vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, paiktaras, panos61, Mimhsdr, ZoeM, mathimatikos1966

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #945 στις: Μαρτίου 24, 2016, 12:31 »
Όταν λες σταματούσε κανονικά στη θερμοκρασία, εννοείς έβγαζε protection? Έμπαινε ο κόφτης που λέμε κανονικά?
Γιατί έτσι, εσύ έχεις δίκιο όταν λες οτι αφού έφτανε τη θερμοκρασία θα πρέπει να μην σου έδινε και καμένο!
Αν ναι λοιπόν, το έχω ξανακούσει απο κάποιον που το δοκίμασε με Kanthal φαντάσου και έτσι όπως δουλεύει ο έλεγχος θερμοκρασίας τώρα δεν είναι λογικό! Εγώ πάντως πιστεύω οτι το protection που μπορεί να βγάζει, δεν είναι πραγματικό και αν στεγνώσει το βαμβάκι όντως θα πάρουμε καμένο...αλλά ποιός το δοκιμάζει τώρα...  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #946 στις: Μαρτίου 24, 2016, 14:08 »
Δεν εχω πλεον αξιοπιστο μοντακι με θερμοκρασια , ωστε να το ξανακανω για να δω τα αποτελεσματα..... :-[
Ενα .......απλο........ που εχω , περιμενει τη μπαταρια του για να δουλεψει...... ;D
 Στο ηλεκτρονικο που εχω αυτη τη στιγμη , το οποιο εχει TC και TCR , δυστυχως δεν ειναι ικανο να δουλεψει ουτε.....το Kanthal σωστα ..... :eyesplash:  και ετσι το αποτελεσμα δε νομιζω οτι θα ειναι και το καλυτερο.....

Στο eVic VTC mini που το ειχα δοκιμασει , δουλευε κανονικα , σταματουσε στη θερμοκρασια που ειχα ορισει και γενικα ειδα λειτουργια οπως και στο Ni200.
Τωρα ,αν λογο της μικρης περιοδου που το λειτούργησα ετσι , αν κατι δεν επεσε στην αντίληψή μου....
Αυτο ομως ειναι κατι που φαινεται κατευθειαν , ιδιαιτερα στο μενου Ni200....

Δεν μου εδωσε καμενο και σταματουσε στο οριο που ειχα ορισει .
Το μοντακι ομως ηταν το eVic VTC , το οποιο οτι συρμα και να βαλεις , αμα δεν το αναγνωρισει , γυρναει κατευθειαν στο power mode...
Δεν με πηγε στο ΡΜ .
Συνεχισε να δουλευει στο TC Ni200 και σταματουσε εκει που ειχα ρυθμίσει....

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #947 στις: Μαρτίου 24, 2016, 20:56 »
ο αν ειναι ανοικτες η ενωμενες οι σπειρες , δεν εχει σχεση με την ονομασια αυτη.... Παμε παρακατω ομως.....
απλώς όταν αναφέρεις microcoil πάντα εννοείται ότι είναι κολλητες οι σπείρες, δεν εχω ακούσει ούτε διαβάσει πότε "spaсed microcoil" . είναι σαν το Kanthal, ολοι το λενε ετσι , οχι FeCrAl alloys.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #948 στις: Μαρτίου 24, 2016, 21:56 »
Δυστυχως το ξερω αδερφε και το χειροτερο ειναι οτι ολοι μας σχεδον το μαθαινουμε ετσι απο την ξενοαγαπη που εχουμε στο youtube , οπου και ξεκινησε αυτη η ονομασια απο καποιους που στην ουσια δεν ηξεραν την ιστορια του και το λογο που εγινε ετσι .....

Τεσπα , απλα αναφορα εκανα και τιποτε αλλο φιλε μου.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #949 στις: Μαρτίου 24, 2016, 22:38 »
να ρωτησω κατι χαζο?
κανω αντιστασεις γυρω στο 1,6 Ohm και τις δουλευω στα 10 watt περιπου. Μια δοκιμη που εκανα με T.C. δεν παει πανω απο 170 βαθμους. Υπαρχει καποιος λογος που χρειαζομαι το T.C.  ή καλα κανω και ατμιζω σε Power Mode ? (συρμα SS 28 GA σε VTC mini)




Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #950 στις: Μαρτίου 24, 2016, 22:53 »
1,6Ohm?
Δηλαδή τί κάνεις? 15-16 σπείρες?

