vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

109 επισκέπτες, 8 χρήστες
camber, marauder800, lagoudakis, Tem, laniel, Milarepa, KORG N364, treloneritis

Πόλεμος στα η.τ

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2328
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #975 στις: Απριλίου 12, 2024, 23:00 »
Εγώ πάντως, αυτήν την μηχανή tracking & ρουφήγματος προσωπικών δεδομένων, το Tik Tok, το σιχαίνομαι περισσότερο & από τον "πόλεμο στο η.τ". Και εννοείται πως έχω μηδενική εκτίμηση για..."επιστήμονες" που εκθέτουν το επιστημονικό τους το κύρος στην λαϊκή αγορά των σόσιαλ των μυδιών.  :yes: :nope:   
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2024, 23:39 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #976 στις: Απριλίου 13, 2024, 00:37 »
Δυστυχως φιλε treloneritis , η μιση ανθρωποτητα (και βαλε !) διαμορφωνει πλεον αποψη επι παντος μεσα απο πλατφορμες τυπου tik tok . Aνηκουστο η οχι , γελοιο η οχι , εμεις οφειλουμε να απανταμε : επικοινωνω αρα υπαρχω. Δεν γινεται να αποδεχομαστε χωρις μαχη αγελαιες ανοησιες σαν αυτες που ΕΓΓΕΝΩΣ  αναπαραγουν οι εν λογω πλατφορμες.

Περαν αυτου , oι προλαλησαντες Eizomar και billythekid δεν χρειαζεται να ψαξουν και να αναρτησουν τιποτα νομιζω: το θεμα το εχω ηδη παρουσιασει  και ανασκευασει στην απαντηση 950 δυο σελιδες πριν. Προκειται φυσικα για την γνωστη μελετη της Κοπενχαγης που και καλα βρισκει προβλημα με την κινητικοτητα των σπερματοζωαριων και την τεστοστερονη. Η μελετη βεβαια ειναι εξαιρετικα "αδυναμη" - πλην ομως επειδη το θεμα ειναι αβανταδορικο , χρησιμοποιειται "πονηρα" απο πολλους - ενιοτε και ημιμαθεις για να πουλησουν "μουρη". Και το tik tok προσφερεται για τετοιου ειδους μ@λ@κιες, εννοειται .

Oσον αφορα τελος τις γυναικες και την εγκυμοσυνη : Θεωρω πως οτιδηποτε μπορει να επιρεασει εστω και κατ ελαχιστον την αιματωση του πλακουντα και την οξυγονωση του εμβρυου καλο ειναι να αποφευγεται. Και αυτο ισχυει τοσο για το καπνισμα , οσο και για το ατμισμα. Τα υπολοιπα για το ανοσοποιητικο και περι γενικης υγειας ειναι στα πλαισια του γνωστου κινδυνολογικου μυθιστορηματος και αρα τα αφηνουμε στην ακρη επι του παροντος ...

ΥΓ. Παρ ολα αυτα , διαβαζω απο τον Πάνο Παναγιωτόπουλο   κατι που βρισκω χρησιμο να παραθεσω και εδω: προκειται για τα ευνοικα αποτελεσματα μετα-αναλυσης  οπως δημοσιευθηκαν τον Ιανουαριο του 2024  απο το Queen Mary University of London, και καταληγουν με την διατυπωση οτι "τα ηλεκτρονικά τσιγάρα βοήθησαν τις εγκύους καπνιστριες να κόψουν το κάπνισμα χωρίς να θέτουν ανιχνεύσιμους κινδύνους για την εγκυμοσύνη". Και αυτο θετει το προβλημα στις πραγματικες του διαστασεις. Η μελετη  χρηματοδοτήθηκε από το Εθνικό Ινστιτούτο Έρευνας Υγείας και Φροντίδας της Αγγλιας (NIHR), και βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/add.16422
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2024, 02:08 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #977 στις: Απριλίου 13, 2024, 15:05 »
Antiprosopos
Δεν το ειχα προσεξει οτι το ειχες αναδειξει το θεμα και θα παω να το διαβασω σε λιγο. Ευχαριστουμε πολυ και για τις υπολοιπες πληροφοριες by the way.   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #978 στις: Μαΐου 11, 2024, 08:59 »
Οχι με την έννοια του πολέμου κατά του η.τ σώνει και καλά,περισσότερο για ενημέρωση μας:


https://techmaniacs.gr/atmisma-sovaroi-kindynoi-gia-oles-tis-dimofileis-geyseis-logo-toxikotitas/

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #979 στις: Μαΐου 11, 2024, 11:32 »
Οκ, μελετη με χρηση τεχνητης νοημοσυνης ειναι. Αντικατοπτριζει συνεπως την γνωση που εχουμε ηδη για τα πραγματα (τροφοδοτειται με δεδομενα) και δεν παραγει καποια νεα γνωση. Βασιζεται στην υποθεση εργασιας οτι οι χημικες ουσιες γινονται εν γενει περισσοτερο "δραστικες" οταν προσλαμβανουν ενεργεια (δηλαδη οταν αυξανουμε την θερμοκρασια). Γνωριζουμε ηδη οτι υπαρχι θεμα με καποιες γευσεις οι οποιες , ειναι μεν βρωσιμες , υπαρχει ομως η υποψια οτι σε συνθηκες ατμισματος μπορει να δινουν τοξικους μεταβολιτες. Χρειαζονται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κλινικες μελετες κατα περιπτωση - ενω σιγουρα δεν μπορουμε να γενικευουμε (το class effect δεν ειναι αποδεκτο στην φαρμακευτικη χημεια). Το προβλημα ειναι οτι υπαρχουν εκατονταδες γευσεις εκει εξω που ειναι πρακτικα αδυνατο να ελεγχθουν , αρα πηγαινουμε δυστυχως προς μια οριζοντια απαγορευση. Θα δειξει ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2024, 13:34 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #980 στις: Μαΐου 11, 2024, 12:15 »
Γι'αυτό θα πάρω σήμερα το Watson white gold,να προλάβω να το δοκιμάσω.Ελπίζω να είναι καλό ( να "κάτσει" σε εμένα για να είμαι ακριβής),όπως μου "έκατσε" το Whisper της Halo. :yes:


Οριζόντια απαγόρευση... ... θα μπορούσαν να βάλουν ετικέτα στα μπουκαλάκια των υγρών που να προειδοποιούν για τον κίνδυνο και να είναι θέμα επιλογής του καθενός αν θα ατμίσει ή τι θα ατμίσει τελικά.


Όπως στα τσιγάρα δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #981 στις: Ιουλίου 03, 2024, 06:44 »
Όμορφος κόσμος ηθικός,αγγελικά πλασμένος...


https://www.olympia.gr/1594838/apopsi/iqos-sovarotati-apokalypsi-gia-cheiragogisi-ereynon-apo-tin-philip-morris/

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #982 στις: Ιουλίου 15, 2024, 19:13 »
Χμμμ :  δεν ξερω αν ο κοσμος μας ειναι στ' αληθεια ομορφος , ομως θα ηθελα να προσεχθει πολυ η τελευταια διατυπωση που κλεινει το αρθρο :

«Οι καταναλωτές, οι επιστήμονες, οι δημοσιογράφοι και οι υπεύθυνοι χάραξης πολιτικής θα πρέπει να είναι εξαιρετικά σκεπτικιστές με την PMI, την επιστήμη της και τα λεγόμενα προϊόντα “μειωμένου κινδύνου”», υπογράμμισε η δρ Sophie Braznell, μια εκ των συγγραφέων της ανάλυσης. «Η χειραγώγηση της επιστήμης για το κέρδος μάς βλάπτει όλους, ειδικά τους υπεύθυνους χάραξης πολιτικής και τους καταναλωτές που προσπαθούν να λάβουν αποφάσεις οι οποίες ενδεχομένως αλλάζουν τη ζωή τους» πρόσθεσε.

Αυτο δυστυχως μας παιρνει μπαλα ολους ! Ξερετε , αν ανοιξεις την πορτα στην "αμφισβητηση" - οχι επι συγκεκριμενου  , αλλα γενικευοντας - τοτε το πραγμα μπορει να σου γυρισει πολυ δυσαρεστα. Και οριστε τι εγινε εδω : με αφορμη τις αθεμιτες πρακτικες της καπνοβιομηχανιας (που σιγα τωρα, πρωτη φορα στη ζωη της τις ειδε η γιατρος ....) , βρηκε την ευκαιρια να κανει μια απολυτως απαραδεκτη γενικευση βαζοντας στο καδρο και το ατμισμα εκτος απο τα προιοντα θερμανσης καπνου ! Διοτι και εδω υπαρχουν ισχυρισμοι περι "μειωμενου κινδυνου" - οπως βεβαιως και προσδοκια κερδους το οποιο ως συνηθως δαιμονοποιειται. Βοηθεια μας...


ΥΓ : Πως σου φανηκε τελικα to Watson White Gold dear Chris66 ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2024, 19:28 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #983 στις: Ιουλίου 16, 2024, 22:27 »
Καλησπέρα!


Δεν το εχω πάρει ακόμα αγαπητέ μου Antiprosope γιατί...το ξέχασα!!


Θα το πάρω όμως έτσι για να δω τι θα βγεί,αν θα μου αρέσει δηλαδή γιατί μάλλον είμαι πολύ παράξενος με το θέμα των υγρών.


Το κέρδος...δεν είναι κακό,αρκεί να μη γίνεται αυτοσκοπός...


Ο Tem,στυλοβάτης!!
Μου άρεσε καλύτερα με την μπλέ γραφή το όνομα του αντί της κόκκινης,παράξενα πράγματα....


Όμορφος κόσμος...θα μπορούσε να είναι...υποθέτω...δεν είμαι και σίγουρος...


Οφ τόπιτς τέλος...μακάρι να ζωντάνευε πάλι αυτό το φόρουμ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2024, 23:05 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 608
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #984 στις: Ιουλίου 18, 2024, 09:15 »
Καλημερα, για το white gold, ενα + και απο μενα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 716
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #986 στις: Ιουλίου 24, 2024, 16:40 »
Θα ομολογησω κατι : Γουσταρω απεραντα να διαβαζω γελοιους δηθεν επιστημονικους ισχυρισμους χωρις καμμια απολυτως τεκμηριωση – και μαλιστα όταν υπογραφονται από παγκοσμιες κορυφες της ιατρικης όπως  η Μινα Γκαγκα και ο Παναγιωτης Μπεχρακης. Μου αρεσει μαλιστα ακομα περισσοτερο όταν ολο αυτό το βορβορωδες κινδυνολογικο σινερομαντζο αναμεταδιδεται από την κρατικη ΕΡΤ , το αντρο των διορισμενων τσατσων με το θρυλικο μνημειο των πεσοντων του μνημονιου να κοσμει την υπερλαμπρη ιστορια της. Απολαμβανω επισης  τις εποικοδομητικες προτασεις  όταν είναι φανερο ότι θα λυσουν επι τελους το προβλημα : 300 μετρα το περιπτερο από τα σχολεια , και προσοχη να μην φοβισουμε τα παιδια – μονο περιγραφη των πλεονεκτηματων με ροζ η πορτοκαλι χρωματακι , και αυτά θα καταλαβουν. Θα βοηθησει φυσικα και το ότι τελειως δημοκρατικα , τα ηλεκτρονικα τσιγαρα θα εχουν στο μελλον υποχρεωτικα γευση κοπριας για να μην είναι ελκυστικα. Και αναμενω τελος με αγωνια την επομενη εκστρατεια των υπερασπιστων της δημοσιας υγειας εναντια στα πατατακια και στα ντοριτος που προκαλουν παιδικη παχυσαρκια , ισως και απεναντι στα σκληρα ναρκωτικα – παρ ολο που μας λενε ότι είναι λιγοτερο επικινδυνα από την νικοτινη.

Σοβαρα όμως τωρα , εχω κάθε λογo να ελπιζω σε ένα καλυτερο μελλον για την ανθρωποτητα: Με τοσους λοβοτομημενους στις θεσεις ευθυνης , καμμια απολυτως «υγειονομικη» δικτατορια δεν προκειται ποτε να επιβληθει σε αυτή τη χωρα . Διοτι είναι ανθρωπινως αδυνατον να γινει αποδεκτο τετοιο overdose στενομυαλιας και τυπολατριας.

Αρθρο – επιτομη της ανοησιας.

ΥΓ: Για να υποστηριξω τις αποψεις μου, παραθετω τοσες ακριβως επιστημονικες παραπομπες οσες και το αρθρο που προηγηθηκε. Δηλαδη καμμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2024, 09:46 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 716
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #987 στις: Ιουλίου 24, 2024, 18:49 »
Συμφωνω 100% αντιπροσωπε

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #988 στις: Ιουλίου 25, 2024, 18:53 »
Μα για ονομα του Θεου ! Η Μινα Γκαγκα για παραδειγμα, εχει στο ονομα της περισσότερες από 14.000 αναφορές  σε ξένα επιστημονικά περιοδικά. Ειναι δυνατον να καταδεχεται να βαζει την υπογραφη της κατω απο τετοιες εντελως ανυποστατες κοινοτυπιες; Ηθελα να' ξερα τι απεγινε ολη αυτη η επιστημη οταν τα ελεγε , επαθε black out; Η μηπως η υπουργοποιηση την οδηγησε στο να αντιλαμβανεται εν γενει την πραγματικοτητα με εναν πολυ ρηχο και χρησιμοθηρικο τροπο; Ποιος ξερει ;

Προταση : ας της στειλει ρε παιδια καποιος μια συνοψη μελετων για το ατμισμα ! Ετοιμη ειναι, την εκαναν οι Αγγλοι περισυ. Ισως ειναι πολυ απασχολημενη η γυναικα και δεν βρηκε χρονο να διαβασει . Μεγαλωνουμε κιολας σιγα - σιγα , ολοι μας , και η πολλη σκεψη ειναι κουραστικο πραγμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2024, 19:02 από Antiprosopos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 2936 316083 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 26, 2024, 18:30
από panaulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 988 137054 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 25, 2024, 18:53
από Antiprosopos
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 2 2922 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 25, 2024, 11:53
από chkontog
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1403 223566 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 24, 2024, 05:57
από marile
ToB e-Liquids [Αρώματα] 52 19527 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 20, 2024, 18:41
από Sergios
Melo by eleaf [510 Clearo] 1127 118576 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 20, 2024, 04:10
από tasos1976
Dani Box [Ηλεκτρονικά mods] 983 122458 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 18, 2024, 15:58
από Nikrom
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2919 426767 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 10, 2024, 21:22
από Sergios
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 28 21194 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 10, 2024, 20:55
από anetost
Steam Train Shake and Vape 191 66069 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 09, 2024, 14:48
από Barbapaidi
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας! Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1275 224430 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 08, 2024, 00:52
από treloneritis
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 45860 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis