vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 6 χρήστες
maprix, dkostas, Tem, Giannis.B, Ribot, gama

Twitter

ECR Melo 2 επικευάσιμη κεφαλή για Triton και οσους παιρνουν τις ιδιες

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξερω αν πρεπει να ανοιχτει καινουριο θεμα, αλλα μιας και κανει για τοσους ατμοποιητες, ειπα να κανω ενα ξεχωριστο. Ουσιαστικα μπαινει σε οτιδηποτε παιρνει κεφαλες απο Aspire Atlantis, Triton, Melo, φτανει να μην χρειαζεται το σπειρωμα στο πανω μερος της κεφαλης. Γι αυτο και δεν κανει για Atlantis, γιατι αυτη η κεφαλη δεν εχει σπειρωμα στο επανω μερος.
Ενας αλλος ατμοποιητης που μου ερχεται στο μυαλο, γιατι τον εχω βεβαια, ειναι ο Target. Αυτος που παιρνει τις cCELL. Κουμπωνει μια χαρα και εκει η κεφαλη.



Πηγα σημερα και πηρα την ECR, απο το vaporsolutions μιας και περνουσα απο εκει. Η τιμη της ειναι στα 3.5€, την οποια την βρισκω πολυ καλη!


Η φιλοσοφια πισω απο την κεφαλη, για οσους εχουν την CLR (Joyetech), ειναι ακριβως η ιδια, απλα εχεις αρκετο παραπανω χωρο για να τις αντιστασεις.


Η κεφαλη ερχεται μαζι με συρμα και βαμβακι, δεν ερχεται σκετη οπως η CLR.




Στην παρακατω φωτογραφια, απ οτι θα βλεπετε, λεει 20W εως 30W. Με 100% VG που δοκιμασα σε Triton, μπορω να πω οτι μπορεις να την βαλεις μεχρι τα 26-27W, μετα ειναι αισθητη η υποτροφοδοσια, καθως αρχιζει να ερχεται λιγο καμμενο στην γευση.













Για να ανοιξει, απλα την τραβαμε προς τα επανω. Ετσι εχουμε ολη την ανεση να σκαλισουμε την αντισταση. Πιστευω παντως, οτι αν βαλουμε πιο αφρατο βαμβακι, σιγουρα θα αντεχει και παραπανω watt με 100% VG. H δοκιμη που εκανα εγω, ειναι με την ετοιμη αντισταση που ειχε μεσα. Παρ ολο που ειναι ετσι ανοιχτη απο επανω, δεν ειχα καθολου πιτσιλισμα και η τροφοδοσια σωστη, χωρις καθολου διαρροες ή μπουρμπουληθρες.











Εδω, βλεπουμε και το κατω μερος της κεφαλης, αφου βγαλουμε την επιχρυση βαση (τωρα αν ειναι επιχρυσωμενη ή απλα χρωματισμενη, δεν το ξερω). Το μονο που πρεπει να προσεξουμε εδω, ειναι να μην ακουμπαει το ποδαρακι της αντιστασης στην βαση. Γιατι αλλιως, θα διαβαζει πολυ πολυ πολυ χαμηλα Ω, οπως εκανε και σε εμενα. Ηθελε λιγο σκαλισμα, για να την καταφερω να μην ακουμπαει καθολου στην βαση και να την διαβαζει σωστα το mod. To εχω επισημανει με τρικολορε κυκλακια για να καταλαβετε για πιο ποδαρακι μιλαω  :tongue_smilie:













Η καταληξη ειναι, οτι επιτελους, εχουμε μια καλη επισκευασιμη κεφαλη, γιατι η Triton RBA για μενα, ηταν για τα σκουπιδια. Εμενα προσωπικα με κουραζε, δεν ειχα σωστη τροφοδοσια γιατι οι τρυπες ειναι πολυ μικρες, δεν μπορουσα να επεμβω ευκολα στην αντισταση, αφου την εβαζα μεσα, καμια φορα μου βραχυκυκλωνε και γενικα ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΣΠΑΓΕ!  :tongue_smilie:  Ασε και τα 11-12€ που εχει απο Ελλαδα... Αλλα και 3€ να ειχε, δεν θα την επαιρνα παλι.


