vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, RobGup, camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Επισκευάσιμοι με κεραμικό

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 02, 2016, 02:14 »
Aυτος ο KRIXUS μονο με 0,30 αντισταση βγαινει?
Θα βγαλουν καμια νορμαλ αντισταση  1-1,2 ohm?
Γενικα ανταλακτικες κεφαλες κυκλοφορουν?

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 02, 2016, 09:18 »
Έκανα ερώτηση στην fastteach για ανταλλακτικές κεφαλές του krixus και πήρα την παρακάτω απάντηση.

Παράθεση
Thank you for your inquiry,we have checked that we do not sell the coils for the item alone. We will pass it to our product team for marketing evaluation.
If the item is readily available, we will attempt to negotiate and list the suggested products between a few days to 2 weeks.
Please note that all requests are assigned a priority based on the product team's assessments. Sometimes requested products may not get listed quickly either because we're unable to obtain a deal, or because the product team is pre-occupied with other requests. If you do not see this product listed at FastTech within 2 weeks, please consider ordering directly from the source you have quoted.
On the other hand, if the requested item is not readily available, we will forward it to relevant factories. As it is up to the factories to determine when this product will be made, we will likely be unable to provide further feedback on this until factories actually plan for its production.
Please feel free to reply to this ticket if you have questions.

Thank you again for your suggestion.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:11 »
Την κοβω την δουλεια να μην βγαζουν ανταλακτικες κεφαλες ουτε καν τανκακια μιας και  ολόκληρος ο ατμο κοστιζει κατω από 30$,αν μεινεις αγοράζεις καινουργιο ατμο,αν σπασει κανα τανκακι αγοράζεις καινουργιο ατμο και εχει και εξτρα κεφαλες!
Το ερωτημα μου είναι αν γινεται να βγαλουν αντιστασεις 1-1,5 ohm και να δουλευουν ,δηλ. γινεται να  δουλεψει κεραμικο σε αυτά τα ohm,στο Review ακουσα ότι κανει περιπου μισο δευτερόλεπτα να ζεσταθεί και να βγαλει ατμο η 0,30ohm στα 60watt δηλ., ποση ωρα θα χρειαστεί  να ζεσταθεί μια κεραμικη αντισταση στα 1,2ohm και τον ατμοποιητη στα 12-15watt? 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:30 »
Την κοβω την δουλεια να μην βγαζουν ανταλακτικες κεφαλες ουτε καν τανκακια μιας και  ολόκληρος ο ατμο κοστιζει κατω από 30$,αν μεινεις αγοράζεις καινουργιο ατμο,αν σπασει κανα τανκακι αγοράζεις καινουργιο ατμο και εχει και εξτρα κεφαλες!

Δε μπορεί να ισχύει αυτό που λες.
Υπάρχουν ήδη αμέτρητοι ατμοποιητές κάτω από 30$ οι οποίοι έχουν κανονικότατα κεφαλές στο εμπόριο.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:37 »
Το  krixus όμως παιζει σε άλλη κατηγορια,6 μηνες διαρκεια ζωης η κεφαλη,δηλ. μονο βαμβακι για 6 μηνες(1-2 ευρω κοστος από ebay!) ,αν είναι να πουλανε μια κεφαλη κάθε 6 μηνες με καμια 5-6 ευρω μπηκε μεσα το μαγαζι!
Aν πουλανε ολοκληρο σeτακι καλυτερα δεν τους είναι?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:37 »
Την κοβω την δουλεια να μην βγαζουν ανταλακτικες κεφαλες ουτε καν τανκακια μιας και  ολόκληρος ο ατμο κοστιζει κατω από 30$,αν μεινεις αγοράζεις καινουργιο ατμο,αν σπασει κανα τανκακι αγοράζεις καινουργιο ατμο και εχει και εξτρα κεφαλες!
Το ερωτημα μου είναι αν γινεται να βγαλουν αντιστασεις 1-1,5 ohm και να δουλευουν ,δηλ. γινεται να  δουλεψει κεραμικο σε αυτά τα ohm,στο Review ακουσα ότι κανει περιπου μισο δευτερόλεπτα να ζεσταθεί και να βγαλει ατμο η 0,30ohm στα 60watt δηλ., ποση ωρα θα χρειαστεί  να ζεσταθεί μια κεραμικη αντισταση στα 1,2ohm και τον ατμοποιητη στα 12-15watt?
To κεραμικό μια χαρά παίζει και με αντιστάσεις 1.4-1.6Ω.
Αν υπάρχει θέμα, είναι για την υλοποίηση στον  συγκεκριμένο ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:44 »
Δεν το καταλαβαίνω αυτο. Δλδ αν σπάσει, αν υπάρξει αστοχία υλικού, πες βρε παιδί μου ότι με αιφνιδιάζει ενας του υποκόσμου και μου κλέβει την κεραμική κεφαλή. Δεν μπορεί να μην υπάρχουν ανταλλακτικά από το εργαλείο.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:49 »
Πάντως έχω την εντύπωση πως έχουμε λίγο μπερδέψει τα πράγματα. Διαβάζοντας τον τίτλο του νήματος αλλά και όλα τα ποστ, πιστεύω πως πρέπει να γίνει διαχωρισμός στους ατμοποιητές με κεραμικό σε δύο μεγάλες κατηγορίες οι οποίες είναι:
1. Ατμοποιητές με κεραμικό όπου το κεραμικό παίζει το ρόλο του "ντεκ"-φωλιάς της αντίστασης (βλ. Σοφία, Εβίβα κλπ) και
2. Ατμοποιητές όπου το κεραμικό παίζει τον ρόλο του θερμαντικού μέσου-αντίστασης αντί του σύρματος (βλ. Krixus κλπ).  

Αν και δεν έχω δοκιμάσει ατμοποιητή της 2ης κατηγορίας πιστεύω ότι είναι τελείως άλλο πράγμα από τους άτμο της 1ης και δεν πρέπει να τους συγχέουμε.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 02, 2016, 12:54 »
Λεω εγω τωρα !
Altus Tank =120$ https://originvape.com/product/altus-tank-atomizer-by-guo/ KRIXUS=27,5$ https://www.fasttech.com/products/0/10013069/4316001-authentic-horizon-krixus-re-wickable-tank και με Top fill !
Θελετε και ανταλακτικες κεφαλες των 5-6 ευρω ?
Όχι ρε μαγκες δεν σας δινω!
Αν στο κλεψουν,αν σε σπασει τανκ,αν καψεις κατά λαθος κεφαλη(εχεις άλλη μια),αν περασουν 6 μηνες και τα εχει φτυσει η κεφαλη (εχεις άλλη μια),δωσε 23 ευρω και παρε ολοκληρο το σετ!
Mακαρι να μην ισχυει η πιο πανω (τρελουτσικη να'πω την αληθεια)θεωρεια μου και να δωσουν στον κοσμο ανταλακτικες κεφαλες διαφορων ohm και ανταλακτικα τανκακια-οριγκακια κ.τ.λ ,τοτε θα χτυπησω και'γω έναν(γιατι δεν ειμαστε να αγοράζουμε και άλλο μοντακι και μαλιστα τερας-γκουμουτσα  100+watt,με λιγα λογια αν ειχαν αντιστασεις 1-1,5ohm που να παιζουν σε μοντακια 40-50watt θα χτυπουσα χθες έναν τετοιο ατμο) !
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2016, 13:01 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:28 »
valsam στο μυαλό μου είσαι, γι αυτό δεν τον χτύπησα ακόμα. Γι αυτό έκανα και ερώτηση σε άλλο θέμα για κάνα μοντάκι με διάρκεια σε μπαταρία στα 60watt αλλά απ'ότι φαίνεται δεν...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:34 »
Ο mankar72 έχει δίκιο.
Για άλλο κεραμικό είναι το νήμα, για άλλο κεραμικό είναι τα τελευταία ποστ.

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 02, 2016, 18:38 »
Έκανε τον κόπο κάποιος από σας να μπει στο σάιτ της εταιρίας... η όλοι στέλνετε μηνύματα στον μεταπωλητή (FT)... εξτρά αντιστάσεις θέλετε... ορίστε. Άσε που κάποια στιγμή θα βγουν και άλλες...!

Krixus ceramic coil kit




Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 02, 2016, 18:49 »
Αν και βρισκω περισσοτερο ενδιαφερουσα την συζήτηση για τους εργοστασιακους με χρηση κεραμικου στην αντισταση, μιας και τους θεωρω το μελλον του ατμισματος, το θεμα παραταυτα αναφερετε στους επισκευασιμους!

Οι επισκευασιμοι λοιπον με κεραμικο θεωρω πως εχει περασει η μοδα τους, οχι οτι δεν εδιναν καλο αποτελεσμα, επ ουδενι, απλα το μαρκετιγκ μας πηρε απο εκει και μας πηγε στα κλαπτον coils και στον ελεγχο θερμοκρασιας. Ο βασιλιας οπως αποκαλουνταν εναν καιρο δεν ηταν καποιος Aspire ή Kanger αλλα ο φτωχος και ταπεινος Ιαττυ. Επισης ο Rose ηταν ενας παραπολυ καλος επισκευσιμος που περασε απο τα χερια μου και συνεχιζει να κυκλοφορει ως κλωνος στα Κινεζομαγαζα, μια πολυ καλη επιλογη για οσους θελουν ακομα να μπουν στους κεραμικους επισκευασιμους.

Υ.Γ. Τον Krixus φυσικα τον παρήγγειλα οντας και εγω θυμα του promotion, για να δουμε λοιπον τι λεει αυτη νεα μοδα και ποσα περισσοτερα εχει να μας δωσει απο τις προηγουμενες!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2016, 18:56 από micron »

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 02, 2016, 19:04 »
Αν οντος βγαλουν και νορμαλ αντιστασεις και αν οντος αποδειχθεί ότι είναι πιο υγιεινο το ατμισμα με κεραμικο αντι με τα συρματα λογο και της ευκολιας  του ότι μονο ένα βαμβακι χρειαζεται να αλλαζουμε τοτε θα βλέπουμε με τι ατμιζαμε μεχρι σημερα και θα γελαμε(η μαλλον θα κλαιμε!)
Μολις σκασει καμια αντισταση στα 1-1,5ohm εχω δωσει παραγγελια και'γω για Krixus!

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Επισκευάσιμοι με κεραμικό
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 02, 2016, 19:29 »
Εγώ πάντως ακόμα έχω και χρησιμοποιώ το σοκολατάκι από ατμομηχανή...σαν τα steam δεν έχει... Ειδικά όταν φτιάχνω υγρά το έχω σαν σύμβουλο... Στους επισκευάσιμους  αυτή την στιγμή και από τους νέους ατμοποιητες  αν και  δεν φορέθηκε πολύ στην Ελλάδα κορυφη με κεραμικό είναι o Rose...μια ωριτσα τον δούλεψαν και μαρεσει πολυ Bεβαια ο βασιλιάς είναι ένας ...ο Ιαττυ... (Γιατί να μην έβαζε και ένα κεραμικό στο Τηλέμαχο να γινότανε πρίγκιπας?)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2016, 20:00 από stavraetos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15926 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085414 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12