιώσει. Για triton 2 & target pro δεν βρήκα κάτι καλύτερο σε γεύση.

Αποσυνδεδεμένος costasibiza84

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ
φιλε μου λόγου δουλειάς την έχω πετάξει σε μια άκρη και δεν έχω ασχολειθει και πολύ
αλλά από Δευτέρα είμαι σε άδεια

λοιπόν εγώ ατμιζω με τις μαμα 0.3 αντιστάσεις  κάτα καιρους περνω και καμιά 0.16 ή 0.5 και ελεγα να αρχισω να πειράζω και αυτές γιατί πιάνουν τα  χέρια  μου
απλά δεν έχω ιδέα από συρματα βαμβάκι  εγω λογικά θέλω πολύ χοντρό  γιατί κάνω πνευμονικες τσουρες με φτιαχτα υγρα μονο vg νερο και λιγο άρωμα...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2017, 10:26 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος ippo

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Μόλις δοκίμασα στήσιμο με κάθετο coil όπως μας πρότεινε ο papoys από εδώ
 
3,5 mm άξονα, 8-9 σπείρες, ss 0.4mm σύρμα και είμαι ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα.

Μην πω και πως μου φάνηκε και πιο εύκολο το στήσιμο (εάν κάτσει το βαμβάκι με την μια) καθώς δεν υπάρχει το άγχος μην ακουμπήσει το σύρμα στο κέλυφος ή εάν το βαμβάκι είναι μπόλικο στις τρύπες εισόδου.
με melo 3 mini και pico 75.σε αναζητηση λησης με τις διαρροες στο οριζοντιο στησιμο , προσπαθησα το καθετο στησιμο με 27ga συρμα KA1 ,  7-8 σπειρες και μπολικο βαμβακι wick n vape να γεμισει η κεφαλη. μου βγηκε 1,2 ohm σε WATT mode .  δε βγαζει ατμο με τιποτα ξεκινησα απ τα 15 μεχρι τα 30 watt. καπια στιγμη μου εφερε ολοκληρες σταγωνες υγρο . τι κανω λαθος?ευχαριστω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9099 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364