Απο την αλλη, η ECR, ειναι πολυ καλη. Καλη τροφοδοσια, καλη γευση, αερατη, ευκολη στην επισκευη, περισσοτερο χωρο και κυριως, 3.5€ το κομματι απο Ελλαδα! Τσαμπα αναβαθμιση σε RTA σχεδον! Σιγουρα, δεν θα μπορεσετε να βαλετε το clapton σας ή το twisted συρμα σας μεσα. Αλλα απο το να εχετε εναν ατμοποιητη στην ακρη, επειδη πλεον δεν αγοραζετε ετοιμες κεφαλες, το να βαλετε μια τετοια μεσα και να τον χρησιμοποιησετε και παλι, την κανει αξια για αυτα που προσφερει.




Απλα παρτε την. Δεν θα το μετανοιωσετε καθολου!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2015, 20:40 από Shadowjump »

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ECR Melo 2 επικευάσιμη κεφαλή για Triton, Triton 2 και παρομοιους
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 15:00 »
Την πηρα κι εγω. αλλα δεν την εχω δοκιμασει ακομα. Επειδη ειμαι πρωταρης στο στησιμο, αν δοκιμασεις διαφορετικα στησιματα (spaced, compressed κτλ) δωσε κανα ινφο. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ECR Melo 2 επικευάσιμη κεφαλή για Triton, Triton 2 και παρομοιους
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 15:13 »
Στο κομματι που ανεφερεσαι για το ποδαρακι που δεν πρεπει να ακουμπαει στη βαση τι εννοεις ακριβως ,γτ ετσι κ αλλιως ακουμπαει στην βαση η αντισταση δλδ αν ακουμπησει και το ποδαρακι διαβαζει πολυ χαμηλη αντισταση ?

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ECR Melo 2 επικευάσιμη κεφαλή για Triton, Triton 2 και παρομοιους
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 15:19 »
στην βάση της κεφαλής να ακουμπάει, εννοεί να μην εξέχει το σύρμα και ακουμπάει στην βάση που βιδώνεις την κεφαλή για κανένα βραχυκύκλωμα .

Αποσυνδεδεμένος amorealex

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
    • Το blog μου για το Reef
Απ: ECR Melo 2 επικευάσιμη κεφαλή για Triton, Triton 2 και παρομοιους
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 15:58 »
Ταιριάζει σίγουρα στον Triton 2? Και για το RTA kit έτσι είχε ειπωθεί αρχικά, αλλά δεν.

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ECR Melo 2 επικευάσιμη κεφαλή για Triton, Triton 2 και παρομοιους
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 19:45 »
Την πηρα κι εγω. αλλα δεν την εχω δοκιμασει ακομα. Επειδη ειμαι πρωταρης στο στησιμο, αν δοκιμασεις διαφορετικα στησιματα (spaced, compressed κτλ) δωσε κανα ινφο. :thumpup:
Απο που;

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ECR Melo 2 επικευάσιμη κεφαλή για Triton, Triton 2 και παρομοιους
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 20:40 »
Ταιριάζει σίγουρα στον Triton 2? Και για το RTA kit έτσι είχε ειπωθεί αρχικά, αλλά δεν.


Εχεις δικιο. Δεν κανει για Triton 2. Και αυτος βιδωνει με τις σπειρες στο πανω μερος της κεφαλης.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Υπάρχει κεφαλή για τον melo 2 (όχι  ni - ti αλλά ούτε και η δικιά του) που να μην έχει τόσο αερατη τζούρα ? Διότι δοκίμασα την δικιά του κεφαλή που φορούσε με την αγορά του, και παρόλο που το airflow ήταν τελείως κλειστό, η τζούρα ήταν για εμένα πολύ αεράτη! Και ρωτάω διότι τν έχω και κάθεται και τον λυπάμαι!

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεις να δοκιμασεις την κεφαλη 1.8 της Aspire. Εγω με αυτην και τερμα κλειστο τον αερα (κεφαλι καρφιτσας χωρουσε), εκανα σφιχτες τζουρες με τον Triton.


Δυστυχως και αυτη η κεφαλη, ειναι full αερατη! Το αλλο που μπορεις να δοκιμασεις, ειναι να βαλεις την βαση της 1.8 αντι της βασης της ECR.

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Γνωρίζει κάποιος αν η κεφαλή ταιριάζει στον melo?


Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Ειναι η επισκευασιμη της Anyvape που υποτιθεται οτι ταιριαζει. Καποια στιγμη θα την δοκιμασω και αυτη. Προς το παρον με τις φτηνες ECR της Eleaf, ειμαι καλυμμενος.

*Kι απο Εδω για να μην περιμενεις.  http://nextsteam.gr/0.5-ohm-pre-built-rda-head-for-furytank-by-anyvape/p955680

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Γνωρίζει κάποιος αν η κεφαλή ταιριάζει στον melo?

Άρα η απάντηση είναι όχι?  :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9086 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364