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #951 στις: Μαρτίου 24, 2016, 23:05 »
βγαινουν πολλες σπειρες. ναι

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #952 στις: Μαρτίου 24, 2016, 23:10 »
Τόσες πολλές όμως...? :dontknow:
Τέλος πάντων, για να το λες...  ;D 
Κανονικά αφού η αντίσταση είναι πάνω απο 1.5Ohm δε θα έπρεπε να παίζει καν σε TC, αλλά αφού το σύρμα παίζει και σε power mode, δεν έχεις λόγο να το δουλεύεις σε TC πέρα απο την καθαρή χρήση του που είναι να μην πάρεις καμένο...

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #953 στις: Μαρτίου 24, 2016, 23:16 »
kanthal χρησιμοποιω συνηθως αλλα θελω να πω οτι περα απο το καμενο αν δεν δουλευεις πολλα watts το TC δεν εχει καποια αλλη πρακτικη εφαρμογη ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #954 στις: Μαρτίου 24, 2016, 23:23 »
Μπορείς να πεις οτι σου κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία και προσαρμόζεις το άτμισμά σου στις δικές σου ανάγκες αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο δηλαδή!
Αν θέλεις όμως να δοκιμάσεις άλλα σύρματα που κάνουν μόνο για TC, παρότι δουλεύουν και σε power mode, η επιπλέον εφαρμογή του είναι στην προφύλαξη της υγείας σου αφού τα σύρματα αυτά είναι "επικίνδυνα" σε power mode.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #955 στις: Μαρτίου 24, 2016, 23:25 »
 ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος vaggos59

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
    • meteoacharnes
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #956 στις: Μαρτίου 25, 2016, 01:44 »
να ρωτησω κατι χαζο?
κανω αντιστασεις γυρω στο 1,6 Ohm και τις δουλευω στα 10 watt περιπου. Μια δοκιμη που εκανα με T.C. δεν παει πανω απο 170 βαθμους. Υπαρχει καποιος λογος που χρειαζομαι το T.C.  ή καλα κανω και ατμιζω σε Power Mode ? (συρμα SS 28 GA σε VTC mini)
20 σπείρες αποκλείεται να κάνεις. Και να κάνεις, δεν νομίζω να χωράνε πουθενά. Μάλλον έχεις μπερδέψει το σύρμα.
Με Κάνθαλ κάνεις 10 σπείρες. Και φυσικά δεν χρειάζεται TC.
Και όπως σου είπε ο estrifan, πάνω από 1,5 ωμ γυρίζει σε power.

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #957 στις: Μαρτίου 25, 2016, 12:14 »
απο χτες εχω παρει ενα ud ss316l 28ga το πρασινο καρουλι.τωρα εχω φτιαξει μια αντισταση σε 2.5 χιλιοστα 0.68ωμ και στο vtc mini εχω βαλει 0088 tcr και tc 180c και 13-15w.ειδα οτι οταν ατμιζω η θερμοκρασια φτανει μεχρι 173-175 max ποτε δεν μπαινει κοφτης,απο γευση πολυ καλη,αλλα απο οτι εχω διαβασει σε προηγουμενες σελιδες θα επρεπε να μπανει κοφτης καποια στιγμη,σωστα?tcr εχω δοκιμασει και 88-90-92-120 και το αποτελεσμα δεν μπαινει κοφτης ποτε,ειμαι οκ η ειναι λαθος?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #958 στις: Μαρτίου 25, 2016, 12:44 »
Ενας λογος για να μη μπαινει κοφτης ειναι οτι εχεις πολυ καλη τροφοδοσια , δευτερος οτι τα Watts αυτα δεν ειναι ικανα να κανουν το συρμα να ανεβει στη θερμοκρασια αυτη και σε συνδιασμο με την καλη τροφοδοσια , δεν φτανει στη θερμοκρασια που ορισες  και τριτος λογος ειναι οτι δεν κλειδωσες σωστα.
Ο τριτος νομιζω οτι ειναι και ο λογος που δεν φτανει το συρμα στη θερμοκρασια που εχεις βαλει.
Μπορει ομως και να φταιει το TCR.
Ειναι σωστος ο αριθμος που εβαλες ;;;;
Η εταιρια το εδωσε ή το ειδες καπου αλλου και το εβαλες και 'συ ;;;
Δεν εχει σχεση  αν το TCR το βαλεις σε οποιοδηποτε αριθμο και δουλευεις στο προεπιλεγμενο μενου του μοντ το SS 316
Ασε το μοντακι στην ακρη να κρυωσει και με κρυο ατμ/τη και μοντ , δοκιμασε να κλειδωσεις στην αντ/ση που θα σου πει.

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #959 στις: Μαρτίου 25, 2016, 13:07 »
το tcr το εβαλα οπως βγαινει στο steam engine αλλα δοκιμασα και αλλα με το ιδιο αποτελεσμα.εφτιαξα νεα αντισταση το δουλευω σε temp ss316 και συνεχιζει να μην πιανει κοφτη 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 23 12686 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem